Sari la conținut

intrebare incuietoare


CUXI
 Share

Postări Recomandate

ce se intampla in cazul in care te plimbi cu o motocicleta cu atas pe drumurile publice si ea in acte este trecuta la categoria solo?

 

este considerata contraventie??cum se sanctioneaza?

 

sau poate este considerata infractiune??cat stai aplecat dupa sapun la faza asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Daca motocicleta este inmatriculata cu atas si circuli cu ea solo nu este nici o problema. Daca circuli cu atas si ea este inmatriculata solo, la cartulia asta editata in 2010 nu am reusit sa gasesc nimic la obiect. Adevarul este ca nici nu am insistat. Dar... am gasit ceva foarte interesant si care elimina o discutie lunga.

 

Paragraful 11 REMORCAREA.

Art.153. punctul 2

Motocicleta fara atas, precum si bicicleta pot tracta o remorca usoara avind o singura axa.

Dar altceva care sa dea mai multe lamuriri, te rog nu ma intreba, este o brambureala in tot noul asta cod rutier de nu mai stiu si nu mai inteleg nimic. Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

 

problema este ca daca te opreste garcea si vede ca in acte scrie solo si tu ai atasul dupa tine ce iti poate face??o amenda ar trebui sa aiba un temei legal..articol etc

 

care v-ati confruntat cu aceasta treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e similar cu condusul unei masini rosii cu roti de 16, cu acte de masina albastra cu roti de 14. Adica te poate baga la modificare ilegala de sasiu, sau conducerea unui vehicul fara acte corespunzatoare, depinde din care parte privesti. Cand adaug atas unei motociclete solo, fac modificare de sasiu. Modificarea de sasiu trebuie sa apara si in CIV in urma unei "activitati' a RAR(omologare, test). Stiu ca sunt motoare apte pentru atas dar la momentul CIV-ului au ajuns solo fiindca nu aveau atas, dar asta e, trebe acte in regula.

 

+ mai e ITP-ul si ala il obtii pentru solo. Dar pe drum te opreste cu atas, si atunci ITP-ul e cu cantec, macar la circulatie fara ITP si tot te baga la contraventia asta care are maxim de puncte amenda, 21 parca.

Mesaj completat

Art.102. - (1) Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârÂşite de persoane fizice:

 

1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat;

 

e din ala de 2006, der multe nu s-au schimbat

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

 

problema este ca daca te opreste garcea si vede ca in acte scrie solo si tu ai atasul dupa tine ce iti poate face??o amenda ar trebui sa aiba un temei legal..articol etc

 

care v-ati confruntat cu aceasta treaba?

...eu circul de 10 ani cu ale mele, inmatriculate solo, si cu atasul legat...

Am fost oprit...intrebat de acte...dupa scarpinaturi sub chipiu, au hotarat ca 'asta-i din filme de alea cu nemți"...sau "tobele astea-s modificate , de ce suna asa tare?..."sau "mai mere?"...

Pe asigurare , se scrie de catre asiguratori , cu perseverenta , la model : solo-solo....si la serie sasiu , seria talonului A24....

deci e haos!

 

 

...si la un ITP, cu un Ural , care fusese cu atas, mi-au cerut atasul!Le-am zis ca nu are , si a asa a fost la RAR, si sa cerut reinmatricularea solo...Mi-au replicat ca pe ei nu-i intereseaza ce e cu RAR-ul , ei trebuie sa vada atasul...

Le-am zis ca atasul ala e de mult topit , si ca pot sa le aduc orice fel de atas , ca oricum nu conteaza...dar ei nu , si nu , ca tre' sa vada nu stiu ce serie pe el...

Asa ca am revenit cu un atas , pe care am batut o serie grosolan , asa la vedere, si le-am dat satisfactie..( vezi domnu' ca se poate!Daca-l cauti , il gasesti! :) )

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Cazul e similar cu condusul unei masini rosii cu roti de 16, cu acte de masina albastra cu roti de 14. Adica te poate baga la modificare ilegala de sasiu, sau conducerea unui vehicul fara acte corespunzatoare, depinde din care parte privesti. Cand adaug atas unei motociclete solo, fac modificare de sasiu. Modificarea de sasiu trebuie sa apara si in CIV in urma unei "activitati' a RAR(omologare, test). Stiu ca sunt motoare apte pentru atas dar la momentul CIV-ului au ajuns solo fiindca nu aveau atas, dar asta e, trebe acte in regula.

 

+ mai e ITP-ul si ala il obtii pentru solo. Dar pe drum te opreste cu atas, si atunci ITP-ul e cu cantec, macar la circulatie fara ITP si tot te baga la contraventia asta care are maxim de puncte amenda, 21 parca.

Mesaj completat

Art.102. - (1) Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârÂşite de persoane fizice:

 

1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat;

 

e din ala de 2006, der multe nu s-au schimbat

 

 

pentru itp am luat 600 de lei acum vreo 2 saptamani. 20 de puncte x66 de lei pentru ca aveam certificatul suspendat (nu era motorul meu, era lasat la mine de asta-toamna sa il reglez si nu l-am intrebat pe proprietar daca are actele ok, el plecat din tara...) si 1500 pentru ultraj :). plus permisul pe 6 luni. erau de astia de la sectie, m-au verificat din mers dupa numar si au zis ei sa actioneze ca-n filmele proaste. si mi-au taiat calea, au tras masina perpendicular in fata mea fara semnale sau sirena de era sa le busesc troaca de nubira. asa ca m-am enervat si i-am intrebat ceva de mamele lor. prostia lor a fost ca in loc sa treaca pe pv fapta si amenda ei au trecut suma totala. viciu de procedura. mi-am luat permisul inapoi in baza celui de al doilea certificat de grefa (!!!!!!) ca mai am un proces cu cei de la circulatie si acum astept sa anuleze pv-ul judecatorul sau judecatoarea. asta o sa se intample in septembrie, atunci e prima infatisare. in fine... ideea e ca pt. itp si atat ai 600 de lei amenda :D plus certificatul ridicat, evident! ei se gandeau daca sa-mi ia dovada daca certificatu' nu e... :)

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru itp am luat 600 de lei acum vreo 2 saptamani. 20 de puncte x66 de lei pentru ca aveam certificatul suspendat (nu era motorul meu, era lasat la mine de asta-toamna sa il reglez si nu l-am intrebat pe proprietar daca are actele ok, el plecat din tara...) si 1500 pentru ultraj :D. plus permisul pe 6 luni. erau de astia de la sectie, m-au verificat din mers dupa numar si au zis ei sa actioneze ca-n filmele proaste. si mi-au taiat calea, au tras masina perpendicular in fata mea fara semnale sau sirena de era sa le busesc troaca de nubira. asa ca m-am enervat si i-am intrebat ceva de mamele lor. prostia lor a fost ca in loc sa treaca pe pv fapta si amenda ei au trecut suma totala. viciu de procedura. mi-am luat permisul inapoi in baza celui de al doilea certificat de grefa (!!!!!!) ca mai am un proces cu cei de la circulatie si acum astept sa anuleze pv-ul judecatorul sau judecatoarea. asta o sa se intample in septembrie, atunci e prima infatisare. in fine... ideea e ca pt. itp si atat ai 600 de lei amenda :D plus certificatul ridicat, evident! ei se gandeau daca sa-mi ia dovada daca certificatu' nu e... :D

 

Ce tare esti :)

Daca faceai un film sigur luai premiu!

Vezi ca aici esti la "comunisti", astia nu crede decit ce vede.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, ca idee de principiu, daca motocicleta e omologata cu atas si mergi solo, nu e nici o problema, nu se incadreaza la nimic. Daca e omologata solo si mergi cu atasul, deci legiutorul nu a prevazut, se poate considera infractiune, se asimileaza remorcii, desi situatia e destul de ambiguă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca legiuitiorul nu a prevazut ceva, aia sigur nu e infractiune, mai mult - e destul de permis. Dar eu cred ca e prevazut destul de bine macar ce pateste talonul.

 

nu se considera remorca, asta-i sigur. Remorca este tractata si este o chestie mai mobila, cu punct de cuplaj mobil. Ai scos cuiul, ai scapat de ea. Atasul, fixat solidar cu cadrul motocicletei mai degraba este extensie de sasiu/cadru.

 

Nu am gasit sa fie infractiune nicaieri, dar e contraventie cu amenda si umblatura la RAR.

 

Hai ca am gasit(vezi direct la sfarsit)

 

Art 101. contraventie clasa III...

10. montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;

Atas la solo e clar o treaba neomologata.

 

Iti ia talonul si te trimite la RAR. unde nu treci cu atasul.

 

Sau:

Art.102. - (1) Constituie contravenții clasa IV...

1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat;

Nu corespunde tehnic cu ce scrie in talon, si unul zelos se leaga ca ITP nu a fost facut in aceasta configuratie, si nu corespunde descrierii tehnice din talon si iar se retine talonul si te trimite la RAR

 

 

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:

 

cea mai fix pe problema:

p) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concordă cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;

 

ori daca pana la urma @mihai_prd are dreptate si atasul se asimileaza remorcii(si de-aia cea inmatriculata cu atas poate circula legal fara atas, e ca si cum lasi remorca acasa)

 

k) elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezintă uzuri pronunțate ori nu sunt compatibile, fiind de natură să provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;

 

compatibilitatea e cu omologarea dispozitivului de prindere, deci in talon nu ar scrie "solo"

 

in plus RCA nu e valabil in caz de accident, societatea de asigurari se leapada usor de tine spunand ca a facut RCA pentru ce scrie in talon.

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

Am observat intre timp, cautand articole

Motocicleta cu atas nu poate tracta remorca aia cu un ax. (oare fiindca daca ar fi specificat ca atas=remorca, ar iesi ansamblu de vehicule, motor solo tragator si 2 remorci? hmm)

 

permisele...

a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataÂş;

 

Aici se observa ca la B,C,D se dau cazuri cu si fara remorca usoara/grea

 

Se deduce ca A e fara nicio remorca. Alternativele sunt cu si fara atas.

 

Prin exceptie,..

 

(2) Motocicleta fără ataÂş, precum Âşi bicicleta pot tracta o remorcă uÂşoară având o singură axă.

 

Deci legea e oarecum echitabila, omul cu A pe carnet are 2 posibilitati prin care sa care extrabagaj: atas, si daca are motocicleta solo, nu este oprimat, are dreptul la remorcuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce se intampla in cazul in care te plimbi cu o motocicleta cu atas pe drumurile publice si ea in acte este trecuta la categoria solo?

este considerata contraventie??cum se sanctioneaza?

sau poate este considerata infractiune??cat stai aplecat dupa sapun la faza asta?

 

Vara trecută am întrebat la Poliție dacă am voie să mă duc pe 3 roți la RAR, cu atașul legat de MZ-ul înmatriculat solo. Mi s-a răspuns că nu. Se poate considera că pun în circulație un vehicul cu 3 locuri neînmatriculat, cu număr fals care aparține unui alt vehicul cu 2 locuri.

Opțiuni: ori îl duc pe remorcă, ori cer numere provizorii.

 

Art.85.

(1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.

(2) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Mesaj completat

închisoare de la unu la 5 ani.[/b]

 

Pe motocicliștii care din diferite motive fac pușcărie în Ploiești, pot să-i mai ajut eu că stau vis a vis.

Le mai arunc chiftele peste gard duminica, după ce vine nevastă-mea de la biserică.

Am fost în curte la o țigară și am făcut o poză, deși e ora 01:10

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D hai ca asta cu pozele a fost buna rau...de inspiratie.Cred ca daca cineva vrea sa iti faca rau poti primii pedeapsa maxima, asa cum bine poti scapa doar cu o atentionare verbala sau nici macar aia.Depinde de priceperea , dispozitia, interesul si intelegerea organului, ca pana la urma toti suntem oameni. Eu unul as face un efort si as imatricula atasul legal si as scapa de tot stresul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si daca ma duc cu un atas(de aceasi marca cu motocicleta ...de aici inteleganduse compatibilitatea),legat de motocicleta cu acte de solo, si ma duc 40 de km pina in curtea rar ploiesti o sa fac 5 ani grei de parnaie? m vine greu sa cred!chiar voroiam sa intreb pe forum cam ce acte cer baietii aia acolo pentru inmatricularea atasului inpreuna cu motocilcleta! nu cred ca merge sa le spui ca l-am gasit n capita cu fan a lui nea fanica boieru'.stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu cred ca merge sa le spui ca l-am gasit n capita cu fan a lui nea fanica boieru'.stie cineva?

Din fericire merge, cel puțin la Ploiești Când am făcut omologarea individuală a MZ-ului, am întrebat la RAR înainte de a cumpăra atașul, ce acte îmi trebuie.

Răspunsul a fost: "Nu vă trebuie nici un act. Atașul trebuie să corespundă din punct de vedere tehnic (lumini, frâne, anvelopă ...) și mai trebuie să aibă o serie undeva. Dacă nu are, îi batem noi."

Și am găsit seria în timp ce periam cadrul.

 

Mesaj completat

:D hai ca asta cu pozele a fost buna rau...de inspiratie.Cred ca daca cineva vrea sa iti faca rau poti primii pedeapsa maxima, asa cum bine poti scapa doar cu o atentionare verbala sau nici macar aia.Depinde de priceperea , dispozitia, interesul si intelegerea organului, ca pana la urma toti suntem oameni. Eu unul as face un efort si as imatricula atasul legal si as scapa de tot stresul.

 

Cel mai corect.

Mesaj completat

... nu cred ca merge sa le spui ca l-am gasit n capita cu fan a lui nea fanica boieru'.stie cineva?

 

Nu știu dacă faza cu căpița merge, dar cea cu cotețul de găini de la Ciorani (unde l-am găsit pe-al meu) a mers bine.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu-s de acord ca e infractiune. Da, daca dai de un politist zelos si un judecator batut in cap pot sa o iei in freza grav, dar mai exista recurs. Totusi astea costa mai mult decat o reomologare la RAR.

- neinmatriculat = fara numar; nu-i cazul, ca numar ai la solo.

- numar fals=daca dau search dupa el, gasesc numele altui om sau altui vehicul, sau nimic. Nici asta nu e cazul, ca gasesc ce trebuie, adica numele tau, seria motocicleteti care trebuie. Atasul neavand numar chiar si daca il adaugi cu omologare, numarul ramane acelasi. Eu totusi cred ca te baga la "accesorii neomologate".

Dar traim in Romania asa ca daca ai furat banii din banca cu atasul ala, scapi curat si faci juma-juma, atfel esti ca hotul care face ani grei pentru punga de pufuleti. Nu merita riscul, pentru 150 lei RAR-ul si inca atata modificarea in talon. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu-s de acord ca e infractiune. Da, daca dai de un politist zelos si un judecator batut in cap pot sa o iei in freza grav, dar mai exista recurs. Totusi astea costa mai mult decat o reomologare la RAR.

- neinmatriculat = fara numar; nu-i cazul, ca numar ai la solo.

- numar fals=daca dau search dupa el, gasesc numele altui om sau altui vehicul, sau nimic. Nici asta nu e cazul, ca gasesc ce trebuie, adica numele tau, seria motocicleteti care trebuie. Atasul neavand numar chiar si daca il adaugi cu omologare, numarul ramane acelasi. Eu totusi cred ca te baga la "accesorii neomologate".

Dar traim in Romania asa ca daca ai furat banii din banca cu atasul ala, scapi curat si faci juma-juma, atfel esti ca hotul care face ani grei pentru punga de pufuleti. Nu merita riscul, pentru 150 lei RAR-ul si inca atata modificarea in talon. Parerea mea.

 

Eu v-am relatat ce mi-au spus de la Poliție.

Dacă circuli cu un utilaj, Âşi nu ai un certificat ca cel de mai jos, din care să rezulte seria ataÂşului Âşi numărul de locuri, se cheamă că acel utilaj nu e înmatriculat. ÂŞi dacă nu e înmatriculat, înseamnă că nu ar trebui să ai nici număr.

 

Dacă totuÂşi scula are un număr, se poate considera că l-ai montat fraudulos, de pe altă sculă. Crezi că pentru un polițist care vrea să aplice legea, mai contează că scula de pe care ai numărul e a ta Âşi întâmplător, o ții între picioare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atasul in sine nu se poate inmatricula chiar daca are serie.

 

atasul nu este considerat prin lege nici macar vehicul deoarece nu poate fi tras sau impins cu mana.

 

atasul nu poate fi considerat un loc in plus pentru al treielea pasager deoarece au fost atase construite direct din fabrica pentru transport marfa.

 

deci chestia cu conducerea unui autovehicul neinmatriculat cade din start deoarece atasul nu se inmatriculeaza separat si nici nu primeste numar de inmatriculare.

 

treaba cu seria atasului este ambigua deoarece nu toate atasele au serie si la multe dintre ele seria a fost poansonata de diversi indivizi.

 

remorcile Pav 40 facute in anii 60 de cehoslovaci nu se inmatriculeaza separat nici unde in lumea asta

 

ofiterul sau subofiterul de politie care efectueaza contrololul rutier stiu ca trebuie sa aiba un temei legal cand intocmeste un proces verbal de contraventie.altfel P.V paote fi anulat cu usurinta de instanta de judecata.Si din cate am observat eu,asta spun din proprie experienta lipsa unui articol mentionat in clar(fara ambiguitati) in procesul verbal se anuleaza fara discutie in instanta.Bineinteles cu concursul unui avocat tare in clanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire merge, cel puțin la Ploiești Când am făcut omologarea individuală a MZ-ului, am întrebat la RAR înainte de a cumpăra atașul, ce acte îmi trebuie.

Răspunsul a fost: "Nu vă trebuie nici un act. Atașul trebuie să corespundă din punct de vedere tehnic (lumini, frâne, anvelopă ...) și mai trebuie să aibă o serie undeva. Dacă nu are, îi batem noi."

Și am găsit seria în timp ce periam cadrul.

 

 

Cat a costat omologarea individuala pt. atas?Sa stiu ce ma asteapta prin martie.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce se intampla in cazul in care te plimbi cu o motocicleta cu atas pe drumurile publice si ea in acte este trecuta la categoria solo?

 

Să recapitulăm. Întrebarea încuietoare este cea de mai sus, iar răspunsul la ea este:

"Conduci pe drumurile publice un vehicul care nu este înmatriculat, caz în care ai belit-o mai mult sau mai puțin, în funcție de locul unde te prinde, cine te prinde și cine te judecă". La noi la Ploiești, te poți alege cu dosar penal, la voi nu știu - plimbă-te tu până te prinde și spune-ne și nouă ce pățești -.

Este clar că atașul nu se înmatriculează separat; nu a zis nimeni asta dar totuși,

"motocicleta cu ataș" va fi înmatriculată abia după ce:

1. o duci la RAR, ei completează a doua sau a treia coloană din cartea de identitate (ca și cum ai obține altă carte)

2. te duci la poliție, predai certificatul de înmatriculare al motocicletei solo, mai dai niște bani și obții certificatul de înmatriculare al motocicletei cu ataș

Odată parcurse aceste etape poți avea mii de plimbări plăcute, până atunci însă nu ești în regulă: motocicleta între picioare și morcovul în fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să recapitulăm. Întrebarea încuietoare este cea de mai sus, iar răspunsul la ea este:

"Conduci pe drumurile publice un vehicul care nu este înmatriculat, caz în care ai belit-o mai mult sau mai puțin, în funcție de locul unde te prinde, cine te prinde și cine te judecă". La noi la Ploiești, te poți alege cu dosar penal, la voi nu știu - plimbă-te tu până te prinde și spune-ne și nouă ce pățești -.

Este clar că atașul nu se înmatriculează separat; nu a zis nimeni asta dar totuși,

"motocicleta cu ataș" va fi înmatriculată abia după ce:

1. o duci la RAR, ei completează a doua sau a treia coloană din cartea de identitate (ca și cum ai obține altă carte)

2. te duci la poliție, predai certificatul de înmatriculare al motocicletei solo, mai dai niște bani și obții certificatul de înmatriculare al motocicletei cu ataș

Odată parcurse aceste etape poți avea mii de plimbări plăcute, până atunci însă nu ești în regulă: motocicleta între picioare și morcovul în fund.

 

nu este concludent exemplul dat de dvs,si asta deoarece nu rezulta de niciunde ca o motocicleta care circula fara atasul trecut in C.I. ar fi neinmatriculata,Sau poate fi considerata un autovehicul neinmatriculat

 

o remorca auto nu se poate autodeplasa dar este supusa totusi inmatricularii,punerea in circulatie a unei remorci neinmatriculate se pedepseste ca fiind infractiune

 

exemplul nr 2

 

posed o autoutilitara marca Iveco cu prelata.in cartea de identitate scrie ca este cu prelata,,toate bune pana aici

 

peste noapte visez ca as vrea sa o am inchisa cu tabla de aluminiu si chiar izolata pentru transportul produselor congelate

 

contactez pe nenea Moxan care imi executa lucrarea dar nu mai merg la RAR sa imi schimbe categoria autoutilitarei din autoutilitara cu prelata sau deschisa in autoduba sau cum naibe se numeste asta....si la chestia asta se completeaza a doua sau a treia coloana.

 

peste o zi sau maxim doua sunt oprit de nenea Garcea ..orice ar vrea el sa faca nu are cum sa ma incadreze la conducerea unui autovehicul neinmatriculat corect???

 

deci esenta intrebarii incuietoarea a fost daca exista un temei legal care priveste circulatia motocicletelor cu atas clandestin.

 

organul de politie nu poate lua hotararea dupa cum s-a trezit el dimineata sau dupa cum sunt obiceiurile locului sau eventual dupa cum interpreteaza dansul (aici depinde si de cunostiintele fiecarui Garcea in domeniu tehnic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...