Sari la conținut

Accident produs intentionat de sofer de taxi beat


Flanker
 Share

Postări Recomandate

Traiesc sa o vad si pe asta, un accident stupid care se putea lasa urat pentru noi.

Venind catre urbea noastra, un taximetrist imbecil iese dintr-o curte, undeva la tara, fara sa se asigure, prietenul meu, Blackcelnegru, care conducea, a franat violent evitand impactul in ultima clipa. Toate bune, ii depasim si eu le arat un gest prietenesc :cheers: si ne vedem de drumul nostru. Idiotul accelereaza si ne depaseste la randul lui, la o distanta de cativa centimetri apoi franeaza brusc virandalternativ stanga dreapta, cu intentia vadita de a ne opri. Iarasi prietenul meu isi arata maiestria si reuseste sa evite un accident urat, depasindu-i. Da drumul la gaz, fugim de ei cu teama de a ne lua o mama de bataie, ei fiind vre-o 4 in vehicul. Ajungem la soseaua europeana in localitatea Posta Calnau, viram stanga si fugim catre Buzau, in Potarnichesti, urmatoarea localitate, nemernicul de ajunge datorita traficului intens, el curculand pe contrasens, ne taie fata brusc si franeaza iarasi, incercam sa-i evitam pe partea stanga moment in care vireaza si el taindu-ne fata, impactul fiind inevitabil pentru a treia oara. Am acrosat masina pe partea stanga cu crashbar-ul drept al motocicletei. Ce sa va mai zic, din toata treaba eu am iesit cel mai sifonat fizic, avand multiple luxatii si echimoze la nivelul degetelor piciorului drep. Oricum am scapat ieftin avand in vedere gravitatea accidentului. In timp ce stateam culcat pe marginea drumului asteptand salvarea, la care tot eu am sunat, soferul ne-a amenintat in repetate randuri, la fel si pasagerii sai.

In timp ce eram transportat la urgente, medicul de pe salvare primeste un telefon de la politistii veniti la locul accidentului, prin care i se comunica faptul ca soferul avea o alcoolemie de 0.57 in aerul expirat. A cam belit-o,cu alte cuvine. Astazi am aflat ca dosarul a fost inaintat biroului de cazuri penale din cadrul Politiei Rutiere.

 

Era sa uit, vehiculul era taxi, si pasagerii clienti.

 

Va salut! si va sfatuiesc sa purtati echipamentul de protectie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Taximetristii sunt in marea lor majoritate niste javre ordinare !! :bounce:

Aceeasi faza am patit eu sapt.trecuta pe la targu Frumos(Iasi):iese unul cu Dacia in fata mea,eu eram insa cu camionul :) si ramane pe banda 2 ii dau flasuri,2-3 goarne ....nimic,dau sa-l depasesc,mareste viteza si imi arata :D ma iau dupa el,dar caminoul e limitat la 90 si nu il mai prind :cheers: ...mai bine ca dracii il gasea :)

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca merita si stiind ce rezolva "legea" as fi tentat sa "iau lucrurile

in mainile mele" si sa-l caftesc. Da' apoi tot legea il apara pe imbecilu' ala. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e primul si nici ultimul din pacate care foloseste masina pe post de arma. Bine ca ati scapat teferi. Pentru a evita astfel de situatii poate e mai bine sa oprim. Desi nici asta nu e tocmai ok, dar macar suntem pe picior de egalitate cu soferul masiniii, pentru ca pe motor suntem vulnerabili. Eu am trecut prin asta cu niste tigani, am oprit si mi-am luat-o dar aveam echipament si dadeau ca prostii. Apoi m-am dus la politie. Pana la urma nici nu mai stii cum sa procedezi in jungla asta...

De exemplu, azi-noapte plecam de la munca obosita si, in intersectie la ambasada Chinei (pacatoasa, de altfel), un idiot facea intrecere cu umbra lui, probabil, si a luat curba cu atata viteza incat i-a plecat fundul si a trecut razant pe langa mine. Mi-am vazut toata viata inainte... Daca ma lovea, ma azvarlea de nu ma vedeam... :cheers:

Nu il lasa sa scape pe taximetrist!

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza nasoala e ca nu o sa poti beneficia de RCA-ul lui, ptr ca era baut. Asta in cazul in care ai avarii la motor. In situatia asta vezi http://www.fpvs.ro/ . Poate te pot ajuta ei.

 

Offtopic: am vazut afis cu Fondul de Protectia al Victimelor Strazii la Udriste. E bine ca il mediatizeaza, oarecum, si nu il tin "ascuns", asa cum a fost cu formularul 102, sau cat era, ptr tratamente in strainatate.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand..sanatate!

In al doilea rand...daca ai nr lui de inmatriculare,din aproape in aproape,prin ceva relatii-cunostinte,afla-i locul de parcare al masinii...Doamne-ajuta sa fie a lui,si nu a firmei,mers la fata locului intr-o plimbare frumoasa cu motocicleta,inarmat cu o sticla cu acid,descarcat continutul acesteia pe masina,aka "obiectul muncii",plecat.Bine,deocamdata omul e pieton 3 luni,dar..iti dai seama cu ce foame in gat va reveni dupa suspendare.Asta in cazul in care n-a dat vreo spaga sa-l scoata mai repede,ca deh...merge la noi.Atunci va avea foamea si mai mare-n gat,si i se va face si mai foame cand va sta cu masina in service...

Retarzii dreaq....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la alcoolemia pe care o avea taximetristul din cate stiu eu, ar trebui sa i se anuleze permisul; dar poate ma insel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolemie de 0.57 in aerul expirat = 1.14 in sange, deci e dosar penal. Mai mult, ca-i cu accident, inseamna si inchisoare. Nu are cum sa scape din mainile legii. Adu-l la sapa de lemn prin proces civil. Rupe-i gura! Si fa-te bine repede, oricum e mai important decat razbunarea.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la alcoolemia pe care o avea taximetristul din cate stiu eu, ar trebui sa i se anuleze permisul; dar poate ma insel...

 

 

Nu cred ca te inseli.0,57 in aer... sparge eprubetele la spital.Eram prea prins in a edita "razbunarea",nu am mai facut filmul mai departe.

Una peste alta,poate-s eu mai dereglat psihic sau mai...prostanac(razbunarea arma prostului,cica..),dar eu unul n-as lasa-o asa cu retardul ala niciodata.O fi lipsa de civilizatie,o fi comportament de primate,spuneti-i cum vreti,dar cu cretini de-astia n-ai cum altfel.Ignoranta la ei nu functioneaza,ii incurajeaza pe mai departe.

 

@ Uzunu:Nu cred sa fie cu executare.In cel mai bun caz cu suspendare.

Editat de Geo G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagi mana-n foc? :cheers:

shinule, serios acum, trebuie sa aiba mult prea multe relatii idiotul ca sa scape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu mai, da' parca prea am auzit din cunoscuti care nu m-ar minti, de tot felu' de mizerii

din care niste nenorociti scapa basma curata si vinovat e tot mortu' :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te prinde baut nu scapi nici cu mama pilelor. nu mai e ca pe vremuri...

 

 

* ma refer strict la civilizatie.. nu comune indepartate, catune etc...

din pacate te inseli...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te prinde baut nu scapi nici cu mama pilelor. nu mai e ca pe vremuri...

 

 

* ma refer strict la civilizatie.. nu comune indepartate, catune etc...

 

 

De judecatoarea aia ce mai ai de zis? Si ea tot beata a fost prinsa. Si cu televiziune pe de-asupra... A scapat? Normal! Si nu numai atat, i-a dat si in judecata pe politisti, ca sa fie balciul cat mai complet! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te prinde baut nu scapi nici cu mama pilelor. nu mai e ca pe vremuri...

 

 

* ma refer strict la civilizatie.. nu comune indepartate, catune etc...

Scapa doar aia cu bani multi :cheers: sau cu pile multe. :bounce:

 

 

Taximetristului i se va face dosar pentru conducere sub influenta alcoolului. Dosar pentru vatamare din culpa se va face DOAR dak voi veti avea mai mult de 10 zile ingrijire medicala. Deci trebuie sa mergeti la medicina legala si sa vedeti cum va descurcati sa nu va dea sub 10 zile.

Daca veti putea proba ca ala a vrut intentionat sa va loveasca atunci e alta treaba, i se va putea face dosar indiferent de numarul de zile de ingrijire pe care le veti obtine.

Nu va asteptati sa faca ala vreo zi de pirnaie. Daca se va ajunge in instanta mai mult ca sigur va lua cu suspendare.

Incadrarea la tentativa de omor e destul de greu de obtinut. Puteti sa insistati la militie si la Parchet dar nu cred ca veti obtine vreodata asa ceva.

Editat de SSSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...