Sari la conținut

Yamaha Tdm 850


crocodilul
 Share

Postări Recomandate

E un motor ok, insa daca-l iei cu gand de enduro(chiar si soft) mai bine uita de el.Daca ai niste ture lungi de gand e f bun. Motor inalt si greu... trebuie sa ai si ceva kile si inaltime ca sa-ti fie comod.Altfel f usor de condus(nasol pe loc, static), pozitie de condus relaxata si f comoda, cuplu bun(a 5-a la ~3000rot/min >> 100km/h), suspensii lungi sa nu te scuture, loc berechet pt pasager si bagaj.Am mai zis pe undeva: ii un enduro-touring care nu prea stie enduro, dar stie touring la greu.

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

E un motor ok, insa daca-l iei cu gand de enduro(chiar si soft) mai bine uita de el.Daca ai niste ture lungi de gand e f bun. Motor inalt si greu... trebuie sa ai si ceva kile si inaltime ca sa-ti fie comod.Altfel f usor de condus(nasol pe loc, static), pozitie de condus relaxata si f comoda, cuplu bun(a 5-a la ~3000rot/min >> 100km/h), suspensii lungi sa nu te scuture, loc berechet pt pasager si bagaj.Am mai zis pe undeva: ii un enduro-touring care nu prea stie enduro, dar stie touring la greu.

 

 

a cazut de pe cric, mare ghinion, si incredibil s au strambat coarnele, sau nu stiu nu mai sunt drepte in mers, cornul pe care a cazut e mai in interior...... ma ajuti cu un sfat? e vorba da tdm ul meu desigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demonteaza ghidonul si incearca sa-l indrepti.Bagi o bara sau tzeava mai subtire in capatul deformat si-l indrepti.Sa nu-l prinzi direct in menghina(pune niste bucati de lemn si strange cat sa nu deformezi tzeava).Trebuie sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ok! Cine mai are informatii despre TDM 850 ...?? eu am 2 nelamuriri ce vrea sa zica in cartea tehnica cu uleiul de sus si uleiul de jos..? adica are cutia separat si recipientul de sub sa e pt ea..? si atunci filtrul de ulei si joja sau bulina de la uleiul de jos (motor) unde e ..? ..ca eu n-o gasesc ..si cat ulei intra in cele 2 parti..? dc ma poate ajuta cineva asi fi foarte recunoscatir! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ok! Cine mai are informatii despre TDM 850 ...?? eu am 2 nelamuriri ce vrea sa zica in cartea tehnica cu uleiul de sus si uleiul de jos..? adica are cutia separat si recipientul de sub sa e pt ea..? si atunci filtrul de ulei si joja sau bulina de la uleiul de jos (motor) unde e ..? ..ca eu n-o gasesc ..si cat ulei intra in cele 2 parti..? dc ma poate ajuta cineva asi fi foarte recunoscatir! :bounce:

 

 

Salutare! Poate ca e destul de tarziu, dar uite ce stiu eu: uleiul e de un singur fel, si e acelasi pentru motor si pentru transmisie. Busonul de ulei e unul singur prin care pui 4 litri de ulei pentru toata hardughia. Cand schimbi uleiul, scoate surubul de drenaj si scoate si filtrul de ulei, si ai grija sa se scurga 4 litri. Dupaia, le pui la loc si torni uleiul proaspat, care la un moment dat nu o sa mai incapa. In momentul asta dai un demaraj scurt de tot la motor - 2-3 sec., cat sa se invarta si sa se aseze uleiul, apoi completezi pana la 4 litri. Ai grija, pe cat posibil, uleiul sa iti fie aproape de maxim, cica pentru motoarele astea e mai bine. Eu acum am Mobil 1 sintetic, 10W40 si peste vro 2000 de km cred ca o sal schimb tot cu de-asta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

 

Asfalt uscat!

 

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cam care este consumul extraurban pt un TDM ? ( pe la 100-120kmh)

Daca e bine reglat si fara probleme pe la carburi, filtre etc , nu cred ca ar trebui sa ia mai mult de 5%.Exista un TDM "in familie" ca sa zic asa si in jurul acestei cifre se invarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E sunt TDM-istul "din familie" :) ,si iti spun la ultima verificare a consumului au iesit 4,8 l ,viteza de croaziera 100-120 , 90% din drum in afara orasului :cheers:

 

Am citit ca BMW F650 are kit ptr reglarea inaltimii.

Tdm-ul are asa ceva ?

Am 1.74 m inaltime.

Asfalt uscat

Cu respect

 

 

din pacate nu are asa ceva, dar iti spun ca eu am 1,73 inaltime si ajung binisor jos,nu cu toata talpa dar suficient ,nu am avut probleme pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...