Sari la conținut

Cheile Bicazului - Pasul Tihuta - Sighisoara, 20-21 septembrie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Weekend-ul urmator (20-21 sept) vreau sa merg pe pasul Tihuta, dar prin Sanzieni, sa fiu prezenta si la marsul de acolo...

 

Asadar, ne strangem la ora 09.00 in Bucuresti, la fantana Miorita in Baneasa si ne lipim de grup la 09.30, cand vor trece si ei pe acolo. Dupa Sanzieni ne continuam drumul prin Cheile Bicazului pana la pasul Tihuta unde ne cazam.

A doua zi, la ora 08.30, plecare pe Sighisoara - Rucar, si Targoviste.

 

Vor fi in jur de 550km in ambele zile, deci o sa se alerge putin pe unde se poate.

 

Traseul este asta: http://goo.gl/maps/9P0Ct

 

La cazare nu m-am hotarat inca pentru ca nu stim exact cat timp vom pierde la Sanzieni, ca sa stiu exact cat parcurgem, dar e de vazut si in functie de cati oameni se strang.

 

Cine vrea sa vina, sa dea un semn.

Telefon (pentru cei fara cont, care-s destui): 0724.467.113

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Te sfatuiesc din TOT SUFLETUL sa nu mergi pe valea Bistritei prin Brosteni (intre Poiana Largului si Vatra Dornei), drumul este din dale de beton sparte (80 km), o sa-ti blestemi zilele, l-am facut anul asta si nu s-a reparat. Sfatul meu este din Poiana Largului sa mergi prin Targu Neamt, Falticeni, Gura Humorului, Campulung Moldovenesc, Vatra Dornei. Asfaltul este foarte bun (drum european) si cu ocazia asta prinzi si pasul Mestecanis, care este superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai lung cu cel putin 100km pe partea celalalta... Ramane de vazut si la ce ora ajungem in zona.

Dar pe partea aia cu placi din beton, cum e peisajul? Cu ce viteza medie ai mers pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 50-60, asta fiindca fugeam de o ploaie, altfel nu. Parerea mea e ca pierzi mult timp cu drumul ala. Peisajul... nu vezi decat exploatari de lemn, cateva sate modeste, raul Bistrita, o stanca pe ici pe colo, nimic spectaculos.

Ai mai fost prin Mestecanis? N-ai sa regreti, pleci mai dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut si eu pe drumul ala rau. Senzatia e ca lucrezi cu picamerul si asta la mobra adventure, ca medie de viteza 65-70 km/h. Peisajul este foarte frumos in special la intrare in Dorna Arini in rest nu prea merita. Pe varianta de ocolire prin Targu Neamt e de vazut cetatea Neamtului iar pasul Mestecanis e circuit. Poate ma bag si eu la tura asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai lung cu cel putin 100km pe partea celalalta... Ramane de vazut si la ce ora ajungem in zona.

Dar pe partea aia cu placi din beton, cum e peisajul? Cu ce viteza medie ai mers pe acolo?

peisajul? ce e ala? nu ai asa ceva in zona aia. ar fi cateva locuri frumoase, dar asa, "niste colturi"

la fel iti recomand si eu. sa eviti acea zona care o sa-ti manance nervii, carburantul si starea motoretei. cei +100Km ii vei pierde prin consumul de combustibil. drumul e extraordinar de prost calitativ. daca vei reusi sa scoti o medie de 45Km/h, vei fi un caz fericit. asta in cazul in care nu ai o enduro. daca ai vitezana, deja e blestem.

 

alegand variata prin Targu Neamt, nu vei ave de ce sa regreti. atat Tg Neamt ca oras e frumos, dar si zona iar drumul e foarte ok. .v-ati putea caza acolo si sa vizitati Cetatea Neamtului. cazarea se gaseste foarte usor in zona, iar preturile sunt decente. va puteti caza la baza cetatii, in oras sau suburbii.

 

atentie la radare intre Spataresti si Gura Humorului. am inteles ca au masini civile care au radar. obisnuiesc sa stea la intrare in localitate, iar in unele stau si cate doua masini.

dupa ce-ai trecut de Gura Humorului, peisajul, drumul si tot ce tine de plimbare va fi o placere.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul Targu Neamt-Gura Humorului -Vatra Dornei l am facut azi,asfalt perfect .Aveti grija prin satele de dupa Gura Humorului spre Targu Neamt ,multa linie dreapta si cam se sta cu radarul

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona Tirgu Neamt ai Casa Creanga la Humulesti, minastirile Agapia si Varatec, apoi in pasul Tihuta castelul Dracula, minastirea Piatra Fintinele, lacul Colibita, ca sa nu mai zic de Bucovina, unde ti-ar trebui macar 2 zile, dar clar iti trebuie mai mult timp ca sa vezi ceva, vreme buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata tuturor ! Daca ajungeti in Targu Neamt, dati de veste. Avem petrecerea caritabila a clubului Soimii Nemteni, in sprijinul lui Cornel Matei, un motociclist care anul trecut a avut un grav accident de circulatie si toate fondurile vor merge catre el. Asadar, intrati la petrecere, ajutati un motociclist aflat la necaz, si in baza bratarii de acces la eveniment vi se asigura gratuite la urmatoarele obiective turistice: Cetatea Neamtului, Casa memoriala Veronica Micle, Casa Memoriala Ion Creangam, Zimbraria Dragos-Voda si Centrul, de vizitare al Parcului National Vanatori-Neamt. Ce ziceti ? :cheers:

 

https://www.facebook.com/events/1506527789588906/

Deci eu propun sa ne oprim la Targu Neamt. Cazarea zice Gospo ca este 35 de lei de persoana, deci... Si apucam sa ne invartim putin si pe acolo.

A doua zi, dupa Poiana, vedem daca mai facem Rucar, sau o tinem drept. Ideea e ca la ora 8.30 cel mai tarziu tre sa plecam.

http://goo.gl/maps/ie7Sj

 

deci, care ar fi traseul final?

poate ma bag si eu la partea ...de dupa Sanzieni, unde apar din alta directie

Targu Neamt - Gura Humorului, vezi ultimul link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona Tirgu Neamt ai Casa Creanga la Humulesti, minastirile Agapia si Varatec, apoi in pasul Tihuta castelul Dracula, minastirea Piatra Fintinele, lacul Colibita, ca sa nu mai zic de Bucovina, unde ti-ar trebui macar 2 zile, dar clar iti trebuie mai mult timp ca sa vezi ceva, vreme buna!

 

hihihi

la cati km are in traseu de facut .....crezi ca se baga la vizite????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine nu stie, George face parte din trupa "Fara Zahar " . :cheers: Este cel din dreapta ! :friends: :michael:

 

 

 

attachicon.gifFara Zahar (1).JPG

 

Sigur voi fi usor de recunoscut dupa colantii negri si papucii rosii (din poza) : ))

Dar tu dupa nume cine esti? Mi-i ca te cunosc, insa dupa porecla nu te stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona Tirgu Neamt ai Casa Creanga la Humulesti, minastirile Agapia si Varatec, apoi in pasul Tihuta castelul Dracula, minastirea Piatra Fintinele, lacul Colibita, ca sa nu mai zic de Bucovina, unde ti-ar trebui macar 2 zile, dar clar iti trebuie mai mult timp ca sa vezi ceva, vreme buna!

Merci de sugestii! :)

Sincer, nu ma intereseaza turismul ecumenic oricat ar fi bisericile/manastirile de frumoase. :P

 

M-as baga la vizitat cetatea si zimbraria in schimb.

 

hihihi

la cati km are in traseu de facut .....crezi ca se baga la vizite????

Ma mai bag si la vizite daca merita.

Km aia multi raman pentru a doua zi oricum. In prima zi sper sa apucam sa ne uitam de una alta, sau daca nu, concertul Fara Zahar macar.

 

Apropo, concertul la ce ora incepe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu propun sa ne oprim la Targu Neamt. Cazarea zice Gospo ca este 35 de lei de persoana, deci... Si apucam sa ne invartim putin si pe acolo.

A doua zi, dupa Poiana, vedem daca mai facem Rucar, sau o tinem drept. Ideea e ca la ora 8.30 cel mai tarziu tre sa plecam.

http://goo.gl/maps/ie7Sj

 

Targu Neamt - Gura Humorului, vezi ultimul link.

OK,

dar pe unde?

prin Onesti sau prin Miercurea Ciuc ?

» Post actualizat in 12 Sep 2014 14:08

OK,

dar pe unde?

prin Onesti sau prin Miercurea Ciuc ?

ar fi de vizitat Lacu Rosu, in drum

sau veniti pe acolo la intoarcere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK,

dar pe unde?

prin Onesti sau prin Miercurea Ciuc ?

Harta ce zice?... Onesti sau Miercurea Ciuc?...

 

Dupa cum se vede in harta 2 traseul e prin Miercurea Ciuc. Lacu Rosu e la dus inainte de Cheile Bicazului, merita oprit 15 minute, sunt cateva trepte din drum.

Aha, ne oprim... Si daca-s putine trepte, fac si eu un efort sa urc :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...