Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Hornet i-am luat eu sotiei si nu este asa cum zici tu. Este mult mai iertatoare decat un 600 normal.

Cand m-am urcat pe ea la inceput mi-am dat seama ca are o ciclistica foarte buna si are acceleratia in linie....nu smuceste oricat gaz ai dai.

Bafta

Vezi sa nu-ti iei " ier 1" .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate nu ar fi rau sa te gandesti si la niste variante cu un singur cilindru.

De asemenea daca te preocupa siguranta iti recomand cu caldura ABS-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hornet i-am luat eu sotiei si nu este asa cum zici tu. Este mult mai iertatoare decat un 600 normal.

Cand m-am urcat pe ea la inceput mi-am dat seama ca are o ciclistica foarte buna si are acceleratia in linie....nu smuceste oricat gaz ai dai.

Bafta

Vezi sa nu-ti iei " ier 1" .....

nu ii mai da idei :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii mai da idei :))

pai ce doar ier 1, ia-ti tata 1000RR, sau ninja 1000 ca sa sti o treaba.

Glumesc, sa nu faci asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1,76 Mie mi se pare Transalp cam inalt.Si mi se pare ca si Pegaso e cam la fel. Eu am 1,90 si 120 de kg. Aratam pe Transalp ca un elefant pe o girafa . Uita-te si dupa Custom Cruiser. Centrul ala de greutate jos te ajuta enorm. Adevarat e mai greu la curbe :) Ma mai speriu cand ating pe jos , dar in rest no comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal...eu am 1, 87 si cam 125kg :D am A de vreo 2 ani dar nu am mers cu motor deloc, as vrea sa imi iau un moto (naked) dar nu stiu ce ar rezista sub gabaritu meu :))

B-king. :)))))))

 

Serios acum : de tinut te tine orice dar urca-te pe mai multe si vezi care te "chirceste" mai putin. In mod normal sunt mai "incapatoare" cele de cilindree cam mare pt inceput. Plus ca aveti ceva reguli diferite din cate stiu in UK....

Editat de Sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca hornetul nu se simte mai puternic decat sv-ul decat dupa 9000 de ture, si acolo putin, cu 13 cp masurati ( nu declarati) Pana in 9000 rpm, Sv-ul trage mult mai bine, avand o curba de cuplu net superioara .

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B-king. :))))))) :)) daca B-king te referi la B pt "conserve" as putea sa fiu A, B, C, D, E -king :)) nu am mers pe moto pana acum k nu am avut timp si nici putere de convingere fata de sotie (+2 copii) si acum k i-am convins cu chiu cu vai vreau sa renunț la conserva mea si sa imi iau un moto dar nu stiu ce m-ar tine calumea.

 

Serios acum : de tinut te tine orice dar urca-te pe mai multe si vezi care te "chirceste" mai putin. In mod normal sunt mai "incapatoare" cele de cilindree cam mare pt inceput. Plus ca aveti ceva reguli diferite din cate stiu in UK....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o in calcul la inceputul realizarii listei...dar mi se pare mult prea puternica pentru ce voi avea eu nevoie la inceput.

nu e vb doar de ce scrie in talon, ca hornet are ~90cp si SV-ul are mai putin.

 

SV trage mai bine de jos, teoretic e mai periculoasa decat hornetul care trebuie urcat in ture sa "miste".

 

daca ai cap si mergi incet nu cred ca va fi vreo problema, indiferent de moto aleasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare am sa aplic pentru un credit de 4-5000 euro. Am probat mai multe motoare , si am ajuns la concluzia ca vreau sa imi iau una din urmatoarele 3:

 

1. Yamaha FZ1 parca 1000 cmc

 

product_detailed_image_29970_787.jpg

sau asa

 

2009-Yamaha-FZ1f.jpg

 

 

 

2. Suzuki Gsxr 1000

Suzuki-gsx-r-1000_d1da3.jpg

 

 

3. Suzuki Bandit 1250

 

bandit1250s-abs-2010-6.jpg

 

Aceasta este ordinea preferintelor mele !

 

Cea mai confortabila a fost BMW F 800 R, dar nu imi place cum arata (stii vb aia , in gura omului te poti c@C#, dar in gusturile lui ba) si parca stau prea drept pe ea , ceea ce inseamna ca la viteze mai mari o sa ma lupt cu vantul , iar curbele trebuiesc luate cu o viteza mai mica decat la restul. Asa cred eu , fara sa ma fi urcat pe un motor in ultimii "multi" ani. :D

 

Stiu ca o sa aleg un motor prea puternic pentru mine, dar sunt foarte constient de asta si stiu ca nu o sa stiu cum e sa "trag" de acceleratie pana la capat mult timp. In plus am deja emotii cand ma gandesc la 100-150 cp. Repet , stiu ca sunt incepator, dar nu sunt nici copil , nici idiot , asa ca va rog sa comentati constructiv nu numai negativ.

Ms !

Editat de TsCrazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune 3000 de euro, ia un blackbird bun cu tot cu bagajele, la 1.90 il tii bine pe picioare. urci sotia si iti vezi de drum pana te saturi de motociclism. La fz1 o sa te bata vantul din toate pozitiile, la gsx nici nu merita vreo mentiune iar bandit-ul e urat in spume :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sicer, mi se pare ca blackbird`ul este cam mare pentru mine , e cam "gras". De plimbat oricum o sa ma plimb mai mult singur decat cu sotia , de aceea as vrea ceva mai agil :P .

Care este treaba cu GSX`ul , te rog fii mai explicit.

Iar mie FZ1`ul mi`a placut mult , imi place si pozitia pe motor si cum imi stau picioarele bagate putin in rezervor , nu chiar in afara ca la alte sportive.

Am observat ca nu se vede poza cu FZ1 care imi place , asa ca o pun din nou , asta e modelul care imi place :

 

2013-yamaha-fz1-1_600x0w.jpg

 

Cred ca este destul de ok si pe vreme mai vantoasa :), si la un drum mai lung cred ca as putea monta un "parbriz" de acela "touring" reglabil peste cel care il are acum , daca asta pe care il are este prea mic .

 

Iar banditul este ok , nu e chiar asa de urat , dar nici nu ma da pe spate, BMW`ul este urat , din pct meu de vedere, stii tu , gusturile ...

 

Mersi oricum de rasp si astept reply :cheers:

Editat de TsCrazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motociclisti, bine v-am gasit! :)

 

In cel mai scurt timp o sa-mi iau si eu A-ul si ma gandeam la o motocicleta supersport. Ce-mi recomandati intre suzuki gsxr 600 si yamaha r6?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motociclisti, bine v-am gasit! :)

 

In cel mai scurt timp o sa-mi iau si eu A-ul si ma gandeam la o motocicleta supersport. Ce-mi recomandati intre suzuki gsxr 600 si yamaha r6?

 

Mai pune ceva si ia ti r1.

 

Sper sa iti dai seama ca am glumit. Supersportul este pentru pista. Ia ti ceva de oras. Ai cat B ? De cand ? Ai experienta in trafic ? Ai mai mers pe motoare ? Arunca un ochi pe la accidente si gandeste te ca spui o prostie. Nu ai permis dar vrei r6 sau gsxr. De ce ? Tu nici nu stii ce inseamna o motoreta ... Nu alege doar dupa aspect. Un motor nu e un blug sau un tricou. Implica mult mai multe ... Sper sa faci o alegere inteleapta si sa intelegi ce vreau sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pune ceva si ia ti r1.

 

Sper sa iti dai seama ca am glumit. Supersportul este pentru pista. Ia ti ceva de oras. Ai cat B ? De cand ? Ai experienta in trafic ? Ai mai mers pe motoare ? Arunca un ochi pe la accidente si gandeste te ca spui o prostie. Nu ai permis dar vrei r6 sau gsxr. De ce ? Tu nici nu stii ce inseamna o motoreta ... Nu alege doar dupa aspect. Un motor nu e un blug sau un tricou. Implica mult mai multe ... Sper sa faci o alegere inteleapta si sa intelegi ce vreau sa zic.

Am permis de conducere cat.B si sunt constinet la ce pericole ma expun, am intrebat nu am dat cu parul. La accidente m-am uitat si consider ca te poti face la fel de praf daca ai masina sau motor cu capacitate cilindrica mica daca conduci ca un inconstient.

 

 

 

 

Atunci reformulez intrebarea, ce motocicleta mi-ati recomanda pentru un incepator? Mi-as dori un sport touring......eventual enduro touring daca si sport touring-ul este prea mare pt. un incepator. Tin sa mentionez ca am o inaltime de 190cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...