Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Daca iti place naked , un hornet sau un z750 cum este acesta de exemplu : http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzari-motociclete-second-hand--kawasaki-z750-din-2005-533618.html . Daca vrei carenata , Honda RR 600 2004 , gsxr 2004 sunt la fel bune , daca esti temperat . Poti sa incepi si pe ce vrei tu , daca mergi linistit nu are nicio treaba , fiindca acceleratia e in mana ta . Motocicleta se conduce cu cap si nu e deloc dificil . Nu iti cumpara de 250 , o sa te plictisesti repede . Ia-ti ceva de 600 , ori Hornet sau Z750 , ori daca vrei ceva si mai sportiv Honda RR 2003 - 04 sau GsxR 600 k4,k5 . Nu trebuie sa te sperii ca au 80 , 90 , 100 , 120 de cai , atata timp cat tu mergi linistit , cumpatat , nu are ce sa se intample . Atentia trebuie sporita in curbe , ca intri cu viteza prea mare in curba cu una de 250 , cu una de 600 , cu una de 1000 , cu Hayabusa , niciuna nu te iarta . Totul depinde de tine . Eu am inceput pe 600 si nu am avut nicio problema , atata timp cat am condus cu cap . Mare atentie la curbe , in rest nu trebuie sa te sperii si sa te sperii . Tu te cunosti mai bine si trebuie sa stii mai bine daca in momentul in care te vei urca pe motocicleta , te va conduce ea pe tine ,sau tu pe ea . Doamme ajuta !

 

 

Dar pentru ca tu nu stii nici macar ce echipament sa-ti iei .............................. sunt sigur ca nu stii prea multe despre motociclism , despre cum se piloteaza o motocicleta . Asa ca mai bine ia-ti ceva de 250 .....................

Editat de Vrinceanu Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai si eu nu am inceput tot pe 600 si am 20 de ani,nu imi zice mie ca daca ai cap nu trantesti acceleratia aia uneori,ca nu te cred.El a specificat ca vrea de 250cmc,acum de ce veniti cu replici precum"se plictiseste repede" daca se plictiseste o schimba,o vinde isi ia alta.

Inca ceva,ca arata el ca dracu la inaltimea lui 1.85 pe un ss de 250r asta e alta :)) ar fi bun un enduro pentru tine.

Editat de MasTerShoT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunca un ochi la genu asta de armuri: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.164020353615094.45595.163682896982173 Eu te as mai sfatui sa ti iei un costum de moto textil cu protectii pe langa aceste armuri, pentru genul de plimbari lungi.

Editat de emil_25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers si eu am tot 1.85 si pe un 250 iti zic sigur ca arati ca un urs pe tricicleta. Eu am inceput pe SV650 S. Merge si Hornetul si Fazerul si Z750 . Uita pt inceput de Ninjalai, Gixere, RR'ere si alte d'astea de dau bine sa le sui pe terase . Gud lac!

 

Primul motor ti'l iei ca sa inveti sa mergi pe 2 roti si ... daca se poate... sa nu'ti amesteci visele prin vre'un stalp. Si oricum nu stii ce vrei de la un motor in prima faza, pt ca .... aia e ... evident n'ai de unde sa stii. Asa ca .. pt primul motoret fii mai mult practic decat sa'i dai motive egoului sa tresara

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul vrea carenata....sa de-a bine la fetite :)),dar daca vrea asta eu ii zic sa opteze pentru 600...ceva mai mare

Omu vrea ceva docil, tu citesti cu urechile.

 

Si mie imi plac carenatele, inseamna k as cumpara ceva in genul doar pentru a da bine la pzde dupa parerea ta

 

Geopantera ia in calcul si un Ducati Monster, au o ciclistica foarte buna pt un incepator, fasnete in trafic si un sunet grozav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti place naked , un hornet sau un z750 cum este acesta de exemplu : http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzari-motociclete-second-hand--kawasaki-z750-din-2005-533618.html . Daca vrei carenata , Honda RR 600 2004 , gsxr 2004 sunt la fel bune , daca esti temperat . Poti sa incepi si pe ce vrei tu , daca mergi linistit nu are nicio treaba , fiindca acceleratia e in mana ta . Motocicleta se conduce cu cap si nu e deloc dificil . Nu iti cumpara de 250 , o sa te plictisesti repede . Ia-ti ceva de 600 , ori Hornet sau Z750 , ori daca vrei ceva si mai sportiv Honda RR 2003 - 04 sau GsxR 600 k4,k5 . Nu trebuie sa te sperii ca au 80 , 90 , 100 , 120 de cai , atata timp cat tu mergi linistit , cumpatat , nu are ce sa se intample . Atentia trebuie sporita in curbe , ca intri cu viteza prea mare in curba cu una de 250 , cu una de 600 , cu una de 1000 , cu Hayabusa , niciuna nu te iarta . Totul depinde de tine . Eu am inceput pe 600 si nu am avut nicio problema , atata timp cat am condus cu cap . Mare atentie la curbe , in rest nu trebuie sa te sperii si sa te sperii . Tu te cunosti mai bine si trebuie sa stii mai bine daca in momentul in care te vei urca pe motocicleta , te va conduce ea pe tine ,sau tu pe ea . Doamme ajuta !

 

 

Dar pentru ca tu nu stii nici macar ce echipament sa-ti iei .............................. sunt sigur ca nu stii prea multe despre motociclism , despre cum se piloteaza o motocicleta . Asa ca mai bine ia-ti ceva de 250 .....................

sfaturi ca de la incepator la incepator....ar trebuie sa raspunda avansatii cu sfaturi pertinente si de folos,nu alti incepatori care nu fac altceva decat sa induca in eroare....cum plm sa recomanzi cbr600rr 2004 unui incepator??se vede treaba ca tu stii multe despre motociclism,judecand dupa posturile tale din alte topicuri...

Editat de alyU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: Nu recomandati omului Hornet daca e incepator. Daca voua vi se pare "ok" va garantez ca unui incepator i se pare racheta.

Totusi are motor de CBR de 100 de cai si unul in stare buna tot dezvolta 70-80 reali.

In plus acceleatia e fooooooaaaarte sensibila si ca incepator nu ai reflexele dezvoltate.

 

On-topic: I-ati ceva pana in 50 de cai de inceput, nu conteaza capacitatea, ci PUTEREA. Poate sa fie si de 1300, daca e limitat, e ok.

Acu' depinde si de gusturi si de buget si etc, dar mai bine iti iei ceva cu minim 2 cilindri... hac! parerea mea.

Ca echipament - casca sa fie cat mai buna (nu exista cea mai buna si cea mai proasta... exista procnitori si la 200 de euro, cere o recomandare cuiva care si detina casca aia, ca e usor sa dai din gura ;) Eu personal folosesc un HJC cu ochelari de soare incorporati, costa ± 200 euro, merita fiecare banut. Dar indiferent ce iti iei, vezi ca aibe certificare ECE.

Vara, mai ales acum, e bine sa iti iei o armura buna. Sau o geaca de vara foaaarte aerisita. Si iti iei iar la toamna ceva mai grosut. Sau dupa gusturi...

Pantalonii - cam aceiasi poveste, poti sa iti iei genunchere acum si la toamna sau pentru iesiri din afara orasului, pantaloni seriosi.

Ghete si manusi - eu am niste pocnitori de manusi de 30 de lei si ma incalt cu pantofii (nu fa ca mine!) Ia-ti ceva calumea! Nu zic neaprat Alpinestars, dar ceva decent cu protectii. Nu sunt 2 saptamani de cand am facut primul accident si am scapat foarte ieftin! Dar unui prieten i-a cazut mobra pe picior si s-a ales cu semi-pareza. Deci e si de noroc. Eu, am fost norocos!

 

Cel mai bun sfat, nu te antura cu oameni care merg tare. Nu forta niciodata limitele ci incearca usor-usor sa le depasesti. Asa o sa fii si tu safe si vei avea parte de o imbunatatire constanta.

 

Motociclismul e o placere, nu o competitie ;)

 

Bafta si asfalt uscat!

Editat de vromeo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AlinP era o gluma cu fetele dar pricepi mai greu dupa cate se vede,si omu a zis carenata,acum daca ai tu ducati ii zici si lui sa isi cumpere?in primu rand aia e naked.

Stiu ce in ce categorie se incadreaza Monster-ul "in primul rand"

naked= motociclete sport fara carene (more or less)

In al-II-lea rand nu i-am zis sa cumpere ducati monster pt ca am eu Mr. 'usor de cap', i-am sugerat inca o motocicleta pe care sa o ia in considerare

Nu fi cocalar si rastalmacii ce scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Cbr 125 este fiabila,dar eu mi-as lua Yamaha R125 in locul tau (arata mai bine,e tot 4T deci nu trebuie sa iti faci griji in privinta consumului/fiabilitatii)
P.S: e mult mai fun o jucarie in genul xt-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AlinP,nu stau sa ma cert cu tine dar se vede ce sti si tu...

Nu se cearta nimeni aici. cel putin eu nu consider cearta o discutie de genul, tu crezi ce vrei!

De stiut...stiu mai multe ca tine sau mai putine....nu am purtat o discutie ca sa vezi ce imi poate capul asa k te rog......ssssssshht pe tema asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...