Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bine ca te legi de "determinat" si nu te legi de epicul "a performat, performeaza" care este de departe mult mai daunator auzului.

 

determinat INSEAMNA SI HOTARARE si nu de ieri de azi, ci de foarte mult timp... mai citeste si tu o carte, ai auzit de sinonime? :huh:

 

Cred ca inseli.

In plus, cele mai multe sectiuni de culoare rosie pe care ai vrut sa le subliniezi sunt derivate ale verbului "a determina" care, din nefericire nu are si sensul foarte folosit in ziua de azi.

Cred ca stiti insa ca, evolutia limbii este un proces ireversibil si vom ajunge probabil sa acceptam mai mult sau mai putin bucurosi ca astfel de termeni vor intra in legalitate prin decrete ale Academiei :) (In cativa ani o sa intre si "keep calm")

Exista exemple diametral opuse in lume de acceptare sau ne-acceptare a unor cuvinte inventate de necesitate pe care alte limbi ori le-au tradus mot-a-mot ori le-au preluat neprelucrate:

Cei familiarizati cu franceza cred ca inca zambesc atunci cand aud: disc dur, tapis souri, ordinateur, telechargement, etc.

In japoneza este celebru cuvantul icecream (pronuntia este absolut savuroasa) preluat din engleza fara traducere.

 

Daca as fi sa fac un top al nervilor legat de termeni improprii, pe podiumul personal s-ar afla cu siguranta "expertiza" :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

Cred ca stiti insa ca, evolutia limbii este un proces ireversibil si vom ajunge probabil sa acceptam mai mult sau mai putin bucurosi ca astfel de termeni vor intra in legalitate prin decrete ale Academiei :) (In cativa ani o sa intre si "keep calm")

 

.......

Da,e lupta cu morile de vant pana la urma, e deja intrat in obisnuinta, mai e un mic pas si intra si in DEX.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce e asa tragic daca "determinare" o sa fie acceptat in limba romana ca si "hotarare" ? In limba romana, apar tot timpul cuvinte noi... si nu ca ni le baga cineva pe gat, ci pentru ca noi romanii ajungem sa le folosim foarte des. Si atunci le "legalizam" :) . Chiar daca exista deja echivalent in limba romana, e mai usor de multe ori sa folosesti un cuvant nou. Spre exemlu popcorn. E mai simplu cand te duci la film sa ceri popcorn, decat sa ceri floricele de porumb.

 

Sunt de acord totusi cu Marc Marquez, ca "performeaza" suna aiurea rau. E ca si cum ai zice ca atunci cand cineva merge cu motocicleta, defapt "motocicleaza" :laugh:

 

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in japoneza este celebru cuvantul icecream (pronuntia este absolut savuroasa) preluat din engleza fara traducere.

" :D

 

AISU CURIMU :))

sunt foarte multe cuvinte preluate fara traducere in japoneza si au un alfabet propriu: katakana, fata de cuvintele in japoneza care se scriu in hiragana si kanji.

Astfel se identifica in scris cuvintele care sunt 'preluate'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce e asa tragic daca "determinare" o sa fie acceptat in limba romana ca si "hotarare" ? In limba romana, apar tot timpul cuvinte noi... si nu ca ni le baga cineva pe gat, ci pentru ca noi romanii ajungem sa le folosim foarte des.

 

Atunci hai să acceptăm și expresii ca : "se merită / nu se merită" ; "mai am decât o înghețată" ; etc Românii le folosesc des și e posibil să fie mai simplu să le acceptăm în loc să mergem cu toții la școală :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci hai să acceptăm și expresii ca : "se merită / nu se merită" ; "mai am decât o înghețată" ; etc Românii le folosesc des și e posibil să fie mai simplu să le acceptăm în loc să mergem cu toții la școală :D

 

Eu nu spun sa acceptam greseli gramaticale, ci doar anumite cuvinte noi, des folosite, care nu exista in mod normal in limba romana. Si nu insist sa fie acceptata "determinarea", dar pur si simplu nu ma deranjeaza. Nu ma zgarie pe timpan cand aud "Marquez e foarte determinat sa castige acest Gran Prix" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Domn profesor fara nume, daca tu esti un ipocrit in viata de zi cu zi asta nu inseamna ca toti suntem la fel.

 

2. Ma bag in discutiile voastre pentru ca tu si alti cativa ca tine deviati de multe ori, iar imaginea mea nu este chiar atat de importanta. Daca am ceva de spus cred ca o pot face oriunde fara sa ma lovesc de puncte de vedere pertinente precum ale tale.

Asa Florine, le-ai aratat tu lor! Inteleg ca nu va plac atacurile la persoana, dar de ce nu comentati observatiile pertinente, legate de gafele si confuziile repetate pe care le faceti.

 

3. Cei care comenteaza pe motogp.com nu sunt chiar cei mai buni din lumea asta

Pai nu au cum, cei mai buni sunteti voi. De departe! :crack: Pana una alta ati avut materiale preluate de la 'slabii' de pe motogp.com, pe care ati binevoit a le prezenta ambiguu cu introduceri de genul "am pregatit un material" in loc sa fiti fair si sa spuneti clar ca e un material preluat. Si ca sa te parafrazez: Cine esti tu sa iti dai cu parerea daca baietii de la motogp.com sunt sau nu cei mai buni atata timp cat sunt mult peste voi? Eu pot sa imi dau cu parerea asupra oricui, sunt doar un spectator, voi in schimb sunteti persoane publice.. oarecum.

» Post actualizat in 26 Aug 2014 12:32

In japoneza este celebru cuvantul icecream (pronuntia este absolut savuroasa) preluat din engleza fara traducere.

si una si mai tare:

https://www.youtube.com/watch?v=wF7qw6TSP8g

» Post actualizat in 26 Aug 2014 12:34

bine ca te legi de "determinat" si nu te legi de epicul "a performat, performeaza" care este de departe mult mai daunator auzului.

 

pe mine personal ma dispera "a performa"

asa mai BB :) Sau inca mai fac confuzii grave? :P

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni bun, ce Dumnezeu se petrece aici?

Pana la urma, conteaza asa de mult CINE comenteaza? Omul incearca sa isi faca meseria, oricine ar fi. Din cate vad exista deschidere pentru a imbunatati lucrurile.

Pentru mine nu conteaza cine e la microfon. Chiar daca nu sunt incantat de prestatie, cu siguranta, se poate imbunatati. Nu cred ca avem de-a face cu oameni cu rea vointa.

Intrebarea mea e simpla si clara: ce vrem? ... si nu pe cine vrem, pentru ca nu ne casatorim cu ei :D

 

Sa ma ierte colegele :D

what-women-want.jpg

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa Florine, le-ai aratat tu lor! Inteleg ca nu va plac atacurile la persoana, dar de ce nu comentati observatiile pertinente, legate de gafele si confuziile repetate pe care le faceti.

 

Pai nu au cum, cei mai buni sunteti voi. De departe! :crack: Pana una alta ati avut materiale preluate de la 'slabii' de pe motogp.com, pe care ati binevoit a le prezenta ambiguu cu introduceri de genul "am pregatit un material" in loc sa fiti fair si sa spuneti clar ca e un material preluat. Si ca sa te parafrazez: Cine esti tu sa iti dai cu parerea daca baietii de la motogp.com sunt sau nu cei mai buni atata timp cat sunt mult peste voi? Eu pot sa imi dau cu parerea asupra oricui, sunt doar un spectator, voi in schimb sunteti persoane publice.. oarecum.

 

Draga anonimule. Nu stiu la ce gafe repetate faci referire. Iti raspund la orice doresti. Daca te referi cumva la "a performa si la determinare" te anunta ca am comunicat pe mail cu cel care a punctat problema pe acest forum. Despre cei de la motogp.com imi dau cu parerea pentru ca ii am in casca saptamana de saptamana, iar cum ca noi am fi cei mai buni nu am spus niciodata asa ceva. Doar ca oamenii de motogp.com, in ciuda faptului ca sunt acolo, nu impresioneaza. Si spre linistea ta nu am vrut sa arat nimic nimanui. Repet, nu stiu la ce comentarii pertinente faci referire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga anonimule.

 

Sa inteleg ca ti-a tresarit orgoliul la vederea sintagmei "persoane publice...oarecum". Bine ma, nu sta suparat, sunteti vedete! Esti fericit acu'? :)
Anonimi (pt ca vad ca insisti pe chestia asta - ai facut-o si cu bibi) suntem toti cei de pe forum, daca ai o problema cu asta, sau ne desconsideri pe motivul asta, e simplu: nu mai intra pe aici. Oricum raspunzi doar la ce ai chef, cand ai chef.

Nu stiu la ce gafe repetate faci referire. Iti raspund la orice doresti. Daca te referi cumva la "a performa si la determinare" te anunta ca am comunicat pe mail cu cel care a punctat problema pe acest forum. Despre cei de la motogp.com imi dau cu parerea pentru ca ii am in casca saptamana de saptamana, iar cum ca noi am fi cei mai buni nu am spus niciodata asa ceva.

 

Ma indoiesc ca ai vazut in comentariile mele, sa ma leg de greselile voastre gramaticale - daca ma interesa aspectul asta ma uitam la Pruteanu, nu la MGP.

-Faceam referire la confuziile voastre interminabile legate de tipul de pneuri incaltate de piloti - asta cu toata grafica onscreen ajutatoare, si cu tot cu baietii de la motogp pe care ii asculti in casca.
-Confuzii repetate legate de numele pilotilor (asta mi se pare cea mai aiurea): pana si comentatorii cu 4 clase de la liga lu' Mitica isi recunosc prostovanii de pe teren (si aia sunt mult mai multi intr-un campionat, sic :P ). Imi vine in minte un exemplu de anul asta - la Jerez (parca) Rossi se batea cu Marquez pt prima pozitie, voi nuu - ca Lorenzo (aflat in spate pe pozitia 3-4) il depaseste pe Marquez ?!? Alta simpatica din 2014: "A cazut Pedrosa, a cazut Pedrosa!"(era Espargaro) etc.
-Confuzii legate de regulament, de timpi pe tur/sectiune circuit, confuzii tehnice etc.
-Pareri personale partinitoare sau foarte partinitoare legate de piloti.
-Tonul de comentariu de meci de football. Guido Meda e unic, nu incercati sa il copiati ca nu da bine.
Buun, trecem peste gafe si confuzii - se poate intampla oricui. Sunt uimit in schimb de multe ori de acuta lipsa de intuitie din partea unor oameni cu atata experienta in..privit curse. Ma refer la momente in care e clar ca pe un pilot nu il ajuta fierul si voi ii dati "ca se vede varsta" (vezi episodul Rossi COTA-> pneuri terminate). Sau cand e clar pt toata lumea (cel putin cei care au urmarit timpii din FP&Q) ca un pilot sta in expectativa in spatele altui pilot studiindu-l (Eg. MM -JLO Argentina). Voi nu, ca se chinuie sa depaseasca...si alte interpretari haoiase a ceea ce se intampla defapt pe pista. Acestea sunt exemplele care imi vin acum in minte (or fi si altele), insa eu v-am urmarit doar 3-4 curse in 2014 (in rest am vizionat BT). Probabil cei care va urmaresc cursa de cursa au alte exemple - dar nu asta conteaza, daca ai vrut, ai prins ideea.
Aveti live timing la dispozitie si alte tool-uri - folositi-va de ele si de intuitie, acceptati sugestiile (cele ok) ca sunt moca, etc.

 

Doar ca oamenii de motogp.com, in ciuda faptului ca sunt acolo, nu impresioneaza.

As fi mai rezervat in locul tau in asemenea aprecieri la adresa colegilor de breasla, mai ales ca le folositi materialele si ii folositi de multe ori ca ghid in comentariile voastre. Faceti in asa fel sa impresionati voi mai intai, iar cand aia or fi mult sub voi - ii puteti arata cu degetul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa inteleg ca ti-a tresarit orgoliul la vederea sintagmei "persoane publice...oarecum". Bine ma, nu sta suparat, sunteti vedete! Esti fericit acu'? :)
Anonimi (pt ca vad ca insisti pe chestia asta - ai facut-o si cu bibi) suntem toti cei de pe forum, daca ai o problema cu asta, sau ne desconsideri pe motivul asta, e simplu: nu mai intra pe aici. Oricum raspunzi doar la ce ai chef, cand ai chef.

 

Ma indoiesc ca ai vazut in comentariile mele, sa ma leg de greselile voastre gramaticale - daca ma interesa aspectul asta ma uitam la Pruteanu, nu la MGP.

-Faceam referire la confuziile voastre interminabile legate de tipul de pneuri incaltate de piloti - asta cu toata grafica onscreen ajutatoare, si cu tot cu baietii de la motogp pe care ii asculti in casca.
-Confuzii repetate legate de numele pilotilor (asta mi se pare cea mai aiurea): pana si comentatorii cu 4 clase de la liga lu' Mitica isi recunosc prostovanii de pe teren (si aia sunt mult mai multi intr-un campionat, sic :P ). Imi vine in minte un exemplu de anul asta - la Jerez (parca) Rossi se batea cu Marquez pt prima pozitie, voi nuu - ca Lorenzo (aflat in spate pe pozitia 3-4) il depaseste pe Marquez ?!? Alta simpatica din 2014: "A cazut Pedrosa, a cazut Pedrosa!"(era Espargaro) etc.
-Confuzii legate de regulament, de timpi pe tur/sectiune circuit, confuzii tehnice etc.
-Pareri personale partinitoare sau foarte partinitoare legate de piloti.
-Tonul de comentariu de meci de football. Guido Meda e unic, nu incercati sa il copiati ca nu da bine.
Buun, trecem peste gafe si confuzii - se poate intampla oricui. Sunt uimit in schimb de multe ori de acuta lipsa de intuitie din partea unor oameni cu atata experienta in..privit curse. Ma refer la momente in care e clar ca pe un pilot nu il ajuta fierul si voi ii dati "ca se vede varsta" (vezi episodul Rossi COTA-> pneuri terminate). Sau cand e clar pt toata lumea (cel putin cei care au urmarit timpii din FP&Q) ca un pilot sta in expectativa in spatele altui pilot studiindu-l (Eg. MM -JLO Argentina). Voi nu, ca se chinuie sa depaseasca...si alte interpretari haoiase a ceea ce se intampla defapt pe pista. Acestea sunt exemplele care imi vin acum in minte (or fi si altele), insa eu v-am urmarit doar 3-4 curse in 2014 (in rest am vizionat BT). Probabil cei care va urmaresc cursa de cursa au alte exemple - dar nu asta conteaza, daca ai vrut, ai prins ideea.
Aveti live timing la dispozitie si alte tool-uri - folositi-va de ele si de intuitie, acceptati sugestiile (cele ok) ca sunt moca, etc.

 

As fi mai rezervat in locul tau in asemenea aprecieri la adresa colegilor de breasla, mai ales ca le folositi materialele si ii folositi de multe ori ca ghid in comentariile voastre. Faceti in asa fel sa impresionati voi mai intai, iar cand aia or fi mult sub voi - ii puteti arata cu degetul.

 

Auzi ma (asta ca se te citez), cand am zis anonimule m-am referit la faptul ca nu stiu cu cine discut. Si nu ma cred vedeta pentru ca nu sunt asa ceva.Trecand peste limbaj, frustrari si altele, o limita a bunului simt te obliga sa te prezinti cand stai de vorba cu cineva si il iei la bani marunti pe acel cineva nu sa stai ascuns in spatele unui porecle. Pana una alta stau de vorba cu niste umbre ale unor asa zisi motociclisti forumisti. Pe urma, nu cred ca eu unul am facut confuzii legate de alegerea pneurilor anul asta mai ales ca noua grafica este cat se poate de explicita (se poate sa se fi intamplat cand nu am comentat eu). Nu imi aduc aminte de confuzia de la Jerez din 2013, dar nu te contrazic si, intradevar, eu am gresit in momentul cazaturii lui Espargaro - cred totusi ca la faza aceia si din unghiul ala i se putea intampla oricui. Asta cu confuzii legate de regulament, de timpi pe tur/sectiune circuit, confuzii tehnice etc este ceva ambiguu. Iar eu nu imprumut tonul unui comentator de fotbal - felul acesta de a vorbi s-a format in timp.

 

Data viitoare sa te prezinti ca sa stiu cu cine am placerea...

Editat de FLORIN DIGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare sa te prezinti ca sa stiu cu cine am placerea... [...] Trecand peste limbaj, frustrari si altele, o limita a bunului simt te obliga sa te prezinti cand stai de vorba cu cineva si il iei la bani marunti pe acel cineva nu sa stai ascuns in spatele unui porecle. Pana una alta stau de vorba cu niste umbre ale unor asa zisi motociclisti forumisti.[...]

 

Vrei și adresa și nr de telefon ? Uite fb - https://www.facebook.com/bibi.audiofil (dacă sapi atent, găsești și poze reale). Faza asta cu "să ne prezentăm" este opțională, nu te obligă nimeni să o faci la înscrierea pe forum.

 

E penibil felul în care înțelegi să răspunzi unor critici mai mult sau mai puțin justificate.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a vândut moto :) ies cu bicicleta :)

» Post actualizat in 26 Aug 2014 18:38


Trecand peste limbaj, frustrari si altele [...î

 

Mai degrabă văd în posturile tale "frustrări și limbaj" ... Ce frustrări am eu sau vampiria_t ? (în speța legată de comentariile DigiTV) Că nu suntem vedete TV ? :crack: ... dacă stau bine să mă gândesc am o frustrare - ce ar putea fi și ce este la DigiSport ...

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei și adresa și nr de telefon ? Uite fb - https://www.facebook.com/bibi.audiofil (dacă sapi atent, găsești și poze reale). Faza asta cu "să ne prezentăm" este opțională, nu te obligă nimeni să o faci la înscrierea pe forum.

 

E penibil felul în care înțelegi să răspunzi unor critici mai mult sau mai puțin justificate.

 

Sorry, this page isn't available :-|
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...