Sari la conținut

Kilometrii reali?


cristtt5
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

As vrea sa dezbatem urmatoarea o problema. Fiecare persoana care si-a luat un motor si-a cautat unul cu cati mai putini kilometri, nu?..Dar e oare posibil sa gasesti o motocicleta (touring de exemplu) din 2000 cu doar 25000km la bord?

 

A mea e din 2003 si are 40000km si tot nu mi se pare mult.. Oare toate motoarele astea 'nice looking' aduse din afara oare nu or fi toate forjate si date inapoi? Ce sanse ai sa iei un motor cu Km reali?

 

Voi ce credeti?? Astept pareri.

 

Bafta

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am preferat să o iau direct de afară, chiar dacă a avut mai mulți kilometri în bord decât cele aduse deja. Nu pot avea încredere în cei ce fac afaceri cu aÂşa ceva. E normal să caute ce este mai ieftin, ca apoi să poată adăuga ceva peste, să câÂştige cât mai mult. Nimeni nu munceÂşte degeaba. Dacă ne uităm pe Mobile.de, prețul este raportat în primul rând la kilometri. Sunt unele cu km puțini, dar costă. E mai complicat să cauți Âşi să aduci singur de afară, dar e mai sigur. Dacă vreți să cumpărați din Germania, vi-l pot recomanda cu încredere pe cel de la care am cumpărat eu. Are Âşi un sibian de-al nostru angajat, aÂşa că e simplu de discutat Âşi negociat cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut 16000 km intr-un sezon jumatate (cu motoreta din profil)... acum judecati si singuri! 14000 in 10 ani... probabil ca a fost condusa de o bunicuta spre slujba de duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu m-am dat cu ea doar vre-o 3 Km . pana la RAR si garaj . A fost adusa de domnul din Nadlac .( eu am luat-o din CT )deci e posibil ca prin nadlac sa fi pierdut ceva KM :rolleyes:

Vedem la vara .

 

PS: si eu fac in medie 3 4 mi de km pe luna ... deci cam putin ..oricum moto e ok ..pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general la o vitezana/naked poti cosidera ca face 5-10000 km pe an. la un touring intre 15-25000 km pe an. te uiti si la diferitele puncte de uzura inmultesti cu varsta si ai o stima a km facuti, e clar ca nu e o chestie general valabila dar iti poti face o idee destul de realista asupra kilometrilor reali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal am motocicleta ca imi place ca in w-e sa dau o tura scurta si ca imi permit, nu sa fac turul lumii anual...am un prieten care si-a luat motor acum 4 ani si are 5 km rulati cu el!!!

Asadar sa nu generalizam, bine, prea multi au adus de afara motore tzipla luate de pe la babe.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am la vanzare un GS500 cu pana in 5000km REALI..si lumea e panicata rau de fenomenul asta al km dati inapoi...DE CE? de ce nu invatati sa ascultati un motor? sau de ce nu veniti cu un mecanic la vizionari? si mintea mea e plina de 'de ce?' 'de ce?' 'de ce?'...poate unii nu sunt atat de motociclisti precum sunt multi dintre voi...si circula mult mai putin cu motocicletele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa dezbatem urmatoarea o problema. Fiecare persoana care si-a luat un motor si-a cautat unul cu cati mai putini kilometri, nu?..Dar e oare posibil sa gasesti o motocicleta (touring de exemplu) din 2000 cu doar 25000km la bord?

 

Da, este foarte posibil; in tarile cu un nivel de trai ridicat si unde traficul este civilizat, exista destui oameni, mai ales trecuti de prima tinerete, care isi cumpara o motocicleta ca si hobby, pentru ca isi permit, si nu ca eventual mijloc alternativ de transport. Dar nu se dau non-stop cu ea, fie din motive de timp, santate, familie sau pur si simplu ca exista si multe alte placeri in viata in afara de a te plimba cu motocicleta. Pana la urma sezonul ideal/real de moto oricum tine maxim jumatate de an, in care probabil se urca pe ea doar cateva zile in weekend.

 

Eu de exemplu, primele doua motociclete (s.h.) le-am cumparat avand la bord sub media de 2000km/an, din reprezentanta, cu carte service etc. si n-am avut niciun dubiu asupra kilometrajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare persoana care si-a luat un motor si-a cautat unul cu cati mai putini kilometri, nu

 

nu!

 

Daca e un Goldwing din Germania din 87 cu 10.000 km dar arata bine asta ce inseamna? Pai sigur apartinea unui batranel care facea 1500 km anual si in ultimii ~15 ani a stat in garaj acoperita cu o prelata si pusa in cutie de sticla vidata. Suuuure.

 

Te uiti rapid la anunturi pe mobile de F650 din 96 pana in 2002 si toate au aproximativ 35000 km. Evident cei care si-au cumparat mobre dupa Y2K baga mai multi kilometrii decat cei dinainte.

 

Nu conteaza kilometri la nimic, mai ales cand il poti pune la 13km pentru 50 euro pe orice motocicleta.

Un test de compresie si culoarea bujiilor iti spune mult mai multe despre motocicleta. Dar astea is doar exemple mici. Is multe de verificat daca vrei la sange si multe vicii pot ramane ascunse si cu un mecanic de fata.

 

Ca la masini, tine mult de bulan. Sau iti cumperi nou si te rogi sa pateasca in garantie daca pateste. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si multe alte placeri in viata in afara de a te plimba cu motocicleta...

 

eu am ajuns la trista concluzie ca nu mi-a mai ramas decat motociclitul, restul pur si simplu nu-mi mai aduc nici o satisfactie.

 

ref la kilometraje...reale. binenteles ca exista mobre din 2001 cu 10k km, dar sunt foarte rare si absolut nimeni nu vrea sa plateasca pretul cerut de propietar.

 

si in general strainezu care a cumparat mobra de noua face ceva km cu ea , mai ales cand vb de mobre touring

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am luat anul trecut un Hornet 600, an fabr. 1999. Pe bord avea 17.000 km :huh:

Motorul arata si functiona absolut impecabil, ceea ce m-a facut sa cred ca km sunt reali.

Cand am vandut-o, la 2 zile dupa ce am pus anuntul pe bike shop a venit cineva sa o vada, si a plecat cu ea. Si nu am cerut putin :blbl:

Nu avea nici macar un cm de zgarietura pe cadru, motor, carene...

Pana la urma...eu cred ca se poate sa gasesti si mobra de 12 ani, cu 17.000 km la bord

 

Poza cu mobra respectiva ;)

post-18488-0-74811800-1331195188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la masini, tine mult de bulan. Sau iti cumperi nou si te rogi sa pateasca in garantie daca pateste. :grinbandit:

 

Cu ce te-ar incalzi asta? Duster la 20000km, s-a rupt arborele cotit sau altceva prin motor, schimbat motor in garantie.

Inainte de aia se busise ceva prin bord, schimbat bordul in garantie. Acu avea in bord vreo 2000km.

Eu am masina la 170.000km si nu s-au stricat atatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat motorul, avea cifra zecilor de mii intre 3 si 4 ceea ce mi s-a parut ciudat. Am demontat bordul unde am gasit o gaura de 8mm in carcasa kilometrajului si cifrele de pe rotita zecilor de mii zgariata ("parca" cu surubelnita) pana la cifra 6.

Acum nu stiu cine s-a ocupat de treaba asta, dar destept nu a fost. Erau cateva surubele de desfacut, il demonta complet si nu se cunostea absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat motorul, avea cifra zecilor de mii intre 3 si 4 ceea ce mi s-a parut ciudat. Am demontat bordul unde am gasit o gaura de 8mm in carcasa kilometrajului si cifrele de pe rotita zecilor de mii zgariata ("parca" cu surubelnita) pana la cifra 6.

Acum nu stiu cine s-a ocupat de treaba asta, dar destept nu a fost. Erau cateva surubele de desfacut, il demonta complet si nu se cunostea absolut nimic.

Nu toata lumea e desteapta :cheers: .

 

Daca ai dubii aspra unui motor poti sa ii mai pui diverse intrebari capcana proprietarului sa vezi ce a mai schimbat la el, anumite piese nu se uzeaza asa repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...