Sari la conținut

O mica parte din Italia..


Postări Recomandate

  • Admin

-PLANURILE/PREGATIREA:

Cochetez de vreo doi ani cu ideea de a vizita Italia, ma rog, ceva orase cu obictive turistice.

Am vrut sa fac asta anul trecut, dar mi-am facut socotelile si nu-mi ieseau banii, am ales sa plec pina la urma in Croatia.

Anul acesta parca prevestea ceva, l-am inceput "in forta" prin achizitionarea motocicletei.

Ducandu-ma prin primavara pe la Bogdan Harea a venit vorba si de concediu..unde pleci?, intreb..planuim Italia, spune el..

Mi s-au aprins beculetele..daca..!

Ii spun ca in principiu as fi si eu interesat, sa ma consult si cu nevasta.. pai vorbim, zice el..

Dupa ceva timp imi iau soata, ma duc la el si in fata hartii ne prezinta traseul discutat in mare cu ceilalt parteneri de calatorie:

Plecare pe 20 iunie, timp alocat cam 14/15 zile, pe ruta:

Buc-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Trieste-Venetia-Roma, apoi sus Lago Di Garda si apoi retur prin Viena-Budapesta.

Drumul mai solicitant era la dus, prima etapa de 700km, cu dormit prima noapte undeva la granita Sarbo-Croata, apoi a doua zi inca 700 pina in Venetia.

De aici incepea relativ mai lejer cu etape de 300/400 km maxim pe zi, cu stationare in Roma doua zile si apoi in nord la Lago Di Garda unde urma sa stam cam patru/cinci nopti si in fiecare zi puteam alege traseele de drum.

Stabilisem ca traseul era fixat in principiu, nu era batut in cuie si urma sa fie discutat la o eventuala intalnire cu ceilalti..intelesesem ca ar fi interesati cam 7/8 motoretisti, dupa ce cadeam de acord asupra lui trebuia platit un avans la hotelul de la lacul Garda.

Acasa am inceput "negocierile" cu nevasta-mea, care nu era in totalitate hotarata nici cu ce sa mergem(50/50% masina/motor)si nici asupra traseului.. :what:

Ca idee, nevasta-mea nu s-a mai urcat pe motor din 2005 si am dus ceva lupte s-o conving sa facem vacanta asta pe mobra.

Din punctul nostru de vedere traseul avea trei hibe(reparabile):

1.In Venetia se statea doar jumatate de zi, si aia dupa un drum destul de obositor.

2.Pentru Roma era alocata doar o zi intreaga.

Mult prea putin pentru niste orase/muzeu incarcate de istorie, unde aveai ce vedea la tot pasul.

Aici i-am dat dreptate, nu se stie cand mai ajungem in Italia si decit sa nu vad nimic mai bine nu mai merg.

3.Din Venetia cobora un drum mult prea lung pina la Roma, se statea a doua zi si a treia se urca iar pina in nordul Italiei, la lacul Garda.

Acestea, impreuna cu comoditatea nevestei ne fac sa renuntam la aceasta tura impreuna cu amicii motociclisti urmand ca, in caz ca ne hotaram sa mergem cu motorul, sa facem un traseu ales de noi.

Discutand initial cu Bogdan imi spusese ca isi iau cam 2000 euro/cuplu, buget alocat vacantei.

Era si asta un motiv care ne-a tinut pe loc, la ora aceea nu stiam exact de ce suma urma sa dispunem..

Il anunt pe Bogdan, ii explic motivele pentru care renuntam si ramane sa ne mai auzim..

Planificasem la servici concediul, intrasem de multisor in iunie, data de 20 se apropia cu repeziciune.

Initial am renuntat sa mai facem tura cu mobra, urmand sa plecam in vacanta cu masina si sa luam si baietelul nostru.

Ca sa intelegeti situatia, avem un pusti de patru ani, problema este ca-fiind foarte atasat de noi-nu il prea mai puteam lasa singur cu socrii mei, are programul lui, gradinita, somn..o problema in plus, cine are copii mici stie ce vorbesc.

Intr-un final am discutat despre asta, am ajuns la concluzia ca ne chinuiam mai rau cu el dupa noi si nu intelegem nimic din concediul nostru..vroiam sa mergem sa vizitam orase si obiective, iar asta ar fi fost foarte obositor pentru copil, renuntam la idee, urmand sa plecam singuri, lasandu-l cu socrii mei.

Ne iese si pasienta cu banii si hotaram definitiv sa mergem cu motorul.. :banana:

Ma conving inca odata ca, atunci cind este sa-ti iasa, iti merg toate ca unse!

Fac ultimele pregatiri, ii cumpar nevestei un Shoei XR 1000, ea avand pina atunci o panarama, negociez mult cu ea componenta bagajului, in sensul ca nu incape tot sifonierul in mobra :wink: , incarc calabalacul de cu seara, pun prelata si astept dimineata.

Cu citeva zile inainte vorbisem cu Bogdan..bai, voi citi sunteti pina la urma si cind plecati, la ce ora dimineata?, ca mergem si noi..pai noi suntem doua mobre, imi zice..cum asa, pai din toata sleahta ati ramas doar doi?, il intreb..asta e, imi zice el..doi da buni!

I-am dat dreptate aici..in fine, la ce ora ii dati bice maine?..cica pe la patru, cel tarziu cinci o intindem, zice el.. :yikes:

Pentru cine nu ma stie, astea-s ore tare complicate pentru mine, care inaintea unui drum nu prea dorm de nicio culoare si am nevoie de somnifere sa atipesc cit de cit..drum bun, zic eu..mergeti inainte, noi plecam pe la sapte/opt, ca n-am omorat pe nimeni, ne vedem imediat dupa frontiera sarbo/croata, la hotelul ala..ok, ne vedem, zice el..hai pa, noapte buna!

Ne bagam in asternuturi gandindu-ne la a drumul de doua zi..

Apa, paie si bataie, pentru cine-ntelege ce vreau sa zic :bounce:

 

--Va urma--

DSCF2466.JPG

DSCF2468.JPG

DSCF2467.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Nu imi propusesem sa scriu jurnalul calatoriei daca nu-mi aduceam aminte cu cita placere citeam si eu, la randul meu, despre plimbarile altor motociclisti, in toate cele patru zari.

Ce frumos calatoream si eu, parca pe urmele lor, cu ochii mintii..

Acest mic jurnal se vrea in egala masura si un cadou pentru cei care, datorita conjuncturii economice si vremurilor destul de tulburi, nu au posibilitatea materiala sa calatoreasca prin astfel de locuri, daca prin asta ii pot face cit de cit fericiti, impartasind aceeasi pasiune, motoarele, atunci ma declar multumit..

Asa incat ingaduiti-mi citeva ore de ragaz intre povestiri, necesare doar pentru a-mi randui amintirile..

-PLECAREA

Probabil ca oricare dintre voi, inaintea unui drum incercati sa va odihniti, sa va trageti sufletul..la mine este altfel, ma chinui, ma perpelesc, ma sucesc, incerc sa comprim timpul si ceasurile ramase pina la plecare..asa si acum, m-am trezit la 3, la 4, practic din ora in ora..nevasta-mea dormea linistita, in cealalta camera Horia, baietelul nostru impreuna cu soacra-mea, la fel..

Nu stiu cind am atipit, dar ca intodeauna ceasul a sunat cind mi-era somnul mai dulce..cred ca visam ceva, dar visul ala nu-l impartasesc acum cu voi.. :bounce:

Gata, este sapte, sus.. hai sa punem de-o cafea..la mine asta conteaza mai putin, dar pentru Elena, sotia mea este ceva esential, nu face ochii mari fara..

Ma uit pe geam..innorat, tragea a ploaie..in fine..mancam, echiparea si afara..

Ca un facut, cum am iesit afara din scara a inceput ploaia, nu tare, de-aia mocaneasca, cit sa te enerveze..ma uit pe cer, parca acolo unde urma sa mergem noi se insenina..Doamne ajuta!

Imi trag costumul de ploaie peste, nevasta-mea avea echipament waterproof, eu imi luasem costum asa, mai de vara..hai nevasta, sus..incalec si eu si dau de primele emotii, in sensul ca acum realizez ce inseamna modificarea centrului de greutate la o mobra si cit de important este aspectul acesta.

Uitasem sa va zic, cu vreo doua saptamani inainte bagasem asa, un drum de antrenament pina la Sercaia, linga Fagaras, la niste amici de-ai nostri..vremea fiind superba am luat-o spre Sibiu cu retur pe Valea Oltului.

Plecasem "sa-mi fac mana", nefiind obisnuit cu pasager in carca noii mobre, totul a mers struna, vaca asta de LT are marea calitate ca nu simte absolut deloc pasagerul, pentru el totul se reduce la a sta in sa si vegeta(sau cugeta, sau admira, cum vreti voi, cititorilor..), fara sa-si mai faca griji cu aplecatul pe viraje odata cu tine si alte alea..

Teoretic stiam la ce sa ma astept..

Da, Luigino, stiai, dar atunci nu aveai coburii si topcase-ul gemand cu bagaje, si nici o geanta full legata pe portbagajul de pe topcase, basca cireasa(de fapt ciresele, ca sunt doua)de pe tort, castile de vara prinse cu plasa peste geanta..!

Si daca v-ati gandit cumva ca ala era cel mai nepotrivit moment pentru mine sa dea cu ploaie nu v-ati inselat..

Nu, chiar deloc..

Ma stiti, am 183 cm si una ciutica(de kilograme), adica sunt bine furajat, dar atunci, sincer, si v-as ruga sa nu mai spuneti la nimeni, mi-au cam tremurat betele..ma si gandeam ca fac vreuna nefacuta, la-nceput de drum..

Fix atunci mi-am amintit de sfatul pe care mi l-a dat Doru(cum care Doru?..fostul propietar al mobrei!)..bai, asta-i motocicleta de barbati, trebuie sa fii hotarat..

In ce sens, intreb eu?

Adica bagi a-ntaia si dai gaz, n-o mai arzi aiurea cu picioarele pe jos, nu mai mesteci dupa a doua, bagi a-ntaia si pleci!

Ce-nseamna si gandurile astea motivante..imi revin la normal si plec, ies spre Militari, spre autostrada, in zare vad ca se limpezeste cerul, zimbesc si dam bice..

Nea Ilie(cum care ma, iar ma-ntrebati...ala de sus, din Ceruri, responsabil cu ploile)se-ndura de noi si dupa 15/20 kilometri ne slabeste cu ploaia..simt ca renasc..palavragim in casti amandoi si plutim asa pina pe la kilometrul 80 intr-o benzinarie, unde o punem de-un scurt popas, inspirat de vorba aia cu "pauzele lungi si dese.."

Ne luam o cafa si o apa si ne-ntindem putin oasele..ce vad..un grup mare de italieni ieseau din statie spre autocarul lor..le cad ochii pe mobra si vorbareti cum sunt ei de fel ne-asternem la povesti..alea uzuale..de unde esti..voi unde mergeti..mamma mia, che belezza(acu, vorbeau de mobra, cred ca v-ati prins!), caterinca marea cind afla ca noi mergem tocmai in Italia!

Mica-i lumea citeodata..

Si incep sa ne dea fiecare sfaturi, incotro sa mergem, ati priceput ca nu mi-ar fi ajuns juma de an pentru asta, nu mai vorbesc de techini.., le spunem c-o sa incercam sa vedem de toate, in limita timpului..

Gata, sus pe mobra si valea, toata lumea-i a noastra!

Zimbim si ne gandim ca intalnirea asta este de bun augur..

Nici nu ne dezmeticium si ne apropiem de Craiova, un scurt popas si acolo si la treaba..drum lejer, intram pe marginea Dunarii, spre Portile de Fier..Ni se facuse foame, eram si intepeniti putin, hai sa mancam la Taverna Sarbului..

Apare portarul carciumii, imi arata unde sa parchez mobra, sunt tentat si chiar las castile pe rezervor..asta imi zice ca are el grije de ele..nevasta-mea imi zice sa le luam, eu nu, nu vezi ca sta nea asta linga motor?,..treaba ta..

Intram inauntru, locatie excelent amplasata, exact pe malul Dunarii, terasa dadea aproape in apa..luam doua ciorbe, eu o pleskavita(un fel de hamburger din carne de vita, cu ceapa, o nebunie..), Elena o friptana..

Ne lingem degetele, eu ma duc spre buda si arunc o privire afara..mobra incarcata cu bagaje, castile aruncate pe ea, GPS-ul in bord, nea haiducu' nicaieri..ma uit peste tot, asta niciunde!

Daca traiam in Elvetia poate nu-mi faceam griji, dar stiind unde suntem m-au trecut o tara de ganduri negre, iau castile, GPS-ul si intru in local..

Ne facem siesta, cerem nota..si spuneti voi cine da usa de perete, transpirat tot..cautandu-ne din priviri?..

Exact, nea portaru'..!

Si asta micu'..el adica, incepe sa ma dojeneasca..pai bine domle', de ce nu-mi spuserati ca ati luat castile, c-asa m-am speriat.. :lol:

Sa cad sub masa..mai omule, m-am uitat dupa tine si nu erai..el o tine pe-a lui, ca trebuia sa-i zic..ce sa-ti zic ma, esti cu capu'?..n-auzi ca m-am utat dupa tine si nu erai in zona, erai teleportat?

In fine, platim..aici dragii mosului nu v-ati inselat deloc, scorurile sunt de locanta de"buricu' targului", de Bucuresti..dar una peste alta a meritat..

Am trecut vama ghiftuiti, lume putina, vamesul nostru ne atentioneaza sa evitam sa mancam carne de vita in Serbia, saru'mana matale..retinem aspectul si dam bice..trecem si de sarbi.

Interesant, nici nu ne-au pus sa dam castile jos din cap..unde mergti?..Italia..ok, la revedere..

Dragii mosului, care n-ati vazut cum arata Clisura Dunarii ati pierdut mult!!

Nebunie..stanga munte, dreapta Dunarea, viraje unul dupa altul, drum bun calitativ, masini ioc, sa te tot dai cu mobra..!

Prietene cititor, daca ajungi pe-acolo te rog eu..atentie mare sa nu te fure peisajul, tentatii sunt multe, ai grije la drum!

Imi venea sa opresc la fiecare curba, sa trag poze dupa poze..si raiul asta tine cam 90/100 kilometri, pina inspre Golubac, o localitate foarte frumoasa la ei, unde ne luam la revedere de la Dunare. :wave:

Oprim intr-un peco la ei, bagam gaz , bem o apa, eu sterg parbrizul..ale naibii muste, stii ce greu se sterg, nu?

Sus pe cal, dam bice, BMW-ul toarce si trage ca un tanc, imbatat de frumusetile vazute nici nu mai stiu pe unde trec..intram in Belgrad..oras mare, frumos, bulevarde largi, inevitabil incerc sa compar cu Bucurestiul si nu prea imi iese, desi in ultima perioada este chiar curat..chiar imi place capitala lor..imi amintesc ca sarbii sunt totusi oameni instariti, chiar daca anii 90 le-au adus nenorocirile alea de razboaie care i-au dat inapoi cu poate alti 20 de ani..pe vremea comunistilor Tito le-a permis sa plece sa munceasca afara, stiind ca foarte multi se-ntorc acasa, cu tot cu banii castigati prin strainataturi..inteligent si mare om politic, mai ales ca a reusit sa stapaneasca si sa tina uniti niste oameni de religii si convingeri atat de diferite..dar despre asta alta data..

Un nou popas, ma uit pe telefon si vad ca primisem mai devreme mesaj de la Bogdan, mai aveau o ora si ajungeau la hotelul unde urma sa innoptam, undeva imediat dupa granita sarbo/croata.

Aproximez ca mai am cam doua ore si-i dau din nou bice..ma si gandeam cum arata berea aia pe care vroiam s-o omor, i-o sta bine rece?

M-am luat cu vorba si-am uitat, remarcasem ceva interesant tot drumul, cite campuri au astia, nu vazusem deloc parloaga, nici macar un metru de teren agricol, totul era arat, semanat si cultivat ca la carte..imi amintesc ca noi mancam ceapa olandeza si rosii turcesti.

Trec peste momentul asta repede, de-abia asteptam sa ajungem sa ne cazam, sa ne dusam si sa sarim pe mancare si beutura ..moama, ce chef de baut am, ii zic Elenei, abia astept sa-i vad pe-astia, sa dam intr-un sprit!

Ajungem la vama, trecem usor, intram la Croati si dupa cinci kilometri, pe dreapta dam de hotelul nostru, Hotel Spacja, trei stele, are si casute, situat intr-o minunatie de padure..

Parcam mobra si dam de Raul si Bogdan, fiecare cu sotiile, stand la o masuta..

Minunat amplasament are hotelasul asta, in padurea aia..

Schimbam impresii, cum a fost drumul, alea/alea, astia cam morti de oboseala..ei s-au sculat la patru.. , dracu' v-a pus, ma gandesc eu..zic..ne ducem sa ne schimbam si coboram si noi..nu bagam un sprit si-o caterinca, sa intarim prietenia?..nuuu, suntem morti de oboseala, abia asteptam sa ne culcam..hai, noapte buna..n-aaveti nevoie de perfuzii, imi venea sa-i intreb?..mamaaa, cu cine m-am inhaitat??

Mi-amintesc ca acum ca mama-mi zicea sa am grije la anturaj si-mi dau seama ca n-am fost intotdeauna ascultator..

Lasam ostile doborate sa-si oblojeasca ranile si noi mergem sa mancam ceva sus pe terasa, asezonat cu bere, se-ntelege..Doamne, berile alea doua mi-au mers in sufrageria sufletului, dac-o exista asa ceva..abia acum incepem sa ne relaxam de pe drum, Elena a rezistat eroic pe mobra, imi vine s-o pup..faina nevasta mi-am tras, ma gandesc..

Zic saru'mana Doamne pentru masa si usor usor constatam ca ni se face si noua somn, se facuse de zece cred, haide sus, ne-junge, maine mai urmeaza o portie de inca 700 kilometri.

Urcam in camera, frumoasa foc si spatioasa, tot confortul,aruncam bagajele nedesfacute pe unde apucam, ne tragem un dus la urgenta si sus in asternuturi..de-abia acum realizam ca pernele astora sunt uriase!

Bai.., cand spun uriase chiar asa este..cum dracu sa dormi pe asa ceva, imi aminteau de ranita din armata,..apoi imi amintesc ca eu nu am facut armata, pe motive medicale.. :crack:

In fine, chiar asa aratau, ca o ranita umflata cu de toate..ne uitam unul la altul si ne umfla rasul..ce dracu' facem acum?

Scotocesc prin dulap si dau de doua paturi, le facem pe alea perna si cu puii de perna :yikes: intre picioare ne strecuram usor/usor in lumea viselor..

-Va Urma-

PS:Acum constat ca am lasat stick-ul cu poze la servici, va da mosu maine si poze, putintica rabdare..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos,calatorie cat mai placuta si sa va intoarceti cu bine acasa.Asteptam pozele cu rabdare de ardelean.....:grinbandit:

 

 

 

Sa aveti drum bun in continuare si vreme pe masura. Asteptam si fotografiile.

P.S. Dl. Raul , te salut si iti doresc si tie calatorie sprancenata!!

 

 

 

Domnilor, echipa e in Romania, s-a intors de ceva vreme, povestirea este retroactiva. bigstar.gif

Astept continuarea si ceva urme de poze 45.gif

 

 

 

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multumesc pentru urari, asa este, de vreo zece zile totul este istorie, imi cer scuze ca nu am mai precizat datele calatoriei mai des..

@gospodarul..talent de povestitor..esti al doilea care-mi spune asta..parca incep si eu sa cred! :rolleyes:

Referitor la Raul si Bogdan, poate ar fi vrut sa stam la povesti, dar nu au mai putut..o pun pe seama varstei.. :grinbandit:

Pomeneam aseara de poze..:

.............

Partea misto la hotelul asta era ca aveau si campinguri, niste casute facute din niste butoaie uriase de vin, stilul cunoscut deja..

M-am pravalit de ras insa cind am vazut receptia, care era intr-un butoi!

Eu lucrez deasemenea intr-o receptie de hotel din Bucuresti..au ras colegii mei cind le-am aratat poza asta de numa numa..uite bai ce conditii au aia, cind vine clientu' scoti capu'afara din butoi.. :bounce:

DSCF2469.JPG

DSCF2471.JPG

DSCF2472.JPG

DSCF2474.JPG

DSCF2473.JPG

DSCF2476.JPG

DSCF2477.JPG

DSCF2478.JPG

DSCF2485.JPG

DSCF2486.JPG

DSCF2487.JPG

DSCF2488.JPG

DSCF2489.JPG

DSCF2484.JPG

DSCF2492.JPG

DSCF2495.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pompi, nici macar n-am ajuns la Roma..putina rabdare.. si afli si restul:rolleyes:

Asa sunt eu , mai vorbaret..nu vezi ca ma lauda lumea de povestitor?? :grinbandit: ..asta-i farmecul, vorbele, ca peste poze treci repede..

...............................

..Stabilisem cu astia de cu seara sa ne trezim la ora opt a doua zi, servim micul dejun si valea..

punem ceasul, ne trezim, si hai la mic dejun..stam noi ce stam..liniste totala, noi si cu personalul..trece si sfertul de ora..de ala academic vorbeam..

Uitasem sa va spun, hotelul a fost complet renovat de vreo doua luni, era proaspat totul, nou si

in perioada aia s-a nimerit sa fim doar noi clienti, chiar se vede intr-una dintre poze ca erau motoarele noaste+masina receptionerei..

Trece vreo juma de ora, deja ne ghiortaiau matele, dar manierele nu ne lasau sa mancam singuri.. :laugh: , pina la urma comandam si dupa ce terminasem masa, la cafele, apar si cei patru, Bogdan , Raul cu nevestele din dotare..trecuse mai bine de un ceas..zic..ba, asta-i ora opt la voi??, la care ei..ma, am uitat aseara sa-ti spunem, ora opt, ora Croatiei(astia sunt cu un ceas inaintea noastra..) :baldy:

Cit timp i-am asteptat ne-am plimbat prin imensa curte interioara a hotelului si am dat de alta

surpriza..prin spatele curtii curgea lenes un brat linistit de rau, Bogdan mi-a spus ca era un afluent al Dunarii..

DSCF2490.JPG

DSCF2493.JPG

DSCF2494.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa am rabdare dar uitanduma am vazut africana nustiu dar vreau una voi face tot posibilul sa am una no fi bmw dar imi place sami spui cum sa comportat la drum toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Calatorului ii sta bine cu drumul, asa incat hai pe cai..cei doi au impachetat mai repede si au plecat inainte, noi urmand sa-i ajungem pe drum..ne-am asternut si noi pe traseu, dar kilometrii autostrazii treceau si nu-i mai ajungeam

dupa vreo 70/80 de kilometri, absolut intamplator cind ma uit intr-o benzinarie le zaresc motoarele.., noi in viteza, frana,..dar deja trecusem..ajunsesem la breteaua de iesire..fie ce-o fi..intors usor su cu avariile aprinse o iau de-andoaselea..oprim..ce faceti mai, era sa nu va mai gasesc..ne luam si noi cafelele si apele aferente si ne tragem sufletul..cum stam la povesti, linga noi trag doua mobre cu numere de Grecia, un vstrom si un 1100gs,

calare doi flacai cu doua doamne..intram in vorba, tipii plecaserea din Grecia spre Turcia, o tura mai lunga, fusesera si pe la noi si acum se intorceau acasa..

Le-a placut aici, daca asta vreti sa stiti.. :kiss:

Dam bice mai departe, autostrada curge lenes dupa noi, ne indreptam spre granita cu Slovenia..astia fiind integrati in UE si in spatiul Schengen de mult au granita cu Croatii care lipsesc din UE, din pacate..

 

Oprim inca odata sa bem ceva intr-o benzinarie, amicii mei pleaca inainte si nu stiu cum, dar iar ne ratacim unii de altii, nu mai dau de ei..trag tare, ajung la un punct unde trebuie sa platim autostrada si nu stiu cum dracu' incurc benzile, intrasem pe una care deserveau pe cei cu vignete electronice, sau cam asa ceva..in spatele meu un tir..in fata bariera..na acum..ma si gandeam cum vine Luigino tocmai de la Romanica si face varza circulatia pe frumoasele autostrazi sarbesti

:haha:

Asta cu tiru' din spate facea ca dracu..in spate era deja coada, ma uit in jur, zic Elenei sa se dea jos sa ma orientez in spatiu..imens noroc cu astia de la drumurile si podurile lor, intre porti era spatiu de trecere, exact cit sa incapa un motor, parca au prevazut ca o sa ajung pe acolo dupa ani si ani. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, echipa e in Romania, s-a intors de ceva vreme, povestirea este retroactiva. bigstar.gif

Astept continuarea si ceva urme de poze 45.gif

 

 

 

 

Pffffffffff........am fost dusi in eroare????::grinbandit::Pe topic apare scris yesterday :scratch:

Gata,m-am prins.......dupa ce am citit pana la capat ........deh...AM PARUL ELENEI din Cotroceni.:scratch:

Editat de lydieekoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut superb..Luigi sa nu te lasi de scris! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multumesc de incurajari..

..Spuneam ca aia de la Drumuri Si Poduri in Croatia au fost baieti destepti..au lasat un mic spatiu cit sa treci de la o poarta la alta, bineinteles pentru acces pietonal, dar unde merge picior de om merge si huiduma de LT :rolleyes: , nu-i asa?..trei/patru manevre de semiintoarcere si eram deja in fata unei noi bariere, cea corecta de data asta..rasuflam usurati, platim si bagam calareala de rigoare, bucurosi ca am evitat sa declansam razmerita pe autostrada.

Nu trece mult si intram in vama croato/slovena, trecem usor, mai mergem o tara si oprim intr-o benzinarie sa ne hidratam..deja era destul de cald.

Apropos de de temperatura, in Bucuresti si pina am iesit din tara nu am depasit 22/23 grade, apoi a inceput sa creasca gradual cu cit inaintam spre Italia.

Ne-am benzinit, hidratat..cind colo apar si calatorii singuratici, Bogdan si Raul..ciau, ciau, toate buna, da..ok..alimenteaza si ei si plecam.

De data asta am reusit sa ne tinem unii dupa altii pina in Venetia, fara probleme..

Am mers atata si nu v-am povestit nimic de soselele lor..la sarbi cele nationale bunute spre bune, nu gasesti gropi, dar mai dai si in denivelari, autostrazile bune, la croati bune /bune, autostrazile buuune.. , la Sloveni am mers doar pe autostrazi, care mie mi s-au parut a fi excelente, mai bune chiar decit ale Italienilor, de fapt mai curate, mai noi..iar lucrul acesta mi l-a confirmat chiar un motociclist sloven cu care m-am intalnit in insula Elba(da, asa este, aveti dreptate, chiar aia unde a fost exilat prima data Napoleon Bonaparte)..cind i-am amintit cit de tare mi-au placut autostrazile lor care mi s-au parut peste alea italienesti mi-a spus..calitativ sunt la fel, dar ale noastre fiind mai noi construite dau impresia asta..mi-a povestit ca lucrurile se cam opresc aici, restul drumurilor la ei sunt cam proaste.

Daca la autostrazi m-am lamurit as fi fost curios sa aflu cam cum se defineste "drum prost" in acceptiunea lor..adica prostul lor este mai bun sau mai...prost decit al nostru? :scratch:

Cam aici am vazut prima data politie de autostrada..si ce politie..de-aia calare..si calareau numai BMW R1100/1150RT si Yamaha FJR1300!

Bravo lor.. :ok:

Uitasem, daca pina aici a trebuit sa tot platim la autostrazi, la Sloveni trebuie sa iei vignieta, care nu-i ieftina deloc, 15 euro/sapte zile, si asta minim..

Cam hotie, tot slovenul asta mi-a spus ca pentru tot anul este undeva pe la 95 euro parca..

Referitor la trafic..daca pina aici am mers lejereanu, cu autostrazi la Sarbi si Croati cam pustii, pe al astia incepusesa se aglomereze..de, ne apropiam de Italia..

Pina la Trieste nimic interesant in afara de curatenia si frumusetea peisajului..au niste munti inaltuti, pe la 2800 metri..sunt si renumiti pentru sporturile de iarna..la ei hocheiul, ski-ul si sariturile la trambulina ocupa primul loc in preferinte..noi, sarmanii ramanem la steaua lui jiji si timisoara lu' nea iancu..sarman popor..ii meritam!

Hopa, ca fara sa-mi dau seama intraram si in Italia..si aici cu totul si cu totul alta calim era..

Oameni buni..n-am vazut in viata mea atatea tiruri..aratau cam ca un tren de sute de metri lungime, mergeau unul in altul in limita aia a lor de 90 km/ora, nici nu aveai loc sa intri intre ei, pe prima banda, trebuia sa mergi tare, cu 130/140 pe a doua..pina reuseai sa prinzi un loc liber intre ele.

Fiind si aproape de destinatie, dupa 10/11 ore de condus incepuse sa-mi dea tarcoale oboseala..si recunosc sincer ca pina in Venetia am cam mers cu un soi de morcov..morcovel..asa..mai micut in fund :D ..noroc ca nevasta-mea, fiind atenta la drum, nu i-a vazut frunzele..!

Ce s-o mai lungesc..Venetiiiiia, am ajuns..nevasta-mea mi-a spus ca parca viseaza, nu se gandea sa ajunga aici asa repede...vezi ma mama ce sot ti-ai tras?..te tine din surpriza in surpriza :kiss:

Imi dau seama ca sunt mare finete, sa traiesc.

Ajungem la campingul unde rezervasera amicii camere, mergem sa vedem ce si cum..uitasem sa va spun ca noi am plecat fara nicio rezervare, opream unde ne simteam bine..ei platisera ceva in jurul a 50 euro parca, fara micul dejun, fiind camping camerele erau intr-un soi de containere pe roti, cam cum sunt alea muncitoresti, curat inauntru dar foarte mic, inghesuit..ei s-au cazat aici, noua neplacandu-ne am ales sa mergem in alta parte, in Marghera, o localitate micuta, in vecinatatea Venetiei, o suburbie..

Ne-am cazat la un hotel de trei stele(85 euro/noapte, cu mic dejun), am parcat mobra in curte, am despachetat, dusul de rigoare si, cam rupti de foame si de oboseala am coborat sa cautam un restaurant..nexam..aflu ca marti cam totul este inchis, oraselul fiind mic..pina la urma am gasit doar un barulet..am bagat doua trei beri, niste sendwisuri si.. hai la culcare.

Aici am avut norocul sa avem perne normale, omenesti , asa incat..cred c-am si sforait!

Dracu stie..

DSCF2495.JPG

DSCF2741.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahaaam, bine ca n-am inchis rasnita

astept sa mai bagi oarece, ca te vad "inclinat", semn ca esti in ture inalte beer.gif

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

da,nu mai bagi nimic, erai doar la capitolul "halba cat canistra"

oricum, fain si asa putin

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem, daca pina aici a trebuit sa tot platim la autostrazi, la Sloveni trebuie sa iei vignieta, care nu-i ieftina deloc, 15 euro/sapte zile, si asta minim..

 

 

 

Aici te-ai cam fentat pt ca ai luat vignieta pt masina , la motor pe saptamina este 7 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@gospodarul, multam de aprecieri, cand stiu ca este cineva care citeste parca si amintirile "ma rascolesc"..

@remu1..italian mai de ..balta, de balta dambovitei.. :rolleyes:

-VENETIA-

..Coboram dimineata la micul dejun..cafea, ceva suc, apa, miere, unt, citeva felii de sunca..subtire rau..si croisante..

Astia nu prea au paine..si daca au atunci este cam tare..in fine, nu suntem mofturosi, papam, mergem sus, luam bagajele sa plecam.

Inainte de asta verific daca nu-mi lipsesc sosonii, ..uitasem, cu o seara inainte mi-am scos ghetutele de moto afara, pe terasa(stateam la et.2 si chiar sub fereastra era o terasa cu utilajele de aer conditionat, cosuri, etc)..desi sunt de vara am zis sa nu le las in camera..asa..preventiv cum ma stiti ..erau acolo, n-a atentat nimeni la ele..

Coboram la receptie, intreb cu ce ajungem mai bine in Venetia?..cu autobuzul, zice receptionerul..ne arata de unde luam bilete si valea..

Italienii au mici tutungerii, cam cum aveam noi pe vremuri demult apuse, cu ziare, vederi si maruntisuri, printre care si bilete de autobuz..intrebam de astea si vanzatoarea ne spune ca cele mai bune ar fi un fel de abonament de 16 euro/persoana, cu care putem merge nestingherit toata ziua cu orice fel de mijloc de transport, inclusiv vaporetto pe canalele venetiene..daca zice ea asa inseamna ca stie ceva..luam de-astea, iesim, dupa citiva zeci de metri gasim statia si ne punem sa asteptam autobuzul, prilej pentru mine sa imi arunc privirea in jur..Marghera asta este un orasel mic, o suburbie a Venetiei, ceva industrial, dar curat, casute frumoase si cochete si foarte multe hoteluri, toate scumpe insa si full de turisti..spusesem ca noi am platit 85 euro pe camera dubla cu mic dejun, dupa aia m-am uitat pe net si am aflat ca erau si mai scumpe..nici nu au cum sa fie altfel atata timp cit exista cerere din toate colturile lumii..Venetia este doar una..

Observ pe strazi foarte multi indieni/pakistanezi, asiatici si destui negri..nu prea este asta Italia pe care o stia eu, de acum 11/12 ani..am aflat apoi ca foarte multi s-au stabilit aici si si-au deschis afaceri, in general mici magazine cu alimente..astea le au mai ales indienii, negroteii stau si vand pe strazi toate kitschurile..

Vine autobuzul, destul de plin, il asteptam pe al doilea..vine si asta, mai golut, urcam..aveam de facut cam sapte statii, le facem repede si ajungem intr-un soi de capat de linii, ceva in genul "Sfanta Vineri" pe vremuri, in Bucuresti..autobuze multe, autocare de turisti, o parcare..aveam sa aflu ca asta costa 20 euro/zi, indiferent cite ore stai!..

Daca ajungeti pe acolo luati autobuzul, scutiti bani si nervi cu parcarile..

Intram pe niste porti, trecem un pod si vedem statiile..era sa spun de autobuz..de vaporase..lume destul de multa, desi era ora 10 dimineata..urcam in vaporasul nostru si"vant din pupa"..

Nevasta-mea extaziata, ochi si urechi..

Nu are rost sa insir toate palatele, monumentele si pietele pe linga care am trecut dintr-un motiv simplu:nu le mai tin minte :bounce: ..la mine-i boala, nu retin deloc nume si locuri..nu rade cititorule, ca nimeni nu-i perfect, cu atat mai putin eu, un biet motociclist ratacit printre miile de turisti in Venetia..

..Auzisem odata la cineva ca in Venetia este nasol dintr-un punct de vedere, ca apa pute a statut..eu n-am simtit..am simtit insa ca este foarte mare umezeala in aer, esti cam tot timpul transpirat, desi afara sunt in jur de 30 grade doar.

Uitandu-ne la orasul asta, la canalele alea cu apa, la barcile si gondolele lui ne-am amintit instant de imaginile din "Frumoasa Venetiana" si 'Negutatorul din Venetia", asta din urma cu Al Pacino si Jeremy Irons..ne promitem unul altuia ca le vom revedea acasa..

Intre timp nevasta-mea, mare amatoare de muzee, vestigii, istorie in general si-a intrat in mana..in sensul ca mergea de de-abia tineam pasul dupa ea :) ..eu, asa cum ma stiti, mai putin interesat de astea, oricum, nu in masura in care este ea..ca orice mobrist care se respecta drumul este un scop in sine..

Colindam, colindam, colindam..

Cititorule, poate esti curios sa-ti pomenesc de preturi..arata cam asa..3-3.5 euro un triunghi de pizza, 4 euro o bere la cutie, vreo trei euro sucul, doi jumate apa si tot asa..

Nu ma-ntelege gresit, eu iti povestesc acum despre mese luate la coltul strazii, in picioare, sau pe ziar, muncitoreste..cum vrei tu!

Luigino, vrei la restaurant?

Am vrut.. o masa in doi, o pasta, o pizza, doua beri si doua ape..60 de iepuroi..

Am tras frumos de urechi, din portofel trei hartii de 20 euro si asta a fost..

Nu ma invidia, ca n-am fost la vreun restaurant de fite, ci la unul normal, cu scaune si mese de plastic, de cartier..

Ma uit pe nota de plata, asa, in trecere..gagii nu uitasera sa treaca 12% servicii(cum era remiza la noi odata..)+2 euro coperto..ce-i asta coperto, ma intreaba nevasta-mea?..pai servetelele si aranjatul mesei..asa-i la ei..tu vrei sa-mi spui ca astia iau bani si pentru faptul ca mi-au pus servetele si mi-au adus tacamuri?..da mai, ce nu-ntelegi..?

..Nu intelegea..ce vrei!

Ii explica ca asa este la italieni..hai sa mergem mai departe..

Noroc cu valurile marii..ne-a mai trecut..

Peste tot magazine cu suveniruri si masti..celebrele masti venetiene..opere de arta, cu scoruri de la 20 la 700/800 euro bucata..sa tot umbli mascat la banii astia..ma si gandeam, n-o vrea nevasta-mea sa cumparam una, o atarn linga stegulet, de antena..pina iesim pe autostrada nu mai raman nici fulgii de ea..

..Daca poti crede, ma fascineaza parii aia bagati in apa..aia de care-si legau boierii lor pe vremuri trasurile..pardon..barcile..gondolele..tarane care esti..

Ma fascineaza culorile lor, fiecare este altfel vopsit, sunt zeci de combinatii de culori..aflu dupa aia ca fiecare culoare reprezinta culorile blazonului familiei respective..

Altii se uita dupa porumbeii din piata San Marco, unii la palate, altii dupa femei, mie-mi plac parii astia infipti in apa..ce vrei..

Sa nu-mi spui ca n-am gusturi..

Sa-ti mai spun despre miile de turisti, foarte multi americani si japonezi, asiatici..ce rost are, stii si tu..

Ma tot intreb din ce materiale or fi facute fundatiile la palatele astea de au rezistat sute de ani..ce arhitecti, ingineri aveau de-au construit capodoperele astea?

Citi bani aveau si in ce opulenta traiau..

..Trec pe linga vechea piata de peste, tarabe pline cu tot soiul de peste, caracatite, fructe de mare.."melci, scoici, raci, craci", vorba cantecului lui Margineanu, toate proaspete, linga piata erau adunati pescarusi..toti normali, in firea lor, in afara de unul suparat tare..cred ca se gandea..bai..atata peste aici si eu n-am ce manca..ma, avea asta o fata de te prapadeai de ras..i-am tras o poza..dar din ea nu-ti dai seama nici pe departe de suferinta prin care trecea..

..Bagam stradute, admiram magazine, canale, salupe..luam vaporetto si mergem la Murano, o insulita in apropiere, celebra pentru obiectele din sticla, sticla de Murano..

Fiind drum mai lung ne tragem si sufletul, trecem si pe linga gradinile lor, nu-mi amintesc cum se numeau, dar fiind gradini, logic..era umbra..zic, hai sa ne tragem sufletul la umbra acolo..coboram, dam sa intram si nimerim intr-o coada..de oameni, nu de matura,..ma uit, astia stateau la coada la casa, turisti..imi spun ca daca era coada inseamna ca era si de plata..asa era..ghicisem..15 euro de persoana..mi-a trecut pe loc de umbra, vroiam la soare..ma uit..vaporasul plecase..zic..o luam inot, nu ma intereseaza.. :bounce:

Vine altul..urcam si ne relaxam..spre Murano..trecem in drumul nostru pe linga spitalul orasului, vedem ambulantele(tot salupe, la ce te gandeai?..), lasam in urma un fort si o scoala militara navala..opreste intr-o statie, lumea coboara, urca..odata cu astia si doi controlori de bilete, care iau tichetele la control..la un moment dat putina rumoare..

Zi-mi tu, om bun, pe cine ghicisera astia fara bilet??

Tigan era, de unde stii..!?

Roman, da..rom mai precis..acum chiar ca-mi venea sa ma arunc in apa, mai ales cand i-am auzit pe aia..toata lumea cumpara bilete, voi romanii de ce n-o faceti?

Arzate-ar focu' de magraon, tocmai pe barca asta te-ai gasit sa te urci fara bilet!!

Ajungem in statie, coboara toti trei, aia vorbeau la telefon si tiganul o ia la fuga..dupa citiva pasi dupa el il lasa in plata domnului..

Antonesculeee..m-auzi ce spun eu aici?

DSCF2497.JPG

DSCF2499.JPG

DSCF2505.JPG

DSCF2508.JPG

DSCF2511.JPG

DSCF2515.JPG

DSCF2521.JPG

DSCF2523.JPG

DSCF2524.JPG

DSCF2525.JPG

DSCF2533.JPG

DSCF2535.JPG

DSCF2539.JPG

DSCF2542.JPG

DSCF2544.JPG

DSCF2549.JPG

DSCF2554.JPG

DSCF2556.JPG

DSCF2559.JPG

DSCF2566.JPG

DSCF2575.JPG

DSCF2576.JPG

DSCF2577.JPG

DSCF2579.JPG

DSCF2583.JPG

DSCF2585.JPG

DSCF2586.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-a mancat in ... poponeata sa mancati la restaurant :P . La Venetia se merge cu sandwitch-uri de acasa sau bagi un trancio de pizza la colt de strada, asta daca nu vrei sa lasi jumatate de salariu acolo :D .

Mi-a placut descrierea orasului, tare pitoreasca. E o masinarie de facut bani. Ah, bine ca nu ati fost cu gondola ... 80 de E / jumatate de ora ... auch !

Italia e scumpa in draci, dar frumoasa si merita vizitata. Trebuie sa sti numai pe unde sa mergi si ce sa mananci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venezia asta , desi e scumpa e foarte placuta . La negrii care vindeau genti le-am descoperit ascunzatoarea .E undeva intr-un parc in spatele unei statui . Era un morman de genti si alte kestii . Signor Luigio asteptam continuare !

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...