Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Din ce stiu eu, si este foarte posibil sa gresesc, la cat A2 ai voie sa conduci motoare de pana in 35Kw. Un transalp are vreo 40 de kw si 55 de cai putere (modelul de 650), cred, deci daca vorbim legal il putem exclude din start. Eu ca incepator mi-am luat Suzuki GS500F (se poate conduce cu A2) dar la inaltimea ta nu ti-as recomanda modelul asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca vei gasi singur raspuns la intrebarea ta, dupa ce vei termina scoala. Eu ca prima motocicleta vreau sa-mi iau o supersport (preferatele mele) de 125cmc (despre care am citit ca sunt recomandate pentru incepatori). Daca stateam mai bine la capitolul putere fizica, cred ca as fi optat pentru una mai puternica; tot pentru A2 ma pregatesc si eu. Succes in alegerea pe care o vei face!

» Post actualizat in 29 Apr 2016 15:25

Mai mi-am adus aminte de ceva. Daca nu ma inseala memoria, citisem pe net despre motocicletele naked ca sunt recomandate pentru incepatori, deoarece sunt usor manevrabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Mi-am propus anul acesta sa ma apuc de A2 , si as avea o curiozitate , stiu ca pot pana in 48 cp , dar de vreo 3 luni ma intreb ce motor sa imi iau asa ca am inceput sa caut pe internet tot felul de motoare si am ajuns la niste repere de care sunt curios ce o sa spuneti dumneavostra :D . In primul rand m-am gandit desigur la un chopper , prima opriune ar fi Suzuky intruder 750 , dar m-am gandit ca as avea nevoie de ceva mai practic , deoarece imi e frica sa nu il rup in bucati prin tot orasul din cauza strazilor noastre minunate , asa ca mi-a venit in cap la un enduro precum honda transalpin600/650 , sau honda dominator 650 , sau bmw f650 . Eu sunt curios ce parere aveti ca ar trebuii sa imi iau , si va rog sa puneti in calcul inaltimea mea de 1,90 :)) . Oferiti-mi cat mai multe idei :D . Multumesc anticipat !!

Salut,

Ar fi fost si mai interesant sa spui un buget, daca o vrei noua sau sh, daca o sa dansezi cu ea preponderent in oras sau nu, si orice altceva.

Pentru incepatori ar fi buna si Kawasaki Vulcan S doar ca, esti prea inalt pentru ea. Si mi se pare ca poate fi omologata si pentru A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ar fi fost si mai interesant sa spui un buget, daca o vrei noua sau sh, daca o sa dansezi cu ea preponderent in oras sau nu, si orice altceva.

Pentru incepatori ar fi buna si Kawasaki Vulcan S doar ca, esti prea inalt pentru ea. Si mi se pare ca poate fi omologata si pentru A2.

 

pai am bugetu in jur de 2500-3000 euro , sh , ceva asa ca pentru incepatori , si as vrea sa ma plimb mai peste tot cu ea . Multumesc anticipat pentru interes ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai tot timpul sa faci un drum pana la poligon si sa vezi cum sunt toate scolile de acolo. Vezi ce mobre au - nu toti au tipul de motocicleta din care vrei sa iti iei tu ulterior. Arunca o privire la echipamentul pe care ti-l dau la ora la fiecare scoala - unii isi blindeaza elevii, altii ii pun pe motor si doar cu casca si in tenisi, ceea ce mi se pare iresponsabil. Ore de enduro au mai multi, scrie pe site la fiecare scoala.

 

O sa ma orientez spre AMI cu proxima ocazie, probabil undeva la inceputul lunii mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL, multumesc pentru pont. Am sa imi fac timp pentru cand se mai indreapta vremea sa arunc un ochi pentru a ma dumiri ce si cum stau lucrurile la instruiri. Imi doresc din tot sufletul sa nimeresc un instructor cu har, care sa aiba acea pricepere si dorinta de a impartasi cu rabdare si tact cate ceva din ceea ce stie ca ii este necesar unui motociclist. Mi-ar placea sa cred ca instructorii sunt constienti de riscurile implicate de mersul pe doua roti si astfel nu sunt setati pe modul "lasa ca merge si asa"/"timpul trece, banii curge".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma mi-am achizitionat o honda cbr 600 f4i din 2002. Sunt foarte multumit de ea, exceptand faptul ca ma cam dor mainile. Eu sunt inalt si baiatu de la care am luat-o a coborat-o jos de tot.

Ma asteptam sa fie super nervoasa si sa nu ma descurc cu ea, dar mi se pare destul de domoala pana in 5-7000 ture.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a inceput ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta....

nu vreau vitezane deocamdata desi imi plac cum arata.

...a continuat ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta...

Toti prietenii mei au supersporturi de 600 de care nu vreau sa aud, cel putin in primii doi ani. 40-50 cp sunt suficienti pentru mine pana ma invat.

si s-a terminat ca oricare alt thread deschis de incepatori care vor sfaturi in legatura cu prima motocicleta :lol:

Pana la urma mi-am achizitionat o honda cbr 600 f4i din 2002. Sunt foarte multumit de ea, exceptand faptul ca ma cam dor mainile. Eu sunt inalt si baiatu de la care am luat-o a coborat-o jos de tot.

Ma asteptam sa fie super nervoasa si sa nu ma descurc cu ea, dar mi se pare destul de domoala pana in 5-7000 ture.

@Hds Sergiu nu mi-o lua in nume de rau, doar mi s-a parut amuzant :) felicitari pt achizitie

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta a fost intentia :P Oricum tot incomod sta... si cand o trage de gaz mai tare, peste jumatate din ceas, nu o sa i se mai para asa docila. Are totusi 110cp la 200kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si ce poate mai sus de jumate. M-am tot gandit si intradevar e amuzant ca mi-am luat ce am zis ca nu o sa iau :)) Dar am ajuns la concluza ca f4i e o motocicleta buna si fiabila si nu e asa rea pentru un incepator mai cumpatat, nefiind supersport. Eu am facut scoala pe un hornet, care nu e asa departe de f4i.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de om daca este cu capul pe umeri sau pe langa.Eu mi-am luat un Hornet 600 si sunt f multumit de ea si slava Domnului ca trage destul de bine.Nu imi pare rau ca nu am ales una cu mai putini cp.Astea sunt povesti, la fel cum este cu fumatul, daca vrei sa te lasi, te lasi.

» Post actualizat in 03 May 2016 22:02

Sa o stapanesti sanatos Sergiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o lunga asteptare am reusit achizitia :) intamplarea a facut sa fie Kawasaki Z750, si nu regret. Am adus-o pe roti din Arad 320 km, fiind prima mea plimbare in afara scolii. Ma bucur ca nu m-am oprit la o cilindree mai mica, e exact ce trebuie, trage din orice treapta, oricand, iarta foarte multe (dupa ce ca a fost prima plimbare, a fost si prima plimbare pe asfalt ud, mi-am asumat ceva riscuri, dar m-am obisnuit cu ea dupa primii 10 km, norocul fiind ca a inceput plimbarea pe autostrada).

 

post-91153-0-23230000-1462863027_thumb.jpgpost-91153-0-35507000-1462863031_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Pai mi-a zis omul, ca tura asta mi-ar prinde foarte bine. La viteze mari oricum nu pot ajunge din lipsa carenelor, peste 140 nu mai e absolut nici o placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am de gand sa fac si eu pasul cel mare spre a intra in familia mitociclistilor din oras la mine..inca nu sunt posesor de A dat intenționez sa incep destul de curand...dupa ce m-am sfătuit cu prietenii mei toți m-au îndrumat spre KLE500...am cautat pe net...as vrea sa ma incadrez undeva in 2000-2500€ maxim cu tot (scoala înscris asigurare)plus un act de caritate din partea prietenilor mei in privința echipamentului...lunga introducere...vreau sa va intreb cei care ati mers cu KLE sau ati avut cum vi se par?sunt ideale pt incepatori?voi mai reveni si cu alte intrebari...pana atunci asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am 1,68, 60kg,15 ani experienta in trafic cu masina, pe moto abia fac scoala, vreau un enduro cu care sa pot merge in oras,si sa ajung cu ambele picioare jos,chiar daca pe varfuri, dar cu care sa fac lunar macar si un drum pe baiului. Se poate asa ceva?

Editat de stegulake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Pai mi-a zis omul, ca tura asta mi-ar prinde foarte bine. La viteze mari oricum nu pot ajunge din lipsa carenelor, peste 140 nu mai e absolut nici o placere.

 

Primul drum, motor de 750? Asfalt umed, si te-ai obisnuit dupa 10 km? Autostrada, 140 km/h?

 

Omule, invata franarea de urgenta, invata cum se fac curbele, lasa viteza si riscurile ca nu apuci sfarsitul sezonului.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acea viteza de 140 a fost atinsa pe autostrada, in linie dreapta, asfalt perfect, nu plouase, era uscat, si fara alti participanti la trafic in jurul meu, in rest am mers normal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am 1,68, 60kg,15 ani experienta in trafic cu masina, pe moto abia fac scoala, vreau un enduro cu care sa pot merge in oras,si sa ajung cu ambele picioare jos,chiar daca pe varfuri, dar cu care sa fac lunar macar si un drum pe baiului. Se poate asa ceva?

Suzuki DR 350 sau 650.

Honda NX 250 sau 650 Dominator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...