Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In teorie, cu cat mai putini km gasesti, cu atat mai bine, dar nu uita sa o duci la un mecanic sa o verifice inainte s-o cumperi, nu merita sa iei o cazatura in care sa mai bagi inca 1000 de euro si tot sa nu mearga. Eu pe a mea am gasit-o cu 25k km, intr-o stare foarte buna desi era foarte clar ca a fost scapata pe partea stanga - asta inseamna ca bordul necesita inca ceva lucru la el, a fost spart si lipit (partea din spate), dar asta e in principiu o treaba cosmetica. Din punct de vedere mecanic, atunci cand am dus-o la testare mecanicul mi-a spus ca e intr-o stare foarte buna, asa ca am cumparat-o (cu foarte putin peste bugetul tau).

Am 4500km facuti cu ea de cand am luat-o si in afara de o revizie, o baterie si curatat/sincronizat carburatoarele (treaba cunoscuta de cand am cumparat-o) nu a avut nevoie de nimic.

 

Cat despre cromare/vopsire, nu stiu ce sa zic. Tind sa cred ca e mai scumpa vopsirea ca la carte decat o cromare a unui element. De ce? Simplu - abtibildurile sunt sub lac si daca faci o vopsire ieftina sigur o sa ti le puna peste vopsea (verificabil foarte usor cu unghia, daca abtibildul agata, e pus peste vopsea, deci elementul ala a fost revopsit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt informatii. Deocamdata sunt putine anunturi (pe olx am cautat :)) ) cu Er-5, probabil o sa mai astept pana in primavara, personal imi plac suspensiile spate estetic, frana spate ma nedumereste putin, ca aspect ii foarte ok dar la gs500 am vazut mult mai multe anunturi, mai ales piese sh. Si este mai ieftin de intretinut. Eu mai astept pareri care ma vor ajuta pe mine si pe multi alti incepatori.

» Post actualizat in 24 Oct 2016 11:33

Si ar mai fi ceva, Er 5 voi gasi doar limitat la 25 kw ca sa se incadreze la A2? Si daca este vreo diferenta intre gs500e cu 34 kw si er 5 limitat la 25kw in afara de viteza maxima

» Post actualizat in 24 Oct 2016 17:51

Nu stiu daca am voie sa postez anunturi de pe alte site-uri, dar am gasit un anunt pe olx: gs500e din 2007 la 900e mi se pare putin probabil. https://www.olx.ro/oferta/suzuki-gs-500-f-ID6oAGU.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de starea a ceea ce gasesti. Ipotetic poti sa gasesti un ER-5 cu 34kw in acte si atunci sa nu fie nevoie sa fie limitat la 25. Acum fanboys o sa-ti spuna ca una e mai buna decat cealalta, dar facand propriul research intre cele 2 modele, daca ar fi la fel de bine intretinute, ER-5 merita mai mult decat GS500, GS-ul fiind mai slab din punct de vedere al constructiei (cauta pe google sa vezi reviewuri pentru amandoua). Plus ca ER-5 e racit pe apa in timp ce GS500 e racit pe aer. Intre cele doua, daca ar fi la pret similar si in aceeasi stare tehnica, ER-5 ar trebui sa castige every time.

Totusi, ti-as sugera sa consideri un CB500 limitat daca gasesti, el fiind singurul din categoria asta care este mult peste celelalte dpdv al calitatii constructiei. Plus ca dupa 2ani poti sa iti dai A-ul si sa scoti limitarea si atunci o sa ai o motoreta super decenta si fiabila pe care o poti calari mai multe sezoane.

 

Pana la urma sa caut un er 5 limitat la 25 kw sau gs500e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ce părere aveți despre acest motor https://www.olx.ro/i2/oferta/suzuki-sv650s-kvvtm-honda-cbr-kawasaki-zx-yamaha-r6-ID7670M.html

Este un sv650! Nu am văzut varianta asta cu carne! Dacă as vrea sa îl iau cum ma sfătuiți sa procedez având în vedere ca este din Bacău iar eu sunt din București. Sunt mecanici dispuși să meargă pana acolo sau îmi puteți recomanda pe cineva din zona? Mulțumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ore astazi si l-am intrebat pe instructor de dilema cu ER-5 -ul, si mi-a spus ca exista 3 motoare pe ER-5. (33kw, ~34kw si ~37kw)

Deci stiam eu ce stiam. Te uiti in talon inainte sa o cumperi are 35 sau pana in 35, e ok. :)

 

"Dupa 2 ani, cel mai probabil, o sa schimb cu ceva mai puternic." Nu stiu ce sa zic, depinde de om. Vezi ca trage suficient de tare si ER-5 -ul, daca ii dai gaz ceva mai puternic in a-I-a prinzi imediat 50km/h.

 

"Nu pot sa ii pun eu limitator? " Ba da, dar e mai comod sa o iei direct limitata sau in normele pt A2.

Editat de Catalin24
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa gasesc un cb500 la pret bun, o sa ma interesez sa vad cat costa sa ii pun limitator. Pana in primavara am timp.Sigur costa vreo 400 lei.

» Post actualizat in 27 Oct 2016 18:10

Pana atunci probabil o sa gasesc limitat, dar nu prea stiu site-uri de anunturi unde sa caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dupa cum spune si titlul m.ar interesa o motocicleta de inceput.

In curand fac 18ani si motocicleta mi se pare perfecta pentru mine.

Asa ca am si eu cateva intrebari:

1)Ce motocicleta as putea gasi pana in 3mii?

2)Am gasit un Ninja 300(nou) la 4mii, se merita sa mai astept pana strang 4mii?

3)Cam cat m.ar costa inmatricularea?

 

Va multumesc pentru tot, o zi buna.

Editat de sKpMarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit.

 

Ce bine imi pare uneori ca am prins alte vremuri, si la 18 ani nu mi se parea motocicleta potrivita pentru mine...

Probabil ti-au spus si parintii, si multa lume, ca ar fi bine sa conduci inainte masina, si apoi sa treci pe motor...

Probabil ti se par exagerate aceste sfaturi, sau venite de la oameni excesiv de fixisti.

 

Poate conteaza, poate nu, dar parerea mea este ca ai putea incepe sa conduci o masina, si sa o conduci BINE, elegant, riguros, prevazator. Asta e cel mai greu in primii ani. Si sa faci macar un 150 de mii in masina. Asta te va ajuta nu doar sa cunosti traficul, sa anticipezi, bla bla bla.

Asta te va face sa gandesti ca un sofer, sa vezi ca un sofer, sa FII un sofer. Abia apoi sa treci pe motor, cand vei sti instinctiv ce vrea sa faca fiecare sofer, 360 de grade in jurul tau.

 

un sofer care are vreo 400 k pe masina si vreo 80 k pe motor.

 

Spor la cazut pe ganduri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Alegerea depinde de tine. Depinde pe ce neam de motocicleta te vezi.

In general, prima motocicleta nu se uita niciodată, insa tot ea e cea pe care ai sa o schimbi cel mai repede. Trebuie sa incepi sa vezi cu ce se mananca motociclismul, apoi iti dai tu seama de ce anume ai nevoie.

Am fost si eu in locul tau la inceputul sezonului. Am ales un naked, cu care am mers si pe asfalt, si pe deal un pic, si pe malul Dunarii, pe diguri. Isi face treaba cu brio.

Depinde de tine, oferte sunt destule

» Post actualizat in 01 Nov 2016 06:20

LE: tine cont de sfaturile colegului de mai sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ai permis?

Cat despre motocicleta, poti alege si alte modele: Suzuki GS500, Honda CB500 sau CBF500, Kawa ER5. Sunt mai ieftine(costa maximum 2500 euro) si iti mai raman si bani pentru echipament.

Ca incepator, nu te-as sfatui sa iti iei motocicleta noua sau prea scumpa. Cat vei si incepator e foarte posibil s-o scapi de pe loc sau sa cazi cu ea.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...