Sari la conținut

Motociclist luat pe sus de o masina in depasire neregulamentara


glido
 Share

Postări Recomandate

http://alba24.ro/un-motociclist-lovit-de-un-autoturism-care-incerca-sa-il-depaseasca-a-suferit-fracturi-multiple-89075.html

Articolul de ziar exagereaza ca deobicei dar accidentul si o fractura de humerus e real .... ca-l simt :disappointed:

 

Duminica am iesit si eu la plimbare si intr-o intersectie desi m-am asigurat am semnalizat si am redus viteza cum am inceput virajul s-a si bagat in mine unul cu o dacie 1310. Am raschetat asfaltul vreo 3-4 metri, am bratul drept fracturat sub umar, piciorul stang multiple contuzii dar fara exfoliatii. Mobra nu stiu cum arata ca pana la venirea salvarii nu m-am mai ridicat de pe asfalt. Geaca cordura e sfasiat pe umarul stang, primul strat dar nu se vede protectia care e sub un alt strat ... casca iarasi e polizata langa tamplas stanga chiar deasupra la viziera. Si manusile de piele (de gradinarit din kaufland) si-au facut treaba adica manusile sunt sfasiate dar pielea de pe maini e intacta. I-mi pare rau ca nu am luat pe mine si pantalonii de cordura(era prea cald) , poate nu aveam atata de tras acum cu piciorul.

PURTATI ECHIPAMENTUL DE PROTECTIE si daca mergeti cu motorul pana la colt dupa lapte ca nu stii cine te ia pe sus ........si mai bine asigurati-va voi ca cel din spate poate nu-i cu bagare de seama si culmea pe baza mult hulitului art. 54 s-ar putea sa ma si fi vinovat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu am inteles cum s-a intamplat...

a intrat in tine din spate?

in articol scria ca era vina ta ca nu te-ai fi asigurat etc.

 

lamureste-ne si pe noi te rog...

 

insanatosire grabnica!!! :cheers:

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINE CA DOAR ATAT MEASTRE ! beer.gif

 

astazi si eu cum mergeam prin bucuresti ...desi era rosu vad cum 2 masini din acelasi sens de mers cu mine trec fara probleme prin intersectie. o prind pe prima la urm semafor. o tanti cu ochelari trecuta conducea o 1310 alba cu saci cu cartofi deasupra. zic elegant si frumos, ati trecut pe rosu ''acolo'' daca venea un motociclist il omorati sigur... zdreanta : ''du-te bah''. no comment... alte cateva semafoare o prind si p-a doua, o fabia rosie. fac elegant semn sa dea jos geamu, o don'soara, cu telu, normal. fata inchide telu foarte civilizat si-i zic aceeasi poveste. ''nici nu mi-am dat seama'' replica ei... unsure.gif i-am sugerat ca macar la semafoare sa fie atenta.

 

ochii beliti cat cepele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa pricep si eu (poate si altii):

Tu voiai sa faci viraj stanga, semnalizat din timp, incetinit si ala din spate n-a fost atent si te-a busit. Acum, de ce zice in ziar si-n comunicatul oficial ca de fapt tu esti vinovat si nu te-ai asigurat?

Unde sa te asiguri? Din spate?

 

Insanatosire grabnica.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ala cu dacia tocmai atunci l-a taiat capu sa il depaseasca pe motociclist (cind vroia sa faca stanga)... End of story

Insanatosire cit mai grabnica si fara complicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

din pacate n-o sa invatam nimic daca nu stim sa ne asumam greselile. Omul si-a recunoscut oarecum greseala cu jumatate de gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

 

:agree:

 

pe mine au incercat sa ma influenteze sa recunosc ca am depasit linia continua. nu am cedat, nu au gasit urme de frana, parchetul m-a gasit nevinovat si mi-am luat despagubiri... :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

din pacate n-o sa invatam nimic daca nu stim sa ne asumam greselile. Omul si-a recunoscut oarecum greseala cu jumatate de gura.

 

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

din pacate n-o sa invatam nimic daca nu stim sa ne asumam greselile. Omul si-a recunoscut oarecum greseala cu jumatate de gura. :)

 

Bun venit în club,e bine că eÂşti încă printre noi. E genul de pățanie din care înveți câte ceva.

Nu semna nimic,nu recunoaÂşte nimic,înca nu-ți aduci nici tu aminte bine cum s-a întâmplat.

din pacate n-o sa invatam nimic daca nu stim sa ne asumam greselile. Omul si-a recunoscut oarecum greseala cu jumatate de gura. :)

 

Scuze pt post dublu sau triplu :) dar din cauza telefonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Dl Arpi.. nu stiu ce viraj la stanga ai facut tu.. veneai dinspre Zlatna sa intrii in Ampoita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca atunci cand virezi depasesti sau orice ai face te asiguri din fata si din spate ... Si ii clar ca el sa asigurat doar din fata . Si ala din spate la depasit , poate ca nu ia vazut semnalizarea ... Pana la urma el este vinovat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg cum poti sa fi u vinovat cand te loveste unu din spate tu punand semnal si incetinind si aprinzandu-se stop-ul de frana.Adica, cum eu cand fac stanga de pe banda 2 tre sa ma uit in spate sa nu ma loveasca vre-un idiot care nu stie ce e aia distanta regulamentara? Chiar nu pricep cum poti fi u vinovat...in fine Romnica..textul de lege e vag nu scrie nicaieri de asigurare in spate chiar nu inteleg cum ai putea sa faci asta daca u incetinesti ca vrei sa faci viraj stanga ala nu e obligat sa incetineasca sau ce?

 

"Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic." :angryfire:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg cum poti sa fi u vinovat cand te loveste unu din spate tu punand semnal si incetinind si aprinzandu-se stop-ul de frana.Adica, cum eu cand fac stanga de pe banda 2 tre sa ma uit in spate sa nu ma loveasca vre-un idiot care nu stie ce e aia distanta regulamentara? Chiar nu pricep cum poti fi u vinovat...in fine Romnica..textul de lege e vag nu scrie nicaieri de asigurare in spate chiar nu inteleg cum ai putea sa faci asta daca u incetinesti ca vrei sa faci viraj stanga ala nu e obligat sa incetineasca sau ce?

 

"Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic." :angryfire:

 

Daca soferul era in depasire, logic ca nu era exact in spatele motocicletei, ci in stanga. Nu e vorba de distanta neregulamentara aici. Acum depinde cum o sa fie interpretat acest accident. Mie mi s-a intamplat sa fiu in ambele situatii:

1) Eram in depasire, in afara localitatii, cand vad un tir undeva mai in fata ca franeaza. Mi-am dat seama imediat ca urma sa faca stanga (acolo fiind parcare de tir-uri) asa ca am franat si m-am repliat in coloana. Tiristul nu semnalizase, si nu cred ca s-a uitat nici in oglinda, ca imediat a facut stanga. Daca imi continuam depasirea.... poc. Si crede-ma ca nu era vina mea, pt ca eu eram deja in depasire iar tiristul nu s-a asigurat la efectuarea manevrei (si nici n-a semnalizat).

2) Voiam sa fac stanga, si incetineam usor cu semnalul pus. Masina din spate m-a vazut si a franat, dar alta masina si mai din spate, a intrat in depasire... linie continua, intrerupta doar pt a permite virajul la stanga. Daca nu ma uitam in oglinda.... bum. Ma lua pe sus in momentul in care eu as fi efectuat virajul.

 

De ce ti-am scris astea, ca sa se inteleaga ca "asiguratul din spate" atunci cand vrei sa virezi stanga/dreapta, tine mai mult de instinctul de conservare, decat de codul rutier. Daca te bazezi pe faptul ca tu ai dreptul sa faci stanga, ca ai semnalul pus, iar cei din spate sunt obligati sa te ocoleasca prin dreapta, e ca si cum ai trece strada pe trecerea de pietoni cu ochii inchisi, bazandu-te pe faptul ca soferii sunt obligati sa opreasca ;)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca soferul era in depasire, logic ca nu era exact in spatele motocicletei, ci in stanga. Nu e vorba de distanta neregulamentara aici. Acum depinde cum o sa fie interpretat acest accident. Mie mi s-a intamplat sa fiu in ambele situatii:

1) Eram in depasire, in afara localitatii, cand vad un tir undeva mai in fata ca franeaza. Mi-am dat seama imediat ca urma sa faca stanga (acolo fiind parcare de tir-uri) asa ca am franat si m-am repliat in coloana. Tiristul nu semnalizase, si nu cred ca s-a uitat nici in oglinda, ca imediat a facut stanga. Daca imi continuam depasirea.... poc. Si crede-ma ca nu era vina mea, pt ca eu eram deja in depasire iar tiristul nu s-a asigurat la efectuarea manevrei (si nici n-a semnalizat).

2) Voiam sa fac stanga, si incetineam usor cu semnalul pus. Masina din spate m-a vazut si a franat, dar alta masina si mai din spate, a intrat in depasire... linie continua, intrerupta doar pt a permite virajul la stanga. Daca nu ma uitam in oglinda.... bum. Ma lua pe sus in momentul in care eu as fi efectuat virajul.

 

De ce ti-am scris astea, ca sa se inteleaga ca "asiguratul din spate" atunci cand vrei sa virezi stanga/dreapta, tine mai mult de instinctul de conservare, decat de codul rutier. Daca te bazezi pe faptul ca tu ai dreptul sa faci stanga, ca ai semnalul pus, iar cei din spate sunt obligati sa te ocoleasca prin dreapta, e ca si cum ai trece strada pe trecerea de pietoni cu ochii inchisi, bazandu-te pe faptul ca soferii sunt obligati sa opreasca ;)

Ori nu am inteles eu bine (sau am presupus) dar din ce citesc in articol si ce se spune in primul post eu inteleg ca drumul avea fie o banda pe sens fie doua.In cazul in care avea 2 pe unde depasire cum spui u sa i-l ia pe sus pe moticiclist? Prin stanga? In cazul asta lua in plin dacia moto.In articol scrie din spate si nu inteleg ce legatura ar avea depasirea din exemplul 2 al tau cu situatia de fata (daca sunt prea greu de cap scuze :rusinica:)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori nu am inteles eu bine (sau am presupus) dar din ce citesc in articol si ce se spune in primul post eu inteleg ca drumul avea fie o banda pe sens fie doua.In cazul in care avea 2 pe unde depasire cum spui u sa i-l ia pe sus pe moticiclist? Prin stanga? In cazul asta lua in plin dacia moto.In articol scrie din spate si nu inteleg ce legatura ar avea depasirea din exemplul 2 al tau cu situatia de fata (daca sunt prea greu de cap scuze :rusinica:)

 

Pai e adevarat ca articolul ala e egal cu 0, ca nu se intelege nimic. Dar din moment ce motociclistul a scris titlul topicului astfel: "Motociclist luat pe sus de o masina in depasire neregulamentara" e logic ca masina nu era in spatele motociclistului, ca altfel n-ar mai fi fost vorba de depasire.

 

Eu asa am inteles: motociclist intentioneaza sa vireze stanga - masina (care venea din spate) aflata in depasirea motocicletei - motociclistul vireaza stanga - accident.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamuriri :

1. accidentul sa produs in comuna ampoita chiar lana pensiunea mama luta cand am vrut sa virez de pe sosea pe aleea catre pensiune (pt cei care cunosc zona)

2. inainte de a vira pe alee m-am uitat in oglinda, am vazut dacia in spatel meu pe banda noastra si nu era in depasire de fapt era cam la 20m in spatele meu, am semnalizat stanga, am incetinit si am inceput virajul , eram treceut de mijlocul drumului cand am fost izbit ...

3. politia insista pe acel articol 54 foarte controversat si foarte convenabil pentru cei care intra in depasiri si lovesc una alta din lateral .....

4. probabil fara relevanta ... mosul care m-a plesnit este consilier judetean .....

5. am A-ul din 90 !!! fara accidente fara amenzi (cu masina e altceva , am cateva puncte pt abateri minore gen 62km/h in localitate...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca soferul era in depasire, logic ca nu era exact in spatele motocicletei, ci in stanga. Nu e vorba de distanta neregulamentara aici. Acum depinde cum o sa fie interpretat acest accident. Mie mi s-a intamplat sa fiu in ambele situatii:

1) Eram in depasire, in afara localitatii, cand vad un tir undeva mai in fata ca franeaza. Mi-am dat seama imediat ca urma sa faca stanga (acolo fiind parcare de tir-uri) asa ca am franat si m-am repliat in coloana. Tiristul nu semnalizase, si nu cred ca s-a uitat nici in oglinda, ca imediat a facut stanga. Daca imi continuam depasirea.... poc. Si crede-ma ca nu era vina mea, pt ca eu eram deja in depasire iar tiristul nu s-a asigurat la efectuarea manevrei (si nici n-a semnalizat).

2) Voiam sa fac stanga, si incetineam usor cu semnalul pus. Masina din spate m-a vazut si a franat, dar alta masina si mai din spate, a intrat in depasire... linie continua, intrerupta doar pt a permite virajul la stanga. Daca nu ma uitam in oglinda.... bum. Ma lua pe sus in momentul in care eu as fi efectuat virajul.

 

De ce ti-am scris astea, ca sa se inteleaga ca "asiguratul din spate" atunci cand vrei sa virezi stanga/dreapta, tine mai mult de instinctul de conservare, decat de codul rutier. Daca te bazezi pe faptul ca tu ai dreptul sa faci stanga, ca ai semnalul pus, iar cei din spate sunt obligati sa te ocoleasca prin dreapta, e ca si cum ai trece strada pe trecerea de pietoni cu ochii inchisi, bazandu-te pe faptul ca soferii sunt obligati sa opreasca ;)

 

Da, bine zici, tine mai mult de instinctul de conservare, decat de codul rutier. Eu, in majoritatea cazurilor, daca urmeaza sa fac stanga pe ceva strada, curte etc, si vad in oglinda ca din spate vin mai multe autovehicule, opresc pe dreapta pana se mai rareste traficul. Au fost destule cazuri cand "Masina din spate m-a vazut si a franat, dar alta masina si mai din spate, a intrat in depasire...", asa ca mai multa prudenta nu strica.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamuriri :

1. accidentul sa produs in comuna ampoita chiar lana pensiunea mama luta cand am vrut sa virez de pe sosea pe aleea catre pensiune (pt cei care cunosc zona)

2. inainte de a vira pe alee m-am uitat in oglinda, am vazut dacia in spatel meu pe banda noastra si nu era in depasire de fapt era cam la 20m in spatele meu, am semnalizat stanga, am incetinit si am inceput virajul , eram treceut de mijlocul drumului cand am fost izbit ...

3. politia insista pe acel articol 54 foarte controversat si foarte convenabil pentru cei care intra in depasiri si lovesc una alta din lateral .....

4. probabil fara relevanta ... mosul care m-a plesnit este consilier judetean .....

5. am A-ul din 90 !!! fara accidente fara amenzi (cu masina e altceva , am cateva puncte pt abateri minore gen 62km/h in localitate...)

destul de complicat ... nu strica sa te mai asiguri o data in oglinda chiar inainte de a vira .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De ce ti-am scris astea, ca sa se inteleaga ca "asiguratul din spate" atunci cand vrei sa virezi stanga/dreapta, tine mai mult de instinctul de conservare, decat de codul rutier. ...

 

thumb.gif

 

motoristii n-au drepturi pe strada. (punct) . ma c.a.c pe el de cod, dar cand ma gandesc la spitale, oase rupte sau caput...mai las din gaz si imi aduc aminte sa ma uit in oglinzi de 3 ori (mai ales cand incetinesc)

 

 

 

 

4. probabil fara relevanta ... mosul care m-a plesnit este consilier judetean .....

 

 

eh, zici tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamuriri :

1. accidentul sa produs in comuna ampoita chiar lana pensiunea mama luta cand am vrut sa virez de pe sosea pe aleea catre pensiune (pt cei care cunosc zona)

2. inainte de a vira pe alee m-am uitat in oglinda, am vazut dacia in spatel meu pe banda noastra si nu era in depasire de fapt era cam la 20m in spatele meu, am semnalizat stanga, am incetinit si am inceput virajul , eram treceut de mijlocul drumului cand am fost izbit ...

3. politia insista pe acel articol 54 foarte controversat si foarte convenabil pentru cei care intra in depasiri si lovesc una alta din lateral .....

4. probabil fara relevanta ... mosul care m-a plesnit este consilier judetean .....

5. am A-ul din 90 !!! fara accidente fara amenzi (cu masina e altceva , am cateva puncte pt abateri minore gen 62km/h in localitate...)

 

 

suna plauzibil ce zici tu. se explica de ce si politia si presa sunt cumva cu mosul ala.

acum sa te faci tu bine ca restul se rezolva.

oricum , tine-te tare sa nu te incalte mosu'. surprinzator ca el vroia sa fac o depasire taman intr-o zona in care exista o iesire stanga. de acolo daca iese unul si vrea sa intre pe banda lui situatia devine nasoala.

probabil ca mosu dormea la volan...dar nu mai conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...