Sari la conținut

Plimbari 2014


adyteodorescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu deja mi-am planificat concediul pe 2014, in august. In mare parte, traseul va fi acesta: Iasi - Transfagarasan - Transalpina - Defileul Jiului - Litoral - Iasi. 2200 km, benzina maxim maximorum 800 de lei, 2-3 nopti de cazare la munte, 2-3 nopti de cazare la mare. Asta grosso modo, fineturile le stabilesc atunci. Hai cu primavara! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve

Caut si eu parteneri de hoinareala soft enduro din zona Mioveni-Pitesti AG.

Cand vor incepe sa bazaie mustele, intentionez sa abordez un traseu : Corbi-AG,Bradulet pe vechea linie ferata, Nucsoara si retur.

Un traseu simplu de o zi, asa de incalzire.

 

De asemenea caut partener de hoinareala cu bicicletele pe trasee montane.

Am fost anul trecut la Padina Fest cu familia, dar .....singurei printre ardeleni si moldoveni.....lume buna dar mai trebuia o gasca de munteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit, pana acum, 3 invitatii:

1. Norvegia

2. Alpii

3. Grecia.

Ideea este ca var.1 costa cat var. 1 si 2 la un loc.

Pana acum suntem 4-6 moto.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit, pana acum, 3 invitatii:

1. Norvegia

2. Alpii

3. Grecia.

Ideea este ca var.1 costa cat var. 1 si 2 la un loc.

Pana acum suntem 4-6 moto.

daca ai bani mergi pe varianta 1 insa ia ti minim 3'sapt pentru tura

altfel nu merita sacrificiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima varianata dura 12 zile si costa 2300-2600 euro.

Este prea mult ca si timp ca si bani.

 

Plecam la inceputul lui iunie in Lefkada, Grecia, 8 zile: Ploiesti-Arad(mai luam 2 prieteni)-Serbia-Macedonia-Grecia-Bulgaria-Ploiesti.

Buget 1000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu deja mi-am planificat concediul pe 2014, in august. In mare parte, traseul va fi acesta: Iasi - Transfagarasan - Transalpina - Defileul Jiului - Litoral - Iasi. 2200 km, benzina maxim maximorum 800 de lei, 2-3 nopti de cazare la munte, 2-3 nopti de cazare la mare. Asta grosso modo, fineturile le stabilesc atunci. Hai cu primavara! :)

Salut plecati mai multe moto din Iasi? Ai un traseu mai in amanunt(harta)?Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind trendul turelor pe afara departe si cat mai departe, de frica aglomeratiei moto pe drumurile cu asfalt misto de la ei, pentru sezonul asta mi-am propus nimic altceva decat "Turul Romaniei" off-road si daca e loc sa includ si Moldova de dincolo. Da stiu nimic special in asta doar ca vreau sa fie cat mai putin asfalt si cat mai putine mese deagata la pension. Cu gatit la ceaun, cu gratar portabil, cort izopren si sac, aprovizionarea la supermarketi locali pe tranzit. Fara puncte fixe de campare peste noapte sau targhet de kilometri pe zi. O haiducie de cca. doua saptamani in care sa revad Romania asa cum este ea, nicidecum cum o prezinta diversi indivizi interesati ca perceptia sa ne fie gresita comparativ cu realitatea.. Este evident ca nu se preteaza la orice categorie de motocicleta si cu siguranta trotinetele vor fi date involuntar de pamant in nenumarate randuri. Se merge cu ceva scule-n bagaj, camere de schimb, trusa de prim ajutor si.. fiecare cu ce prefera in termos/ butelcuta. Regula ca nimeni nu ramane in urma grupului ramane valabila. Cetei i se poate alatura oricine si o poate parasi oricand pe traseu din motive personale, care oricum nu ne intereseaza. Nimeni nu dicteaza traseul de urmat ci se voteaza urmatoarea directie la fiecare campare peste noapte. Fara o tinta anume dar cu mult peisaj, urmarind defapt un obiectiv de ansamblu si anume sa intelegi din postura de nomad pe unde ai trecut.

Pentru mine plecarea este din Ploiesti, undeva prin vara... Daca adera cineva la intentia mea exista PM spre a pune tara la cale.

PS Prieteniile legate in ture de genul asta greu se destrama, iar amintirile.. sunt altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna foarte interesant high_dive_eagle, dar nu stiu daca prind prima editie. Este exact ce as vrea sa fac macar o data-n viata. Am achizitionat motorul recent si nu am avut timp sa ne cunoastem, drept pentru care as prefera trasee mai scurte pentru inceput.

Editat de andorros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bla-bla "n-am avut timp sa ne cunoastem". Turu ala al Ro il poti face cu catel, cu purcel, cu 2 sau cu 50 in grup, cu nevasta pasager, cu amanta altuia, sa te trezesti in cort la alta si apoi pe trezie sa descoperi ca era un pletos... Nu-ti expira viza, poti merge atat de repede cat sa privesti melcul in ochi, poti estima reactia autoritatilor si a citizenilor... Noah, ideea este sa te plimbi pe unde si cat de tare te taie capusorul, intr-un areal(RO), fara o destinatie si sa ajungi inapoi acasa cu amintiri de neuitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar atat??? ma refer si la bani si la durata.. eu calculasem undeva cam 3 sapt si vreo 4000 euro

imi poti da mai multe detalii plz?

Prima varianata dura 12 zile si costa 2300-2600 euro.

Este prea mult ca si timp ca si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin la intrebarea din 11.01.2014... merge cineva la Wacken 2014 ?



Pt duminica... 16.02.2014 se gaseste cineva disponibil pt o scurta iesire prin Ploiesti (daca e vremea frumoasa) ... o plimbare de aducere aminte a comenzilor motocicletei... fara eroisme... e cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...