Sari la conținut

Accidente


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Stii cum e...daca nu merge mohamed la munte,vine muntele la mohamed...poti sa uiti de respect,ca nu respectul te salveaza.Te salveaza vigilenta,atentia,anticiparea si experienta in trafic.Tu ca motociclist trebuie sa stii ca baciu ion cand vireaza cu 1310-le lui copt pe drumu national,nu te asteapta pe tine ca vii cu 270 la ora,fiindca nu e obisnuit...daca stii asta,inseamna ca o iei mai incet pe drum public,si o sa-ti faci damblaua pe circuit.Daca nu ai acces la circuit,ia-ti cuplos nu vitezan.Daca totusi ai ales vitezan,ai grija nene si nu arunca tot timpul vina pe conserve.Pur si simplu nu is conservarii inca obisnuiti cu vitezele cu care circulati voi.Cum nu poti forta un copil sa vorbeasca la 6 luni,asa si cu conservarii...trebuie timp,rabdare si intelegere...fenomenul moto e destul de nou pe la noi,si nu vorbesc de comuniste,ci de noul val de vitezane care pe zi ce trece sunt tot mai ieftine si care au motociclisti neexperimentati la comenzi.Nu va uitati tot timpul la nemti fiindca ei au retea de autostrazi din anii 60,au regulile lor nescrise pe acele autostrazi,is obisnuiti cu viteze mari din cauza asta greselile sunt destul de rare.Romania are drumuri nationale cu 1 banda pe sens,pline de curbe,gropi,carute,pietoni indisciplinati...Cand calaresti vitezan nene,iei in considerare toate aceste lucruri,fiindca in contextul actual TU esti singurul care le poate evita,tu ai asul in maneca...nu conservaru' care nici nu te vede.Tu il vezi intai! Ia masuri si nu te baza pe respect niciodata,pentru ca si daca conservaru te respecta si e cat de cat atent,tu daca nu iti joci cartile cum trebuie,tu pici de fraier,nu conservaru,care sta si plange pe marginea drumului ,si spune "cum nu l-am observat?"

 

Iti doresc sanatate, fericire si noroc in trafic, nu iti doresc dar as fi curios de parerea ta dupa ce nene Pavel intra cu bolidul in tine din lateral sau iti taie calea (ex. Fazek si Timi, Tibi cine a murit nu de mult la piata mare, si as mai putea continua)

 

aceste pareri si opinii le-am vazut de n-ori scrise pe forum si a avut ceva efect? eu zic ca poate, dar pana cand voi le scrieti a 10000000x-oara eu ma dau o tura prin imprejurimi daca imi permite cardul.

 

P.S. Pauliee dupa ce mergi cu moto destul, o iei la vale si ramai in pana de cauciuc sau ramai cu motorul gripat pe drum si habar nu ai ce sa faci, atunci o sa mai vb. Eu dupa ce s-au intamplat mai multe porcarii incepe sa imi placa din ce in ce si mai bine :lol:, iar in rest sunt pe o parere cu Tudor - "trebuie" vandut motorul caci sunt si accidente nu numai rideuri placute.

Mesaj completat

Perfect deacord, cred ca asa gandeste oricare om care are o minte matura.

Dar cred ca totusi posturile sunt inutile cine n are cap degeaba citeste si tot cum il duce pe el pasarica va merge.

 

Ieri m am intors de la Brno de la Gp , si da am numar 46 la motor :lol: cred ca n are lagatura pasiunea pentru curse cu condusul stradal. Unul se cheama pilotaj iar altul condus cine piloteaza pe strazi de obicei nu o duce mult...

 

Motor nu as da pe mana la tineri sub 25 de ani numai dupa o examinare psihologica riguroasa , dupa ce i as arata cateva filme sau poze cu accidente moto desi nu cred ca ar avea efect decat daca ar fi martor pe viu la unul.

 

Dar sa revin la ce am vazut pe M0 pe centura Budapestei la intoarcere(am fost cu motorul) , un elicopter survola zona cautand un loc de aterizare , nu stiam de ce , continuaind deplasarea pe MO pe contrasens observam un accident si coloana imensa de masini care bloca ambele benzi pe sens, M0 NU ARE BANDA DE URGENTA !!! practic drumul era blocat complet, reducand viteza sa vedem ce sa intamplat pe contrasens observ 2 motoare unul dintre ele cu fata sparta dar radiatrul inca intact , iar pe asfalt.....era intinsa o fata asezata pe o parte .....sub ea ...intestine,mațe nu pot descrie .....nu cred ca erau ale ei pt ca ea era in viata insa, cred ca erau ale celuilalt pasager...dar nu am zarit piciare ,cap ...probabil au fost spulberate de masinile venite din spate..... tragic marcant tot drumul de la Budapesta ne am gandit(eram 3 motoare care veneam de la Brno) la acele imagini ...aveam impresia ca si noi am putea....nu mergem 50 km ca pe M3 spre Debretin o masina in Âşanțul din dreapta Âşi înca vre o 8 ciocnite in lanț ...... nu iti mai vine sa iesi pe drum

 

Manule nu stiu cum sunteti voi cu asta, dar mie de cand a murit Tibi la piata mare imi e cam groaza de indicatorul acela, sa nu vb de toate celelalte.

 

Cand am fo in Hu in concediu am aflat ca un motociclist politist nu departe de unde am avut eu ceva dificulitati technice a avut accident mortal, omul conducea moto de minim 10 ani, chiar si concura la anumite curse, pe circuit si in misiuni ii era destul viteza cu motorul personal conducea frumos si lent, dar intr-o curba a alunecat, motorul s-a oprit in balustrada el alunecand sub balustrada si dupa ce s-a ridicat tipul a picat de pe picioare si a murit. E o intamplare foarte nasoala si asta. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal all!

Trist evenimentul din Cantemir...chiar ca. Din pacate sunt si care fac astfel de gesturi pe motor si avem toti de suferit. Mult sange va mai curge pe asfalt pana sa avem o normalitate. Accidente se mai intampla. Nu va vindeti motoarele, nu va speriati....ci conduceti exemplar si veti primi respectul in trafic pt asta. Insanatosire grabnica la pietonii aceia! Merci Repsolica de urari ! PS: si eu ma vindec deja si Kawa :laugh: Respect, IBU. :lol:

Editat de IBU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sanatate, fericire si noroc in trafic, nu iti doresc dar as fi curios de parerea ta dupa ce nene Pavel intra cu bolidul in tine din lateral sau iti taie calea (ex. Fazek si Timi, Tibi cine a murit nu de mult la piata mare, si as mai putea continua)

 

aceste pareri si opinii le-am vazut de n-ori scrise pe forum si a avut ceva efect? eu zic ca poate, dar pana cand voi le scrieti a 10000000x-oara eu ma dau o tura prin imprejurimi daca imi permite cardul.

 

P.S. Pauliee dupa ce mergi cu moto destul, o iei la vale si ramai in pana de cauciuc sau ramai cu motorul gripat pe drum si habar nu ai ce sa faci, atunci o sa mai vb. Eu dupa ce s-au intamplat mai multe porcarii incepe sa imi placa din ce in ce si mai bine :laugh:

Mesaj completat

 

#1 multam de urari..esti un adevarat "camarad" avand in vedere tonul folosit.In ce-l priveste pe "nene pavel" cum ii zici tu,chiar ar avea probleme daca ar dori sa ma acroseze cu "bolidu" :lol: ...nu prea l-as lasa eu,ca de mine depinde..nu-i asa? In alta ordine de idei,este o vorba..."De morti numai bine"...discutam treaba cu fazek&timi si despre toti care s-au dus de 10 ani incoace intre 4 ochi...asa cred ca e mai bine...

#2 parerea mea este ca mai bine scriem aici a "10000000x-a oara" si incercam sa educam "tineretu avid de senzatii"....decat sa tot tastam "RIP"...poate ca este mai eficient si mai constructiv asa,din toate punctele de vedere...dar vad ca tu esti un pic cam egoist cand vine vorba de "astia noi"...desi ai fost si tu incepator odata.

#3 cu mersu pe moto m-ai prins...ma dau batut,dar am cateva intamplari destul de socante in cei 7 ani si 400 si ceva de mii de km petrecuti in conserva/duba pe mai multe artere in europa...tot la o bere sa fie discutate si astea..

Editat de Pauliee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a sosit momentul sa se faca o campanie de constientizare a inconstientilor.

 

sa sune asa:

nu ne faceti de rusine !!!!!!

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a sosit momentul sa se faca o campanie de constientizare a inconstientilor.

 

sa sune asa:

nu ne faceti de rusine !!!!!!

 

Exact ce am zis eu cu cateva posturi mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lool, ce treaba grozava, si aceasta campanie o sa aiba aceleasi rezultate ca si campania politiei care au pus jdemii de panouri pe drumuri

cu "Viata are prioritate" , iar numarul accidentelor au crescut de 4 ori. Fix pix, pierdere de vreme, bani cheltuiti aiurea.

 

Trebuie o campanie de constientizare a politistilor sa-si faca treaba, nu sa stea ampulea.

Sa nu mai ia spaga, si sa opreasca doar pe cei de care au curaj sa se lege, ci sa fie neinduplecati si sa aplice legea la sange, indiferent de persoana oprita. E comod pt ei sa printeze niste pliante, sa imparta la semafoare si sa zica ca au facut campanie de prevenire, dar nu tre sa fi un geniu sa iti dai seama ca e frectie la piciorul de lemn. Sa puna mana sa alerge dupa fiecare contravenient, ca am vazut cazuri de trecere pe rosu sub nasul echipajului de politie.

 

Dar bineinteles, pentru asta trebuie sa vina politisti germani, ca astia in veci nju vor face treaba.

 

S-a ajuns intr-o bataie generala de joc de regulile de circulatie, atat de soferi, motociclisti, biciclisti, carutzashi pietoni, etc.

Dictatura e singura solutie!

Democratia e pentru cei care stiu care este limita bunului simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios la cum s-a produs accident pe trotuar. Pe poze din ziar se vede ca strada de fapt e un santier. Poate nu e vorba de teribilismu, dar de o greseala de conducere provocat de lucrari la drum. Ca de obicei, articol din ziar este foarte sugestiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios la cum s-a produs accident pe trotuar. Pe poze din ziar se vede ca strada de fapt e un santier. Poate nu e vorba de teribilismu, dar de o greseala de conducere provocat de lucrari la drum. Ca de obicei, articol din ziar este foarte sugestiv.

 

Nu e nici un santier acolo nene....acolo se termina trotuaru' :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#1 multam de urari..esti un adevarat "camarad" avand in vedere tonul folosit.In ce-l priveste pe "nene pavel" cum ii zici tu,chiar ar avea probleme daca ar dori sa ma acroseze cu "bolidu" :wink: ...nu prea l-as lasa eu,ca de mine depinde..nu-i asa? In alta ordine de idei,este o vorba..."De morti numai bine"...discutam treaba cu fazek&timi si despre toti care s-au dus de 10 ani incoace intre 4 ochi...asa cred ca e mai bine...

#2 parerea mea este ca mai bine scriem aici a "10000000x-a oara" si incercam sa educam "tineretu avid de senzatii"....decat sa tot tastam "RIP"...poate ca este mai eficient si mai constructiv asa,din toate punctele de vedere...dar vad ca tu esti un pic cam egoist cand vine vorba de "astia noi"...desi ai fost si tu incepator odata.

#3 cu mersu pe moto m-ai prins...ma dau batut,dar am cateva intamplari destul de socante in cei 7 ani si 400 si ceva de mii de km petrecuti in conserva/duba pe mai multe artere in europa...tot la o bere sa fie discutate si astea..

 

Ce vrei sa zici cu " de morti numai bine" in legatura cu Fazek&Timi? De ce intre 4 ochi, ce stii ce nu putem sa stim si noi? Nu poti sa ne spui si noua? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa zici cu " de morti numai bine" in legatura cu Fazek&Timi? De ce intre 4 ochi, ce stii ce nu putem sa stim si noi? Nu poti sa ne spui si noua? :makeout:

 

Daca urmaresti discutia de la inceput,o sa vezi ca zozo i-a dat exemplu,iar eu am conchis prin fraza "de morti numai bine" fiindca nu era nevoie de alte polemici pe tema asta,cu alte cuvinte,am inchis subiectul.Dumnezeu sa-i odihneasca.

 

Alte intrebari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si alti tampiti se distreaza pe trotuar... nu mai au loc pe drumuri adresate conucatorilor!

:) :)

 

 

Il stiu pe baiat. Cred ca acolo sta , ca i-am vazut motocicleta de mai multe ori parcata acolo. Nu imi explic ce o fi facut, chiar e baiat bun si fara figuri. Probabil o fi pierdut controlul. Are un 900 RR si e cam incepator.

Oricum...naspa...pacat ca se intampla porcarii din astea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Aseara in jurul orei 23 un accident usor cred pe Independentei un passat si un yamaha R1, motociclistul era in picioare dar nu stiu mai mult. Cred ca a fost lovit din spate moto...

 

Ceau Cristi ! Sal all !

E bine baiatul, il cunosc. Si taica-sau e motociclist, pe la 50 ani si si el umbla cu Yamaha asta. Era echipat si avea 40km/h. Mergea spre teatru cand dinspre Heat i-a intrat in fata un cetatean strain, il vazuse tarziu, a franat apoi a incercat sa evite accelerand. Furca a luat impactul , dar se "vindeca". Insanatosire grabnica ! Respect, IBU. :cheers:

PS: Viteza ucide, nu motocicletele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceau Cristi ! Sal all !

E bine baiatul, il cunosc. Si taica-sau e motociclist, pe la 50 ani si si el umbla cu Yamaha asta. Era echipat si avea 40km/h. Mergea spre teatru cand dinspre Heat i-a intrat in fata un cetatean strain, il vazuse tarziu, a franat apoi a incercat sa evite accelerand. Furca a luat impactul , dar se "vindeca". Insanatosire grabnica ! Respect, IBU. :cheers:

PS: Viteza ucide, nu motocicletele !

 

sa nu imi zici ca e vorba de fiul lui adi tigan

sunt vecin cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...