Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta al lui se dezintegra asa..se faceau bobite din alea mici care cadeau pe zonele unde se freca mai mult. Nu inspira calitate. Nu stiu ce colectie sau an era, dar mi se parea anormal. Eu am o geaca Dainese, luata noua anu trecut, dar model mai vechi si nu se prezinta asa. Nu zic ca-s toate asa dpdv calitativ, doar ca am vazut ca exista si posibilitatea asta la un anumit model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfalt uscat iti doresc si multa cumpatare. Eu nu m-as fi aruncat la cata herghelia de la inceput. Vei sta cu ouale in gat mult prea mult timp pana o sa-ti dai drumu, daca o sa-ti dai drumu vreodata (o sa intelegi ce inseamna a-ti da drumu...). Dar sper sa gresesc si sa reusesti sa te si bucuri de ea si sa si mergi in siguranta.

Eu mi-am luat echipament nou si eftin de la nico de aici de pe forum. Chiar daca esti fitos si vrei totu nou si dintr-un magazin cu miros de turbo fa-i o vizita si domnului nico (undeva pe soseaua giurgiului) are mult chestii noi, bune si decente la pret, te lasa sa probezi, are rabdare e super om. Eu saracu l-am f**t la cap vreo 2 ore pana sa ma decid la o geaca cu pantaloni IXS de care nu m-am mai despartit de 3 ani de cand ma tot sui pe motor si sunt in stare super inca. Tot de la el am luat un combinezon de ploaie deosebit de urat (galben, mov, negru, 90s style) si de eficient. Spre nordkapp, din grupu de 5 eu eram singuru uscat la sfarsitul fiecarei zile ploioase. De asemenea tot de la el am luat niste manusi impermeabile bunicele: la fel, eu si cu inca unu din grup eram singurii uscati la maini. El a dat 250 pe manusi (oxford) la mymoto, eu am dat cred ca 60-80 de lei. Si parca ale lui au cedat primele.

Recomand si cizmele TCX cu Goretex impermeabile. Chiar sunt impermeabile, excelente, respirabile, made in romania! Luate de la altcineva de pe forum, cred ca acelasi de zice si razvan.dumitrescu10

 

La genunchiere daca vrei sa ai separat fata de ce o sa aiba pantalonii (ca sa pui la blugi), neaparat ia-ti genunchiere de se pun pe dedesubt. Alea de se pun deasupra sunt nasoale, mari si daca vrei sa mergi si intr-un bar club manifestare te stresezi unde dreacu le pui, sau mergi ca un jandarm gata de bataie. Alea pe dedesubt isi fac si treaba si poti sa si mergi cu ele cand te dai jos de pe minunatia pe care ti-ai luat-o. Totusi, daca iti place sa pari jandarm si vrei d-astea pe deasupra, am unele de vanzare :))

 

Ai luat motoru cumva de la nenea de pe strada Pancota (zona dna ghica)? Daca da, e ok-ish nenea, dar am auzit, nu am experimentat personal, faptul ca nu exista motocicleta adusa de el fara km dati inapoi si alte povesti pe care nu le mai zic ca sa nu-ti stric placerea, mai ales ca nu pot sa garantez ca ar fi adevarate. Daca ai verificat-o si e ok, ok. Sper ca te-ai dus cu un mecanic in care ai incredere chiar daca ai luat-o de la 'reprezentanta'.

 

Asfalt uscat iti doresc, drumuri bune, experiente placute/aventuroase, amintiri frumoase si toate astea fara incidente grave asupra sanatatii tale (o julitura-doua e ok si de asteptat)!

Editat de shumilica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, multumesc pentru sfaturi :)

 

Chiar o sa-i fac o vizita lui Nico zilele viitoare. Vad ca ai de unde alege.

 

Da am luat motorul de acolo. Eu chiar refuz sa cred ca pana si omul ala e tzepar. Daca asta e cazul...atunci mi-o merit cu varf si indesat pentru ca am muscat cam tot ce mi-a "vandut". Revizie, asistenta inmatriculare (prefer sa lucrez de acasa si sa platesc decat sa stau ore la cozi), garantie etc si multe alte mici chestii care mi-au dat de inteles contrar.

 

Acum ca nu or fi km reali...tot ce e posibil, sincer...daca e ca la masini...conteaza mai putin decat starea generala. Eu pe oriunde m-am uitat pe dedesubt lucea... (evident pregatita de vanzare) asa ca mare lucru n-am observat.

 

 

(o julitura-doua e ok si de asteptat)!

 

Nu multumesc :) se poate si fara.


» Post actualizat in 07 Mar 2017 14:51

la 1,83 nu sunt foarte inalt dar pozitia e cam la limita. Desi as vea si un FZ6 de vanzare....

 

Tare rau avatarul :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Posesor de B (de foarte multi ani) Cand eram pusti am avut un BMW din '55 pe care l-am calarit pina a murit, apoi un Voshod iar apoi un Minsk. Ma rog, ideea este ca nu am mai mers pe o mobra din 2001. De ceva vreme ma gindesc tot mai serios sa-mi iau motor - mi s-a spus ca am intrat in criza midage - ma rog, doi bani nu dau pe asta. Intrebarea mea este urmatoarea: VT750 Aero noua sau VTX 1300 R second hand? 1.83cm/112kg/inseam 81cm.

Va multumesc si ma iertati daca exista posibilitatea sa va repetati (alte posturi similare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu', eu nu te felicit pentru alegere, dar iti doresc tot binele din lume tie si miarului.

O sa fie greu, la propriu si la figurat.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu', eu nu te felicit pentru alegere, dar iti doresc tot binele din lume tie si miarului.

O sa fie greu, la propriu si la figurat.

 

Multumesc! Eu sunt totusi optimist, nu cred ca o sa-mi fie CHIAR asa de greu. Singurul lucru pe care nu il inteleg momentan si ma tot gandesc ...e cum iti dai seama, la motor, care e limita aderentei intr-un mod safe...fara sa o dai pe jos. Daca as stii unde e limita aderentei ( care evident depinde de conditii) de fiecare data cand am urc pe motor, stiu si ce pot sa fac cu ea safe. Si aici ma refer la evitare obstacol, franare de urgenta si alte manevre defensive. Scopul nu e sa fac curse pe strada.

 

Pentru ca ma gandesc ....daca nu stiu unde e limita ... atunci imi va fi mereu frica si mereu voi merge cu un morcov in .... probabil la nici jumatatea capacitatii ei. Banuiesc ca la asta va referiti cand spuneti toti ca o sa inveti greu ..."sa iti dai drumul" ,,,?

 

 

 

Trebui sa cumpar lant antifurt si prelata ...ce imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scopul nu e sa fac curse pe strada.

Pina aici e corect. In cazul asta aderenta unui miar cu caucioace bune si noi o sa fie ultima ta problema.

 

A-ti "da drumul" presupune sa te misti "natural" cu motocicleta in orice situatie, e ca la dans sau (situatia cea mai apropiata) la mersul cu bicicleta.

Un incepator il vezi ca e incepator, nu sta bine pe ea, are ezitari, merge "in colturi", un tip care "si-a dat drumul" merge cursiv, fara sincope - treaba n-are nici o legatura cu viteza, fiecare merge cit de tare il tine instinctul de conservare.

 

Greutatea agregatului, combinata cu performanta motorului si a frinelor te vor pune in situatii neobisnuite, pe care nu vei sti sa le gestionezi (nimeni nu te poate pregati pentru un miar cu 600CP/tona sau mai mult - e practic o jumatate dintr-o masina de F1); probabil te vei descurca, dar evolutia ta va fi foarte lenta si plina de angoase, pur si simplu iti va fi frica de prea multe lucruri (motocicleta iti va da avertizari) ca sa vrei sa testezi limita, sa intelegi de ce o manevra se face asa si nu altminteri.

 

Oricum, fapta e comisa, eu imi pastrez parerea ca era bine sa incepi cu ceva mai usor (in primul rind) si mai putin puternic.

Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update: In sfarsit sunt gata toate actele si numerele :)

 

Aseara am adus-o si azi am scos-o putin la plimbare sa-i iau suport de numar. (nu mai are nr prins cu scotch)

 

Cauciucurile sunt din 2012 si am inteles ca uzura ar fi undeva la 60% ( mai au 40%). Ar trebui sa-i iau acum cauciucuri sau mai pot astepta ...2-3 luni? Mie aderenta mi se pare ok, o singura data am blocat roata spate ...intentionat.

 

Iesiti pe undeva diseara ? :)

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din nou membrilor forumului. Gata! Din 22 sunt posesor de "A". Ce a fost mai usor a trecut. Acum trebuie incet-incet sa trec si la partea de achizitii. Asadar, mi-ar prinde bine niste sfaturi legate de magazine cu preturi bune si echipamente de protectie de buna calitate de la care sa imi cumpar echipament. Deci, unde gasesc in Bucuresti un magazin cu echipamente de protectie la care raportul calitate/pret este bun si care sunt si fair-play, in sensul ca nu te sfatuiesc sa achizitionezi echipamente care le aduc lor profitul cel mai mare, in schimb recomanda cele mai bune variante pentru cumparator si care tin si cu buzunarul acestuia.

De asemenea, in continuare sunt atras de Virago 535, asadar daca aveti ponturi legat de asa un motor, preferabil din zona Bucurestiului, sunt binevenite. Nu vreau unul neaparat foarte accesorizat, prefer mai degraba unul intretinut bine.

Multumiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shop4moto.ro (Scorpio Motors) pe Lizeanu
motodiscount.ro au magazine pe Viilor si in Baneasa cu stocuri diferite. Shop4moto si motodiscount Baneasa, super de treaba personalul.

 

edit: sau poti astepta pana la SMAEB, pe 21-23 aprilie, unde ai o la dispozitie mai multe magazine intr-un singur loc.

Editat de DJK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos motorul, sa il stapanesti sanatos si sa te fereasca de belele.

Ehei, daca te-ar feri motoru' de belele ar fi ceva. Nasol e ca tre' sa-l feresti tu pe el (si pe tine) :) Frumoasa mobra, s-o calaresti cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Tatal meu a luat permisul pentru A si acum vrea sa isi cumpere o motocicleta. Are 1.80m inaltime si aproximativ 85 kg. Vrea ceva comod atat pentru oras cat si pentru drumuri lungi, drumetii cu cortul etc.Am vazut impreuna mai multe motociclete dar nu stim care este cea mai fiabila, manevrabila atat in oras cat si in afara. Daca a-ti putea sa imi dati niste sfaturi in legatura cu asta. Eu nu pot sa il indrum deoarece am condus numai 125cc pana acum, urmeaza sa dau pentru A2 in vara. Bugetul ar fi 2500euro maxim! Multumesc.

Editat de EduardSim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cruiser, as zice.

Intruder...Virago 750 (poate prea mic ăsta), mai merge En500, cu niste comenzi avansate. La bugetul ăsta, altceva din categoria cruiser nu prea cred că găsește.

 

Touring, cu gramada, pe talia lui. In buget chiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea comod pentru drumuri lungi cu ceva bagaj de carat, cred ca se poate sa dam "noi" ceva sugestii...nu?

nu stiu, m-am gandit ca sunt multe care s-ar potrivi pentru drumuri lungi cu ceva bagaj de carat.. prima triere fiind mai mult in functie de gusturile fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...