Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salut ....Ma numesc Andrei si am 21 de ani ,in curand o sa imi iau permisul A2 ....am nevoie de parerile ,,Batranilor,,cu ce fel de motor sa incep ....vreau sa fie ceva confortabil(am 1,85 si 75 de kg :dispun de 2000e). . M ar ajuta foarte mult indrumarile voastre (Multumesc frumos.......daca se poate sa fie minim de 250cc si sa nu depaseasca de 50 cp)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare si bine ai venit !

 

Sunt o sumedenie de motoare care sunt considerate entry level si care ar putea sa intre in parametrii descrisi de tine. Da-ne mai multe detalii de tipul de motor pe care il doresti: te intereseaza naked, chopper, enduro, adventure, sport (desi la A2 sport gasesti mai degraba limitate) ?

 

Ca idee, in bugetul tau, ai putea sa incerci o Honda Shadow VT600. La 2000 de Euro gasesti modelul de prin 1993 / 1994. E confortabila, iarta greseli, foarte fiabila si gasesti piese cam peste tot. Nu uita ca ai nevoie de comenzi avansate la ea avand in vedere ca ai 1.85.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ....Multumesc pentru raspuns .Sincer sa fiu cel mai mult ma atrag cele sport dar nu as spune nu nici la un chopper cred ca de inceput imi este bun un motor de 250 cc chiar daca nu scoate sunetul pe care il doresc eu dar pana la urma nu am experienta necesara pentru ceva foarte mare .........si un motor de 400cc e bun ........am vazut kawasaky ninja 250 si imi place destul de mult cum arata dar pare putin scumpa si am zis sa vad si alte pareri de motoare ...poate ceva pana in 2000 sa nu dau mai mult de 1500 pe ea ca poate cine stie cum o lovesc la inceput sau o zgarii si sa nu investesc o suma asa mare in ea:D......


» Post actualizat in 26 Apr 2016 07:02

o alta intrebare... se merita de exemplu sa cumpar una cu motor de 600cc si sa o limitez?.....ma refer care e diferenta daca imi iau una de 250-400cc.. sau una de 600 si o limitez ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o alta intrebare... se merita de exemplu sa cumpar una cu motor de 600cc si sa o limitez?.....ma refer care e diferenta daca imi iau una de 250-400cc.. sau una de 600 si o limitez ;D

 

Din cate am auzit procedura de "limitare" e costisitoare si ca timp si ca bani. Acum na, poate ne lumineaza cineva care chiar a incercat asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 26 Apr 2016 07:02

 

o alta intrebare... se merita de exemplu sa cumpar una cu motor de 600cc si sa o limitez?.....ma refer care e diferenta daca imi iau una de 250-400cc.. sau una de 600 si o limitez ;D

Salutare si Bine ai venit in lumea moto!

 

Timp de 3 ani vei avea voie sa conduci motociclete de max. 35 kW (48 CP), ceea ce este suficient. Bineinteles ca vei pati ca toti dintre noi ca dupa o vreme vei dori motor mai mare si mai puternic. Si o sa il iei :)

Exista si motociclete mai mari de 600cc (de ex. Honda NC700) care au puterea maxima de 48 CP. E drept ca nu se incadreaza in bugetul tau.

Tehnic vorbind, un motor mic cu putere mare va functiona la turatii mari, si drept urmare va avea uzuri mai mari decat un motor de cilindree mai mare cu aceeasi putere dar turatie mai mica.

Dupa parerea mea sunt 2 criterii importante la prima motocicleta:

1 - cel mai important este sa iti placa tie cum arata. Cu totii (sau majoritatea) am cumparat prima motocicleta pentru ca ne-a placut cum arata, am visat la ea de x ani etc.

2 - sa te incadrezi in buget cu o motocicleta aflata intr-o stare tehnica decenta , adica sa nu stai toata ziua sa mai schimbi cate ceva prin ea.

 

Esti inalt si drept urmare iti trebuie o motocicleta un pic mai mare. Daca esti din zona Bucuresti da-mi un PM si ne vedem sa probezi cum stai pe un Honda Shadow (care se incadreaza la A2) si pe un Honda Transalp (care nu este de A2).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am auzit procedura de "limitare" e costisitoare si ca timp si ca bani. Acum na, poate ne lumineaza cineva care chiar a incercat asta.

 

Chiar este costisitoare si complicata, implica bataie de cap, acte, RAR, etc. Si exista sansa ca cei de la RAR sa inceapa cu fuiguri ... numai batai de cap iti dau autoritatile din Romania. Si pana la urma sa ai un 600 RR cu 30 de cai deja e funny :))

 

 

Salutare si Bine ai venit in lumea moto!

 

Timp de 3 ani vei avea voie sa conduci motociclete de max. 35 kW (48 CP), ceea ce este suficient. Bineinteles ca vei pati ca toti dintre noi ca dupa o vreme vei dori motor mai mare si mai puternic. Si o sa il iei :)

Exista si motociclete mai mari de 600cc (de ex. Honda NC700) care au puterea maxima de 48 CP. E drept ca nu se incadreaza in bugetul tau.

Tehnic vorbind, un motor mic cu putere mare va functiona la turatii mari, si drept urmare va avea uzuri mai mari decat un motor de cilindree mai mare cu aceeasi putere dar turatie mai mica.

Dupa parerea mea sunt 2 criterii importante la prima motocicleta:

1 - cel mai important este sa iti placa tie cum arata. Cu totii (sau majoritatea) am cumparat prima motocicleta pentru ca ne-a placut cum arata, am visat la ea de x ani etc.

2 - sa te incadrezi in buget cu o motocicleta aflata intr-o stare tehnica decenta , adica sa nu stai toata ziua sa mai schimbi cate ceva prin ea.

 

Esti inalt si drept urmare iti trebuie o motocicleta un pic mai mare. Daca esti din zona Bucuresti da-mi un PM si ne vedem sa probezi cum stai pe un Honda Shadow (care se incadreaza la A2) si pe un Honda Transalp (care nu este de A2).

 

Ia uite ce amabil e colegu', nu il refuza :D vezi cum ti se pare Shadow ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....vreau sa fie ceva confortabil(am 1,85 si 75 de kg

 

Îți poți face o idee despre cum „stai” pe o anumită motocicletă accesînd acest site: http://cycle-ergo.com/

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Mi-am propus anul acesta sa ma apuc de A2 , si as avea o curiozitate , stiu ca pot pana in 48 cp , dar de vreo 3 luni ma intreb ce motor sa imi iau asa ca am inceput sa caut pe internet tot felul de motoare si am ajuns la niste repere de care sunt curios ce o sa spuneti dumneavostra :D . In primul rand m-am gandit desigur la un chopper , prima opriune ar fi Suzuky intruder 750 , dar m-am gandit ca as avea nevoie de ceva mai practic , deoarece imi e frica sa nu il rup in bucati prin tot orasul din cauza strazilor noastre minunate , asa ca mi-a venit in cap la un enduro precum honda transalpin600/650 , sau honda dominator 650 , sau bmw f650 . Eu sunt curios ce parere aveti ca ar trebuii sa imi iau , si va rog sa puneti in calcul inaltimea mea de 1,90 :)) . Oferiti-mi cat mai multe idei :D . Multumesc anticipat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva idei:

1. Citeste sectiunea de incepatori. Nu esti primul care adreseaza semenea intrebari.

2. Esti pregatit sa cazi cu motocicleta? Daca raspunsul e nu, mai asteapta. S-ar putea sa crezi ca esti grijuliu, atent sau un combo-mix (superman+batman la un loc) dar, statistic vorbind, vei cadea cel putin o data cu motocicleta.

3. Invata cat mai mult din experienta altora. Primul ar putea fi instructorul de la scoala moto (btw... nu o faci cat mai repede pentru ca vrei permis, o faci pentru ca trebuie sa fii pregatit sa iesi cu mobra pe strada). Unele scoli moto au mai multe modele de motociclete. Incearca-le! Da-ti singur seama ce iti place/convine, nu ce „dă bine să ai”. Impresiile si fumurile sunt pentru altii, motociclistii in majoritatea accidentelor se ranesc (si asta e o certitudine, nu o presupunere). Pe de alta parte, daca esti masochist, iti recomand un super sport (minim 150 de cai... o herghelie adevarata), ignora chestiile minore (denumite reguli) si baga mana serios in aceleratie (Rossi, Marquez, Lorenzo... sunt mici copii pe langa tine pe strada).

 

Mai vrei sa iti ofer si alte idei? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, si este foarte posibil sa gresesc, la cat A2 ai voie sa conduci motoare de pana in 35Kw. Un transalp are vreo 40 de kw si 55 de cai putere (modelul de 650), cred, deci daca vorbim legal il putem exclude din start. Eu ca incepator mi-am luat Suzuki GS500F (se poate conduce cu A2) dar la inaltimea ta nu ti-as recomanda modelul asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vei gasi singur raspuns la intrebarea ta, dupa ce vei termina scoala. Eu ca prima motocicleta vreau sa-mi iau o supersport (preferatele mele) de 125cmc (despre care am citit ca sunt recomandate pentru incepatori). Daca stateam mai bine la capitolul putere fizica, cred ca as fi optat pentru una mai puternica; tot pentru A2 ma pregatesc si eu. Succes in alegerea pe care o vei face!

» Post actualizat in 29 Apr 2016 15:25

Mai mi-am adus aminte de ceva. Daca nu ma inseala memoria, citisem pe net despre motocicletele naked ca sunt recomandate pentru incepatori, deoarece sunt usor manevrabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Mi-am propus anul acesta sa ma apuc de A2 , si as avea o curiozitate , stiu ca pot pana in 48 cp , dar de vreo 3 luni ma intreb ce motor sa imi iau asa ca am inceput sa caut pe internet tot felul de motoare si am ajuns la niste repere de care sunt curios ce o sa spuneti dumneavostra :D . In primul rand m-am gandit desigur la un chopper , prima opriune ar fi Suzuky intruder 750 , dar m-am gandit ca as avea nevoie de ceva mai practic , deoarece imi e frica sa nu il rup in bucati prin tot orasul din cauza strazilor noastre minunate , asa ca mi-a venit in cap la un enduro precum honda transalpin600/650 , sau honda dominator 650 , sau bmw f650 . Eu sunt curios ce parere aveti ca ar trebuii sa imi iau , si va rog sa puneti in calcul inaltimea mea de 1,90 :)) . Oferiti-mi cat mai multe idei :D . Multumesc anticipat !!

Salut,

Ar fi fost si mai interesant sa spui un buget, daca o vrei noua sau sh, daca o sa dansezi cu ea preponderent in oras sau nu, si orice altceva.

Pentru incepatori ar fi buna si Kawasaki Vulcan S doar ca, esti prea inalt pentru ea. Si mi se pare ca poate fi omologata si pentru A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ar fi fost si mai interesant sa spui un buget, daca o vrei noua sau sh, daca o sa dansezi cu ea preponderent in oras sau nu, si orice altceva.

Pentru incepatori ar fi buna si Kawasaki Vulcan S doar ca, esti prea inalt pentru ea. Si mi se pare ca poate fi omologata si pentru A2.

 

pai am bugetu in jur de 2500-3000 euro , sh , ceva asa ca pentru incepatori , si as vrea sa ma plimb mai peste tot cu ea . Multumesc anticipat pentru interes ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai tot timpul sa faci un drum pana la poligon si sa vezi cum sunt toate scolile de acolo. Vezi ce mobre au - nu toti au tipul de motocicleta din care vrei sa iti iei tu ulterior. Arunca o privire la echipamentul pe care ti-l dau la ora la fiecare scoala - unii isi blindeaza elevii, altii ii pun pe motor si doar cu casca si in tenisi, ceea ce mi se pare iresponsabil. Ore de enduro au mai multi, scrie pe site la fiecare scoala.

 

O sa ma orientez spre AMI cu proxima ocazie, probabil undeva la inceputul lunii mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL, multumesc pentru pont. Am sa imi fac timp pentru cand se mai indreapta vremea sa arunc un ochi pentru a ma dumiri ce si cum stau lucrurile la instruiri. Imi doresc din tot sufletul sa nimeresc un instructor cu har, care sa aiba acea pricepere si dorinta de a impartasi cu rabdare si tact cate ceva din ceea ce stie ca ii este necesar unui motociclist. Mi-ar placea sa cred ca instructorii sunt constienti de riscurile implicate de mersul pe doua roti si astfel nu sunt setati pe modul "lasa ca merge si asa"/"timpul trece, banii curge".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma mi-am achizitionat o honda cbr 600 f4i din 2002. Sunt foarte multumit de ea, exceptand faptul ca ma cam dor mainile. Eu sunt inalt si baiatu de la care am luat-o a coborat-o jos de tot.

Ma asteptam sa fie super nervoasa si sa nu ma descurc cu ea, dar mi se pare destul de domoala pana in 5-7000 ture.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a inceput ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta....

nu vreau vitezane deocamdata desi imi plac cum arata.

...a continuat ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta...

Toti prietenii mei au supersporturi de 600 de care nu vreau sa aud, cel putin in primii doi ani. 40-50 cp sunt suficienti pentru mine pana ma invat.

si s-a terminat ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta :lol:

Pana la urma mi-am achizitionat o honda cbr 600 f4i din 2002. Sunt foarte multumit de ea, exceptand faptul ca ma cam dor mainile. Eu sunt inalt si baiatu de la care am luat-o a coborat-o jos de tot.

Ma asteptam sa fie super nervoasa si sa nu ma descurc cu ea, dar mi se pare destul de domoala pana in 5-7000 ture.

@Hds Sergiu nu mi-o lua in nume de rau, doar mi s-a parut amuzant :) felicitari pt achizitie

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta a fost intentia :P Oricum tot incomod sta... si cand o trage de gaz mai tare, peste jumatate din ceas, nu o sa i se mai para asa docila. Are totusi 110cp la 200kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...