Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

ok. ati bagat groaza in mine :scratch: . voi avea in curand o honda cbr 600 f3 si deja ma gandesc sa ma joc putin putin pe poligon, dat fiind ca sunt incepator. oricum cred ca ma voi uita regulat pe forum sa ma racoresc putin, pentru a nu ma tine de prostioare. :kali:

 

de ce nu incepi pe una de 1L? si asa incepatorii astia sunt foarte curajosi. dar la un kawasaki KLE s-a gindit cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

man .... bine ai mai zis ... ai punctat toate aspectele pe care eu .... pffff ... mai lasat masca ... ar fi fost o binecumvantare sa fi citit acest reportaj inainte sa iau primul moto .... nu a avut cine sa ma indrume .. asa ca am trecut direct la un gsxr 750 tocmai din acele motive enumerate de tine ... tocmai din acele motive enumerate de tine la 100 m de reprezentantza am facut primul weelie involuntar ... era sa ajung nasol ... plus ca nu mai condusesem nici scuter inainte ..... nu puteam procesa datele la mai mult de 90 -100 km/h pe strada fara trafic si 70 km/h cu trafic ...... acum am zis LA CE SA SICESC ACEST TOPIC ? eu sunt bossul pe motot ..... eu Iti Multumesc ... la un an iti cresc aripi si te crezi zeu .... guma consumata la maxim pe parti , am un prieten cu un nacked cb 600 f si nu acceptam sa ma faca ...acum o las mai moale , cel putin un an .... Ms inca o data !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Acum fac chestionare, luni am examen. Am 1.95 si 105kg. Majoritatea motoarelor pe care m-am urcat la scoala mi se par incomode, pentru ca trebuie sa stau cu genunchii sub mine. Cel mai bine m-am simtit pe un Dominator, insa asta vibreaza ca dracu, deci nu imi place.

 

Imi curge balutsa dupa Africa Twin, insa pe unele forumuri, oamenii nu o recomanda pentru incepatori.

 

De asemenea, vreau sa fie SH si mai ales "sa ma ierte".

 

Voi ce mi-ati recomanda avind in vedere ca vreau sa ma simt bine la drum, merg decent si in 2 ani vreau sa ma duc pina in India pe motor si sa ma dau pe acolo impreuna cu o gasca de alti dementi.

 

Multumesc,

 

Vampi

vezi un kawasaki kle ii si mai mare ca dominatorul dar ii in 2 cilindri deci vibratii reduse ,,ps am condus si eu dominator si da un kle e mult mai comod la partea cu vibratiile

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, multe lucruri sunt aici, multe parari, a mea este ca pilotul, incepator el sau nu este cel care are mana pe acceleratie, el poate sau nu sa realizeze ca sub el nu are o jucarie si ca "nu este in fata calculatorului". Si eu sunt un incepator si am o Honda CBR 600 din `93, linistita in general si nervoasa cand e nevoie sa fie asa, nu poti generaliza ce motor sa-ti iei cand esti incepator, parerea mea este ca un motor mai batran este mai bun.

 

ASFALT USCAT

post-42143-1220964732_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor,

saptamana aceasta, mai pe la inceput am trecut prin Carrefour si m-am "lipit" de un motor. Ma manca demult sa-mi iau ceva dar niciodata n-am avut ocazia sau banii necesari pusi la un loc.

 

Mi-a placut atat de mult acest Keeway Supershadow 250 incat vroiam sa fac contractul pe loc, dar m-am gandit sa mai apelez si la parerea unor prieteni care m-au facut cu ou si cu otet ... ca e prea mare pt. ce motor are, ca e cu carburator, ca e chinezarie, ca e drujba, ca ia uite cum e sudata furca ...

 

Mai e vorba aia ... cand 2 iti spun ca esti beat te intrebi daca asa e, dar daca-ti spune si al 3-lea atunci te duci sa te culci :laugh:

 

Mie tot imi place si oftez dupa ea, mai este si la oferta pt. ca e sarit putin din crom dar parca mi-am pierdut din elan cand mi-au sarit toti in cap, dar tot visez la ea.

 

Va pun la dispozitie niste date, poate ma ajutati si voi sa ma hotarasc.

 

- poza

- date tehnice

- rating

 

Va multumesc anticipat,

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare vreau sami iau motor de 125 cc (sunt incepator) si nu stiu ce sami iau mam gandit initial la o cagiva mito 125 uni miau zis de aprillia rs sau cv de genu de 125 si alti de cbr de 125 habar nam care e mai buna. vreau sa iau in considerare k e roata mai mica si pot cadea mai usor asa :laugh:

Intai de toate, du-te la scoala si invata sa scrii ! Sau daca nu vrei sa mai mergi la scoala ia-ti o Hayabusa de 1300 auzit la mine ca este forte, forte bune la incepatorii analfabeti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai de toate, du-te la scoala si invata sa scrii ! Sau daca nu vrei sa mai mergi la scoala ia-ti o Hayabusa de 1300 auzit la mine ca este forte, forte bune la incepatorii analfabeti !

Dar sunt Hayabusa si de alte cilindrate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Daca ai peste 16 ani, eu iti recomand un 4t mai mare.

 

 

 

Am 26 ani dar o contitutie fizica demna de invidiat de un biscuite. :grinbandit:

Mai era si problema banilor + echipamentul care nu este ieftin deloc.

Cand m-am gandit la sm125 m-am uitat si la greutatea lui redusa, celelalte modele fiind mai grele.

Poate am doar eu impresia gresita si nu imi merge vre-o piesa bine la cerebel da nu vreau sa ma vad gramada sub drujba doar pt ca am fost fudul si am vrut power

Am cautat pe net si nu am gasit detalii despre sm125 privind puterea motorului,top speed.Dar la 125 cc ar trebuii sa se duca in 150 km/h

Daca poti sa imi dai si niste argumente pro pt un 4t ti-as ramane recunoscator

 

Asfalt uscat.....pt voi

RATB neaglomerat....pt mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

buna ...sunt viitoare motociclista sa spunem asa....si sunt tare pasionata de speed`uri...pt inceput as putea sa imi cumpar ceva de 125 carenat frumos dar care sa nu trebuiasca sa mearga tare...asa doar ca sa ma invat....ce imi recomandati?luna viitoare am examenul si as vrea sa merg dincolo sa imi iau ceva...ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ...sunt viitoare motociclista sa spunem asa....si sunt tare pasionata de speed`uri...pt inceput as putea sa imi cumpar ceva de 125 carenat frumos dar care sa nu trebuiasca sa mearga tare...asa doar ca sa ma invat....ce imi recomandati?luna viitoare am examenul si as vrea sa merg dincolo sa imi iau ceva...ce ma sfatuiti?

 

 

itzi dau ninjacu` meu de 400... :). .. cunosc mai multe fete care au inceput pe un ninjac d-asta mic si agitat!! si ..a fost bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt nou pe forum, :) da cred ca cele mai bune motoare pentru inceput sunt cele enduro.cu ele te descurci excelent in oras si afara,plus daca vrei sa o tai pe o carare de munte sau sa vezi unde duce un drum. :)

Salutare. Poate o sa te dezamagesc putin insa cele mai bune motoare pentru incepatori sunt alea pe care le conduci prudent. Un chopper de 250cmc sau de 535cmc, la care ajungi cu picioarele jos ca lumea este la fel de bun ca un XT de 125 sa zicem, ca un GS500 sau ca un F5650 dar important este sa le conduci incet si cu foarte mare grija in trafic. Apoi, treptat, poti trece la clase superioare...

Si eu recomand, cum spunea cineva de aici, un cross pentru incepatori, sa se dea pe coclauri si sa invete franare, derapaj, viraje etc. la fel cum recomand pasionatilor de vitezane sa se dea pe circuit insa nu incercati figurile de acolo in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand tuturor incepatorilor naked`ul. Am luat permisul in martie si am inceput pe 600...Suzuki Bandit 600 N. E muuult mai bine decat sa incepi direct pe sport. Naked`urile iarta multe greseli pe care incepatorii n`au cum sa le evite, e stabil, comod, manevrabil, are o bicicleta mult mai buna decat orice sport si e aproape la fel de puternic...iar in ceea ce priveste cuplul (ca tot veni vorba de putere)....trage de rupe asfaltul.

 

Am vrut ca prima motoreta sa fie sport insa acum....dupa 10.000 facuti cu el consider ca pot trece si la sport. E alegerea fiecaruia...insa pentru cei ce isi iau permisul si prima motoreta, ii sfatuiesc sa conduca un naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea,am 23 de ani,1.71m si aprox.60 de kg.Zilele trecute am fost rapus de febra motoarelor,sa intamplat intr-o scurta plimbare(ca pasager)pe o suzuki.Nu stiu cum dar acum parca imi urasc masina(am b-u de 4 ani),vreau sa imi iau un sh pe la vreo 2000E(pacat ca nu am mai multi bani),parca imi plac sportivele(ca aspect,faza cu viteza sa cam dus de vreo 2 ani)pentru ca au o forma unica,as alege o honda cbr de 600(cum am mai zis sunt foarte calculat cu viteza,imi place doar sa am putere cand am nevoie),va rog sa imi deschideti si mie ochi,ce ar fi potrivit pentru mine??Si sa fiu sincer simt ca motocicleta e ceea ce mi se potriveste in comparatie cu conserva.In concluzie:sa excludem viteza,imi place sentimentul de libertate pe care il ofera motorul.Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

PS:mia placut cel mai mult introducerea de la inceputul topicului,e ffff adevarat(sunt multi idioti pe drumurile publice,indiferent de numarul rotilor)

PS2:faza cu daca ai putere nu o poti stapani,e si nu e adevarata,depinde de fiecare individ in parte,am avut ocazia sa conduc multe conserve de cand am b-u,unele dintre ele erau prea puternice pentru drumurile noastre da nu am fost luat de val.Parere personala:viteza recomandata in RO este undeva la 110-120 km/h

Asfalt uscat

Editat de danielito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ...sunt viitoare motociclista sa spunem asa....si sunt tare pasionata de speed`uri...pt inceput as putea sa imi cumpar ceva de 125 carenat frumos dar care sa nu trebuiasca sa mearga tare...asa doar ca sa ma invat....ce imi recomandati?luna viitoare am examenul si as vrea sa merg dincolo sa imi iau ceva...ce ma sfatuiti?

 

 

un cbr de 125 ar fi perfect..parerea mea !

 

P.S :Inainte de a scrie alte posturi si a cere pareri rasfoiti si voi forumul ca e plin de sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ...sunt viitoare motociclista sa spunem asa....si sunt tare pasionata de speed`uri...pt inceput as putea sa imi cumpar ceva de 125 carenat frumos dar care sa nu trebuiasca sa mearga tare...asa doar ca sa ma invat....ce imi recomandati?luna viitoare am examenul si as vrea sa merg dincolo sa imi iau ceva...ce ma sfatuiti?

 

 

Un cbr 125 ar fi perfect ..parerea mea !

 

P.S :Inainte de a mai cere sfaturi si pareri rasfoiti forumul ca e plin de raspunsuri la intrebarile voastre !

 

buna ...sunt viitoare motociclista sa spunem asa....si sunt tare pasionata de speed`uri...pt inceput as putea sa imi cumpar ceva de 125 carenat frumos dar care sa nu trebuiasca sa mearga tare...asa doar ca sa ma invat....ce imi recomandati?luna viitoare am examenul si as vrea sa merg dincolo sa imi iau ceva...ce ma sfatuiti?

 

 

Un cbr 125 ar fi perfect ..parerea mea !

 

P.S :Inainte de a mai cere sfaturi si pareri rasfoiti forumul ca e plin de raspunsuri la intrebarile voastre !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danelito :daca ai trecut de etapa "hai sa impresionam pitipoancele de liceu" te poti uita la un cbr 600 f3,e destul de domol in ture joase iar sus are putere mai mult decat suficienta...ai putea sa te uiti si la un sv650s dar sa fii mai atent in ture mici ca daca te joci tare cu acceleratia incepi sa mergi mai rar pe 2 roti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am trecut de mult de faza "sa bagam viteza sa impresionam",vreau un motor cu care sa pot merge linistit dar sa ma si ajute intr-o depasire sau intr-o situatie complicata.As vrea daca puteti sa imi spuneti daca gasesc ceva la statura mea,sa o pot tine pe picioare,va rog sa imi aratati niste poze ceva,ce ar fi potrivit pentru mine.Multumesc anticipat.Asfalt uscat.

PS:si ce motor as gasi in max 2000 e??

Editat de danielito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am trecut de mult de faza "sa bagam viteza sa impresionam",vreau un motor cu care sa pot merge linistit dar sa ma si ajute intr-o depasire sau intr-o situatie complicata.As vrea daca puteti sa imi spuneti daca gasesc ceva la statura mea,sa o pot tine pe picioare,va rog sa imi aratati niste poze ceva,ce ar fi potrivit pentru mine.Multumesc anticipat.Asfalt uscat.

PS:si ce motor as gasi in max 2000 e??

anunturi moto gasesti la greu..incearca pe www.bikeshop.ro sau uite ce am gasit asa in 20 sec http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto bafta :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu in aceiasi dilema... de fapt la mine in cap la inceput se invarteau: chopper (e frumoasa senzatia aia de libertate pe care ti-o da chopperul) si naked (deh toata lumea o recomanda incepatorilor)... citind si cautand am descoperit insa enduro/touring-urile care cred ca iarasi sunt o optiune foarte buna pentru un incepator. Iarta multe, sunt versatile si de ce sa nu recunosc in sfarsit pot avea si eu un BMW :D

 

Singurele dezavantaje pe care le vad in acest caz sunt greutatea lor si inaltimea seii. Dar in rest mi se par niste moto foarte bune pentru un incepator si nu numai :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...