Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stiu ca suna subiectiv :) ...dar FZ6s...cum ti se pare?

 

Imi place FZ6S, insa nu stiu daca se potriveste nevoilor mele, din cate-mi dau seama, pare a fi un motor de drumuri mai lungi si eu am nevoie in special pentru oras, cu 1-2 eventuale iesiri pe saptamna prin afara lui, De asta m-am orientat in special pe naked-uri.

Oricum, din cate am citit pe aici si prin alte locuri, sunt aproape sigur ca va fi XJ6 primul motor.

Editat de mdanielc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să îl stăpânești sănătos si welcome to the club! :) Te aștept pe topicul dedicat! Apropo, tu ardeai gazul asta seară prin sectorul 5? Am văzut unul pe un GSR care radia și era clar că doar dă ture... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am citit cu atentie postul tau , parerea mea este ca ar trebui sa cumperi ce iti place , desi multi m au sfatuit sa incep cu o cilindree mai mica mi-am luat 1000cc prima motocicleta am reusit sa fac 20k km si inca nu m-a aruncat din sea asa cum preconizau altii , deci sfatul meu , daca esti cumpatat i-ati ce iti place .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput scoala de curand. Acolo probabil vei incerca toate motoarele de care dispune scoala si o sa-ti faci o parere un pic mai avizata asupra tipului de moto care ti se potriveste. Eu am inceput sa-mi iau deja echipamente in primul rand din considerente de igiena si am inceput cu casca, mai ales acum vara sunt mai toate transpirate, mai ales daca ai "norocul" sa fi in ultima serie a zilei.

 

ps : si eu sunt in principal fan rossi dar am ales o replica a altui favorit de al meu, max biaggi

http://www.motorteam.ro/magazin-echipamente-moto/suomy-halo-replica

Editat de Dante-ACM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Imi place FZ6S, insa nu stiu daca se potriveste nevoilor mele, din cate-mi dau seama, pare a fi un motor de drumuri mai lungi si eu am nevoie in special pentru oras, cu 1-2 eventuale iesiri pe saptamna prin afara lui, De asta m-am orientat in special pe naked-uri.

Oricum, din cate am citit pe aici si prin alte locuri, sunt aproape sigur ca va fi XJ6 primul motor.

Ai inteles gresit.FZ6s/n este de 10 ori mai motor decat XJ6,in special in oras unde se simte ca un fulg si cu un echilibru perfect.Seaua mi sa parut senzationala pentru drumuri scurte(lungi nu am facut).Singurul lucru care nu mi-a placut a fost cutia cu spatii prea mari intre viteze si prea sgomotoasa pentru gustul meu.

Iti recomand r6 pentru ca daca iei altceva te vei gindii permanent la r6 .Daca il cumperi iti vor spune oasele daca vrei altceva si te vei bucura de al 2-lea motor.

» Post actualizat in 08 Apr 2016 05:43

Singurul avantaj la xj6 este ca este ca poti gasii unul mai nou la bani mai putini dar are cadru de otel mai greoi si se vede de la o posta ca este un produs mai de buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere faptul ca o sa mergi preponderent in oras,R6 iese din lista,la fel ca orice alt ss.Asa cum a spus Goe mai sus,sunt incomfortabile.Am inceput pe zzr 1100,categoric nu recomand nimanui sa inceapa pe 1000,mai ales in cazul tau,cu mersul in oras.

Un moto naked si musai cu abs este ideal,gsr sau fz6/s.Ai intrebat de km mobrei,marea lor majoritate sunt dati inapoi,insa..nu trebuie sa te sperii,chiar deloc,un mecanic priceput este un must cand o sa faci achizitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Chiar nu ma asteptam la un numar asa de mare de oameni care sa-mi confirme ca ar fi ok si R6 ca prim motor, daca esti cumpatat. Pe unde am mai citit chestii legate de asta, majoritatea erau impotriva unei SS la un incepator, dar chiar ma bucur sa aud pareri de la oameni care chiar au trecut prin asta, SS 600 sau chiar 1000 ca incepator.

 

@goe 75, @Ice-D, mersi de sfaturi, chiar nu stiam asa multe despre FZ6, dar m-am documentat putin azi si da, imi place mult (are ce-mi placea din design-ul de la GSR si e Yamaha :D).

Dupa cum ziceam, m-ati pus putin pe ganduri cu sfaturile legate de R6, dar o sa vad, sper sa aiba la scoala cat mai multe modele sa pot testa... oricum, daca nu va fi R6 cred ca va fi FZ6 N, o sa caut mai multe review-uri despre acest model, dar chiar pare motorul ideal in momentul de fata pentru mine.

 

Daca tot discutam despre scoala de moto, aveti ceva recomandari (cei din Cluj) pentru o scoala ok? Eu m-am orientat spre toni auto, dar inca sunt in procesul de strangere a actelor de inscriere, deci nu ar fi prea tarziu sa schimb scoala, daca aveti ceva recomandari mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu ma asteptam la un numar asa de mare de oameni care sa-mi confirme ca ar fi ok si R6 ca prim motor, daca esti cumpatat.

 

sper sa aiba la scoala cat mai multe modele sa pot testa...

Nu ti-a recomandat nimeni R6, ti s-a spus doar ca se poate supravietui ca incepator pe aceasta motocicleta; avind in vedere domeniul de utilizare preconizat (urban), nu prea e biznis cu sportiva.

 

Nu cred ca exista vreo scoala care are sportive in parcul moto, caracteristicile lor constructive nu sint potrivite pentru procesul de invatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-a recomandat nimeni R6, ti s-a spus doar ca se poate supravietui ca incepator pe aceasta motocicleta; avind in vedere domeniul de utilizare preconizat (urban), nu prea e biznis cu sportiva.

 

Nu cred ca exista vreo scoala care are sportive in parcul moto, caracteristicile lor constructive nu sint potrivite pentru procesul de invatare.

 

Probabil m-am exprimat eu gresit, nu am vrut sa zic ca mi-a recomandat cineva R6, doar acelasi lucru care l-ai zis si tu, ca se poate supravietiu ca incepator pe acest motor.

Oricum am luat si eu in calcul ce zici tu, in special partea cu domeniul de utilizare, de asta ma orientam spre naked-uri (XJ6/GSR). Dupa discutiile de aici am inceput insa sa ma interesez de FZ6 N, care din cate am citit/ vazut pana acuma, cred ca va fi prima mea motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să îl stăpânești sănătos si welcome to the club! :) Te aștept pe topicul dedicat! Apropo, tu ardeai gazul asta seară prin sectorul 5? Am văzut unul pe un GSR care radia și era clar că doar dă ture... :)

mersi , am ars gazu in sectorul 3 ieri si alaltaieri

Editat de Jhn Ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Sa incepem cu date de care cred ca este nevoie pentru a primi ulterior sfaturi utile: 35 de ani (criza varstei mijlocii?), 1.73, 65 kg, posesor cat. B din 2002, parcurg undeva in jurul a 20.000 de km pe an pe drumuri, asta vis-a-vis de experienta traficului, nu sunt vitezoman, nu sunt teribilist, incerc sa fiu destul de echilibrat atunci cand vine vorba de asumare de riscuri, probabil acesta fiind un motiv pentru care nu am avut niciun incident major decat o tamponare usoara la viteza mica cu masina din fata care a franat brusc, am franat si eu dar nu mi-a ajuns (nici franele masinii mele cred ca nu erau chiar cele mai aprige) si sunt din Bucuresti.

 

Ma atrage ideea de a-mi achizitiona un moto clasic, ceva din gama Honda Rebel - Honda Shadow - Yamaha Virago, dar data fiind constitutia fizica probabil o sa incerc prima data un Honda Rebel care mi se pare ceva mai usoara si astfel mai usor de stapanit. Pana acum nu am mers "clandestin" cu moto, nici cu scutere asadar ma gandesc sa caut un instructor de la care sa invat deprinderi bune si sa imi dea peste maini/ceafa acolo unde este cazul. Nu tin neaparat sa merg cu moto daca instructorul imi va spune ca nu e de mine sau daca o sa constat eu de unul singur ca ar fi cazul sa nu ma incurc cu asta.

 

Asadar, rog recomandari cu privire la scoala potrivita/instructorul potrivit, numarul de ore de scoala pe care le considerati a fi suficiente in mod normal si, bineinteles, sugestii si discutii cu privire la moto potrivit mie.

 

Multumiri anticipate, o zi buna... si cum era?... drum uscat, parca?

Editat de Tetelu1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt nou aici. Am 18 ani si as vrea sa intru in lumea motoarelor. Ce motociclete recomandati pentru inceput? Eu ma gandeam la o Yamaha xt 125. (mentionez faptul ca nu intentionez sa o folosesc doar pe sosea) Imi plac mult tipul asta de "explorari" ca in videoul de mai jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator si eu, aceeasi criza (doar un pic mai tanar...30 de ani).

Mie mi-a fost recomandat CB500 (nelimitat). Asta am si luat desi un moto din 94 are o grama da de probleme.

Mi-am luat-o si eu cu "drum uscat"....se pare ca e de fapt "asfalt uscat"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tetelu1980, completeaza locatia la profil, ca sa stim incotro sa te indreptam catre scoala&stuff...

 

Dupa descriere, nu ai de ce sa-ti iei un cruiser mai mic de 600, poate doar Virago 535, model pe care il si recomand!

Daca ai mers bine pe bicicleta cand erai mic, nu e un impediment ca nu te-ai atins de ceva motorizat pe doua roti pana acum. In aceeasi situatie am fost si eu, si probabil multi altii, si ne-am descurcat pana la urma.

Inscrie-te la o scoala recomandata, stabileste-ti bugetul pentru ECHIPAMENT + motor, ia permisul, motorul, si hai pe drum, ca vara e deja aici! :D

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zippy M-am conformat la partea de editare profil, mulțumesc pentru atenționare. M-am urcat pe un Shadow în staționare și m-a speriat un pic greutatea lui, mi s-a părut a fi dificil de stapanit. Cu bicicleta nu e problema, am avut Mountain bike, deci pe două roți am ceva echilibru. Ca scoala m-am gândit la Moto Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo_ZGA Mulțumesc pentru pont. Am văzut că școlile au pachete diferențiate pe număr de ore de instruire. În principiu cam câte ore ar fi suficiente de obicei pentru cineva care nu a mai mers pe moto dar nu-i este străin echilibrul pe două roți?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...