Sari la conținut

Accidente


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu un motociclist mai putin....

Azi, strada Nufarului din Oradea, orele 14:15. Un motociclist de 26 ani, din Turda, impreuna cu pasagera-sotia sa, Suzuki CJ83GSX. Din pacate el a decedat pe loc iar ea a fost grav ranita si internata de urgenta la Spitalul de Urgenta Judetean Oradea de un echipaj SMURD...O sa revin cu detalii.

Imi place nick-ul tau. :lol: Buna alegere. Sugestiv chiar. :lol:

 

Entropia este o functie ce defineste starea oricarui sistem facut din foarte multe „particule“. Fizicienii spun ca aceasta functie este o masura a „ordinii din sistem“. Cu cat ordinea este mai mare, cu atat entropia este mai mica. Extrapoland, atunci cand entropia va fi zero, totul va incremeni, deci totul se va aseza la locul sau, ceea ce inseamna ordine perfecta (absoluta). Dar cine va mai constata acest lucru, cand toti vom fi… perfecti, deci nemiscati? Caci viata este o negare a entropiei.

 

E citat de pe un site. Sunt curios cine esti. :)

Mesaj completat

azi chiar nu era vreme de motoretism

Te-as putea contrazice, ... un pic. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca martorii au avut dreptate, atunci sa imi fie cu iertare dar mare dobitoc trebuie sa fi incat sa mergi cu viteza si sa faci slalom printre masini pe un carosabil umed cu nevasta in spate

Condoleante famililor.

carosabilul nu era deloc umed , ploaia incepuse dupa accident la 10 minute , cat despre ce zic martorii ... stiti bine , ca dovada cu ploaia ...am fost acolo la cateva minute dupa incident , salvarea nu venise inca si a fost groaznic sa`i vezi intinsi pe asfalt plini de sange .... am inteles ca peste pilot a si trecut duba , asta mi`a spuso soferul dubitei nu vreun expert in ale constatarilor din public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carosabilul nu era deloc umed , ploaia incepuse dupa accident la 10 minute , cat despre ce zic martorii ... stiti bine , ca dovada cu ploaia ...am fost acolo la cateva minute dupa incident , salvarea nu venise inca si a fost groaznic sa`i vezi intinsi pe asfalt plini de sange .... am inteles ca peste pilot a si trecut duba , asta mi`a spuso soferul dubitei nu vreun expert in ale constatarilor din public.

Saracu' sofer, n-as vrea sa fiu in pielea lui... :lol:

 

RIP! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca martorii au avut dreptate, atunci sa imi fie cu iertare dar mare dobitoc trebuie sa fi incat sa mergi cu viteza si sa faci slalom printre masini pe un carosabil umed cu nevasta in spate

Condoleante famililor.

Oricum ar fi fost nu ai de unde sa stii ce a fost acolo, ce fel de soferita era aia, care vira stanga , samd. oricum nu pica bine sa vorbesti asa de omul care a murit. Cred ca gresisi aci Petre. Ieri am venit de la parastas de la Ionut ... Condoleante familiei celui in cauza, si insanatosirea cat mai grabnica sotiei .... desi dupa ce am vazut-o pe mama lui Ionut duminica aceasta nu cred ca cineva poate trece peste asa ceva ...., deci nu stiu ce viata o mai asteapta ....

 

Oricum ar fi , motociclist inseamna sa mai impingi limitele unpic , ca de altfel nu esti "motociclist", da macar atunci sa fii inteles de cei ca tine , ca ceasul rau vine , ca esti sfant, ca nu. Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace !

Mesaj completat

PS : martorii spuneau si de Ionut ca i se bloca-se acu la 160KM/ora, cand colo el avea km digital .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi fost nu ai de unde sa stii ce a fost acolo, ce fel de soferita era aia, care vira stanga , samd. oricum nu pica bine sa vorbesti asa de omul care a murit. Cred ca gresisi aci Petre. Ieri am venit de la parastas de la Ionut ... Condoleante familiei celui in cauza, si insanatosirea cat mai grabnica sotiei .... desi dupa ce am vazut-o pe mama lui Ionut duminica aceasta nu cred ca cineva poate trece peste asa ceva ...., deci nu stiu ce viata o mai asteapta ....

 

Oricum ar fi , motociclist inseamna sa mai impingi limitele unpic , ca de altfel nu esti "motociclist", da macar atunci sa fii inteles de cei ca tine , ca ceasul rau vine , ca esti sfant, ca nu. Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace !

Mesaj completat

PS : martorii spuneau si de Ionut ca i se bloca-se acu la 160KM/ora, cand colo el avea km digital .......

Ai dreptate , dar eu am scris in contextul in care am luat-o de buna ce au scris ei acolo.In cazul in care chiar a fost umed pe jos, sa bagi viteza si slalom printre masini.. da, asta consider ca ti-o cauti.Cu atat mai mult cand esti cu nevasta in spate.

 

Regret foarte mult ca s-a lasat cu deces.. e foarte trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca martorii au avut dreptate, atunci sa imi fie cu iertare dar mare dobitoc trebuie sa fi incat sa mergi cu viteza si sa faci slalom printre masini pe un carosabil umed cu nevasta in spate

Condoleante famililor.

stim cu totii ce idei preconcepute au "martorii"cu privire la motociclisti, si cat de subiectivi sunt majoritatea.

daca treci cu motorul cu 50 la ora dar ai o toba mai sport, si suna mai tare direct zic toti pietonii si soferii auto ca ai venit cu 100 intr-o roata in slalom.

asa ca nu dau 2 bani pe astfel de martori.

oricum, raul e facut.

rip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma iau nici eu dupa martori... am auzit multe variante si in cazul lui Ionut.Dar cand am scris prima data nu stiam alte detalii...

Sincer eu cat de curand imi vand motorul si imi caut ceva mai safe.Dupa cazul lui Ionut m-am schimbat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da?...nu stiam asta...

Zi-mi tu mie , care de pe forumu asta, merge cu 50 tot timpu, sta pe banda lui ca o masina, nu se baga in fata la semafoare , nu face cate una mai cate de cat din cand in cand. Atunci de ce mai avem motoare cu 100+ bhp samd ? ca pentru asta e suficienta cate o mobra, nu mai aveam treaba cu consumuri , gume adevarate etc. Cat despre ce zicea Petre de "safe", la noi nici nu autobuzu nu esti safe, din pacate ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma bag la semafor in fata ca nu suntem in ungaria unde deja legea e aprobata in acest sens, in plus morala de trafic la noi e ZERO, drumurile proaste, iar vitezomana nu sunt si nici motorul meu nu e de viteza, nu ma intereseaza asa zis la noi: "senzatiile tari". se poate circula si respectand regulile de circulatie si deloc nu doare! mda, poate eu sunt exceptia, de aia nici nu sunt binevenita aici!....

 

 

Zi-mi tu mie , care de pe forumu asta, merge cu 50 tot timpu, sta pe banda lui ca o masina, nu se baga in fata la semafoare , nu face cate una mai cate de cat din cand in cand. Atunci de ce mai avem motoare cu 100+ bhp samd ? ca pentru asta e suficienta cate o mobra, nu mai aveam treaba cu consumuri , gume adevarate etc. Cat despre ce zicea Petre de "safe", la noi nici nu autobuzu nu esti safe, din pacate ....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se da cum vrea.....unii o patesc altii nu......cine se simte excepite.......este complexat(a)......nimeni nu are dreptul sa critice sau sa se dea mai destept.....iti etalezi pararea sau sfatul si asta e .......acuma baiatul ala a murit si cam atat....am observat...ca se lasa cu mustrari de fiecare data......bah rugati-va sa nu patiti voi ceva sau prietenul vostru.....restul e in mana voastra sau ma rog.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se da cum vrea.....unii o patesc altii nu......cine se simte excepite.......este complexat(a)......nimeni nu are dreptul sa critice sau sa se dea mai destept.....iti etalezi pararea sau sfatul si asta e .......acuma baiatul ala a murit si cam atat....am observat...ca se lasa cu mustrari de fiecare data......bah rugati-va sa nu patiti voi ceva sau prietenul vostru.....restul e in mana voastra sau ma rog.....

ADEVARAT graiesti, Art! e suficient sa gresesti doar o data. sa-mi spuna careva ce face maine???

A,sau... ve-a promis cineva ziua de maine???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi tu mie , care de pe forumu asta, merge cu 50 tot timpu, sta pe banda lui ca o masina, nu se baga in fata la semafoare , nu face cate una mai cate de cat din cand in cand. Atunci de ce mai avem motoare cu 100+ bhp samd ? ca pentru asta e suficienta cate o mobra, nu mai aveam treaba cu consumuri , gume adevarate etc.

 

Chiar daca iti pare incredibil dar exista si asemenea specimene,IO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se da cum vrea.....unii o patesc altii nu......cine se simte excepite.......este complexat(a)......nimeni nu are dreptul sa critice sau sa se dea mai destept.....iti etalezi pararea sau sfatul si asta e .......acuma baiatul ala a murit si cam atat....am observat...ca se lasa cu mustrari de fiecare data......bah rugati-va sa nu patiti voi ceva sau prietenul vostru.....restul e in mana voastra sau ma rog.....

 

 

fiecare merge pe pielea lui... dar cand ai pasager se schimba treaba.Esti raspunzator de persoana care o ai in spate.Poate am eu niste idei mai bolnave dar asa gandesc eu

 

Acum mi-a zis cineva ca si ea a murit.Dumnezeu sa ii ierte.Pacat...... am inteles ca erau casatoriti de 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare merge pe pielea lui... dar cand ai pasager se schimba treaba.Esti raspunzator de persoana care o ai in spate.Poate am eu niste idei mai bolnave dar asa gandesc eu

 

Acum mi-a zis cineva ca si ea a murit.Dumnezeu sa ii ierte.Pacat...... am inteles ca erau casatoriti de 1 an.

 

Da, s-a stins si sotia lui (link). D-zeu sa ii ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decedat după acrobații în trafic pe str. Nufărului ??????????

Accident mortal luni, 31 mai, în jurul orei 14, între McDrive Âşi ultima stație de tramvai de pe strada Nufărului din Oradea. Implicate în accident au fost o motoretă Suzuki, un autoturism Toyota Âşi o dubiță marca Volkswagen. Un bărbat a decedat în urma evenimentului rutier, iar o femeie, pasageră pe motocicleta condusă de acesta, a ajuns în comă profundă la spital. Tragedia rutieră s-a consumat pe o vreme ploioasă Âşi cu carosabil umed. Potrivit martorilor Âşi conducătorului auto din Toyota, accidentul a fost cauzta de bărbatul care conducea motoreta. Mai exact, în timp ce maÂşina menționată era oprită pe str. Nufărului Âşi semnaliza intenția de a vira pe o arteră din stânga (dând prioritate celor care se deplasau în direcția Lotus Center), autovehiculul cu două roți a venit în viteză, făcând slalom printre participanții la trafic care se deplasau spre ieÂşirea din oraÂş. Astfel, ajungând în spatele Toyotey, motociclistul nu a mai putut frâna în timp util, lovindu-se de spatele maÂşinii. În urma impactului, motoreta a ricoÂşat pe partea opusă Âşi, în răsturnare fiind, a fost izbită în plin de o dubiță Volkswagen care circula regulamentar. Ciocnirea a fost crâncenă, după cum se vede Âşi în imaginile realizate la locul faptei (vezi filmul).

DeÂşi ambii motocicliÂşti purtau cască de protecție, acest lucru nu i-a salvat. Au fost chemate ajutoare medicale: două echipaje de la Ambulanța Oradea Âşi unul de la SMURD. Bărbatul care a condus motoreta, potrivit purtătorului de cuvânt al Ambulanței, dr. Emil Boțcău, are 30 de ani Âşi a decedat. Pasagera acestuia, o femeie de aproximativ aceeaÂşi vârstă, a fost transportată în comă profundă la Unitatea de Primire a Urgențelor de la Spitalul Județean. Încă nu se Âştie dacă va scăpa. Totodată, a mai necesitat îngrijiri medicale Âşi asistență până la unitatea spitalicească Âşi o a doua femeie, pasageră în maÂşina Toyota, căreia i s-a făcut rău imediat după ce Âşi-a dat seama ce anume s-a întâmplat la accidentul în care a fost implicat Âşi autoturismul condus de soțul ei. Poliția Rutieră a demarat o anchetă Âşi a realizat măsurătorile de rigoare la fața locului. Între timp, după cum s-a putut afla de la cunoÂştințele victimelor, sosite de la fața locului, se pare că motocicliÂştii erau căsătoriți Âşi studenți, amândoi, la Telogie.

 

 

http://www.bihorstiri.ro/index.php/evenime...ta-smurd-spital

 

 

mai frate, eu nu inteleg... deci asta cu toyota a dat declaratie ca motociclistii faceau salalom?dar cum a vazut asta cand el statea oprit sa vireze la stanga?

sa ma kac in gura lor de jurnalisti... auzi tu motoreta, acrobatii.... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai frate, eu nu inteleg... deci asta cu toyota a dat declaratie ca motociclistii faceau salalom?dar cum a vazut asta cand el statea oprit sa vireze la stanga?

sa ma kac in gura lor de jurnalisti... auzi tu motoreta, acrobatii.... etc.

 

 

Pai simplu:Foloseste oglinzile retrovizoare.eu cand astept,la o asemenea manevra,sa intru pe o strada laturalnica ma asigur intotdeauna sa nu intre vreun neatent in mine(indiferent cu ce vehicul ar fi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bulevardul asta nufaru sau cum ii zice e foarte periculos pentru ca iti vine sa ii dai de la semafor insa sunt multe stradute laterale si mai rar soferii semnalizeaza la timp. Era sa o musc si eu o data cu moto si de vreo 2-3 ori cu masina.

Umed, neumed...nu cred ca daca apuca sa franeze cat de cat intra asa tare in masina aia. Depinde si ce viteza avea.

Nu mai conteaza cine e de vina. Motociclistul s-a dus deci nu mai are ce invata...cei care merg tare printre masini o sa mearga in continuare asa...incepatorii nu citesc topicul asta...soferii nici atat....deci ar trebui doar descrierea accidentului si fiecare trage ce concluzie vrea.

Pacat de el si de pasager.

Nu prea inteleg cum naiba ala cu duba din poze alea spoilerul fata spart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai simplu:Foloseste oglinzile retrovizoare.eu cand astept,la o asemenea manevra,sa intru pe o strada laturalnica ma asigur intotdeauna sa nu intre vreun neatent in mine(indiferent cu ce vehicul ar fi )

 

 

eu nu am inteles cum a vazut el ca motociclistul facea slalom printre masini, ca doar nu is transparente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...