Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

xmas nu stiu ce mi-a trecut mie prin cap R6 am zis sa intreb si de el. Azi am vazut un F4i care este ca nou are totul original pe el , anvelope.baterie.kit lant noinu e lovit are vopseaua originala merge ceas .ai curaj sa bagi mana in foc ca e nou.proprietarul foarte serios il are din 2008 si daca maine tine vremea cu mine sa.l probez il si cumpar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce culori are, roşu+albastru (+alb, parţial)? :) Mie nu ştiu de ce dar nu-mi prea place combinaţia asta, chiar dacă cea "nouă" a mea are culorile astea deci îţi dai seama ce mult îmi place (motorul în sine) dacă am făcut abstracţie de culori! :P
El, ca şi motor, din ce an este? Au fost fabricate din 2001 până în 2006, de asta întreb.
În rest, baftă şi să ţină vremea cu tine! ;)

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce culori are, roşu+albastru (+alb, parţial)? :) Mie nu ştiu de ce dar nu-mi prea place combinaţia asta, chiar dacă cea "nouă" a mea are culorile astea deci îţi dai seama ce mult îmi place (motorul în sine) dacă am făcut abstracţie de culori! :P

El, ca şi motor, din ce an este? Au fost fabricate din 2001 până în 2006, de asta întreb.

În rest, baftă şi să ţină vremea cu tine! ;)

ms.

azi am reusit sa achizitionez motorul mult dorit, este rosu cu negru din 2001 carene originale toate nevopsit dar f intretinut, cauciucuri kit lant placute noi, alarma cu pager, ulei schimbat de 1000km filtru aer sport, am mers azi cam 300 km si merge ceas

Editat de yahym85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Din primavara as vrea sa dau de A2.. si nu stiu ce "mobra" sa imi iau. Am gasit cateva modele gen: Yamaha MT-03, Suzuki gs500 si cele de 250cc (honda,kawa,hyosung).

Voi ce parere aveti? Ce ar trebuie sa imi iau? Si ce alte modele mai sunt care sa nu depaseasca 35 de Kw?

 

Scuze daca nu am postat unde trebuie...

 

 

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MT-03 si GS500 is ok pt A2?

sa te gandesti pentru ce iti trebuie motocicleta in primul rand .

Daca o iei sa te dai cu ea in weekend si doar atat poti sa iei una care consuma mult si arata bine - intre timp o repari in timpul saptamanii

Daca iti iei una cu care sa mergi zilnic - si nu conduci cu 100 - 150 si mergi foarte mult prin oras, ia-ti un Honda Rebel de 250, sau un Yamaha Virago 250 . Fiabile , consum mic, manevrabile in oras. (bune pentru oras )

Daca mergi distante lungi nu o sa iti placa virago 250 ca nu poti merge "tare".

Trebuie sa alegi intai clasa, ca degeaba intrebi ce iti recomanda lumea. poti sa iei iei Cross, sa urci dealuri ...

Alege ce vrei sa faci cu ea, apoi alege clasa , si apoi insiri 5 modele , si abia apoi alegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa imi iau una sport sau naked sau un supermoto... si motoreta o sa fie mai mult de weekend. Ca modele preferate as acea: Yamaha MT-03, Kawasaki ninja 250r, KTM (cross sau duke), Hyosung Gt250r si Suzuki Gs 500f F sau E. Acum ca model preferat ar fi cel de la yamaha dar multe lucruri nu stiu despre el...

 

Newbbie: Din cate am citit ambele sunt bune pentru A2, adica au undeva la 45-47 cp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa imi iau una sport sau naked sau un supermoto... si motoreta o sa fie mai mult de weekend. Ca modele preferate as acea: Yamaha MT-03, Kawasaki ninja 250r, KTM (cross sau duke), Hyosung Gt250r si Suzuki Gs 500f F sau E. Acum ca model preferat ar fi cel de la yamaha dar multe lucruri nu stiu despre el...

 

Newbbie: Din cate am citit ambele sunt bune pentru A2, adica au undeva la 45-47 cp.

Si cam de ce buget dispui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva la 2.000 de euro.

Userul Pogor[frate] are un gs500f in stare buna, intretinut care s-ar incadra in bugetul tau si ti-ar ramane si bani de echipament, uite aici iar cat despre Yamaha MT-03 nu stiu in ce stare iti gasesti la banii astia + ca nu mai o sa ai de echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa cumpar motoreta acum, mai intai sa ma vad cu permisul in mana si dupa. Si pana atunci am timp sa gasesc ceva care sa-mi placa. La Gs nu-mi prea place aspectul este prea "clasic" eu vrea ceva gen streetfighter sau o sportiva.

Prima mobra a mea a fost 125cc CBR, frumusica cu aer de sportiva, dupa 1 an as fi vrut s-o schimb, norocul meu ca n-am avut suma necesara cumpararii alteia tot noua, desi am permis de A din anii 90 si ceva - m-a invatat pitica multe lucruri, de trafic, incidente, etc. Acum se afla in posesia fratelui meu, iar eu am trecut pe mica ninjita de 300cc - pe vremea aceea (cind am luat CBR-ica) nu existau (ori n-am aflat eu de 250cc), de 300cc sint foarte multumit, si am de gind s-o schimb peste 7-8 ani cu un choper datorita virstei pe care am s-o am atunci. In rest iti doresc bafta la examen si la ales mobra.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt nou venit pe forum asa ca va urez bine v-am gasit!

Situatia mea este una clasic , incepator caut motocicleta. Problema mea este inaltimea , avand 193cm si 100kg caut o motocicleta pentru incepatori. Stiu, exista moto mari pe care stai comod dar nu pentru inceput de drum. Recent m-am suit pe un fz6 care mi sa parut destul de comod , stateam cat de cat normal, nu cu genuchii la piept (asta a fost pe un hornet sau cel putin asa mi se parea mie). Alte alternative la care m-am mai gandit au fost f650gs insa sa zicem ca nu ... imi place, cu totul ca nu am incalecat niciunul (mi-as dori cei drept :D ). Sper sa nu imi faceti morala legat de ciclindree , nu caut ceva supersport dar nici de 125cmc, pe chopper-e stau cocosat rau, ma cam doare spatele (experienta din scoala moto).

Multumesc de sfaturi daca apar si bafta !

 

Alte mentiuni: pret 2000-2500 euro si sa tina cu casa daca se poate, consum , intretinere :)

Editat de AlexGeo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam orice tourer-enduro ti-ar fi bun. De la SV650, la BMW F650, Transalp (recomandarea cea mai buna ca fiabilitate, intretinere, etc), ar mai merge si, dar e cam vechiut, KLE500.

Practic orice din gama asta e ok daca esti inalt. Acum depinde si de ce iti place tie. Mai sport-touring sau touring-enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Suzuki GSX-600f 98-02

Model eftin, piese eftine si usor de gasit, consum 4,5-6... In general modelul asta de motocicleta poate fi potrivita pentru un incepator, cat si pentru cineva cu experienta. Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam orice tourer-enduro ti-ar fi bun. De la SV650, la BMW F650, Transalp (recomandarea cea mai buna ca fiabilitate, intretinere, etc), ar mai merge si, dar e cam vechiut, KLE500.

Practic orice din gama asta e ok daca esti inalt. Acum depinde si de ce iti place tie. Mai sport-touring sau touring-enduro...

 

Eu nici dusmanilor nu le-as recomanda SV650 daca sunt inalti. Am 1,86m si cam 100kg. M-am dat pe un SV (S, cel carenat) si dupa nici 10 km ma dureau incheieturile. Pur si simplu trebuia sa-mi tin piciorul pt. a schimba/frana la un ungi imposibil pt. mine. Poate am eu o configuratie osoasa mai ciudata, nu stiu. Am avut ceva timp un Diversion (XJ600S). A fost ok numai ca in afara de adidasi nici o incaltaminte nu-mi oferea mobilitatea necesara la picior (bine, nici n-am incercat cu echipament scump/foarte scump). Pe enduroaice ma simt cel mai bine. Pe KLE/Transalp stau cum ar trebui sa stau pe o stradala si abia de la Tenere/Super Tenere/Africana (din ce motoare am testat) am o pozitie confortabila. Adica un unghi la genunchi apropiat de 90 grade si spatele drept, mainile "vin cum trebuie" pe ghidon. Pe Vstrom/TDM nu m-am dat, dar cred ca ti-ar fi mult mai ok decat Hornet/Fazer/alte naked-uri.

Editat de Alexandru Mos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut TDM850 4TX timp de 3ani, sa zicem tot ca incepator, si nu il recomand.

Senzatia era de scoatere de pe trasa-aruncare spre exterior, este motor cu garda inalta, greu, nici de dat pe drum de tara nu este.

Cam de alti 3ani am trecut pe R1100RT, motor mai greu cu 60 de kg dar il simt mult mai usor decat TDM, aproape l-am aplecat pana la sagetile de pe gume, cam asa mi-am dat seama ce inseamna un motor cu ciclistica buna, pe care intentionez sa il mai tin cativa ani.

Eu ma gandesc la un F650 sau F800.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...