Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

1.67 - 1.70 m /2 = 83,5 - 85 cm (lungimea piciorului / naked). Dacă adaugi un 2 cm de talpă la încălţăminte = 87 cm.

Înălţimea şeii (faţă de sol) ar fi de 81 cm la YZF 125.

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_r125 08.htm

Îţi mai rămân şi 5 cm de rezervă.

Dacă ai însă şi picioarele puţin mai lungi ...  :D nicio problemă. E numai bună alegerea ta.

 

Multumesc mult!🥰

Acum 9 ore, AdrianB1 a spus:

La 1.67-1.70 cred ca poti merge linistita pe orice moto de 125cc. De obicei motocicletele de strada au inaltimea seii cam 83cm, un pic mai mult (spre 88cm) la cele mai offroad, dar la 125cc sunt la 77-79cm. YZF 125 e mai inalta, 82 cm, vezi aici:https://bikez.com/motorcycles/yamaha_yzf-r_125_2009.php , probabil nu poti pune ambele talpi pe sol dar e suficient sa pui varfurile, e o motocicleta usoara.

Eu nu vreau sa ajung exact pe sol....numai cat să reușesc să mă strecor printre mașini.Daca ajung cu vârfurile e perfect.

Multumesc frumos!❤✌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 10 ore, Enache Maria a spus:

Buna!

Sunt fata am 16 ani si 1.67 - 1.70 si nu stiu ce motocicleta de 125cc mi se potriveste. Eu ma gândeam la un yzf 125 dar nu stiu daca ajung cu talpa pe pământ.Am cautat pe foarte multe site.uri niste informatii dar tot nu sunt lămurită asa ca as vrea sa ma ajutati.Sa imi spuneti daca e prea inalta pt mine si sa imi dati alte exemple de motociclete care mi s-ar potrivi (de preferat sport).

Maria,am 1,67 m inaltime si ajung jos ok cu talpa de pe yzf 125. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Enache Maria a spus:

Buna!

Sunt fata am 16 ani si 1.67 - 1.70 si nu stiu ce motocicleta de 125cc mi se potriveste. Eu ma gândeam la un yzf 125 dar nu stiu daca ajung cu talpa pe pământ.Am cautat pe foarte multe site.uri niste informatii dar tot nu sunt lămurită asa ca as vrea sa ma ajutati.Sa imi spuneti daca e prea inalta pt mine si sa imi dati alte exemple de motociclete care mi s-ar potrivi (de preferat sport).

Una rosie.🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Maria

Baietii cred ca te-au lamurit, teoretic n-ai nicio problema (tine cont ca este importanta lungimea picioarelor in raport cu inaltimea). 
Cu toate astea, cea mai buna treaba este sa incaleci una si sa vezi exact cum sta treaba. 
Nu stiu insa daca ai aceasta posibilitate la tine in oras.

Daca nu exista un topic dedicat motorului pe care il vrei, poti face tu asta. Apoi vezi daca e cineva in la tine in oras (zona) care are modelul respectiv, nu cred ca n-o sa te ajute. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Enache Maria a spus:

Super!Asta înseamnă că ar trebui să ajung si eu.Multumesc mult!❤

Cu placere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

Buna Maria

Baietii cred ca te-au lamurit, teoretic n-ai nicio problema (tine cont ca este importanta lungimea picioarelor in raport cu inaltimea). 
Cu toate astea, cea mai buna treaba este sa incaleci una si sa vezi exact cum sta treaba. 
Nu stiu insa daca ai aceasta posibilitate la tine in oras.

Daca nu exista un topic dedicat motorului pe care il vrei, poti face tu asta. Apoi vezi daca e cineva in la tine in oras (zona) care are modelul respectiv, nu cred ca n-o sa te ajute. 

Nu ar fi o idee rea.Multumesc de sfat🙏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara detin categoria A din 2009 dar am mers mai mult pe maxiscuter iar ca si motor ultimul a fost o honda hornet 2003 care nu mi a placut foarte mult ,mai nou vreau sa imi cumpar din nou o motocicleta dar nu nu sunt decis si va cer sfaturi ținând cont ca am 170cm înălțime si vreo 88 kg ce alte variante ar trebui să caut sa fie ceva atât pentru oraș cat si pentru exterior . Va mulțumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Depinde mult de buget. Insa, daca vrei sa iti faci o idee orientativa, baga-ti datele pe acest site: http://cycle-ergo.com/ si vezi cam la ce motor te opresti. Tine cont ca acolo, motoarele sunt fara comprimarea statica a suspensiei, adica se mai lasa vreo 3 cm lejer la kilele tale, adica scazi 3 cm din inaltimea șeii (calculated seat height).

 

De recomandat, e greu fara un buget. Noua? SH? Cat la suta in oras si cat la suta in exterior? 

 

Citat

La inaltimea ta un CB500x sau NC750DCT. Acu depinde si pe unde mergi in afara.. VStrom650 daca poti proba si ajungi bine cu talpa iarasi e OK.

 

Da, un v-strom e ok dar e greutz, daca nu stie sa il manevreze in oras, la inaltimea lui, posibil sa aiba probleme. 

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.01.2021 la 0:02, Andrei112 a spus:

Sall

Anu acesta as vrea sa dau de permis(cat a1) 😁

Si nu sunt decis ce motor sa aleg si care mi s ar potrivi cel mai bine 

Am 1.62 inaltime😟 

Din cate am vazut cbr ul este cel mai mic(la inaltimea șeii ma refer)

Daca puteti sa mi dați voi alte ex

Buget 2500€

Ms anticipat! 😘 

 

 

Ca idee generala pentru toti cei care deschid subiecte noi la sectiunea Incepatori: cititi putin si ce titluri au celelalte subiecte deschise tot aici, e posibil sa va regasiti intr-unul din ele. Si scutiti timp pretios.

 

http://cycle-ergo.com/ e site-ul.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
1 oră în urmă, misionaru a spus:

Salut!

Depinde mult de buget. Insa, daca vrei sa iti faci o idee orientativa, baga-ti datele pe acest site: http://cycle-ergo.com/ si vezi cam la ce motor te opresti. Tine cont ca acolo, motoarele sunt fara comprimarea statica a suspensiei, adica se mai lasa vreo 3 cm lejer la kilele tale, adica scazi 3 cm din inaltimea șeii (calculated seat height).

 

De recomandat, e greu fara un buget. Noua? SH? Cat la suta in oras si cat la suta in exterior? 

 

 

Da, un v-strom e ok dar e greutz, daca nu stie sa il manevreze in oras, la inaltimea lui, posibil sa aiba probleme. 

 

 

Va mulțumesc si imi cer scuze ca nu am scris si bugetul care este încadrat la maxim 3000 euro 🙂 mai mult pe SH 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

În spiritul topicu-ului, vin și eu cu o rugăminte/întrebare către voi: ce motor SH ar fi potrivit pentru condus 80%urban-20%(sper) extra-urban (dar, ca să fim siguri, mai mult urban) pentru un individ de 186 cm, 100 și oleac' de kile, cu un buget estimativ de 3000 de euro? Ideal, motorul să aibă ABS. Am 37 de ani, categoria B de vreo 13-14 ani (parcă), iar A-ul sper să-l iau cu succes anul ăsta (deci nici achiziția nu o să fie prea curând, probabil, dar să încep un research cât de cât). Deci nu mă interesează wheelies, squidding și liniuțe, ci o navetă/plimbare de oraș și împrejurimi confortabilă, dar nu neapărat leneșă. Ca stil, vizual cel puțin, că nu am avut ocazia să urc pe ele, îmi plac naked, standard/clasic/retro, ADV, deci prin zona asta foarte bine și clar definită. :)) 

Mulțam! 🛵

Editat de alxp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Lucian_M a spus:

 

Vorba aia: accelerația FIE CU tine. 😂

😊

@alxp  eu fiind fidel firmei Honda ti-as recomanda ceea ce am probat sau ceea ce am de la ei.

Ca gabarit suntem aproape la fel.

Daca poti sa maresti bugetul cu 1000-1500 € (cam mult, recunosc) ai doua variante:

Transalp XL700V

CB500X

Daca ramai la cei 3000 € poti incerca

CBF600, model PC43, adica fabricatie dupa 2007, motor cu injectie. Astea le gasesti de pe la 2500 €.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Lucian_M said:

Direct Hayabusa, ce să faci doar cu 110 cai... Sau vreun Panigale.

Vorba aia: accelerația e la tine. 😂

Pff, păi la 3 mii nu mai bine iau două hayabuse? să fie acolo, zic 😅

 

3 hours ago, Silver Arrow said:

😊

@alxp  eu fiind fidel firmei Honda ti-as recomanda ceea ce am probat sau ceea ce am de la ei.

Ca gabarit suntem aproape la fel.

Daca poti sa maresti bugetul cu 1000-1500 € (cam mult, recunosc) ai doua variante:

Transalp XL700V

CB500X

Daca ramai la cei 3000 € poti incerca

CBF600, model PC43, adica fabricatie dupa 2007, motor cu injectie. Astea le gasesti de pe la 2500 €.

 

Mersi mult pentru sugestii! Le trec pe listă și investighez. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...