Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salut. Avand in vedere conditiile impuse iti recomnd ceva cu un cuplu mai mult decat decent astfel incat sa nu arati ca cei de la clada 125cc cand pleaca de pe grila.

Aici s-ar incadra urmatoarele in ordinea preferintelor mele:

- HD Dyna

- Suzuki C1500

- Vulcan 1700

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Scoate dyna din lista. Eu am 1.90 si 115 kile si mi mica :)

Dyna nu e ceva foarte mare.

Restul 2 sunt ok. Vulcan Voyager ( din ala ca a lu' Hrubaru :) ) alt fotoliu pe roti.

 

Salut. Avand in vedere conditiile impuse iti recomnd ceva cu un cuplu mai mult decat decent astfel incat sa nu arati ca cei de la clada 125cc cand pleaca de pe grila.
Aici s-ar incadra urmatoarele in ordinea preferintelor mele:
- HD Dyna
- Suzuki C1500
- Vulcan 1700

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la greutate - majoritatea modelelor mari (peste 600cc si in special touring) pot duce 200 kg. (Dakarul meu incarca cam 180). Asta dpdv al suspensiilor. Ia la mana specificatiile si vezi sa duca cam 220 - mai ai o casca, un costum, etc.

Referitor la ergonomie - ai primit deja un link la inceputul topicului. joaca-te pe simulatorul ala sau vezi ce mobre iti plac si urca-te pe ele. La dimensiunile tale vei avea o alta perceptie in privinta dificultatii de manevrare, adica simti gs 1200 cum simt baietii aia mici ktm 200 exc :) .

daca iti pica cu tronc o mobra care nu duce greutatea ta sau nu stai prea bine - vezi ce se poate schimba. unele suporta amortizoare heavy duty si alte chestii


» Post actualizat in 09 Jan 2016 22:39

@SyDemon - accepta faptul ca e posibil ca unii oameni sa nu aiba greturi in a aloca 20k +/- pt o mobra. Asta acopera destul de mult din piata motoretelor - as zice 90 - 95 % pt cele de serie. Omul nu a zis ca nu conteaza deloc bugetul, a zis doar ca poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Omul nu a zis ca nu conteaza deloc bugetul, a zis doar ca poate." - ba fix asta a spus.

 

Hai sa explic mai clar unde e bullshitul in ce a spus gagiul legat de bani .

"Bugetul nu e o probema" = felicitari din partea mea, n'am nici o problema cu acest enunt.

"nu conteaza mult pretul" = bullshit detected! O aroganta ieftina si de prost gust (de genul "Apple a lansat o aplicatie pt Iphone care detecteaza utilizatorii de android pe o raza de 50m in jur si le trimite automat un mesaj cu textul : Saracule")

Asa ca astept cu interes deznodamantul acestui topic (inclin sa cred facut la caterinca) si in caz ca e chiar pe bune, sa vad cate mii de iepuroi a investit tovarasul intr'un atelaj (tinand cont ca banii nu sunt o problema, sper ca nu se va combina la un 2nd hand ca ultimul sarac)

 

PS: ... te'ai si gasit pe cine sa certi vis-a-vis de cantitatea de morman dati pe motoare si/sau echipamente :crack: (sesizezi aroganta, da? .. pai daca tot e sa ne cacam pe noi .. ce plm, pana una alta pot sa umplu o pagina intreaga cu ce greturi am si eu, dar nu e cazul :) )

 

Peace on you :cheers: si spor la cumparaturi initiatorului

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SyDemon are dreptate, dpmdv.

 

Daca nu se revitalizeaza topicul cu niscai poze cu personajul, eu zic ca trebuie sa scremeti alt topic de iarna, ca asta s-a rasuflat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mersi pentru sfaturi :) Am postat aici doar pentru a primi un sfat referitor la model, nu ca sa isi dea unii cu parerea despre mine. Daca am zis ca bugetul nu e o problema, inseamna ca nu e si punct. Analize de doi bani si "catalogari" d-astea online vad la tot pasul, nu mai vreau inca una. Multumesc celor care chiar au raspuns la intrebare, mi-a fost de folos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro touring, touring sau big criuiser, toate peste 1000 cc. Nu recomand un model anume, asta va trebui probat personal, macar static - SMAEB e o buna ocazie. Si sa ai, bineinteles, peste 24 de ani, pana atunci nu e voie decat cu 125 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sunt inca nehotarat si oarecum departe de banii de achizitie, m-am mai uitat la diverse modele si mi-a mai atras atentia Kawa ZR7. Unii zic ca ar fi pasnic, chiar mai pasnic decat CB-ul. Ce parere aveti despre el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Sunt nou pe forum, inca nu am mers cu o motocicleta pana acum insa cumva m-a prins microbul si incep scoala in luna februarie spre sfarsitul lunii, detin permis categoria B (de vreo 9 ani), deja am inceput sa ma pregatesc pentru examen si sper sa nu fie o problema cel putin cu partea teoretica. Singura experienta pe doua roti a fost ca pasager si de cateva ori cu un scuter. Evident, ca multi alti incepatori ma gandesc ce motocicleta mi s-ar potrivi. Am 183cm inaltime, 78kg. Am cercetat piata cat de cat, o sa dispun de o suma de 2000-2500 euro maxim (pentru motor si echipamente). Oscilez intre un motor de enduro/touring sau cruiser.

 

Pana acum am vazut cateva modele:

 

Yamaha TDM 850

Yamaha XTZ 660 tenere

Suzuki XF 650 freewind

 

Iar din categoria cruiser :

 

Suzuki Intruder VS600

Yamaha XV 750

 

Cele din categoria enduro/touring mi se par mai adaptabile la drumurile noastre. Ce pareri aveti legate de alegerile mele? Ce alte recomandari imi puteti face avand in vedere ca o sa am experienta aproape 0. :)

Editat de stefan321
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati ani ai?

 

27 ani.

» Post actualizat in 18 Jan 2016 11:16

Salutare. Sunt nou pe forum, inca nu am mers cu o motocicleta pana acum insa cumva m-a prins microbul si incep scoala in luna februarie spre sfarsitul lunii, detin permis categoria B (de vreo 9 ani), deja am inceput sa ma pregatesc pentru examen si sper sa nu fie o problema cel putin cu partea teoretica. Singura experienta pe doua roti a fost ca pasager si de cateva ori cu un scuter. Evident, ca multi alti incepatori ma gandesc ce motocicleta mi s-ar potrivi. Am 183cm inaltime, 78kg. Am cercetat piata cat de cat, o sa dispun de o suma de 2000-2500 euro maxim (pentru motor si echipamente). Oscilez intre un motor de enduro/touring sau cruiser.

 

Pana acum am vazut cateva modele:

 

Yamaha TDM 850

Yamaha XTZ 660 tenere

Suzuki XF 650 freewind

Aprilia Pegaso 650

 

Iar din categoria cruiser :

 

Suzuki Intruder VS600

Yamaha XV 750

 

Cele din categoria enduro/touring mi se par mai adaptabile la drumurile noastre. Ce pareri aveti legate de alegerile mele? Ce alte recomandari imi puteti face avand in vedere ca o sa am experienta aproape 0. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, colegii!

Ajutati-ma va rog cu o idee... ganditi-va la o motoreta ca dintr-un portret clasic, gen: Mobra, Royal Enfield Bullet, Honda CB125, sau Suzuki GN125, chiar si Tu250. Si dati-mi o idee de model care INCA SE FABRICA, e usor de gasit si reparat, la fel si piesele lui. (Tu250 e super, dar dai cu tunul dupa el, nu e nici pe mobile.de macar.

Inca o conditie ar fi sa nu fie chinezarie totala, Lifan LF 125-15 e dragut, dar...cat dai, atata face.

Maxim 250cc, ideal sa fie pe piata la maxim 1500 eur, la 5 ani vechime.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1500 euro ia-ti complet gandul.....nu vei gasi nimic din ce s-ar putea gasi inca in productie,si sa fie si bun!!!

 

Kawa W800

Triumph Thruxton

Moto Guzzi V7 Racer sau Stone

scuza-ma dar tu ai citit ce vrea omu????sigur nu........ maxim 250cc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te hotarasei la un CBF?

Parca asa am citit pe un alt topic...

Eu as lua un Royal Enfield...cel sport...sunt sigur ca se poate conduce cu A2, dar ca si fiabilitate...ma indoiesc ca e stralucit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...