Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Totusi calitatea unui ulei se reflecta in pret, alegerea uleiului potrivit e mai dificila putin. eu tin cont de motor si nr. de km si conditiile de exploatare.

calitatea unui ulei nu se reflecta intotdeauna in pret;aici intervine cota de piata a unui produs ,renumele

iti dau 2 exemplepe auto negative:liqui molly care in Germania sunt nr 1,au crescut preturile dar nu si calitatea si castrol(acesta ,abia acum,dar numai pt Germania, dupa ce vanzarile au scazut, a inceput sa faca un ulei care contine si baze pur sintetice(PAO)

2 exemple pozitive in acord cu ceea ce ai spus:

-SHELL care a inceput sa fabrice anumite uleiuri folosind ca baze,nu petrol ci gaz(tehnologia gas to liquid) si care au anuntat ca deocamdata nu vor vinde aceste baze catre blendari

-anumiti blendari de nisa care folosesc baze pure + aditivi de calitate (si astea se vede in fisele MSDS afisate):Schaeffer,RED LINE,etc

in ceea ce priveste alegerea uleiului,aici tine de fiecare dintre noi..eu prefer sa nu platesc un ulei cu marketing agresiv;oricum la masina il schimb intre 8-9k km,mers mixt

la mobra intre 4-5000km

in ceea ce priveste nr de km,daca motorul(auto,moto) nu papa ulei eu nu am pus niciodata ulei mai gros

ps:sper sa nu degenereze si topicul asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O părere despre motul 5000 ? As vrea sa il folosesc la f4 meu !

Daca s-a mai discutat de uleiu asta îmi cer scuze, dar nu am gasit nimic pe Google..

un ulei supraevaluat pt ceea ce ofera;5000 nu am auzit.5100 este cel mai slab din gama Motul

 

un msds din 2010,gasesti si mai recent

 

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.lsc-online.com%2Fwp-content%2Fthemes%2FLSC_2%2Ffile_download.php%3Ffile%3D..%2Ffiles%2Fuser_files%2F136427708620451Q.pdf%26ftype%3Dapplication%2Fpdf%26fname%3D136427708620451Q.pdf&ei=FUMtVYzYH4_paISvgOgE&usg=AFQjCNG4q7YGAOCVzVWXOjeu20Yiy96YRw

 

ps:imediat imi vor sari in cap clonele si vanzatorii sa ma contrazica :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti sare nimeni in cap kappy666 dar la 130lei cat costa nu am avut niciodata probleme, chiar este un ulei bun atat pentru motor cat si cutie (semi sintetic).

5000 nu cred ca se mai fabrica poate ai vrut sa scrii 5100 zune.

 

5000 era un ulei mineral daca mai retin bine, 5100 este semi-sintetic si mai bun.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul 5000 l-am gasit pe motovip.ro, e ieftin

din ce am gasit pare un "semisintetic"; ruda "mai saraca" a lui 5100 :)

uite aici o fisa tehnica:

https://www.google.ro/search?q=motul+5000&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=qkUtVaulMofcauOlgcgH

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagati ulei de care trebuie macar vascozitatea sa fie ceea care zic expertii nu va saraciti daca dati 50/100 roni in plus pe un ulei bun.

 

https://www.motul.com/ro/ro/products/recommendation

Gresit, mai intai se verifica manualul daca ai mai multe tipuri de vascozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O părere despre motul 5000 ? As vrea sa il folosesc la f4 meu !

Daca s-a mai discutat de uleiu asta îmi cer scuze, dar nu am gasit nimic pe Google..

 

omul a cerut o parere despre 5000;raspundeti la asta ,altfel sunteti off...:)

Gresit, mai intai se verifica manualul daca ai mai multe tipuri de vascozitate.

 

 

Bagati ulei de care trebuie macar vascozitatea sa fie ceea care zic expertii nu va saraciti daca dati 50/100 roni in plus pe un ulei bun.

 

https://www.motul.com/ro/ro/products/recommendation

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit, mai intai se verifica manualul daca ai mai multe tipuri de vascozitate.

 

Multi nu stiu ce ulei,vascozitate etc trebuie la mobra lor asa ca intreaba aici(cum am facut si eu),lincul de mai jos e bun zic eu pt acele persoane care nu stiu pe langa recomandare de tip ulei mai si arata intervalul de schimb plus ce ulei trebuie la frana/ambreiaj si furca.

 

https://www.motul.com/ro/ro/products/recommendation

Editat de yamaha yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha yzf

Nu te lua dupa link, manualul este biblia, poti baga aproape orice vascozitate, dar cel indicat de manual se comporta cel mai bine cu piesele motorului.Iar daca in manual ai de ales intre mai multe tipuri bagi ala care se potriveste(climat,still de mers..)

 

La mine de ce nu apare 15w de exemplu ?

 

 

post-64324-0-99095700-1429200471_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul cind incepe sezonul este la promotie, eu deduc ca nu e prea bun, de ce ?? pt. ca un produs veritabil daca il pot numi asa, nu se vinde la promotie si mai ales in romanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...