Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Iti recomand Honda CBF 1000 ABS, ce am eu. Si pentru ca esti in Germania o sa gasesti multe, spre deosebire de Romania, unde nu prea sunt. Eu mi-am adus-o persoanal acum un an din Germania, si sunt foarte multumit, altfel nu ti-o recomandam. Si am aceeasi inaltime ca si tine (la greutate mai am de lucru, am prea putin). Inainte sa ma hotarasc la modelul asta era fixat pe Honda VFR 800 model 1999-2002. Dar din motive de ABS si pozitie mai verticala pe CBF am ales CBF-ul 1000 si nu imi pare deloc rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

VFR s-ar potrivi ca si marime dar e problematica in sensul ca nu e tocmai mobra de incepatori si are si o greutate care nu se poate neglija (240 kg pe cand un SV650 are sub 190). Astea fiind spuse, e un agregat fenomenal la capitole ciclistica, motor si confort. Cruising la 160 sau chiar 200 nu ar fi o problema dar nu stiu cat de mult ar conveni acest lucru pasagerei care va lua doar rafale de vant in casca de la 140-150 in sus.

 

Recomand sa stai si sa te gandesti la ce vei folosi motorul. Daca nu iti vei petrece timpul pe forestiere si drumuri mai accidentate, nu merita sa te gandesti deloc la enduro touring &co (transalp si ktmuri). Dar te poti orienta catre un Bmw F800S.

 

Cauta eventual un VFR de ocazie la o reprezentanta sau dealer si incearca sa rezolvi un test ride daca e posibil. daca nu pune macar fundul pe ea sa simti cum iti vine ca marime si cat de impacat esti cu pozitia scaritelor, a ghidonului si a parbrizului. Toate se pot customiza dar poate nu e cazul sa te apuci de balarii de genul chiar la primul motor.

 

O alternativa mai mica la VFR ar fi un kawasaki ZZR600 care e un ZX600R mai docil. La motorul acesta trebuie sa ai grija pentru ca in ture mici poate parea putin fara vana dar cand treci de 7000rpm poti avea surprize.

 

http://www.totalmotorcycle.com/photos/2006models/2006models-Kawasaki-ZZR600.htm pentru poze si descriere. Este un motor putin mai oldschool. Designul e putin invechit dar nu urata. Fata de vfr-ul cu motor pe injectie aici ai parte de throttle response ultra fin datorita carburatoarelor sfinte :).

 

Gs650f e greoi si subnutrit (mult prea subnutrit) cu pozitie in sea foarte dreapta fata de aceste modele. Plus are saua atat de joasa incat sa poata fi utilizat de incapatori cu inaltime mai mica care au nevoie sa puna jos ambele talpi la stopuri. Fazerele sunt excelente dar si acolo stai foarte drept ceea ce nu e un lucru rau dar personal imi place mult mai mult o pozitie mai aplecata. La 1.90 inatime vei avea capul cu jumate de metru deasupra parbrizului la turbulente

 

CBF 1000 recomandat mai sus este un motor excelent dar se livreaza la pachet cu un munte de putere la orice turatie care poate inconvenienta destul de mult un incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am "trecut" prin cca 12 motoare, si am incercat peste 40...

La datele enumerate de tine, pot sa iti recomand cu caldura si incredere 3 categorii :

1. touring : TDM 900

2. sport/touring : VFR 800 FI sau V-tec.La bugetul mentionat, te inscrii linistit la Vtec, chiar si cu ABS/CBS

3. sport/touring : Yamaha FZ6 Fazer, dupa 2005 , modelul S, nu N. Daca il prinzi cu ABS, chiar mai bine.

 

Nu mai stau sa iti fac review la fiecare, exista multe pe net si pe youtube. Dintre cele de mai sus, prefer VFRul. Greutatea asimilata motocicletei, in ciuda celor spuse ,mai sus, nu prea conteaza decat cand o scoti/bagi in garaj...In rest, poti sa faci si putin sport, si mult touring.Pozitie comoda, consum ok, confort si pt pasager.Nu deranjeaza la vitezele mari de croaziera. La celelalte, acest aspect poate fi diminuat prin parbriz inaltat, sau alte accesorii, dar nu ajungi la acelasi rezultat.

 

Cel mai elocvent ? TEST DRIVE...Cred ca tara in care te afli iti ofera suficiente oportunitati sa te sui pe oricare din modelele mentionate.

 

Succes ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri !

 

Am ramas la concluzia ca un Sport Touring este ceea ce imi doresc acum. Oricum trebuie sa ma sui pe cat mai multe din cele enumerate de mine si de voi pentru a`mi face o idee.

M`am urcat pe cateva motoare pana acum iar unele mi s`au paraut cam mari (nu am tinut minte modelele), desi erau de 600 cmc , le simteam cam "umflate"/"grase" pentru mine... trebuie sa mai vad , oricum astept sa iasa odata soarele si sa dispara odata zapada si dupa ce ma hotarasc la vre`o 2 modele , sa le iau si la o proba , sa vad cum ma simt si in mers pe ele .

 

PS: Kawasaki ZZR600 arata f bine ,dar nu am gasit nici un anunt cu modelul asta din 2006 cu 2 faruri , am gasit ceva , cu un far, dar nu imi place cum arata :)

 

Mersi de sfaturi ! :ok:

Editat de TsCrazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asta este o motocicleta foarte buna pentru incepatori:

/index.php?/topic/692342-vand-kawasaki-er6-f-2010-negru/

 

Are o garda la sol mica, consum mic, pozitie comoda, cuplu mare la turatii joase care se traduce in faptul ca nu trebuie sa schimbi tot timpul vitezele.

Am mers cu ea peste tot prin tara si nu m-a dezamagit.

 

Doru

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Caut de ceva timp sa cumpar un motor dar nu prea stiu ce anume.. poate ma pute-ti ajuta cu un sfat. Tin sa precize ca am avut parte de o copilarie nebuna pe un MZ de 125 dupa care am gasit si i-am montat un motor de 250.. si a mers brici vreo 2 ani timp in care m-am molipsit de acest "microb".. am B de 10 ani dar A din 2010 dar neavand motor nu stiu spre ce sa ma orientez.. nu pot spune ca am foarte mare experienta.. dar nici nu mi-as lua un scuter.. mi se pare penibil.. am gasit un suzuki v 650 S neinmatriculata.. dar nu stiu ce sa fac.. voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu m`am hotarat, astept sa vina caldura sa probez cateva sports-tourers ... daca ma hotarasc sau cumpar am sa postez ! :D

 

dorumotoru , super motor, un pret foarte bun dar inca nu detin atatia bani, mai astept sa mai strang , daca mai intarzie mult vara o sa strang mai mult :)))

 

ms tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VFR s-ar potrivi ca si marime dar e problematica in sensul ca nu e tocmai mobra de incepatori si are si o greutate care nu se poate neglija (240 kg pe cand un SV650 are sub 190). Astea fiind spuse, e un agregat fenomenal la capitole ciclistica, motor si confort. Cruising la 160 sau chiar 200 nu ar fi o problema dar nu stiu cat de mult ar conveni acest lucru pasagerei care va lua doar rafale de vant in casca de la 140-150 in sus.

 

Ai inceput tu pe VFR si ti-ai dat seama dupa ceva experinta ca nu este o mobra de incepatori?

 

Nu are 240kg, ci 220 si personal am inceput pe VFR800 98' si n-am avut probleme in a o stapani si manevra. Pe langa asta, trebuie sa mai tii cont ca are centrul de greutate destul de jos. Nici n-o simti la drum.

 

Si scuza-ma...unde mergeti voi cruising numai cu 160-200? :)

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ma numesc Adi, am carnet din 2006, de la 18 ani (A si B),, iar de condus masina, conduc din 2007. Motocicleta nu am mai condus niciodata, doar cu scoala, m-am invartit de cateva ori prin poligon. Dar imi doresc de pe-atunci sa imi iau o motocicleta, iar in momentul de fata s-ar putea din punct de vedere financiar :)

 

Am niste dileme in ceea ce priveste primul meu motor. Nu ma prea pricep, sper sa invat cu timpul. Ca idee, mi-as dori ceva care sa fure ochii, dar nu foarte mare (am 1,75 inaltime). As vrea sa fie puternica dar nu exagerat de puternica. Dupa 6 ani de condus am experienta necesara in trafic, insa sunt constient ca imi place mult viteza, iar dupa ce ma invat un pic cu motorul, sigur ma va manca palma sa ii dau gaz.

 

Deci daca aveti ceva propuneri, va rog sa ma ajutati.

 

Bine v-am gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Vreau sa iau categoria A anul acesta insa ca si alti astept sa pot incepe scoala.M-am gandit pentru inceput la o honda cbr 125.Nu vreau sa ma avand la ceva mare deoarece nu am experienta.Pana acum am mers doar cu scuter.Exista si alte variante cu motor pana in 250cmc sport?Nu cunosc foarte bine modelele:).Prefer cu motor in 4t.Suna mai frumos..Am 1.83 inaltime si vreo 70 kg.

Editat de Alexandru_88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

As dori si eu niste sfaturi de la voi, asa ca va adresez urmatoarea intrebare:

Am carnet categoria A de 7 ani, insa nu am avut ocazia sa conduc o motocicleta si acum as vrea sa achizitionez una. Am gasit niste oferte pe net la honda, si inclin spre Honda cbr 500 ra si Honda cb 500 fa. Acum voi pe care mi-o recomandati sau imi recomandati ceva mai mic?

Va multumesc si daca mai doriti detalii va stau la dispozitie.

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut in primul rand va multumesc pentru acest topic ma va ajuta mult in viata mea de motociclist:)

 

Mi-am luat permisul in septembrie anul trecut si ma gandeam sa imi iau un naked de 500 cmc de prin 2000. Acum vine partea cu cerutul :)

Va rog sa imi dati cateva sfaturi pt a ma putea decide intre Honda CB500 si Suzuki GS500 stiu doar dintr-un alt topic ca CB-ul are cu 10 cp mai mult racire cu apa. relativ la fel de fiabile.

Ceva pareri de la profesionisti sau macar mai experimentati ca mine (care nu stiu nimic) :))

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte folositor topicul! Personal,il consider foarte bun,chiar daca am o minte constienta si nici nu imi trece prin minte sa sar pe o "vitezana".

Sunt avantajat si de faptul ca am 17 ani si imi pot permite doar un 125cc,urmand dupa sa fac o crestere progresiva in puterea motorului.

Cred ca cel mai bun lucru ce poate fi facut este cel de a face un fel de program in scolile auto pentru a invata respectarea motociclistilor,si in scolile moto,pentru a invata omul ca isi poate minimiza riscul urcandu-se pe un motor mic,lasand deoparte gandul de a impresiona "gajishile" ambaland mobra in fata lor si facand pe cocosul pe 1000cc-ul facut cadou de taticul...

Sunt comvins ca motociclistii sunt demni de respect pentru ca sunt oameni la fel ca oricine altcineva,iar cum nu toata lumea nu intelege pasiunea asta, trebuie ca cineva,cumva,sa ii faca respectati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut!

As dori si eu niste sfaturi de la voi, asa ca va adresez urmatoarea intrebare:

Am carnet categoria A de 7 ani, insa nu am avut ocazia sa conduc o motocicleta si acum as vrea sa achizitionez una. Am gasit niste oferte pe net la honda, si inclin spre Honda cbr 500 ra si Honda cb 500 fa. Acum voi pe care mi-o recomandati sau imi recomandati ceva mai mic?

Va multumesc si daca mai doriti detalii va stau la dispozitie.

O zi buna.

Ia-ti un virago de 250 , sau macar da-te doua luni pe unu mic .

Fratemio a luat bandit de 600 si a picat in prima zi cu el si de atunci motorul zace si asteapta sa fie reparat.

(intre timp si-a luat si el un virago de 250 pe care il conduce fara probleme)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

As dori si eu niste sfaturi de la voi, asa ca va adresez urmatoarea intrebare:

Am carnet categoria A de 7 ani, insa nu am avut ocazia sa conduc o motocicleta si acum as vrea sa achizitionez una. Am gasit niste oferte pe net la honda, si inclin spre Honda cbr 500 ra si Honda cb 500 fa. Acum voi pe care mi-o recomandati sau imi recomandati ceva mai mic?

Va multumesc si daca mai doriti detalii va stau la dispozitie.

O zi buna.

 

Ai aici review

http://www.motorcyclistonline.com/firstrides/122_1302_2013_honda_cb500_series_first_look/viewall.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rotis

Salutare la toata lumea, am categoria A din luna noiembrie a anului 2012 si intentionez sa imi achizitionez o motocicleta, bugetul fiind in jurul sumei de 2300 de euro ce m-ati sfatui sa aleg dintre o honda hornet, yamaha r6 din 2003 sau o honda cbr f4 i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strict din cele 3 hornet. desi la fel de puternic, 200 de km/h se simt altfel pe un naked si te cam potolesc de viteze astronomice. un naked este de asemenea mai user friendly, asa cum am constatat, desi avand ceva experienta(~22000), dupa ce am urcat pe un R6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea, am categoria A din luna noiembrie a anului 2012 si intentionez sa imi achizitionez o motocicleta, bugetul fiind in jurul sumei de 2300 de euro ce m-ati sfatui sa aleg dintre o honda hornet, yamaha r6 din 2003 sau o honda cbr f4 i?

 

Ai o singura variant viabila acum, la inceput. HORNET, clar.

Celelalte ... mai acana.

Dar cum crezi si simti .... SS nu e recomandat la inceput.

Bafta si noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rotis

Pana la urma mi-am luat un cbr fr4i sport din 2002 replica rossi!!!! a costat 2400 euro !!!! Multumesc pt sfat si va urez asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...