Jump to content
Sign in to follow this  
alecsutzyu

Armura - De care?

Recommended Posts

ce parere aveti despre armura de la dainesse cu protectie cervicala???e cam 334 euro:D)

post-15203-1179218103_thumb.jpg

post-15203-1179218127_thumb.jpg

Arata bine...cine stie daca e si gandita cum arata sa protejeze atunci isi merita banii...parerea mea :bounce:

Mi-am luat eu in primavara, dar nu am apucat sa merg cu ea. Pot spune ca e o senzatie ciudata cu ea si nu merge cu orice fel de casca, trebuie ceva gen SHOEI mai scurta in spate.

ce parere aveti despre armura de la dainesse cu protectie cervicala???e cam 334 euro:D)

arata bine, are multe zone articulate, protectie pentru clavicula (din cate se vede), iar protectia cervicala inlocuieste intr-o oarecare masura race collar-ul.

eu unul zic ca merita.

Am si eu armura asta si-ti pot spune ca e destul de inconfortabila cu protectia cervicala. Iti limiteaza miscarile capului in lateral, astfel ca nu poti intoarce capul sa te uiti in spate. Am casca Shoei XR1000, si nu schimba nimic problema. Umblu cu armura fara protectia cervicala.

Armura asta e proiectata pt. motocross mai mult, asa ca nu rezista la frecarea cu asfaltul. Eu o port pe sub geaca de piele, dar numai la drumurile mai lungi.

Alta sfat este sa probezi armura cu geaca inainte de a o cumpara. S-ar putea sa nu te mai incapa geaca cu armura pe dedesubt. Oricum trebuie sa scoti armurile din geaca inainte...

Te poti uita la versiunea fara "gat", care e cu 30 EUR mai ieftina...

Edited by utzelu

am si eu data comanda la un Alpinestar Bionic Protection Jacket .........e buna de ceva ?

scuze de off topic - ASFALT USCAT :bounce:

post-16383-1179265986_thumb.jpgpost-16383-1179265986_thumb.jpg

post-16383-1179266038_thumb.jpg

Am si eu armura asta si-ti pot spune ca e destul de inconfortabila cu protectia cervicala. Iti limiteaza miscarile capului in lateral, astfel ca nu poti intoarce capul sa te uiti in spate. Am casca Shoei XR1000, si nu schimba nimic problema. Umblu cu armura fara protectia cervicala.

Armura asta e proiectata pt. motocross mai mult, asa ca nu rezista la frecarea cu asfaltul. Eu o port pe sub geaca de piele, dar numai la drumurile mai lungi.

Alta sfat este sa probezi armura cu geaca inainte de a o cumpara. S-ar putea sa nu te mai incapa geaca cu armura pe dedesubt. Oricum trebuie sa scoti armurile din geaca inainte...

Te poti uita la versiunea fara "gat", care e cu 30 EUR mai ieftina...

Pe mine ma interesa mai mult pt protectia cervicala:P ca am un coleg de liceu care a facut accident si are pb la coloana cervicala. Nu sunt sigur dar daca avea armura asta in loc de protectia de la dainesse normala crek k era mai bine:D)

Ma gandeam sa imi cumpar o geaca genul alpinestars rc-1 sau mx-1

Ok....poate s-a mai discutat...dar nu am vazut un raspuns exact...sunt putin cam pierdut...asa ca imi incerc norocul aici......Deci.....armura sau geaca cu protectii? Am vazut pe unii ca apreciaza armura....altii spun ca fug protectiile de pe ea usor...altii sunt fani geaca.....ce vreau eu este o comparatie stric tehnica (aka 'care e mai eficienta') , pt ca sunt in focurile cautarii de solutii pt viitorul echipament..si tinand cont ca acel echipament ma va proteja + o sa coste enorm..nu vreau sa fac vreo greseala din indiferenta sau din miss information,...asa ca apelez la voi , pt cateva pareri( bune daca se poate :angry: ) De asemenea daca poate cineva sa imi spuna si cam ce marci de armura se gasesc, or unde sa ma uit dupa ele...pt ca sincer, cu toate straduintele mele nu am aflat mare lucru .De asemenea daca utilizatorii de armura au ceva nemultumiri sau..eu stiu ..sfaturi (eu sunt fan armura..deocamdata) as fii recunoscator....Mersi anticipat. :bounce:

Cu armura te uda si te bate vantu. Si te simti ca testoasele ninja in ea... nepractica. O imbraci si o dezbraci greu.

Eu zic ca o geaca de calitate (cu protectii hard, eventual si element hard de spate) si pe masura corecta te protejeaza just as good.

Depinde daca esti dispus sa suporti temperaturi inalte sau nu :bounce:

Dpdv al protectiei, clar o geaca de piele cu protectii, fie cu placa pt coloana incorporata fie cu o placa separata este mai buna. Basca ca ai buzunare, etc.

Armura este pentru enduro in teorie, dar in practica este f buna in oras - nu e tocmai o placere sa ajungi dimineata la munca transpirat si sa trebuiasca sa te suporte toata lumea (iar schimbatul tricoului nu prea rezolva problema).

in prima faza e mai bine sa-ti iei o GEACA cu protectii la coate, la umar si la coloana. in functie de bani si alte motive poti alege FIRMA sau tipul de protectie (hard-"plastic" sau soft-"burete"). daca gresesc, corectati-ma, dar protectia cea mai buna o poti gasi in combinatia protectii hard (cot-spate-umar) in geaca de piele (cred ca si firma e importanta) cu captuseala detasabila. cu toate astea pe tine se cam duce naibii ideea de temperatura de comfort in oras chiar daca esti nascut exact pe linia ecuatorului dar la drum lung si iarna e "pe acolo" la comfort.daca are si captuseala detasabila, iarna poti sa te descurci destul de bine cu frigul(nu strica sa fie geaca un picutz mai larga ca sa poti baga in loc de captuseala sau pe linga captuseala un pulover grosutz).

vesta cu protectii (protectii pe plasa) e ideala vara prin oras. tine destul de bine cotierele, protectiile de umar si cea de spate. are si briu si , unele, protectie de clavicula. problema este la viteze mari ca nu prea te apara de vint. poti insa sa ii atasezi o gecutza subtire peste (atentie la marime). buna la coclaureala, buna la intimidat doljeni si calaraseni. in plus, cam la aceeasi categorie, ar fi protectiile specifice enduro (unele asemanatoare cu protectiile de la fotbal american); adunate intr-o singura haina insa nu puse pe o plasa.

mai sunt si protectiile separate gen protectie coloana, cotiere, briu,......dar aici poti sa ai aceleasi probleme caracteristice vestei cu protectii PLUS faptul ca se deplaseaza independent si s-ar putea sa "fuga".

eu am si geaca cu protectii hard si recent mi-am luat si armura cu plasa. de cand a venit caldura, iau numai armura, e super pt oras sau pt iesiri scurte...nu am testat-o la cazaturi (sper sa nici nu am ocazia) si oricum mai mult ca sigur ca nu protejeaza nici macar un 70% pe cat o geaca de piele...insa pt vara e mai mult decat excelenta!

PS: parerea mea e ca nu ar trebui sa existe motociclist care sa nu aiba o geaka de piele cu protectii...indiferent de ce alte magarii mai are pe acasa!

:bounce:

Bun , bagat la tertecuta, o geaca cu protectii hard>armura.Cum ati zis...o armura poate sa fie mai comfortabila o leaca vara....dar vara vine, trece...sunt de acord cu ideea ca o geaca e mai buna overall....mersi mult de sfaturi, si as vrea sa va rog sa imi ziceti si mie cateva geci cu adevarat bune...pentru ca f probabil oricum o sa ratez sezonul asta..deci am un timp ceva mai mare (pana in primavara ) sa strang niste banuti..si pot sa mai stau 1-2 luni sa mai pun deoparte ceva euroi si sa iau ceva bun.

Salut.

Hmm, vara in oras e ceva mai mult de "o leaca" mai bine cu armura. Nu e vorba dor de comfort aici, ti-am dat exemplul (real) cu ajunsul la munca transpirat fleasca si toata lumea trebuie sa te suporte apoi.

Pe de alta parta, daca nu-ti permiti ambele, clar geaca, preferabil ceva "all season", adica captuseala termica detasabila, fante de aerisire care se pot inchide/deschide, etc. La fel, nu uita de o protectie rigida de coloana (majoritatea gecilor vin cu o prostie de burete) - nu cred ca vrei sa afli ce face o piatra de 3 cm sau o sina de tramvai pe care aterizezi cu spatele.

Geci bune poti gasi si de la firme care nu sunt asa renumite, dar cele care sunt recunoscute in toata lumea ca the best: Dainese, Alpinestars, Icon. Poate si altele, dar astea sunt in Top 3-ul meu.

Hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile :

1 - Nu iti permiti geaca SI armura => Cumperi geaca (Geaca de piele > all, iarasi parere personala)

2 - Iti permiti geaca SI amura => Cumperi armura din bucati, nu tip plasa. Motiv ? Plasa din cate stiu eu la o cazatura prin fracare se topeste si ghici pe ce se topeste. Alt motiv, gecile in general nu vin cu protectie coloana, ori cumperi separat (dar nu o poti purta fara geaca, pentru ca se baga intr-un "buzunar" special al gecii. Iarasi, nici armura tip plasa nu o poti purta cu geaca, sau poate tu reusesti sa bagi inca un rand de cotiere pe sub o geaca "fixa" (Geaca trebuie sa fie "mulata" pe tine, altfel risti ca la o cazatura sa se deplaseze protectiile si sa nu protejeze zona pentru care sunt facute) => Alt avantaj al armurii separate (Din bucati, gen icon field armor care este compusa din cotiere, vesta cu protectii, genunchere, pantaloni speciali de luat pe sub) : Poate fi purtata si cu geaca si fara.

Mai pe scurt : Geaca piele > Armura din bucati > Armura tip plasa

Ca o nota suplimentara

Consider ca armura este numai pentru oras. Nu te protejeaza ca o geaca, ai zone libere unde este pielea ta...chiar si sub un strat subtire de plasa care dupa mine este fix frectie la picior de lemn, protectie 0.

La drum lung recomandat este echipament full. Perfect : un costum din 2 bucati, cizme, manusi, protectie coloana. Sau geaca,manusi, brau, cizme sau pantofi speciali moto, blugi (Si cand spun blugi ma refer la cei special pt motor, nu aia din Mall :drums: )cu genunchere pe sub...atentie NU peste blugi. La un impact au tendinta sa alunece.

Bun, in alta ordine de idei : Prioritatea echipamentului (sau mai bine spus ordinea in care le cumperi daca nu le poti lua pe toate dintr-o miscare)

Ideal este sa ai pe tine "cel putin" casca, geaca, manusi. Restu le cumperi si tu cum poti

Ca firme recomand si apreciez produsele de la : Dainese/Alpinestars si Icon pentru streetgear.

Casti : Arai/Shoei/Suomy

Eu i-am luat o armura de car sunt foarte multumit pentru ca o pot adapta la situatiile meteo. Cand este cald merg in tricou si cu armura peste (in oras). Cand este racoare sau la drum lung pun tto timpul geaca de piele bulk (fara protectii ) pe deasupra c. Geaca vine la fix peste armura de zici ca au fost proiectate sa fie asa. Sunt de acord ca o geaca calumea ofera protectie mult mai buna in principiu dar uneori ajungi si la situatii de compromis.

Eu nu plec de acasa far sa imi iau ghete, manusi, armura si genunchiere(sau pantaloni de piele cu protectii pentru drum lung) dar aceasta configuratie imi permite sa ma daptez conditiilor de afra. de exemplu am ieshit si la -5 grade cu motorul. Mi-am pus armura peste o bluza graosa, porma geaca de schi, mi-am pus genunchiewrele si peste ele pantaloni de schi si m-am dat in voie :drums:

Bafta si sa auzim de bine

Eu i-am luat o armura de car sunt foarte multumit pentru ca o pot adapta la situatiile meteo. Cand este cald merg in tricou si cu armura peste (in oras). Cand este racoare sau la drum lung pun tto timpul geaca de piele bulk (fara protectii ) pe deasupra c. Geaca vine la fix peste armura de zici ca au fost proiectate sa fie asa. Sunt de acord ca o geaca calumea ofera protectie mult mai buna in principiu dar uneori ajungi si la situatii de compromis.

Eu nu plec de acasa far sa imi iau ghete, manusi, armura si genunchiere(sau pantaloni de piele cu protectii pentru drum lung) dar aceasta configuratie imi permite sa ma daptez conditiilor de afra. de exemplu am ieshit si la -5 grade cu motorul. Mi-am pus armura peste o bluza graosa, porma geaca de schi, mi-am pus genunchiewrele si peste ele pantaloni de schi si m-am dat in voie :drums:

Bafta si sa auzim de bine

PAI INCEARCA SI UN COSTUM DE SCAFANDRU...si mai tirziu,cind prinzi experienta incerci unul de astronaut...

Edited by magg

Sunt si unele care sunt mai "universale" si merg in general cu majoritatea tipurilor de geci. Incearca la Honda pe Dorobanti am vz ca vindeau niste protectii decente pt spate (cele care se baga in buzunarul jachetei)

In ceea ce priveste intrebarea initiala iti recomand cu caldura firma Dainese din experienta mea limitata. De asemenea iti recomand la fel sa faci comanda din timp daca vrei sa prinzi sezonul urmator.

Orice ai face fara o jacheta serioasa nici sa nu incepi. Restul poate veni pe urma. Mai bine mori de caldura decat de la o cazatura. Eu pentru vara am o jacheta foarte ok de la AXO (chill jacket) care ofera o protectie adecvata pentru plimbarici si o ventilare excelenta spre frig chiar. Desi sper sa nu aflu niciodata sunt sigur ca la o cazatura chiar si la 30 la ora e buna de aruncat pe urma. In opinia mea personala, clar piele inainte de orice armura sau textil.

Edited by pretzeL