Sari la conținut

Recomandare casca flip-up


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

In zona de buget 1500-1800 lei ti-as recomanda un Nolan N104 Ncom. Dupa 4 ani si +50K km a mea arata impecabil, mecanismul flip-up si cel al ochelarilor functioneaza in parametri. La vremea respectiva am probat tot ce se gasea in piata, chiar si Schubert. Aproape la fel de silentioasa, pregatita pentru comunicare, ochelarii de soare corecti optic, fara margini care sa distorsioneze, pinlock inclus, camp vizual foarte mare (la vremea respectiva era de referinta in piata).

Cum spunea cineva mai sus, conteaza sa te impaci cu forma, mie mi se pare ca la Nolan am cea mai mare distanta intre gura si casca (si implicit senzatia de aerisire), iar mecanismul din cate stiu este inca unic in piata, pe modul deschis are cel mai scazut profil pentru ca mandibula se apropie de casca. Eu merg destul de mult cu ea ridicata si nu am nicio senzatie de cap dat pe spate chiar la 140km/h.

 

Nu recomand Caberg, mecanismele nu mai merg bine dupa 2 ani, galagioasa, calitatea interiorului la mare distanta fata de Nolan.

Si nici SH... nu merita pentru confortul si siguranta ta.

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa 6 ani de N104 am trwcut la urmasa. Deja 104 era o super casca, la asta s-au intrecut. Daca tine si ea tot 5-6 ani e perfect. Au imbunatatit cam tot ce se putea imbunatatii + alte 2-3 chestii noi. De pe net, 290€. :)))

 

PS. Am vazut pe net N104 si la 1000 lei.

post-46933-0-19416000-1520518687_thumb.jpg

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schuberth C3 Pro !!! o recomand. Am facut Europa cu ea si am fost foarte multumit.

Comoda, ergonomica, silentioasa, ... Am avut C3 si am fost la fel de multumit.

Nu stiu de ce spun unii de Nolan N104 ca e buna, ca eu am avut si mi s-a parut o mizerie. Probabil tine de feelingul personal.

Acum vreau sa imi iau un Schuberth E1 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nolan-ul nu o sa fie niciodata la fel de mizerie ca gunoaiele chinezesti de ciubert.

In afara ca dupa 2 ani sunt ruginite toate componentele din metal, interiorul arata cam ca la un probiker de 5 ani. Cu maindibila deschisa este inutilizabila ca e mai rau ca vela mare de la corabie si e total dezechilibrata. Am prin garaj vreo 2 ciuberturi abandonate de amici care au renuntat la ele de bune ce au fost. Una a cazut de pe un scaun pe parchet si are o gaura in ea de intra cheia. :)))))

Probabil sunt mult mai bune si alea japoneze dar sunt ciudate ca forma interioara. Trebuie probate bine inainte.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut comanda la Nolan N100-5 dupa ce m-am mai sfatuit cu unii, cu altii :peace: . Sper sa fie o alegere buna, cu toate ca nu are cozoroc, dar avand in vedere ca ochelarii se pot lasa progresiv in vreo 3 trepte vor avea (cat de cat) si functia de cozoroc. Multumesc tuturor pentru opinii ( @bozoro pt raspunsurile prompte din privat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prin garaj vreo 2 ciuberturi abandonate de amici care au renuntat la ele de bune ce au fost. Una a cazut de pe un scaun pe parchet si are o gaura in ea de intra cheia. :)))))

Uita-te mai atent, poate scrie Ciubert pe ele in loc de Schubeth ;) Asta ar explica de ce sunt mai fragile decat o coaja de ou. Inteleg ca nu iti place marca, dar nu mai baga si tu atata in ele, da-le naiba de povesti pescaresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Impresii Nolan N100-5 dupa vreo 2 luni de utilizare.

 

Pro: Mecanisme fiabile, materiale de calitate, inchideri / deschideri exacte, viziera large view, ochelari integrati corect calibrati optic, aerisire generoasa, pinlock perfect mulat (cumparat separat), ermetizare f buna, pregatita pt intercom (mi-a luat 20 min sa fixez sistemul de comunicare). Am avut temeri ca in pozitie Up, viziera va obtura camera montata pe casca, dar nu este cazul. Astfel, chiar si cu casca rabatata pot filma fara probleme.

 

Contra: Cum este si firesc pt o casca flip-up se simte putin vant la viteze superioare, dar in limite acceptabile. Simt o usoara presiune in zona tamplelor, dar o pun pe seama faptului ca inca nu s-a lasat.

 

Una peste alta consider ca este o achizitie reusita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Caberg Duke II, review dupa cateva zile:

casca e ok, confortabila. Silentioasa cu exceptia unui fluierat intr-o anumita pozitie, cand stau drept si nu putin aplecat.

Vizierele sunt ok pentru categoria de pret, nu deformeaza optic. Dar nu e polarizata partea fumurie si din cauza asta ma cam deranjeaza stralucirile din parbrize etc.

Se abureste cu viziera inchisa foarte repede, chiar si pe uscat, cum opresti la semafor, trebuie sa deschid putin viziera.

Una peste alta cred ca isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea Duke2 a venit cu pinlock inclus. Nu se abureste deloc cu el montat, nici in conditii grele. Silentioasa?!? Doamne sfinte, dar ce ai avut inainte daca pe asta o consideri silentioasa?!? Totusi daca exista mai rau mi-ai luat o piatra de pe inima... :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are ceva folie antifog in cutia cu care a venit, o sa ma uit daca aia e, nu ma pricep, nu am mai avut.

 

Casca anterioara era un Airoh cu cozoroc, si era f zgomotoasa.. :) Dar si mega aerisita..

Editat de arcgotic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa trebuie sa arate:

http://www.mycaberg.ro/cumpara/pinlock-caberg-duke-ii-148

se fixeaza de viziera, pe niste pini-ca niste butoane de plastic/cauciuc. dupa, spui pa aburirii.

Legat de zgomot, am avut inainte caberg duke 1, doamne ce mai vajaia:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...