Sari la conținut

Scoala moto in Iasi


insider
 Share

Postări Recomandate

Am si eu cateva intrebari vis a vis de scoala moto.

 

Imi poate explica cineva,concret,cum se impart alea 20 de 'ore' de scoala? (practica,in poligon)?

 

Adica am inteles ca la scoala auto/moto ora are 50 min (de ce p**a mea ii mai zice "ora" nu stiu)

 

Sa-nteleg ca o 'sedinta' in poligon are 2 "ore" (adica 2 x 50 min, adica 100 min,nu?)

 

Trecem peste faptul ca la categ A imparti cu altii motorul (si timpul,implicit),spre deosebire de B,dar totusi, daca tot din sedinta aia, o (MARE) parte o stau cu fundu pe iarba, nu e normal ca macar sa dureze sedinta 100 minute, si nu, 50-60?

 

 

Adica eu concret din alea 20 de ore ma 'dau' de cateva ori cu motoru printr-un jeg de parcare 'ingradita' de niste jaloane si cauciucuri si se cheama ca am facut scoala de motociclete,nu?

 

Sa te fu.ti in ea scoala moto si in el Iasi cu tot cu poligonul lui... (nu ca in alte parti ar fi mai grozav)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Puc asta credeam ca s-a stabilit de ceva vreme, nu sunt atat de lobotomizat sa cred ca in RROMANIA, la vreo scoala auto/moto ma invata altceva decat cvasi-minimul necesar pt a lua permisul. Nu ma asteptam sa invat franari de urgenta sau ceva de genu.

Doar ca nici căcatu ala minim simt ca nu mi se ofera, mi se fura tot..

Ca sa nu mai zic de zona unde se face poligonul,trecem peste faptul ca-i la dracu in praznic si ca fac mai mult dus/intors decat stau acolo, insa suprafata de 'rulare' e de tot căcatu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facand scoala acum la automobilistul...mi-a spus clar omu ce a spus si puc.privitor la ore...din cate observ nu le prea tine nimeni evidenta (desigur,tot ce faci,faci mai putin nu ca ai trece de alea 20). cred ca depinde de cat de repede "prinde" fiecare...daca merge treaba...pana mea

 

desigur,sunt si din categoria celor care fac scoala,da io stiu sa merg pe motor,in concluzie nu ma vezi pe la poligon..presupun ca din toate sa facut un fel de medie si s-a ajuns la ce s-a ajuns..faci opturile alea si...noroc sa nu te aiba pe constiinta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a invatat sa mearga pe motor, e treaba lui,cum si unde a avut posibilitatea.

Eu nu am pe nimeni sa-l rog sa-mi dea motorul sa dau ture prin parcari.

E ca si cum as cere probabil nevasta unuia sa i-o fu.t

 

Nu-mi fac probleme, pt ca oricum STIU sa merg,dar zicea asa ca fapt divers, mi-ar fi placut sa VAD ceva de banii aia, sa merg efectiv de ei.

 

Mi se pare scump sa dau 400 ron pe scoala, vreo 60 pe benzina, 100 ron pe atestatul medical + psiho + 50 ron eliberare permis doar ca sa am PERMIS de motor.

 

Traim intr-o tara prea proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa faci o scoala ca la carte nu ar mai fi asa ieftina 400ron nu e mult :D sau vrei sa dai 500-800e si sa stea unu dupa tine si sa-ti zica tot?

sunt multe topicuri pe acesta tema, toate cam acceasi concluzie...

iasi nu e bucuresti, bucuresti nu e munchen :D

te duci iei platicu si apoi inveti sa te "dai" in trafic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca-i chiar 500-800 eur o scoala unde te invata cu-adevarat ceva.

Si cum am zis la inceput, nu am 15 ani sa am pretentia ca scoala moto din RO sa ma invete ceva mai mult de schimbat vitezele si ambreiaj, astea le-am invatat singur cand am urcat prima oara pe un motor...

 

Dar am pretentia macar sa fac dracu orele pe care le platesc, sa nu stau dupa fundul altora de parca as sta la coada la paine si sa nu fac pe un teren la care mi-e frica sa nu-mi rup gatu la fiecare aplecare....

Cer oare prea mult?

 

Asta e mentalitatea de roman, ia 'plasticu' si du-te si invata sa te 'dai' in trafic. Eventual pe botul unui Q7 condus de o p1zda proasta sau a vreunui taximetrist lobotomizat & etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa a fost si la mine, instructorul a vazut ca ma descurcam, aveam A1 inainte, si nu si-a prea batut capul cu mine, mai mult dupa 3-4 lectii de condus mi-a dat drumu deja sa iau dosarul si sa ma grabesc pt sala. Dupa m-am mai vazut cu el insa cum ai zis, eram vreo 2-3 fiecare facea 3-4 ture de poligon si urmatorul.

 

Adevarul este ca si incepator este dificil sa faci o ora mai ales o ora de manevre, iti oboseste mana deoarece strangi f tare din ghidon, bratele incep sa te dor si pe caldura asta la o viteza mica nu-i tocmai parfum. M-a intrebat un amic daca`i greu sa faci opturi si celelalte manevre, i-am zis ca-i ca si cum ai face parcari cu masina si alte manevre de astea.

 

Nu inveti sa conduci cum trebuie, cel putin nu in Iasi. Interesul lor e sa iei permisul mai departe tu esti responsabil de ce faci. Daca ai motocicleta citesti tutoruale, carti despre condus si exploatezi o parcare mai mare pentru a prinde cat de cat dexteritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a invatat sa mearga pe motor, e treaba lui,cum si unde a avut posibilitatea.

Eu nu am pe nimeni sa-l rog sa-mi dea motorul sa dau ture prin parcari.

E ca si cum as cere probabil nevasta unuia sa i-o fu.t

 

Nu-mi fac probleme, pt ca oricum STIU sa merg,dar zicea asa ca fapt divers, mi-ar fi placut sa VAD ceva de banii aia, sa merg efectiv de ei.

 

Mi se pare scump sa dau 400 ron pe scoala, vreo 60 pe benzina, 100 ron pe atestatul medical + psiho + 50 ron eliberare permis doar ca sa am PERMIS de motor.

 

Traim intr-o tara prea proasta.

 

 

Scoala moto este o conditie necesara, dar in nici un caz nu si suficienta, pentru a permite absoventilor acesteia care promoveaza examenul, sa experimenteze si sa exerseze legal, in vederea deprinderii - tehnicile de conducere a motocicletei in trafic. E lesne de inteles ca o scoala asa cum ai tu pretentia sa frecventezi (sincer, nu imi pare de loc exagerata pretentia ta), ar genera niste tarife prohibitive, ceea ce ar cam limita accesibilitatea scolii; asta ca sa nu mai vorbim de instructori calificati, poligon/pista, motociclete, echipament de protectie, si multe altele, care se cumuleaza si al caror cost se regasesc in final tot in tariful de scolarizare. Prin urmare, din considerente comerciale, in cea mai mare parte a romaniei, la ora aceasta ai doar posibilitatea de a absolvi scoala, a promova examenul de conducere moto, iar abia dupa aceea sa urmezi o "post-scoala". Altfel spus, intai licenta, si abia dupa aceea masterul. Intre cele doua ... selectie naturala! Mentionez asta, pentru ca am scris mai sus ca detinerea permisului moto iti permite sa exersezi legal tehnicile de conducere; asta nu inseamna ca esti, intotdeauna, si in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari vis a vis de scoala moto.

 

Imi poate explica cineva,concret,cum se impart alea 20 de 'ore' de scoala? (practica,in poligon)?

 

Adica am inteles ca la scoala auto/moto ora are 50 min (de ce p**a mea ii mai zice "ora" nu stiu)

 

Sa-nteleg ca o 'sedinta' in poligon are 2 "ore" (adica 2 x 50 min, adica 100 min,nu?)

 

Trecem peste faptul ca la categ A imparti cu altii motorul (si timpul,implicit),spre deosebire de B,dar totusi, daca tot din sedinta aia, o (MARE) parte o stau cu fundu pe iarba, nu e normal ca macar sa dureze sedinta 100 minute, si nu, 50-60?

 

 

Adica eu concret din alea 20 de ore ma 'dau' de cateva ori cu motoru printr-un jeg de parcare 'ingradita' de niste jaloane si cauciucuri si se cheama ca am facut scoala de motociclete,nu?

 

Sa te fu.ti in ea scoala moto si in el Iasi cu tot cu poligonul lui... (nu ca in alte parti ar fi mai grozav)..

 

 

 

luand in considerare ca traseul ce il faci in poligon dureaza 2-3 min maxim, ai timp suficient sa inveti sa faci proba practica in cele 2 ore de sedinta..pe vremea cand am facut eu ajungeam sa ne plictisim de atata "tras pe moto"...faceam de 3-4 ori traseul apoi lasam pe altul si tot asa...sa nu mai punem ca poti prelungi oricand distractia cu 1-2 ore dand instructorului un 20 ron..cel putin asa faceau baietii din grupa mea care nu reuseau sa mearga cu o singura mana pe ghidon..deci apuca-te si lasa vaicareala..sunt destui motociclisti buni in oras ce au facut scoala in felul asta si nu au mai murit..cat despre experienta o sa o ai dupa...in poligon nu o sa inveti cum sa te lasi in curbe, cum sa franezi fara sa rupi aderenta pe roata fata etc..o scoala ideala cred ca ar fi pe un traseu similar cum e cel din bacau pt carturi....pt a iesi din soala direct motociclist..si nu doar conducator de moto :D

Editat de bogdan_IS90CID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu mai este cum mai este... ca te mai invata sa dai si a doua ca esti obligat la examen inainte nici asta nu te invata... e cam aiurea pentru cineva care nu stie ... ca daca ai B-ul tot mai intelegi cum sta treaba cu schimbatorul si ambrieaju dar pt unu care nu are alta categorie e cam aiurea are instructorul ceva de munca cu explicatiile stiu nu e cam corecta treaba asta sa platesti 20 de ore si tu sa stai un total doar de vreo 5 ore ... soarta ce sa ii faci..peste tot asa e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoala moto am facut-o la Jordache. un trist simulacru de pregatire. daca nu as fi stiut cat de cat sa "dau din manete" dinainte, poate as fi crezut ca e justificata. la icneput m-am atacat si eu, insa poi am inteles ca totul nu era deacat o butaforie ca sa iti bagi plasticul roz in buzunar ... dupa care incepea adevarata scoala. sincer, mi-e frica sa ma gandesc la cei care nu au B-ul (macar) dinainte si cateva zeci de mii de kilometri pe 4 roti. scoala e asa aiurea incat nu ma mira ca toti incepatorii sar pe R6 si apoi direct la morga, la prima situatie ceva mai "anormala" in trafic.

 

cand am iesit cu motorul prima data, stiam strada... dupa 12 ani de condus... si surprize tot am avut (si am aproape in fiecare zi). gaseste-ti un soi de mentor care are experienta si care merge potolit...eu am avut noroc de unul si am surmontat foart usor "handicapul" cauzat de precaritatea scolii moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o parere oleaca diferita de majoritatea in legature cu scoala moto in RO. Mie mi se pare ok asa cum e. Cred c-as ride 3 saptamini la rind, inclusiv in somn, de-am avea o scoala gen Japonia sau Germania, asta in conditiile actuale. Trafic varza, infrastructura varza, scoala moto varza. Ceva de genu' scapa cine poate sau selectie naturala, spuneti-i cum vreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoala moto am facut-o la Jordache. un trist simulacru de pregatire. daca nu as fi stiut cat de cat sa "dau din manete" dinainte, poate as fi crezut ca e justificata. la icneput m-am atacat si eu, insa poi am inteles ca totul nu era deacat o butaforie ca sa iti bagi plasticul roz in buzunar ... dupa care incepea adevarata scoala. sincer, mi-e frica sa ma gandesc la cei care nu au B-ul (macar) dinainte si cateva zeci de mii de kilometri pe 4 roti. scoala e asa aiurea incat nu ma mira ca toti incepatorii sar pe R6 si apoi direct la morga, la prima situatie ceva mai "anormala" in trafic.

 

cand am iesit cu motorul prima data, stiam strada... dupa 12 ani de condus... si surprize tot am avut (si am aproape in fiecare zi). gaseste-ti un soi de mentor care are experienta si care merge potolit...eu am avut noroc de unul si am surmontat foart usor "handicapul" cauzat de precaritatea scolii moto.

 

 

la fel era anu' trecut si la automobilistul .Bogdan era instructor si dupa o sedinta in care m-am dat de 3 ori 5 minute in doua ore... fiind 8 insi si avind grija de cei care erau mai nepriceputi i-am spus ca vreau sa ma dau numai eu chiar si mai putin timp dar singur si mi-a zis ca e student si nu are timp pentru fiecare

m-am dus la tody si aveau un motor nou si eram 3 la doua ore

dupa un timp plecam mai devreme ca ne plictiseam de opturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai deschis un topic pe acest subiect : "incepator in iasi" /index.php?showtopic=309537 unde am primit sfaturi f utile

 

, dar as vrea sa adaug ceva la subiectul asta.

 

Sint scoli si scoli, instructori si instructori. Ideea ar fi cam in felul urmator. In primul rind plata in rate. Dai un avans si daca nu-ti convine scoala/instructorul dupa prima ora, schimbi scoala. Asta una la mina. Ideea ca la scoala nu te intava prea mult si poligonul e de rahat e foarte corect, dar sa nu uitam si cit costa o scoala moto in iasi fata de bucuresti sau in afara tarii.

 

Eu unul am avut o experienta f buna cu scoala. Nu fac reclama daor o experienta. Innainte de a incepe am stat un pic si am studiat piata cu ajutorul telefonului dar mai ales a celor de pe acest forum care m-au ajutat enorm cu idei si sfaturi si pentru care le multumesc.

Cind m-am hotarit la scoala, am dat telefeon, am stat de vb, am pus multe intrebari, platit un avans si m-am inscris. La prima sedinta n-am avut prea multa incredere in instructor dar sincer el ne-a invatat ceea ce trebuia sa ne invete si anume sa luam permisul. Si ne-a invatat bine.

Si l-am luat. Am permis dar sincer nu am habar sa merg si daca o sa ies pe strada o sa fie pe proprie raspundere si piele. Dar am carnet. Pentru asta am platit si asta mi s-a dat.

 

Cel mai probabil am sa fac niste cursuri suplimentare ( exista posibilitatea la bucuresti de ex) si /sau am sa rog pe cineva mai experimentat sa ma invete si pe mine ceea ce inseamna intradevar sa mergi pe motocicleta.

Sint sigur ca daca fac un apel aici pe forum sint destui care vor sa ma ajute si care au experienta si minte.

In concluzie: am platit, am permis si cam atit. In rest... cu multa minte si mult curaj te inveti singur si /sau prieteni care sint atenti cu incepatorii.

 

PS. scoala: automobilistul, instructor edi ( nu pare cine site ce la prima vedere ca instructor, dar stiu ca ne-a invatat mai mult si mai bine decit ce am vazut la alte scoli in timpul orelor si in timpul examenului)

 

Bafta multa celor care incep scoala si inca odata multumesc celor care m-au ajutat sa-mi iau permisul.

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luand in considerare ca traseul ce il faci in poligon dureaza 2-3 min maxim, ai timp suficient sa inveti sa faci proba practica in cele 2 ore de sedinta..pe vremea cand am facut eu ajungeam sa ne plictisim de atata "tras pe moto"...faceam de 3-4 ori traseul apoi lasam pe altul si tot asa...sa nu mai punem ca poti prelungi oricand distractia cu 1-2 ore dand instructorului un 20 ron..cel putin asa faceau baietii din grupa mea care nu reuseau sa mearga cu o singura mana pe ghidon..deci apuca-te si lasa vaicareala..sunt destui motociclisti buni in oras ce au facut scoala in felul asta si nu au mai murit..cat despre experienta o sa o ai dupa...in poligon nu o sa inveti cum sa te lasi in curbe, cum sa franezi fara sa rupi aderenta pe roata fata etc..o scoala ideala cred ca ar fi pe un traseu similar cum e cel din bacau pt carturi....pt a iesi din soala direct motociclist..si nu doar conducator de moto :ph34r:

 

Hai sa-ti explic ceva,ca sa nu mai aberezi aiurea fara sa stii despre ce vorbesc.

 

Eu nu ma'vaicaresc'.

Dar nu imi convine sa fiu luat de prost.

Daca tie ti se potriveste ca o manusa atributul asta, asta e problema ta.

Aici NU e vorba despre talentul meu de a conduce o motocicleta. Am facut perfect traseul de poligon din prima cand am urcat pe motorul de scoala, ideea era ALTA.

 

Daca DAU niste bani, uite ca muschii mei vor sa se plimbe de banii aia.

Daca m-as plimba de '3-4 ori si apoi as lasa pe altii',atunci as plati in consecinta, as plati 200 ron,sau ceva simbolic,nu?

 

Si de fapt NU e vorba de bani,cum ar tinde sa creada unii. Ma fu.t in ei 400 ron pana la urma,ca uneori poti cheltui bani mai multi, pe alte cacaturi fara sa-ti dai seama, e vorba de GEST, de MENTALITE romaneasca.

 

Asta nu reusesti tu sa intelegi.

Mesaj completat

Sint scoli si scoli, instructori si instructori. Ideea ar fi cam in felul urmator. In primul rind plata in rate. Dai un avans si daca nu-ti convine scoala/instructorul dupa prima ora, schimbi scoala. Asta una la mina. Ideea ca la scoala nu te intava prea mult si poligonul e de rahat e foarte corect, dar sa nu uitam si cit costa o scoala moto in iasi fata de bucuresti sau in afara tarii.

 

Poate unii dintre noi nu au timp de fu.tu.t cu schimbatul a 10 scoli de soferi.Am prins o perioada libera acu in care speram sa fac ceva ore,dar din parti.

 

Sa nu fim penibili si sa nu incepem cu niste comparatii gen Iasi vs Bucuresti sau restu tarii,sau de genu UE vs. Romania.

 

Ok, poate o scoala nu costa in Iasi cat costa in Bucuresti,dar nici in Bucuresti nu esti platit de că.cat ca in Iasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti explic ceva,ca sa nu mai aberezi aiurea fara sa stii despre ce vorbesc.

 

Eu nu ma'vaicaresc'.

Dar nu imi convine sa fiu luat de prost.

Daca tie ti se potriveste ca o manusa atributul asta, asta e problema ta.

Aici NU e vorba despre talentul meu de a conduce o motocicleta. Am facut perfect traseul de poligon din prima cand am urcat pe motorul de scoala, ideea era ALTA.

 

Daca DAU niste bani, uite ca muschii mei vor sa se plimbe de banii aia.

Daca m-as plimba de '3-4 ori si apoi as lasa pe altii',atunci as plati in consecinta, as plati 200 ron,sau ceva simbolic,nu?

 

Si de fapt NU e vorba de bani,cum ar tinde sa creada unii. Ma fu.t in ei 400 ron pana la urma,ca uneori poti cheltui bani mai multi, pe alte cacaturi fara sa-ti dai seama, e vorba de GEST, de MENTALITE romaneasca.

 

Asta nu reusesti tu sa intelegi.

Mesaj completat

 

 

Poate unii dintre noi nu au timp de fu.tu.t cu schimbatul a 10 scoli de soferi.Am prins o perioada libera acu in care speram sa fac ceva ore,dar din parti.

 

Sa nu fim penibili si sa nu incepem cu niste comparatii gen Iasi vs Bucuresti sau restu tarii,sau de genu UE vs. Romania.

 

Ok, poate o scoala nu costa in Iasi cat costa in Bucuresti,dar nici in Bucuresti nu esti platit de că.cat ca in Iasi.

 

 

 

Nu sta in firea mea sa fac comentarii de genu, dar cred ca esti suparat pe viata. Eu unu n-am tinut decit sa ajut cu o idee/parere. In acest scop cred ca s-a creat acest forum. Am zis ca e mai bine sa faci un research cum e si normal cind vrei sa faci orice fel de achizitie mai importanta. Nu tind sa cred ca nu se gaseste un pic de timp cind vrei sa-ti "achizitionezi" viata. Asa se gasesc modalitati presupun unde dai 400-600 de ron si ai permisul. fara stres, ore "pierdute" , etc.

Am zis si o repet, am platit scoala si orele si instructorul pt carnet. Stiam de la inceput ca nu o sa capat mai mult decit pregatirea necesara in scopul de a-mi lua examenul. In rest.... romania-i de ra.hat, toti sint niste idioti, etc......nu-s de acord. Daca ai putintica minte si capul pe umeri... totusi poti ajunge la destinatie

Bafta cu scoala iar daca e nevoie de idei sau sfaturi.... oricind. Ca fresh absolvent a traseului pt permis, stau la dispozitie.

 

ps. hai sa nu umplem serverul cu povesti ca altii, propun ca daca ai intrebari concrete despre scoli, ore etc, intreaba si sint sigur ca sint oameni care-ti vor sari in ajutor. Si asta e parte din research. apropo's de

"Poate unii dintre noi nu au timp de fu.tu.t cu schimbatul a 10 scoli de soferi"....

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu mai deschid alt topic pentru o intrebare scurta si simpla: scoala pentru A1 e diferita decat cea de A? Nu vreau pareri gen 'eu cred ca', daca stie cineva exact, il rog sa scrie concis care sunt diferentele (durata, ce trebuie invatat, care-i treaba cu poligonul). Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu mai deschid alt topic pentru o intrebare scurta si simpla: scoala pentru A1 e diferita decat cea de A? Nu vreau pareri gen 'eu cred ca', daca stie cineva exact, il rog sa scrie concis care sunt diferentele (durata, ce trebuie invatat, care-i treaba cu poligonul). Multumesc anticipat.

 

Nu este diferita. Aceleasi intrebari ca si la categoria A iar fiindca toate scolile din Iasi au o singura motocicleta si aia de 125 cmc, poligonul se face tot pe aia.

 

Nu stiu daca si la A1 se cere a doua proba in poligon, evitarea unui obstacol de la o viteza mai mare (cand am dat eu nu era aceasta proba) insa tind sa cred ca este si aici obligatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...