Sari la conținut

Postări Recomandate

salut , azi am vazut postarea ta , merci , dar vreau sa te intreb , la politie nu mai trebuie mers ? modificare in talon , ceva...?

 

multumesc si numai bine

 

P.S. daca o imbrac in folie , tot asa se procedeaza sau nu recunoaste RAR-ul folia in loc de vopsea ? merci

Editat de iceflo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La RAR iti va trece in Cartea de Identitate a Vehicolului la "Modificari ce nu afecteaza performanta si caracteristicile de folosinta ale vehicolului", iar in Certificatul de Inmatriculare la observatii faptul ca ai schimbat culoarea.

Nu cred ca va conta daca va fi foliata sau vopsita, rezultatul fiind acelasi.

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RAR iti va trece in Cartea de Identitate a Vehicolului la "Modificari ce nu afecteaza performanta si caracteristicile de folosinta ale vehicolului", iar in Certificatul de Inmatriculare la observatii faptul ca ai schimbat culoarea.

Nu cred ca va conta daca va fi foliata sau vopsita, rezultatul fiind acelasi.

 

Merci pt raspuns...numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. A transcris cineva un motor ? sunt interesat de un pret ceva cam cat a costat toata treaba adica daca a cumparat motor tot din romania inmatriculat doar transcrierea de pe vechiul pe noul proprietar mersi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. A transcris cineva un motor ? sunt interesat de un pret ceva cam cat a costat toata treaba adica daca a cumparat motor tot din romania inmatriculat doar transcrierea de pe vechiul pe noul proprietar mersi .

sal . asigurare in vederea inmatricularii 120 lei 6 luni(in functie de capacitate ) , omologare 100 lei la rar , taxa inmatriculare 52 lei , taxa talon 37 lei , verificare valabila !!(130 lei),taxa contravaloare placute(numar)20 lei nr la rand sau 40 preferential ,copii la toate actele , CF si multa rabdare !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aplica aceleasi reguli ca la orice motor adus din UE. Inafara de cele enumerate mai sus de colegul mai trebuie facuta si omologarea la RAR care a costat in martie 2011 cca. 490ron.

 

Intrebare:

 

 

Daca vrei sa aduci un motor radiat din alt judet, poti face numere rosii pe numele tau in acel judet? Sau trebuie sa iei actele, mergi in judet la tine, faci numerele rosii, te duci la mobra, montezi numerele rosii si ajungi acasa?

 

Problema e ca ar fi cam 1000 de km dus intors si sa faci drumul de 2 ori nu ar fi la fel de placut la buzunar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa-ti scoata cel care o aduce pe numele lui daca e stabilit in jud respectiv si tu pleci cu ea ,cel mai simplu

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update si formulare

 

1. Cererea tip (atasata mai jos in pdf)

 

2. Cartea de identitate a vehiculului (original + copie)

 

3. FiÂşa de înmatriculare cu viza agenției fiscale xxlei (de platit si amenzile care le aveti, daca aveti)

(cerere de completat pentru cca financiara, atasata mai jos in pdf)

 

4. Actul de vanzare-cumparare (original + copie)

 

5. Certificatul de autenticitate - R.A.R 97lei

 

 

6. Inspecția tehnică periodică

http://www.rarom.ro/RO/article--Departament%20Omologari%20Individuale%20si%20Inspectii%20Tehnice--271.html

 

7. Polița de asigurare obligatorie, copie 124lei, pe 6 luni

 

8. Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local 52lei

 

9. Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC 36lei

 

10. Certificatul de înmatriculare vechi

 

11. Placa veche cu numarul de înmatriculare

 

12. Actul de identitate al vanzatorului, copie (nu e cazul)

 

13. Actul de identitate al solicitantului (cumparatorul), original + copie

 

14. numar preferential, 62lei

CerereInmatriculare.PDF

DeclaratieCcaFinanciara.PDF

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie , chiar acum 4 ani , mi-au cerut traducerea facturii si legalizarea ei , moto SH din Germania . o firma de vis-a-vis de inmatriculari din Pipera te poate elucida , telefonic .

trist dar totusi amuzant , am sa-i intreb ce vor sa le traduc ? pretul din italiana in romana :lol: , numele meu sau seria de sasiu :crack: !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva , mai trebuiesc traduse actele pentru cele importate ? ca acum 4 ani nu m-i sa cerut , dar acum cine stie ....

 

stiu sigur ca mi-a cerut actele traduse si legalizate la cca financiara pentru ceritficatul de TVA. la registru n-ai nevoie, la politie nu mai stiu, dar oricum le aveam traduse

 

vezi ca esti pe un subiect gresit. am tratat problema aici: /index.php?/topic/175443-pasii-inmatricularii-unui-motor-din-strainatate/page__st__300

cu toate actele de care ai nevoie, am pus si formularele, sa ti le completezi acasa.

eu n-am avut luxul asta, dar am luat cate 2 sa aveti voi... :cheers:

 

trist dar totusi amuzant , am sa-i intreb ce vor sa le traduc ? pretul din italiana in romana :lol: , numele meu sau seria de sasiu :crack: !!

 

tu te poti juca, e pe timpul tau, oroicum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine in Otopeni nu mi-au cerut niciodata sa traduc actele si pana acum am inmatriculat 3,toate din italia

la politie si la rar nu ai nevoie de ele traduse

 

pentru cele aduse din Italia iti trebuie copie talon de la o remorca sau autoutilitara si o declaratie ca a intrat in tara la data cutare prin vama cutare(motocicleta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...