Sari la conținut

Accident 4.10.2007, Ora 12:00 - Iuliu Maniu


Vizitator alexman
 Share

Postări Recomandate

Vizitator alexman

Salut,

 

M-a sunat cineva din zona Cora cum ca un motociclist a cazut la trecerea de pietoni desfintata de dinainte de Cora. L-am rugat sa faca poze si sa trimita. Se pare ca motociclistul e ok, ii cazuse (sau i se rupsese) un pantof, in rest era in picioare si impreuna cu taxi-ul care nu a acordat prioritate moto (de ce nu ma mira) evaluau pagubele. Poza nu e foarte clara, e facuta din fuga masinii celui care a vazut ce si cum.

 

Sanatate si beliti bine ochii ca altfel beliti altceva...

post-12219-1191488329_thumb.jpg

Editat de alexman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da am trecut pe acolo si treaba e urmatoarea..motociclistul care venea dinspre mag plus spre lujerului mergea pe banda dinspre scoarul cu flori,nu avea viteza mare maxim 50 laora cand taxiul din poza marca meridian a gasit de cuvinta sa intoarca de pe banda 2 fara sa se asigure si fara macar sa semnalizeze ,deci asa scurt fara sa vada motoristul care mergea regulamentar.am oprit si eu erau vreo 2 baieti si o fata cu un cbr argintiu,care a vazut tot si bineinteles sa oferit ca martor .baiatul a fost luat de salvare nu cred ca era foarte grav dar motoru un cbr de 600 facut varza taximetristul care era acolo,parca deloc deranjat de ce sa intamplat,a chemat un coleg ca sa vorbeasca in numele lui...de data asta cand sunt vinovati,nu mai cheama prin statii zeci de colegi care vin cu bate si alte scule sa ia lumea la bataie ...au fost in schimb injurati si scuipati de pietonii care au vazut accidentul din care reiesea clar vina taxiului..dar alta culme e ca cei care au vazut exact ce sa intamplat nu au vrut sa depuna marturie cand politia ia intrebat.ma refer la pietoni....asta e cu taximetristii astia de bucuresti care ne fac viata grea si nu vor sa inteleaga o data sa se asigure de 2 ori inainte sa facca orice manevra!! au trecut si 2 motoare care culmea din nou.....nau oprit!!! ptr cine a fost acolo eram cu o yam tdm verde parcat pe trotuar!!

Editat de ace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este destul de mucit la nivelul blocului motor (sparturi), ghidoane, manete, evacuare, etc. Am rugat 2 prieteni ce erau in zona sa-l ia cu masina si sa-l aduca la noi in service. Motorul l-au luat de pe jos fara cheie in contact, asa ca daca a luat-o cineva (in afara de Deea sau proprietar) il/o rog sa ia legatura cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este destul de mucit la nivelul blocului motor (sparturi), ghidoane, manete, evacuare, etc. Am rugat 2 prieteni ce erau in zona sa-l ia cu masina si sa-l aduca la noi in service. Motorul l-au luat de pe jos fara cheie in contact, asa ca daca a luat-o cineva (in afara de Deea sau proprietar) il/o rog sa ia legatura cu mine.

Buna Thomas,

 

Cheia am luat-o eu , si i-a parvenit deja motociclistului. Pana cand va fi el in stare sa va multumeasca, va multumesc eu la toti, pentru tot ajutorul.Nu am cuvinte sa exprim multumirile asa cum as vrea si nici nu va stiu pe toti cum va cheama, dar va multumesc la toti din tot sufletul.

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Oct 2007 15:28 -------------</small><br/>

bre, tipul de pe moto era cumva cu parul lung si avea echipament full rosu cu nergu? iar moto era un cbr 600 F4i?

Da Di, el era.

 

 

@ACE- multumesc mult pentru tot sprijinul.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ma gandeam eu, mi-a zis stege ca se duce la el la spital si cand am vazut topicul m-am gandit imediat la el

Cum e? e bine? a patit ceva naspa, adica mai naspa??

Nu e naspa.Are oasele intregi.Doar ca a cazut tot pe piciorul operat.Asta e mai naspa.Dar nu s-a fracturat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adiii, esti mentor mah, auzi!!! :blink: :blink:

Hai tata diseara la un ceai fierbinte la ursu, daca nu ai patit nimic! :kick:

 

PS: Si ia'l si pe stege, ca vreau sa'l kilaresc cu intrebari despre csenuon. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentor ! Da raspicat....fiindca nu considera ca strada este un circuit de curse si nu se da ca altii dezbracat si fara echipament....stiu prin alte metode ce inseamna sa simti asfaltul sau tarana pe propia piele, asa ca am voie sa consider mentor un om care subliniaza bunele valori unui om care abia incepe frumoasa aventura pe 2 roti motorizate....inainte de toate a merge pe 2 roti inseamna pasiune nu durere. Toate cele bune si asfalt uscat sub roti :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentor ! Da raspicat....fiindca nu considera ca strada este un circuit de curse si nu se da ca altii dezbracat si fara echipament....stiu prin alte metode ce inseamna sa simti asfaltul sau tarana pe propia piele, asa ca am voie sa consider mentor un om care subliniaza bunele valori unui om care abia incepe frumoasa aventura pe 2 roti motorizate....inainte de toate a merge pe 2 roti inseamna pasiune nu durere. Toate cele bune si asfalt uscat sub roti :blink:

imi pare f rau ptr baiatul acela ii urez multa sanatate,dar nu sunt toti taximetristii asa ,sunt destui soferi imbecili ,printre care si taximetristi bineinteles,eu am si motocicleta si cunosc mai multi baieti care au motor si sunt taximetristi,nu vreau sa ii iau apararea soferului,dar nu cred ca taximetristii sunt mai rai decat restul soferilor din dragul nostru oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haida bine v-am regasit bre forumijdi.

 

multumesc celor care au ajutat, (thomas ca a laut motorul sarumana man, stege ca m-a sustinut moral la politie, matematik, cartus etc) nu stiu cine sunt toti pentru ca eu am taiat-o repede cu salvarea ajunsa acolo mai repede decat mi-am dat io seama ca s-a intamplat sa am accident.

 

Treaba sta asa.

 

Traficul era destul de congestionat, se circula in coloana pe fiecare banda, dar destul de repejor. pe la 5o, 55. La un moment dat m-am gandit sa ma duc printre masini, dar m-am razgandit, gandindu-ma ca e prea agitata situatia si mai bine raman pe banda mea.

 

Eram fix pe mijlocul benzii 3. La un moment dat am auzit claxon din spate si am intors capul sa vad ce e.. in fata mea urmatoarea masina era pe la vreo 5 metri. cand am intors inapoi capul catre inainte idiotul cu taxi (care initial era pe banda 2, in dreapta mea) era deja in mijlocul manevrei de "taiat fatza la motocicilstu' satanist".

 

Frana fatza. La un moment dat s-a blocat si fatza, am tinut cat am putut de ea blocata, am deblocat in ultima fractiune de secunda pt a putea degaja, dar nu mai era spatiu, motorul s-a oprit sub taxi si eu am plonjat artistic, vreo 2 metri in aer si apoi harjaiala pe asfalt inca vreo 3m.

 

S-a notat de pe margine la imrpesia astistica 10, 10, 10 , 10 -> media..9,99;

 

lasand gluma la o parte, m-am ridicat instant si am inceput sa tzopai intr-un picior. Din fericire piciorul operat era ok, chair daca pe el cazusem. Tibiere, genunchere, geaca casca si manusi + cizme.. si-au dovedint inca o data utilitatea. Asadar.. trageti singuri concluziile.

 

Lumea de la fatza locului l-a luat in primire pe taxist. Toti il luau la 11 metri, dar din pacate la final politiei nu a dat nimeni declaratie ca martor.

un nene amabil mi-a dat nr. lui de telefon in cazul in care voi avea nevoie de martori.

 

Am ajuns la spital s-au facut investigatii. Pacatosul e intreg si bine.

 

Am mers la politie apoi si aici lucrurile nu prea le-am inteles. Politia spune ca el a fost de vina, dar se urmeaza a se cerceta in continuare. ADICA. am primit un proces verbal in care se atesta ca din primele cercetari soferul se face vinovat de producerea accidentului in baza art 54 din OUG 193/2002.

 

S-a deschis dosar penal de pentru vatamare corporala a lui ..mandea.

Ala nu a fost de acord sa imi dea asigurarea pt. ca presupun el sustine ca e nevinovat. Eu nu am apucat sa schimb nici o vorba cu el.

 

Acum is intr-o situatie de care nu prea am habar. ce urmeaza?

 

Am intrebat politaiul si mi-a zis ca o sa ma contacteze cei de la cercetari pentru solutionare.

pana atunci imi repar motorul pe casco.

 

Bafta si.. vedeti cu viteza. Am renuntat sa mai alerg pe strazi de mult, dar din pacate si cand mergi regulamentar ti-o iei.

 

Hai sa fim sanatosi bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haida bine v-am regasit bre forumijdi.

 

Bre pacatosule, nu prea ai noroc, vad. Fa-te "bine" la IML, repara fierul si hai sa ne vedem intr-o zi frumoasa pe aerodrom la Clinceni sa iti arat caderi mai abrupte. Fa reclamatie la politie ca ala nu avea asigurare sa vezi ce repede o scoate la interval daca o are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ala de ce nu iti da asigurarea? Ce poate sa piarda daca iti da asigurarea?

Nu pierde nimic, doar ca este un ignorant nenorocit, care nici macar nu a avut bunavointa sa ajute la scoaterea motocicletei de pe carosabil.Mai ramasesem eu, un baiat de BGS si politistii si l-am rugat pe bou, ca impreuna cu baiatul de la BGS, sa scoata moto de pe carosabil, sa poata fi spalata soseaua.Raspunsul lui la rugamintea mea: "scoate-o tu!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Sinner - tipul se crede nevinovat si e dreptul lui . Amandoi cand se deschide dosar penal sunteti nevinovati si aveti dreptul sa va declarati punctul de vedere.Politia a dat verdictul din punctul ei de vedere si asteapta ca acum dosarul sa mearga mai departe pentru cercetari.Verdictul o sa il dea apoi Parchetul. Pana atunci tu ai carnetul in buzunar iar ala are dovada. Acum ai grija - daca ai pile ar fi bine sa le folosesti.

 

@Baiazid: Daca ii dadea asigurarea automat isi recunostea vina .De asta nu i-a dat-o.

 

Sinner recomandarea mea e sa stai cu ochii ca pe butelie pe dosar si sa te interesezi mereu ce se intampla si cauta pile.Sa nu cumva sa te trezesti la sfarsit cu alta poveste inventata...

 

Sanatate - si multa atentie - chiar imi pare rau ca esti ghinionist :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzam fain de ganduri. Cred k o sa declar pierdut permisul asta.. e eliberat le 6.06.2oo6 si am zis io ca nu is superstitios, dar..parca prea vin calare peste mine.

 

@Inger pana acum m-am lovit de fazele cu poltitia, dar fara vatamari si taramul acesta este nou pentru mine. Nu stiu care este parcursul acum.

Sunt cam in aer si nu reusesc sa ma dezmeticesc.

 

Din pct lor de vedere, politia l-a declarat vinovat. acum urmeza cercetari.

pe PV scrie ca s-a intocmit dosar penal inregistrat cu nr xxxxx care va fi solutionat la biroul de cercetari penale sector 6 din cadrun BPR.

 

nu stiu exact ce uremaza sa se intample sau cum se instrumenteaza cazul, ca sa stiu unde sa imi caut pile sau relatii.

 

cat despre casco, dap, 8oo euro pe an, dar sincer sa fiu merita toti banii. pe principiul asta l-am si facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...