Sari la conținut

B 125 WLD


Gugal13
 Share

Postări Recomandate

"Accident auto cu moto pe Iuliu Maniu cu Dealul Tugulea. Motociclistul este in coma."

-preluat de pe grupul de facebook Info trafic bucuresti si ilfov

 

post-73602-0-70894500-1496001429_thumb.jpg


» Post actualizat in 28 May 2017 20:22

Aparent motociclistul (Vlad dobritoiu) este acum la Floreasca

 

 

post-73602-0-75434800-1496002880_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi trecut pe rosu, martori + camere asa ar zice, nu mai are importanta daca e vinovat sau nu, tot pe grup scrie ca ar fi ajuns la spital, are gatul rupt, e in stare de soc etc, mai important ar fi sa aibe zile de sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Info Trafic Bucuresti si Ilfov - o reporterita a scris : "Din primele cercetari si din declaratiile martorilor se pare ca vinovat de producerea accidentului este motociclistul care ar fi trecut pe culoarea rosie a semaforului"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi trecut pe rosu, martori + camere asa ar zice, nu mai are importanta daca e vinovat sau nu

Da da, moarte conservarilor ca la noi n-are importanta daca suntem sau nu de vina. Bun asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu rosu in intersectia aia e asa: Motocilistul are rosu pentru trecerea de pietoni de pe bulevard, NU pentru a acorda prioritate celor care vor sa intre pe Dealul Tugulea, ei NU au semafor, deci nu pot sti daca motociclistul are rosu sau nu, motiv pentru care trebuie sa acorde prioritate fie ca trece pe rosu, fie ca trece pe verde!!! Daca e adevarat ca moto avea rosu, atunci le da culpa comuna.

Si ca o completare, motociclistul mergea relaxat, nu avea motorul turat pentru ca am auzit de la geam toba sport...si apoi... bum. Sper sa se faca bine baiatul.

Moto era un 125...

Editat de lestef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au scris pe un grup de Fb ca e nevoie de sange pt motociclist.

deci: Vlad Dobritoiu, internat la spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti (Sp. Floreasca). Din cate mai tin eu minte, la Floreasca au si punct de recoltare sange. Altfel, se poate dona la - Centrul de Transfuzie Sanguina Bucuresti - Str. Constantin Caracas nr. 2 - Bucuresti, Sector 1


» Post actualizat in 29 May 2017 05:31

legat de "dinamica accidentului" - am aruncat si eu o privire pe google maps. Banuiesc ca masina a incercat sa intre pe str. Dealul Tugulea prin fata astora care au semafor pe sensul catre autostrada al bulevardului. la manevra, asta, indiferent de unde vii, apuci sa vezi ca pietonii au o anumita culoare la semafor si te cam astepti ca masinile si motocicletele sa aiba rosu. sau vezi semaforul de pe sensul celalat al bulevardului.

acuma, ei stiu exact ce a fost acolo; noi o sa despicam firul in patru legat de "cedeaza trecerea" fata de unul care poate are rosu, poate nu, ca tu nu ii vezi direct semaforul ca sa stii sigur, iar daca omul scapa si are chef de postat pe forumul asta poate o sa aflam si concluziile alea oficiale, de la Politie

 

ca o nota de subsol: in Franta au semafoare la care becul rosu se vede si pe dosul corpului semaforului, sub forma de + sau X, si asa stii daca cei din fata ta au rosu si daca poti face stanga prin fata lor in siguranta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ieri m-am intalnit cu el si cu un prieten de al lui la benzinarie intre Snagov si Ghermanesti. Sincer nu imi vine sa cred ca intru dimineata pe FB si vad ca a avut accident! Amandoi erau cu permise de A2, iar prietenul lui era fericit ca tocmai facuse primii 100 km cu motorul. Sper sa isi revina! Comentariile legate de a cui este vina, sunt irelevante. Avem prioritate, nu avem prioritate, noi oricum trebuie sa "belim" ochii la alsolut orice, pentru ca o greseala ne poate costa viata!

Asfalt uscat (sau ud...irelevant) DAR FARA INCIDENTE!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica daca era pe rosu este culpa comuna?

Probabil pentru ca si soferita a facut o greseala, nu a cedat prioritate. La intrare in intersectie are doar un semn de cedeaza.

Am fost martor acuma mai multi an la un accident care s-a intampalt tot pe acolo, atunci motociclistul a trecut pe verde deci nu era nici o discutie. Dar cand am fost invitat la udriste pentru declaratie am intrebat politistul ce s-ar fi intamplat daca moto ar fi avut rosu. Raspunsul lui era culpa comuna.

S-a mai discutat o intersectie ca cea de acolo recent pe forum.

Ar trebui refacut un pic, cu semafoare si la straziile laterale de exemplu. Sunt in zona semafoare plasati dupa intersectie, la treceri, nu este o situatie usor de inteles si totusi e unul din cele mai aglomerate sosele din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare ciudata situatia (legala).

 

Rosu la semafor este un mare NU. Indiferent de ce face ala cu care te lovesti dupa ce treci de semafor, pe rosu nu aveai voie sa treci.

» Post actualizat in 30 May 2017 10:55

Nu comentez situatia accidentului din titlul topicului ci doar o situatie ipotetica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ciudata. Si ar fi bine o schimbare. Deja au fost accidente serioase.

Nici sa iesi de pe strada cu cedeaza si sa lovesti pe cineva nu e admis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un up in care se spune ca situatia lui s-ar fi stabilizat din fericire pentru toti!

Pe toti ne-ar bucura, insa vestile nu sunt prea schimbate. Este tinut in viata de aparate. Am citit ieri, dar nu am apucat sa postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe toti ne-ar bucura, insa vestile nu sunt prea schimbate. Este tinut in viata de aparate. Am citit ieri, dar nu am apucat sa postez.

Unde ai citit? Eu am spus ce am spus din vestiel date de un medic de acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...