Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Este suficient de safe sa iei un SH verificat temeinic de o persoana in a carei expertiza tehnica ai incredere. Pot exista probleme legate de orice chiar si cu o motocicleta noua scoasa din cutie, doar ca incidenta lor e mai mica. Pot exista probleme legate de multe chestii aferente mobrei pe care niciun mecanic nu le poate observa pentru ca nu utilizeaza atelajul zilnic.

 

Sfatul meu este, la final, sa-ti iei motorul pe care ti-l permiti. Dupa ce-l iei o sa trebuiasca sa-l intretii, sa te intretii pe tine, familia ta si tot ce ai in jurul tau cel putin la acelasi nivel ca pana acum. Decizia daca e nou sau nu, daca ai incredere intr-un mecanic sau nu, daca e din strainatate sau nu e doar a ta. Daca as fi in locul tau, din nou, as alege un motor SH, la un pret cat mai rezonabil, intr-o stare tehnica impecabila (la 4500EU iti permiti sa ai asteptarea asta) pe care sa mergi fara sa schimbi nimic cu exceptia consumabilelor cel putin 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic sa dai cu banu pentru ca ai aceleasi sanse...50:50.

50:50 sa o dai pe jos indiferent daca este noua sau SH

50:50 sa intre un bou in tine cu ea noua sau SH

 

Dar iti garantez 100% ca indiferent ce iti vei lua iti va placea, iar diferenta de 1500 de euro reprezinta sau nucireasa de pe tort.

Sa iti explic: NIMIC, dar nimic nu se compara cu senzatia de a fi tu primul care o scoate din cutie, care o atinge, ii da cheie si se infige in ea, stii tu cum este.....zi-mi ca nu am dreptate.

 

Totusi, daca gasesti una cu ~10.000 km este ca si cum este aproape noua ...da, stiu suna ca povestile din studentie dar asta este realitatea. Cand rupi sigiliul pierzi ceva din valoare.

 

Eu nu mi-am permis sa ii rup sigiliul la a mea, mi-as fi dorit fooooarte mult, dar pur si simplu nu mi-am permis sa dau 14k pe una noua asa ca a trebuit sa ma multumesc cu una utilizata dar cu 9500km in bord :D

 

Deci decizia este la tine sau la ban. Pana la urma conteaza daca chiar vrei sa ai acel sentiment ca esti primul.

 

P.S. Mare atentie daca iti cumperi SH din afara Romaniei sa nu iti iei motocicleta cu mai putin de 6000km sau 6 luni de la prima inregistrare deoarece se considera ca este motocicleta noua si va trebui sa platesti TVA in Romania.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.S. Mare atentie daca iti cumperi SH din afara Romaniei sa nu iti iei motocicleta cu mai putin de 6000km sau 6 luni de la prima inregistrare deoarece se considera ca este motocicleta noua si va trebui sa platesti TVA in Romania.

 

Succes.

Multumesc, Adixgl... pe asta chiar nu o stiam... Nu ca as fi luat ceva de genul... nu ca nu as vrea dar un motor de genul asta m-ar costa mai mult decat daca l-as lua din Romania... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna oameni buni

de saptamina viitoare sper sa intru in posesia unei noi categorii pe permis:"a".ca orice incepator nerabdator am inceput cautarile cu aproximativ o luna in urma..dupa ceva experiente esuate cu achizitia unui z750,am ajuns la concluzia ca mi-ar placea un moto intre 600 si 800 capqcitate,80% folosit pr strada si 20%pe ceva drumuri forestiere ,pt o iesire la munte (nu sarituri din stinca in stinca ca o capra neagra)..am 1.80 si 85kg si mi-au facut cu ochiul z750 kawa si ktm 990sm(pot sa renunt la cei 20% pt un z750)..buget vreo 4000 daca e din tara si cu acte si stare motor in regula(dupa ceva experiente cu z-ul incep sa cred ca e imposibil intara)..am vazut si gsr 600 ,dar cred ca sint un pic penibil pe el..un z1000 ,care mi-a placut la nebunie,dar m-a si speriat...nu am reusit sa gasesc in apropiere un ktm sa vad ce si cum..gresesc cu cele doua modele z si ktm-ul sau sint ok (si mai ales bugetul)? ..ceva recomandari?..multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna seara ..

 

De curand m am inscris la scoala pt A si sunt intr o dilema ,probabil cu totii va ti pus intrebarea ..ce motor mi s ar potrivi??

Am 1.70m 73kg si optez pt Kawasaky z300 , yamaha Mt 03, duke 390 si bmw g310r...conform cu ceeace am citit pe forumuri aici pt inceput indicat ar fii un motor sub 600cmc pt a prinde curaj si a invata sa il controlezi ..

 

Va rog daca sunteti la curent cu motoarele mentionate sa ma ajutati cu un sfat ?

Ms frumos

DRIVE SAFE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ice97

@Razvan Funk

@Walker_RF

 

De ce nu va luati ceva care va place sau v-a placut inainte de scoala moto , sau dupa ce ati luat examenul . Altfel tot timpul o sa aveti remuscari ca v-ati luat dupa x sau y de de pe forum ! Sunt multe topicuri deschise unde gasiti pareri sau poate chiar raspunsuri ! In general cei care intreaba ce sa isi cumpere nu o fac fiindca nu stiu ce sa isi ia , ci fiindca le este frica sa ia o decizie !

Pana la urma o motocicleta e ca o pereche de adidasi , iti iei ceva ce iti place si dupa aia iti dai seama daca te simti bine in ei , daca nu te strang , daca poti sa practici sportul preferat in ei fara sa ai probleme !

Oricum prima motocicleta la unii ramane pentru mult timp iar la unii se schimba repede !

O sa va dati seama rapid cum sta treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, as vrea sa primesc cateva sfaturi din partea unor oameni mai experimentati in alegerea de a imi cumpara o motocicleta care se incadreaza in limitele A2, chiar daca din fabrica nu au maxim 35KW voi incerca sa o limitez, eu am in vizor 2 modele insa imi este putin greu sa aleg intre 2 si 4 pistoane. Ma gandesc la Kawasaki er6n 2006-2009 si la Honda Hornet 600 2005-2007, motocicleta o voi folosi pentru a ma deplasa din punctul A in punctul B nu am nevoie de foarte mare viteza, la Kawasaki ma atrage ca are un cuplu bunicel si in oras este mai comoda din cate am auzit iar la Honda ma atrage sunetul ca e in 4. Ultimele 2 motoare pe care le-am avut au fost enduro, un EXC 300 2t din 2000 si momentan detin un 525 din 2005 cu care am mai mers si pe asfalt din cand in cand, vreau sa renunt la enduro momentan si sa trec pe strada, de aceea apelez la voi sa ma ajutati sa aleg ceva care sa nu fie nici foarte plictisitor dar sa fie si cat de cat fiabila. Orice sfat e bine primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hornetul nu il poti limita legal. are peste 70 kw nelimitat. er6n am 2 prieteni cu el limitat legal si inmatriculat legal pe A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Ce motocicleta imi recomandati pentru cat. A1? Daca se poate sa nu depaseasca 1200€ (second-hand). M-am gandit la o Honda CBR 125 dar mi s-a spus ca nu este confortabila pentru cineva de inaltimea mea, 1.86.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dionysos Imi place foarte mult. In caz ca nu gasesc ceva asa cum imi doresc cu adevarat, cred ca o s-o aleg pe asta. Chiar e foarte ok.

 

@dragos Nu-mi place cum arata. Eu vreau ceva mai sport, gen aprilia rs/yamaha yzf.

Multumesc oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

 

De curand mi-am luat permisul (categoria A2), si acum as dori sa-mi achizitionez un motor, dar sunt indecis. As opta intre suzuki gs500 si bmw f650 funduro. Motocicleta o sa o folosesc mai mult prin oras, dar odata la cateva saptamani am de facut un drum de 1400 km.

Voi ce mi-ati recomanda?

 

Ps: Bmw f650 se incadreaza la A2 din fabrica sau trebuie limitat?

 

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dionysos Imi place foarte mult. In caz ca nu gasesc ceva asa cum imi doresc cu adevarat, cred ca o s-o aleg pe asta. Chiar e foarte ok.

 

@dragos Nu-mi place cum arata. Eu vreau ceva mai sport, gen aprilia rs/yamaha yzf.

Multumesc oricum.

Probabil ai 16 ani, esti inalticut si te mai faci pina la 18, ar trebui sa intelegi ca nu poti urca pe orice bicicleta de 125 din cauza dimensiunilor tale mari raportate la dimensiunile lor mici (valabil pentru sportive si naked-uri).

Singurele care ti s-ar potrivi dpdv dimensional sint supermoto-urile sau enduro (in general supermoto e un enduro cu jante de aceeasi dimensiune fata-spate si ceva diferente mici pe la suspensii si frine, la cele mai pretentioase si cadrul e modificat).

Supermoto-ul e si arma suprema pentru oras, trece pe oriunde (ingusta, ghidon inalt si oglinzi inalte, etc.) si e foarte manevrabila (mult mai manevrabila decit enduro-ul din care deriva din cauza rotii mici pe fata). Eu zic ca asigura si un pic de extra-siguranta in mers datorita pozitiei drepte in sa, vezi de sus si pina departe tot ce se intimpla pe strada.

 

Varadero 125 e o simpla manevra de marketing, tinerii de 16 ani nu prea gusta touring-ul (cu sau fara partea de adventure) si de fapt nici nu prea ai avea cu ce face touring la maxim 15CP; eu cred ca tie ti-a luat ochii faptul ca e "carenata" si pare o motocicleta "adevarata". DIstanta pina la ce iti place tie (sport) e foarte mare la orice capitol.

 

Eu cred ca prima motocicleta ar trebui sa fie de invatare si adaptare la exigentele mersului pe 2 roti motorizate, ai nevoie de la ea sa fie usoara, manevrabila si supla (la tine mai conteaza sa fie si dimensionata corect pentru fizicul tau); sincer, XTX-ul ala ti s-ar potrivi perfect, fiind ea mai "intre genuri", asa. Urca-te pe ea si nu o sa vrei sa te mai dai jos, crede-ma.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai 16 ani, esti inalticut si te mai faci pina la 18, ar trebui sa intelegi ca nu poti urca pe orice bicicleta de 125 din cauza dimensiunilor tale mari raportate la dimensiunile lor mici (valabil pentru sportive si naked-uri).

Singurele care ti s-ar potrivi dpdv dimensional sint supermoto-urile sau enduro (in general supermoto e un enduro cu jante de aceeasi dimensiune fata-spate si ceva diferente mici pe la suspensii si frine, la cele mai pretentioase si cadrul e modificat).

Supermoto-ul e si arma suprema pentru oras, trece pe oriunde (ingusta, ghidon inalt si oglinzi inalte, etc.) si e foarte manevrabila (mult mai manevrabila decit enduro-ul din care deriva din cauza rotii mici pe fata). Eu zic ca asigura si un pic de extra-siguranta in mers datorita pozitiei drepte in sa, vezi de sus si pina departe tot ce se intimpla pe strada.

 

Varadero 125 e o simpla manevra de marketing, tinerii de 16 ani nu prea gusta touring-ul (cu sau fara partea de adventure) si de fapt nici nu prea ai avea cu ce face touring la maxim 15CP; eu cred ca tie ti-a luat ochii faptul ca e "carenata" si pare o motocicleta "adevarata". DIstanta pina la ce iti place tie (sport) e foarte mare la orice capitol.

 

Eu cred ca prima motocicleta ar trebui sa fie de invatare si adaptare la exigentele mersului pe 2 roti motorizate, ai nevoie de la ea sa fie usoara, manevrabila si supla (la tine mai conteaza sa fie si dimensionata corect pentru fizicul tau); sincer, XTX-ul ala ti s-ar potrivi perfect, fiind ea mai "intre genuri", asa. Urca-te pe ea si nu o sa vrei sa te mai dai jos, crede-ma.

Nu stiu ce sa zic.. ai dreptate in tot ce spui.

Am aruncat o privire mai detaliata la yamaha xt125x si pare destul de ok. Prima oara m-am uitat doar in mare..si nu mi-a placut pentru ca am zis ca arata ca o bicicleta cu motor, gen alea subtiri pe care le vezi la concursuri la tv. Dar yamaha xtx arata putin mai diferit, e dragut design-ul. Daca gasesc una ca asta https://s2.postimg.org/ck4fkqvuh/1111111111111111111111111.jpg cred ca o cumpar in secunda doi. M-ai cam convins putin :P

 

Varadero chiar imi place. Pare o motocicleta "adevarata", asa cum ai spus si tu. Ma intreb daca va fi greu sa o controlez sau sa o tin..nu am condus niciodata o motor.

 

 

@Anthalius, daca vrei sport, poti sa incerci o Yamaha R125. Dupa specs, ar fi cu vreo 5cm mai inalta in sa decat un cbr 125.

O ador, astea imi plac foarte mult. Pacat ca nu-mi permite bugetul.

» Post actualizat in 24 Aug 2017 15:53

UP. Mai astept recomandari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...