Sari la conținut

Cluj-bucuresti


Postări Recomandate

Primul meu "drum lung".

450km in 8 ore jumate, dupa o noapte aproape nedormita pe tren.

Motor complet nou.

 

Cu toate acestea, mi-a placut la nebunie :cheers:. Si culmea, nu m-am simtit deloc obosit, doar durerile de poponeata si de umeri-gat mi-au dat de furca.

 

XJ-ul mi se pare mult mai instabila decat niprul, ii fuge spatele foarte usor (de exemplu la marcajele dintre benzi) si in plus mi se pare foarte ciudat de luat curbele la viteza mica. La viteze mari m-am obisnuit, dar la viteza mica i se misca foarte usor ghidonul si imi muta centrul de greutate in sensul alalalt.

 

Viteza de mers a fost in majoritate cea legala, cu un maxim de 150 pe DN1.

 

Am mai avut probleme din cauza oglinzilor, nu sunt cele originale si astea de pe ea, chiar daca ofera o vizibilitate foarte buna, la viteze mari dirijeaza tot aerul drept in mine.

 

Drumul relativ aglomerat pana la Brasov, apoi lejer pana la Bucuresti.

Consum estimativ: 4.5%.

post-4740-1154427382_thumb.jpg

post-4740-1154427387_thumb.jpg

post-4740-1154427395_thumb.jpg

post-4740-1154427407_thumb.jpg

post-4740-1154427412_thumb.jpg

post-4740-1154427550_thumb.jpg

post-4740-1154427924_thumb.jpg

post-4740-1154427934_thumb.jpg

post-4740-1154427946_thumb.jpg

post-4740-1154427951_thumb.jpg

post-4740-1154427956_thumb.jpg

post-4740-1154427971_thumb.jpg

post-4740-1154428067_thumb.jpg

post-4740-1154428071_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să-ți trăiască Âşi să te bucuri de ea.

 

Ce înseamnă "motor complet nou"? Fabricat 2006?

 

Cât a costat jucăria?

 

 

Cred ca a vrut sa spuna ca era prima oara cand se urca pe motorul asta,nu ca ar fi 2006,nu pare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravos bre !

acu' sa te vedem cat mai des calare pe ea !

 

stima

recomandare din proprie experienta: pauza de dezmortire la cel mult 100 de km, ca altfel iti ies oasele prin c...r

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Ticolino!!!

Sa va purtati sanatosi si fericiti!!!

 

 

By the way ...

sa nu mai mergi "pe tren" ci in tren ca de aceea ai fost asa obosit . Tot curentul ala si zgomotul te-au rupt cred.

... sper ca ai fost echipat la etapa de train-riding :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate acestea, mi-a placut la nebunie :burnout:. Si culmea, nu m-am simtit deloc obosit, doar durerile de poponeata si de umeri-gat mi-au dat de furca.

 

XJ-ul mi se pare mult mai instabila decat niprul, ii fuge spatele foarte usor (de exemplu la marcajele dintre benzi) si in plus mi se pare foarte ciudat de luat curbele la viteza mica. La viteze mari m-am obisnuit, dar la viteza mica i se misca foarte usor ghidonul si imi muta centrul de greutate in sensul alalalt.

 

Viteza de mers a fost in majoritate cea legala, cu un maxim de 150 pe DN1.

 

Am mai avut probleme din cauza oglinzilor, nu sunt cele originale si astea de pe ea, chiar daca ofera o vizibilitate foarte buna, la viteze mari dirijeaza tot aerul drept in mine.

 

Drumul relativ aglomerat pana la Brasov, apoi lejer pana la Bucuresti.

Consum estimativ: 4.5%.

 

Nu te felicit din simplul motiv ca te astept sa-ti iei o enduroaica. :D Dar iti urez s-o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Despre durerile de popo: cred ca le aveai cam pe orice motor,poate mai putin pe un BMW ca a lui Raulus@(am mers ieri ca pasager si am ramas :cheers: de cat de comfortabil e) sau alte touringuri campioane la comfort.(ca or mai fii si altele nu numai bmw-ul).

La comparatia cu niprul: total de acord! Sa ai grija si la liniile de tramvai, ca le cam simte, stiu eu ce vorbesc. :burnout:

Cu oglinzile: eu am avut cele originale si te informez ca nu vedeam mai nimic.Sunt prea apropiate si-mi vedeam coatele in conditiile in care nu sunt unul lat in spate.Asa ca daca astea iti ofera vizibilitate buna tine-le.

Consumul: cam asa ma incadram si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Bravo prietene, s-o stapanesti sanatos !!!

 

Ma plictisisem si eu de cate ori te-am vazut murdar de ulei pe mana... Ehhh the good old days :peace:

 

Pai la ce mai mesterim noi acu' in fatza blocului nenea ? Cablu' nu se mai rupe, carbu' nu se mai infunda... o sa te plictisesti !!!! :D

 

Sa ai parte de ea mosh ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XJ-ul mi se pare mult mai instabila decat niprul, ii fuge spatele foarte usor (de exemplu la marcajele dintre benzi) si in plus mi se pare foarte ciudat de luat curbele la viteza mica. La viteze mari m-am obisnuit, dar la viteza mica i se misca foarte usor ghidonul si imi muta centrul de greutate in sensul alalalt.

 

 

Felicitari pentru achizitie. Sa va bucureti unul de celalalt!

Este foarte posibil ca instabilitatea spatelui sa fie din cauza pneului inadecvat (profil/compozitie/dimensiuni). De la Michelin, anvelopa recomandata pentru aceasta motocicleta este Pilot Activ 130/70-18 63H pentru versiunile 1991-2003. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baiazid: din cauza ca am mers legal si sunt foarte multe localitati. :peace:

 

@Adrian:

a) Heroes5. Noutati nu prea pot recomanda pentru nu le pot juca pe compu meu cu procesor duron la 700 :)

B ). Motorul il tin la obor. E intr-o stare prea buna ca sa rugineasca afara in ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...