Sari la conținut

Accidente


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Poate ca o mai fi fost si alt accident pe Borsului, despre care insa nu stie nimeni.

Daca am fost acolo? S-ar putea spune si asa...

Pana la predarea victimelor de catre ambulanta la unitatea de primiri urgente (UPU) la Spitalul Judetean, starea lor a fost stabila din punct de vedere hemodinamic. Insa, in cauza traumatismelor suferite din cauza accidentului, starea de sanatate a celor doi s-ar fi putut inrautati in aceasta noapte.

Oricum, au avut mare noroc ca au scapat cu viata... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

popclaus nu trebuie majuscule ce trebuie citit si paginile precedente. :D

Mesaj completat

 

 

bine ca a fost motoreta si nu motocicleta.

ai fost acolo de stii atatea detalii?

 

si ala si pasagerul 2 idioti... am auzit ca sunt in coma.

 

da ce era sa faca pasageru daca ala merea ca nebunu,sa sara jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce era sa faca pasageru daca ala merea ca nebunu,sa sara jos?

 

 

:D) da ce naiba cauta ala pe motor fara casca? ca doar nu e autobuz ala sa urci cu sacosha in brate :)

daca a urcat fara casca inseamna ca si-a asumat responsabilitatea.a realizat riscurile daca nu ... atunci e descreierat. la propriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce era sa faca pasageru daca ala merea ca nebunu,sa sara jos?

 

Sunt o gramada de metode... Sa iti enumar cateva:

1 - Nu se urca in spate daca stia ce fel de "prieten raketist" are.

2 - Daca tot a facut-o, si observa ce fel de turnura ia situatia, il strangea, ii facea semne, batea in casca (ii atragea cumva atentia ca ii e rau, ca ii e frica, etc) "pilotul" ar fi cel putin incetinit, sau chiar oprit.

3 - Din cauza adrenalinei si a faptului ca "e fain sa meri tareeeeeeee", i-a placut, nu a reactionat si... acum se vad urmarile.. din pacate. Oricum, nu au "calarit" pentru prima data impreuna ieri. Cu siguranta, au mai avut si alte "party-uri".

 

Totul a fost o "nesansa", care avea sa se intampla la un moment dat.

Stilul de condus... Motoreta "Ducatti"... Neexperienta... Aveau sa anticipeze aceasta intamplare nefericita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta era un Kawa de 600 de prin 99 nu era Ducati si nu era a celui care a condus-o. Cei doi baieti nu sunt in coma. Pe pasager l-au operat aseara pentru ca avea fractura deschisa la picior si acum este bine insa urmeaza un lung proces de recuperare iar riderul are fracturi la picior si la mana care vor fi operate cred maine. Riderul avea doar categoria B si experienta pe motor aproape zero plus ca era teribilist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta era un Kawa de 600 de prin 99 nu era Ducati si nu era a celui care a condus-o. Cei doi baieti nu sunt in coma. Pe pasager l-au operat aseara pentru ca avea fractura deschisa la picior si acum este bine insa urmeaza un lung proces de recuperare iar riderul are fracturi la picior si la mana care vor fi operate cred maine. Riderul avea doar categoria B si experienta pe motor aproape zero plus ca era teribilist.

 

Am fost acolo pe centura spre Santandrei la 5 minute dupa cele intamplate, groaznic accident... Era o Kawa ZX6R alba, a lui Olimpiu, cu numere de Anglia, condus de un teribilist care nu s-a mai putut opri la sens si a mers tot drept, motorul a zburat peste rondou, iar ei au cazut pe rondou. Sofer fara carnet si experienta, pasager fara casca si nici macar motorul nu era al lui. Urate exemplare de "motociclisti"...oricum insanatosire grabnica ! Asta e genul de accident prin care nu vreau sa trec niciodata, dragi colegi, asa ca nu ma mai criticati ca nu am experienta si ca "ce am putut face" !!! Respect, IBU. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Neexperienta...

 

Lipsa de experienta (si de carnet categoria A) trebuia sa-l faca macar sa se gandeasca sa fie precaut. Nu mai zic de faptul ca avea si un pasager fara casca. Naspa pentru ei, dar ma bucur ca n-au intrat in altcineva, nevinovat, sa-l nenoroceasca si pe ala. Asa ca, fratilor "kamikaze", bagati mare in locurile necirculate, la ore cat mai necirculate, macar se mai curata orasul de "Ghost Rideri" de astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo pe centura spre Santandrei la 5 minute dupa cele intamplate, groaznic accident... Era o Kawa ZX6R alba, a lui Olimpiu, cu numere de Anglia, condus de un teribilist care nu s-a mai putut opri la sens si a mers tot drept, motorul a zburat peste rondou, iar ei au cazut pe rondou. Sofer fara carnet si experienta, pasager fara casca si nici macar motorul nu era al lui. Urate exemplare de "motociclisti"...oricum insanatosire grabnica ! Asta e genul de accident prin care nu vreau sa trec niciodata, dragi colegi, asa ca nu ma mai criticati ca nu am experienta si ca "ce am putut face" !!! Respect, IBU. :D

 

au noroc ca nu au murit... alti erau deja cu Sf Petru de vorba.

 

PS:cine te-a criticat ca nu ai tu experienta? :)

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va stresati ,ca era pe Bors ,ca era pe Aradului . Conteaza ca nu avea carnet ,dar macar avea pasager fara casca :D .In ultima vreme aproape toti politisti pe care i-am intalnit in trafic m-au oprit sa ma intrebe daca am carnet.Cred ca sunt mai multi fara carnet decat cu carnet. Sa le spuna cineva la toti accidentatii de acest fel ca le multumesc personal pentru favorurile facute in fata organelor. Sanatate si celor 2 deasemenea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grrr, asta e umor negru. Nu stiu daca sa rad sa sa plang.

Bine ar fi sa bage la cap toti wannabe rossi astia de pe strazi

 

Spun eu ceva mai dur, dar nu pe forum.

Poate la o intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieții aia sunt niste prieteni foarte buni ai mei mai ales riderul.experienta moto avea aprox 6ani. Repara scutere si motoare deci nu era tocmai pulifrix. Se pregatea sa dea a-ul in perioada asta.treaba a fost ca avea viteza mare si nu putea incetini deoarece era prima data cu acel motor si nu cunostea franele. Avea in fata un tir.a ales pamantul de pe rond in locul tirului. S-a ajuns cu motoarele si m-a rugat sa-i vand mobra. Chiar voiam sa merg cu el dar am p

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

experienta moto avea aprox 6ani

Se pregatea sa dea a-ul in perioada asta

era prima data cu acel motor si nu cunostea franele

 

 

Observ niste contradictii aici :D

Adica nu neg ca omul era un zeu al motociclismului, dar se pare ca la lectia cu sa nu mergi pe un motor pe care nu il cunosti tare nu a fost in cei 6 ani de experienta. Parca nici la lectia cu sa nu te dai tare pe strada cand sunt tiruri nu a fost. Si nici la lectia cu atunci cand mergi cu pasager mergi mai incet. Eu la lectiile astea am fost in primii 2 ani de motociclism. Poate PILOTUL a fost la alte lectii...mers pe o roata...forja...etc etc...norocul lui ca nu a invatat si lectia cu sa ai un om pe constiinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ niste contradictii aici :)

Adica nu neg ca omul era un zeu al motociclismului, dar se pare ca la lectia cu sa nu mergi pe un motor pe care nu il cunosti tare nu a fost in cei 6 ani de experienta. Parca nici la lectia cu sa nu te dai tare pe strada cand sunt tiruri nu a fost. Si nici la lectia cu atunci cand mergi cu pasager mergi mai incet. Eu la lectiile astea am fost in primii 2 ani de motociclism. Poate PILOTUL a fost la alte lectii...mers pe o roata...forja...etc etc...norocul lui ca nu a invatat si lectia cu sa ai un om pe constiinta

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieții aia sunt niste prieteni foarte buni ai mei mai ales riderul.experienta moto avea aprox 6ani. Repara scutere si motoare deci nu era tocmai pulifrix. Se pregatea sa dea a-ul in perioada asta.treaba a fost ca avea viteza mare si nu putea incetini deoarece era prima data cu acel motor si nu cunostea franele. Avea in fata un tir.a ales pamantul de pe rond in locul tirului. S-a ajuns cu motoarele si m-a rugat sa-i vand mobra. Chiar voiam sa merg cu el dar am p

 

 

pai daca repara nu inseamna ca are experienta in mers.asta o acumulezi treptat prin km facuti si nu prin faptul ca ai motor de zeci de ani.Tipu e pulifrix sau cum ii zici tu daca a luat si pasager cu el fara casca.El a facut pe jmekerul si a vrut sa ii demonstreze ce tare e pe 2 roti. acum a aflat cat de tare e rondul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieții aia sunt niste prieteni foarte buni ai mei mai ales riderul.experienta moto avea aprox 6ani. Repara scutere si motoare deci nu era tocmai pulifrix. Se pregatea sa dea a-ul in perioada asta.treaba a fost ca avea viteza mare si nu putea incetini deoarece era prima data cu acel motor si nu cunostea franele. Avea in fata un tir.a ales pamantul de pe rond in locul tirului. S-a ajuns cu motoarele si m-a rugat sa-i vand mobra. Chiar voiam sa merg cu el dar am p

 

Chestia asta cum ca tipul ala avea experientza...e putin cam impropriu spus. Doctoroo a zis foarte bine ce a zis mai sus.

In primul rand...cea mai clara dovada de lipsa de experienta e cand ii dai blana prin oras. Chestia asta cu mers viteza prin oras...se plateste totdeauna...si de obicei scump. Oricare dintre noi poate da exemple ale unor fosti prieteni de-ai nostri care aveau experienta insa care nu mai sunt printre noi din cauza asta: au exagerat cu viteza prin oras. Nu dau nici un nume din respect pentru ei.

In schimb, ma bucur pentru prietenul asta al tau si pentru pasagerul lui ca au scapat de intalnirea cu regele muzicii pop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cea mai clara dovada a lipsei de experientza e "blana" pri orash , atunci cum se face ca (hai so luam local) Titus , ca asta`mi vine primu in cap cand vine vorba de teribilism ... poti zice ca nu are experientza ? si asta doar pe plan local....si mai sut destyui cu experietnza care trag de gaz din cauza ca nimeni nu gandeste cand curge adrenalina in sange si destui is care vin si comenteaza pe la colturi ca vai ce face ala si celalat si vai ce inconsitentzi sunt si vai ce imi strica mie imagiea de motociclsit exemplu....am si un coltz anume pe "soferul exemplu al anului" la sediul politiei rutiere ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca l-au lasat franele. A dat cateva ture pe acolo in acelasi "ritm" si cand a fost sa mai mearga ultima data nu l-au mai dus franele. Asta e.

De mers pe motoare a mers de foarte multa vreme. Stiu ca ne dadeam pe la Paleu in prostie...nu se risca sa se plimbe prea departe. Acum insa nu stiu de ce a facut-o.

Am mers la spital astazi, i-a cazat pe raniti unul langa altul. Sa-i auzi cum se vaita ,..te apuca rasul nu alta :D)

Editat de Zurby2fast
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io nu intzeleg de ce incerci sa-l scuzi oarecum sau sa`i explici de ce cand la oricare mare precaut si lup moralist dep e forum care ii da in goarna pe ici colo se poate trezi pe un madar de fiare si crede`ma prima lui problmea nu va fi sa explice pe forum ce s-a intamplat ... norocu lui ca nu a murit , ghinion ca nu avea permis , suporta consecintele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...