Sari la conținut

Sr50 Fara Acte! Am Vre-o Sansa?


gighaiosu
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

Am o mare nedumerire....am un Sr50 ditech pe care am dat 700 euro si am mai bagat in el inca 200,si habar n-am daca voi putea circula vreodata cu el in regula......la el n-am nici un fel de act,si nici un fel de dovada vanz-cumpr.

Am auzit ca se poate plati o taxa la primarie si se poate circula.....oare e adevarat?

V-as fi foarte recunoscator pt sfaturi!Chiar nu stiu cum sa fac....mai ales ca am bagat atatia bani in el.pls help!

MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Am o mare nedumerire....am un Sr50 ditech pe care am dat 700 euro si am mai bagat in el inca 200,si habar n-am daca voi putea circula vreodata cu el in regula......la el n-am nici un fel de act,si nici un fel de dovada vanz-cumpr.

Am auzit ca se poate plati o taxa la primarie si se poate circula.....oare e adevarat?

V-as fi foarte recunoscator pt sfaturi!Chiar nu stiu cum sa fac....mai ales ca am bagat atatia bani in el.pls help!

MS

 

deci daca nu ai nici un act pe el nu`i bine...........la primarie nu exista asa ceva a fost joi un prieten de al meu care ii in aceeasi situatie (sr 80).deci nu se poate

el a facut contract de vanzare-cumparare aiurea de mana si cu ala umbla (cand il opreste arata ala si merge mai departe,,,in schimb daca in prinde la un control mai amanuntit valabil si pt tine dosar penal complicitate la furt..........NU STIU CE SA ZIC Sa vedem ce parere au alti frati Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Am o mare nedumerire....am un Sr50 ditech pe care am dat 700 euro si am mai bagat in el inca 200,si habar n-am daca voi putea circula vreodata cu el in regula......la el n-am nici un fel de act,si nici un fel de dovada vanz-cumpr.

Am auzit ca se poate plati o taxa la primarie si se poate circula.....oare e adevarat?

V-as fi foarte recunoscator pt sfaturi!Chiar nu stiu cum sa fac....mai ales ca am bagat atatia bani in el.pls help!

MS

Salut.

cum de ai facut prostia sa`l ei fara acte? nici macar contract vanzare-cumparare.

e foarte nasoala treaba.pune`te in situatia asta : te opreste gaboru , te intreaba de acte , tu ii zici ca nu ai, ce o sa se intample ??

Ai foarte mare grija

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trimite lumea aiurea pe la rar! Eu am la scuter factura in romana si act de vanzare cumparare tip, si nu am rezolvat nimic la rar, nici nu sau uitat la ele, mi-a spus ca-mi trebuie c...atul ala de talon in italiana(cartea de identitate) Am dat si peste un jegos de examinator, avea numai figuri in cap. Mi-au facut un dosar in care scrie lipsa acte de provenienta! Nu stiu ce sa mai fac, am vb cu un baietas in trafic si mi-a spus ca nici el nu a avut acel talon dar a reusit sal inmatriculeze!

 

Cine stie cum le inmatriculam si noi, sa ne lumineze?

 

fiti cu ochi n' patru , si nu fiti manelisti purtati casca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dute cu scuterul la R.A.R si iti fac ei acte...99% :bounce: cel putin la masini face sigur:)

Bafta

 

Nu mai vorbi din auzite pentru ca mai mult il incurci pe om. Daca nu ai acte (fie ca e scuter sau masina) nu-ti face RAR-ul nici pe dracu`. Asta doar poate printr-o tara bananiera.

Ghigaiosule si alti ca tine nu mai cumparati nimic fara acte pentru ca dupa aia voua vi se "sparg oalele in cap" si va alegeti cu dosar penal, iar pe langa asta nu faceti decat sa sprijiniti furtul de motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

padawan deviezi de la subiect da ii buna si intrebarea ta sa mai discutat si ii ceva legat cu primarie...eu cand am fost la vama sa imi platesc vama iam zis ca nam acte de provenienta din magazin numa cartea de identitate in italiana o zis ca sa ma duc de acolo ca ma poate legitima si sami dea amenda 20 de mil si confiscarea scuterului (septembrie-octombrie 2006) asa ca mam dus vantu de acolo la rar sa`l imatriculez cand am fost ultima data mio cerut actele de provenienta fara alea nu face nimic apoi nush ce sa zic

 

dute cu scuterul la R.A.R si iti fac ei acte...99% :bounce: cel putin la masini face sigur:)

Bafta

iuiu daca el merge la rar cu scuteru si zice ceva de genu buna ziua am venit cu scuteru sa imi faceti acte ca nu am la el direct il confisca si cheama militia .daca sar putea face asa ceva apoi orice scuter furat se poate face acte la el ce sar intampla te gandesti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trimite lumea aiurea pe la rar! Eu am la scuter factura in romana si act de vanzare cumparare tip, si nu am rezolvat nimic la rar, nici nu sau uitat la ele, mi-a spus ca-mi trebuie c...atul ala de talon in italiana(cartea de identitate) Am dat si peste un jegos de examinator, avea numai figuri in cap. Mi-au facut un dosar in care scrie lipsa acte de provenienta! Nu stiu ce sa mai fac, am vb cu un baietas in trafic si mi-a spus ca nici el nu a avut acel talon dar a reusit sal inmatriculeze!

 

Cine stie cum le inmatriculam si noi, sa ne lumineze?

 

fiti cu ochi n' patru , si nu fiti manelisti purtati casca!

cu pile inmatriculezi si un avion..... :what: :bounce: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten si a inregistrat scuterul la primarie, doar pe baza actului de cumparare - vanzare

:bounce:

Salut...ar fi bine sa fie doar asa , dar primariile difera intre ele. Acuma nu stiu cum e la voi in Salonta acolo

Am tot zis ca ma duc si eu sa`l inregistrez...ca tot act vazare-cumprare am. Sper sa fie la fel ca la Salonta :angry: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am vorbit cu cineva mai "inalt" sa zic asa si mi-a zis ca e necesara o cerere care sa contina datele de provenienta[factura,chitanta,contract etc] sau daca NU,o DECLARATIE pe PROPIA RASPUNDERE cu provenienta scuterului...cel putin se pare ca se rezolva,o sa fac cererea si va tin la curent,daca va intereseaza...Oricum la pimarie sunt necesare minim 10 sau 15 scutere[cereri] pt inregistrare, si aici la "salonta" apropo :lol: ,nu cred ca am vre-o sansa pt ca pe ceilalti posesori nu-i intereseaza,pentru ca nimeni nu-i streseaza daca nu ies din localitate,dar inca mai sper...

 

Oricum am altceva de intrebat:

Am cumparat inca un scuter la fel,dar e lovit,si are acte,factura,dar nu vreau sa schimb cadru pe care e seria,ci vreau sa o iau de acolo si sa o pun pe cadrul meu[sa o ilocuiesc pe cea la care n-am acte]...intrebarea e ...se poate?daca da cum?....

asfalt uscat!....salutari de la "salonta" !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fiu sincer nu vreau sa-mi creez antipatii, insa imi doresc sa nu reuseasca nimeni sa inregistreza scooter fara acte, din simplu fapt ca se incurajeaza furtul, si eu nu vreau sa-mi fie furat si revandut si pe urma culmea inscris ... Si imi mai doresc ceva, sa se imulteasca verificarile in trafic de 1000 de ori, ca altfel o sa ne fure si pe noi cu tot cu scooter ... Dc sa transpir eu de fiecare data cand imi parchez scooteru, cu tot cu alarma, pager si casco...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosminake parerea mea e ca nu ai destul sange unde trebuie :lol: sa o iei pe mami pe motor cu matura sa-i bata pe-aia care vor sa-ti suteasca motoru. Faza cu furtul ok, controalele in trafic nu.

 

gighaiosule, eu zic sa nu incerci asa ceva, mai bine schimba cadru daca poti. Daca te prind o sa ai mari probleme, e uz de fals :lol: Cu inregistrarea ai nimerit-o: la primarie se face un fel talon in functie de o declaratie cu toate datele scuterului: de la serie la dimenisuni, motor, culoare etc + tie iti mai trebuie declaratie pe propria raspundere ca scuterul nu este furat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosminake parerea mea e ca nu ai destul sange unde trebuie :lol: sa o iei pe mami pe motor cu matura sa-i bata pe-aia care vor sa-ti suteasca motoru. Faza cu furtul ok, controalele in trafic nu.

 

prietene probabil tu n-ai muncit pt banii de scooter, i-ai luat de la tati... iar apropo de mami eu spre deosebire de tine nu mai stau cu mami de mult timp...

lasa vitejia, ca banii n-au nici o legatura cu ea, prostia da ...

:lol:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene :lol: am muncit de 10X mai mult ca tine sa-mi iau trocariciu. De un an tot muncesc pentru el :finger: Ah si n-am servici, deci gandeste ce greu am castigat banii :lol: Nu stau sa ma cert pe forum, noi tre sa fim tovarasi. Ma deranjeaza faza cu controalele ti-am zis. Mami nu tre sa stea cu tine, poate sa faca naveta cand te sui pe scuter :lol: "Tati" nu mi-a luat decat o jucarie cand aveam 3 ani si cadouri de Craciun. Sti eu sunt ala rasfatat, tu esti ala sarac si muncitor. NU E ASA! Munciti si voi 1 luna ca aveti o lene in voi de va intretin parintii la 25 de ani :lol: si va luati scuter. Cand se ia unu de voi il faceti copil rasfatat, e singura voastra replica, voi doar ati muncit. Cand ti-oi lua casa ce mai faci? Daca o sparge cineva.

 

Vezi cum vorbesti cu mine, si ce semne folosesti. Consider ca am vorbit destul de respectuos cu tine :finger: Ce am zis a fost mai mult o gluma, dar tu nu sti expresia cu "strange-ti jucariile si pleaca acasa"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene :lol: am muncit de 10X mai mult ca tine sa-mi iau trocariciu. De un an tot muncesc pentru el :finger: Ah si n-am servici, deci gandeste ce greu am castigat banii :lol: Nu stau sa ma cert pe forum, noi tre sa fim tovarasi. Ma deranjeaza faza cu controalele ti-am zis. Mami nu tre sa stea cu tine, poate sa faca naveta cand te sui pe scuter :lol: "Tati" nu mi-a luat decat o jucarie cand aveam 3 ani si cadouri de Craciun. Sti eu sunt ala rasfatat, tu esti ala sarac si muncitor. NU E ASA! Munciti si voi 1 luna ca aveti o lene in voi de va intretin parintii la 25 de ani :lol: si va luati scuter. Cand se ia unu de voi il faceti copil rasfatat, e singura voastra replica, voi doar ati muncit. Cand ti-oi lua casa ce mai faci? Daca o sparge cineva.

 

Vezi cum vorbesti cu mine, si ce semne folosesti. Consider ca am vorbit destul de respectuos cu tine :finger: Ce am zis a fost mai mult o gluma, dar tu nu sti expresia cu "strange-ti jucariile si pleaca acasa"

 

 

frate ai muncit de 10X mai mult decat mine pt un scooter pt ca nu te duce capu ... eu mi-am luat scooter pt ca nu mai suport aglomeratia din buc la volan... Si n-am spus nici un moment ca-s sarac, nici bogat, potrivit dar pe barba mea ... Tu mergi la carat de baxuri ca in vreo 20 de ani sa-ti iei masina ... Asa ca nu mai vb tu de mama mea ca esti cam sarac cu duhu, aia nu-i gluma ... Inchei discutia..

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosminake...n-am zis ca sunt sarac :lol: Asta ai vrut tu sa intelegi :finger: Daca vrei te ingrop in bani (suna cam manelist :lol:) Ideea e urmatoarea: parinti nu-mi cumpara lucruri mari ca nu vreau nici eu, nici ei. Daca ar fi chestia poate imi iau si un Ferrari, buzunarele ii duc. Daca tu carai baxuri in copilarie, nu toata lumea face asta. Eu nu ma angajez la terase cum oi fi facut tu, la mine se numeste scoala: olimpiade, burse, bla bla. Incearca sa faci tu bani fara carte de munca (servici) mai rpd ca mine. Acu o sa zici vai, e tocilar, dar iarasi ti se pare :lol:

 

Eu zic ca discutia asta nu-si are rost pe topicul asta, daca vrei sa vorbim ma gasesti pe Y!M: anton_rolly. Uite ca tocmai m-ai facut sa ma cert aiurea pe un topic, lucru pe care nu l-am mai facut :finger:

 

Cheers :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosminake...n-am zis ca sunt sarac :finger: Asta ai vrut tu sa intelegi :finger: Daca vrei te ingrop in bani (suna cam manelist :lol:) Ideea e urmatoarea: parinti nu-mi cumpara lucruri mari ca nu vreau nici eu, nici ei. Daca ar fi chestia poate imi iau si un Ferrari, buzunarele ii duc. Daca tu carai baxuri in copilarie, nu toata lumea face asta. Eu nu ma angajez la terase cum oi fi facut tu, la mine se numeste scoala: olimpiade, burse, bla bla. Incearca sa faci tu bani fara carte de munca (servici) mai rpd ca mine. Acu o sa zici vai, e tocilar, dar iarasi ti se pare :lol:

 

Eu zic ca discutia asta nu-si are rost pe topicul asta, daca vrei sa vorbim ma gasesti pe Y!M: anton_rolly. Uite ca tocmai m-ai facut sa ma cert aiurea pe un topic, lucru pe care nu l-am mai facut :baldy:

 

Cheers :lol:

 

bravo Rolly era si timpul sa iti dai ID-ul de mess,oricum sper sa nu va certati prea rau acolo doar pentru niste vorbe aruncate pe un topic,care au dus la un conflict involuntar din partea amandurora;...dar please...doar suntem fratzi aici...mia asa imi place sa cred..si nu cred ca numai mie!

 

 

...ok gata cu offtopic-ul...totusi daca gasesc un sudor profesionist si dau cu vopsea identica peste nu cred ca si-ar da seama nici un politist de pe aici...oricum mi-ar fi destul de greu sa cred ca imi va verifica seria de pe cadru,asta daca o sa ma orpreasca vreunul din moment ce am numere galbene......

...sper sa-mi reuseasca pt ca la RAR nu-l duc si ce fac eu e doar pt ochiul politistului

 

Si nici eu nu-s de acord cu 1000x mai multe controale la trafic....gandeste-te ca sunt destui ca mine care probabil s-au gandit ca neavand acte nu e mare problema si se rezolva....dar dand aceeasi bani pe scuter precum ai da pe unul cu acte....bine chestia asta[factura,talon] se considera doar un atu pt cei care cumpara...din pacate,pt ca se gandesc ca ..."eee,e de 49cc,nu ma zbat" dar nu chiar asa sta treaba....

Si eu chiar am facut parte din categ de tzepuitzi si chiar ca mi se sparg ouale in cap acum.

Cadrul nu vreau sa-l sch pt ca a fost lovit rau si ma gandesc ca e stramb,cu toate ca nu-mi dau seama la ochi,dar cand o sa-l montez complet...o sa mi se mai sparga niste oua....dar hai ca v-am plictisit destul....

Asfalt uscat!...si pt viitorii posesori se vehicule la clasa 49cc ....nu facetzi prostia mea ,bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo Rolly era si timpul sa iti dai ID-ul de mess,oricum sper sa nu va certati prea rau acolo doar pentru niste vorbe aruncate pe un topic,care au dus la un conflict involuntar din partea amandurora;...dar please...doar suntem fratzi aici...mia asa imi place sa cred..si nu cred ca numai mie!

...ok gata cu offtopic-ul...totusi daca gasesc un sudor profesionist si dau cu vopsea identica peste nu cred ca si-ar da seama nici un politist de pe aici...oricum mi-ar fi destul de greu sa cred ca imi va verifica seria de pe cadru,asta daca o sa ma orpreasca vreunul din moment ce am numere galbene......

...sper sa-mi reuseasca pt ca la RAR nu-l duc si ce fac eu e doar pt ochiul politistului

 

Si nici eu nu-s de acord cu 1000x mai multe controale la trafic....gandeste-te ca sunt destui ca mine care probabil s-au gandit ca neavand acte nu e mare problema si se rezolva....dar dand aceeasi bani pe scuter precum ai da pe unul cu acte....bine chestia asta[factura,talon] se considera doar un atu pt cei care cumpara...din pacate,pt ca se gandesc ca ..."eee,e de 49cc,nu ma zbat" dar nu chiar asa sta treaba....

Si eu chiar am facut parte din categ de tzepuitzi si chiar ca mi se sparg ouale in cap acum.

Cadrul nu vreau sa-l sch pt ca a fost lovit rau si ma gandesc ca e stramb,cu toate ca nu-mi dau seama la ochi,dar cand o sa-l montez complet...o sa mi se mai sparga niste oua....dar hai ca v-am plictisit destul....

Asfalt uscat!...si pt viitorii posesori se vehicule la clasa 49cc ....nu facetzi prostia mea ,bafta! :lol:

 

Da...si eu tot frati zic ca ar trebui sa fim :lol:

Faci cum crezi, eu ti-am zis ce riscuri iti asumi :finger: . Numerele galbene constituie intr-adevar un avantaj pentru unul care nu-i OK cu totul, si casca e si mai importanta. Daca ai, nu prea te opreste nimeni. Nu cred ca o sa-ti verifice seria, desi ar putea sa o faca sa vada daca ce e trecut in "talonul" de la primarie e adevarat :finger:.

Eu iti urez noroc si sa nu ai bafta de controale :lol:

 

P.S: nu ne plictisesti(cel putin pe mine :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stat sa citesc tot insa va zic ca numerele de politie uneori sunt o adevarata binecuvantare, desi multi zic ca e doar o cheltuiala fara explicatie. Nici un echipaj de politie nu e obisnuit sa vada numere de INMATRICULARE pe 49 cc si se cam uita ca vitelu' la poarta noua. Chiar aseara am trecut printr'un filtru si numai ce plecasem din spatele blocului. Observ cu stupoare ca imi lipseste portofelul din compartimentul de casca, ma pipai insa nu dau de el si imi dau seama ca l'am uitat acasa. Incerc sa ii explic ca nu le am insa vede numarul si ma intreaba de permis, ii arat si cursul de legislatie pe care il aveam, culmea, la mine isi da seama ca sunt in regula si imi ureaza o seara buna :lol: Mai bine ca nu le'am avut ca aveam ITP'ul expirat si ramaneam fara certificat :lol:. Daca aveti sansa de a inmatricula un scuter NU ezitati sa o faceti...veti scapa de multe neplaceri. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...