Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Imi place ca esti optimist :)) Ca sa-ti dau un exemplu, e un semafor faimos in Piata Unirii, cum cobori dinspre Universitate. In peak-ul de trafic (8-10, 17-19) poti sta la acel semafor de 5-6 ori lejer, in functie de aglomeratie - uneori coada lui incepe aproape de Universitate. Chiar si cu motorul, daca ai ghinion sau nu iti face nimeni loc sa filtrezi stai de 2 ori.

 

Nu ma sperie traficul, ma sperie consumul, cu masina stai si de 3-4 ori la un semafor :diggin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi place ca esti optimist :)) Ca sa-ti dau un exemplu, e un semafor faimos in Piata Unirii, cum cobori dinspre Universitate. In peak-ul de trafic (8-10, 17-19) poti sta la acel semafor de 5-6 ori lejer, in functie de aglomeratie - uneori coada lui incepe aproape de Universitate. Chiar si cu motorul, daca ai ghinion sau nu iti face nimeni loc sa filtrezi stai de 2 ori.

 

Imi place ca aici aveti rock fm si trece timpul mai rpd la semafor cand ai muzica buna :))

 

Credeti ca un kawasaki ninja 300 ar fi prea mic pt inaltime mea? 185?

» Post actualizat in 04 Nov 2016 12:57

Scz de dublu post, nu pot da edit.

Cred ca m-am hotarat pana la urma, Honda CBF 500 din 2004 (imi place mult mai mult seaua din din doua bucati) si am inteles ca se poate conduce cu A2 si exista si varianta cu ABS?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prinzi rock fm si in neamt.. in fine, cum s-a spus mai sus, au un stick de1 giga cu aceleasi melodii de cand a inceput sa emita postul....

Nu-i adevarat! L-au impartit in 2-3 si la cateva luni schimba partea, le rotesc :))

Bucurestiul e frumos, pacat ca-i locuit... si aglomerat al dracu'. Cu mobra mai e ce mai e, dar cu masina sau cu ratb-ul innebunesti in trafic. Si cu mobra te expui multor idioti... riscurile meseriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i adevarat! L-au impartit in 2-3 si la cateva luni schimba partea, le rotesc :))

Bucurestiul e frumos, pacat ca-i locuit... si aglomerat al dracu'. Cu mobra mai e ce mai e, dar cu masina sau cu ratb-ul innebunesti in trafic. Si cu mobra te expui multor idioti... riscurile meseriei.

Am iesit azi cu masina, din aviatorilor pana la mall-ul de pe iuliu maniu si inapoi (aproxiamtiv 16km cred) am facut *doar* o ora si 50 de minute, tinand cont ca era in jurul orel 18:00 cand e trafic. Cred ca motocicleta este mai mult o necesitat decat orice altceva in acest oras.

 

PS: am fost injurat doar o data azi :)))

» Post actualizat in 05 Nov 2016 09:49

Daca iau A1 la 23 de ani, când fac 24 cum trec la A? Care este procedura?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut prieteni motocicliști !

 

După toate sfaturile luate de la vor, după nopți întregi nedormite uitamdu-ma pe pereti si gandindu-ma la motorul perfect , sa îmi satisfacă toate dorințele care vi le-am enumerat in urma cu ceva zile (confort, manevrabilitate , si prietenos cu un începător ) mi-am îndreptat atenția spre 2 astfel de motociclete !

Prima ar fi o Yamaha tdm care din ce am văzut pe grupul posesorilor e o motocicleta superba de oraș, pot face naveta la facultate fără proble, m-a pot distra un pic si in offroud( in limita bunului simt). Dar din câte am înțeles sunetul motorului 2 in linie nu e cel mai cool si frânele nu ar fi din cele mai performante ( in ceea ce privește un începător m-a gândesc ca ar avea nevoie de ce este mai bun pentru siguranța lui) !

A doua opțiune ar fi o Honda hornet sau Suzuki bandit care am înțeles ca e super manevrabila , motorul fantastic , dar sunt curios cum se comporta cu un parbriz generos la drum ? Te protejează de vânt ?

 

PS : m-ar interesa detalii si despre fiabilitate si consum la motocicletele menționate mai sus !

 

Mulțumesc si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut prieteni motocicliști !

 

După toate sfaturile luate de la vor, după nopți întregi nedormite uitamdu-ma pe pereti si gandindu-ma la motorul perfect , sa îmi satisfacă toate dorințele care vi le-am enumerat in urma cu ceva zile (confort, manevrabilitate , si prietenos cu un începător ) mi-am îndreptat atenția spre 2 astfel de motociclete !

Prima ar fi o Yamaha tdm care din ce am văzut pe grupul posesorilor e o motocicleta superba de oraș, pot face naveta la facultate fără proble, m-a pot distra un pic si in offroud( in limita bunului simt). Dar din câte am înțeles sunetul motorului 2 in linie nu e cel mai cool si frânele nu ar fi din cele mai performante ( in ceea ce privește un începător m-a gândesc ca ar avea nevoie de ce este mai bun pentru siguranța lui) !

A doua opțiune ar fi o Honda hornet sau Suzuki bandit care am înțeles ca e super manevrabila , motorul fantastic , dar sunt curios cum se comporta cu un parbriz generos la drum ? Te protejează de vânt ?

 

PS : m-ar interesa detalii si despre fiabilitate si consum la motocicletele menționate mai sus !

 

Mulțumesc si asfalt uscat !

Eu zic sa nu te ingrjorezi prea mult pentru sunet, se schimba mult daca inlocuiesti toba, functie de modelul ales + trebuie sa auzi tu motorul daca iti palce cum suna, fiecare are pareri si gusturi diferite (cauta pe youtube si vezi cum suna si cu alte tobe) + e mai important cum se conduce decat cum suna.

Din cate am citit pe aici, nu e prea indicat hornet sau bandit pt incepatori...

Editat de Hightlink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Anul acesta am intrat intr-un club select, am luat categoria A. Problema este ca nu stiu ce motor sa imi cumpar sau mai bine zis nu stiu ce motor mi s-ar potrivi. Mentionez ca am 1.90 m si 110 kg. Ca si activitate principala il vreau pentru mersul in Bucuresti posibil si cateva drumuri exterioare pe an. Buget 3000 - 3500 euro.

 

Cu siguranta sunt persoane pe forum care au avut aceeasi dilema la inceput. Drept urmare, apelez la experienta voastra si va intreb pe ce motor credeti ca m-as simiti comfortabil ?

 

Multumesc,

Georgian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Anul acesta am intrat intr-un club select..

A alora care de regula o mierlesc inainte de vreme..Maiculita ce voinic esti..incearca un motor de buldoexcavator pt inceput..Bine ai venit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice adventure touring gen : transalp,varadero,v-strom,r1150gs,TDM....mai ziceti si voi


» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:28


inca un lucru.....daca te gandesti la vreun sport touring gen honda vfr sau ce am eu ,zic sa renunti rapid.... la cei 1,88 nici macar yamaha diversion de 900 nu ma satisface complet conform inaltimii si spatiului ptr craci,dar e mai ok fata de altele.

 

1100rt nu-i o ideea rea dar e cam piperata....plus sa nu uitam...e inca incepator,orice motoreta din ce zicem noi aici,e ditamai vaca...si are ceva putere

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A alora care de regula o mierlesc inainte de vreme..Maiculita ce voinic esti..incearca un motor de buldoexcavator pt inceput..Bine ai venit?

Daca are doua roti si nu imi dau cu genunchii in barba, bun si ala.Te salut.

» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:36

In poze toate par ok, mari. Am gasit o Honda CBF600S, ce ziceti ?

» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:36

Vis-a-vis de touring 650 sau 1000 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati Multistrada 1000, Honda Varadero, Suzuki V-Strom 650/1000, Yamaha TDM 900, BMW R1100GS, Kawasaki ZX12R, Kawasaki ZZR1100, Suzuki GSXR-1300 Hayabusa, Yamaha XJR 1300, Suzuki GSX1400, Kawasaki ZRX1200, Yamaha FJR1300 - ai de unde alege :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o bicicleta, sa mai slabesti.

buna asta, mai tare decat buldoexcavatorul. Ma gandeam ca bikeri sunt mai legati dar m-am inselat. Care este limita de kg acceptata pe site ?

» Post actualizat in 16 Nov 2016 21:10

Ducati Multistrada 1000, Honda Varadero, Suzuki V-Strom 650/1000, Yamaha TDM 900, BMW R1100GS, Kawasaki ZX12R, Kawasaki ZZR1100, Suzuki GSXR-1300 Hayabusa, Yamaha XJR 1300, Suzuki GSX1400, Kawasaki ZRX1200, Yamaha FJR1300 - ai de unde alege :)

Multumesc pentru info. Am vazut cateva Yamaha TDM 900 la vanzare sunt ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...