Jump to content
Sign in to follow this  
alecsutzyu

Armura - De care?

Recommended Posts

Desi nu ma pricep am senzatia ca e cam de unica folosinta. Nu sunt impotriva lucrurilor care iti salveaza viata doar odata, dar asta spune mult despre limitele lor de proiectare. As mai pune ceva bani si as lua cea mai tare jacheta de piele (desi sunt sigur ca poti gasi ceva bun si la acesti bani)

Edited by pretzeL

ce parere aveti despre armura de la dainesse cu protectie cervicala???e cam 334 euro:D)

Pai parerea mea este ca e scumpa foc la banii aia :cheers: . Mi-am luat eu acu 3 zile una din Ungaria, e exact la fel, ce e drept e Axo si nu are guleru' ala inalt in spatele gitului. Am dat pe ea 37000 de forinti, asta vine cam 500 RON. Mie mi se pare super comoda in oras, si neavind treaba aia la git pot intoarce capu fara probleme.

geaca vreau sa imi iau alpinestars rc-1 sau mx-1 :cheers:

geaca vreau sa imi iau alpinestars rc-1 sau mx-1 :cheers:

Si eu vroiam sa-mi iau rc-1, dar am ajuns la concluzia ca:

1. Poate mai vrei sa cari si un back pack(rucsac) cu tine...ce faci cu "cocoasa"!? ...

2. Nu o sa merg in general cu viteze de 200+ km/h ca sa am vre-un beneficiu de pe scopul aerodinamic al "cocoasei".

3. Arata "cul" dar, chiar merita diferenta de bani fata de o jaketa, de asemenea alpinestars dar, FARA 'cocoasa' , doar pt 'luk'!?!?!?

Am ajuns la concluzia ca nu! Tocmai de aceea mi-am comandat jacketa GP-Plus... (mai ieftina cu 120 $!!!!)

Acum depinde de fiecare ce prefera, e adevarat arata super amandoua (rc-1 si mx-1) dar nu cred ca utilizatorul de 'zi cu zi' are prea multe beneficii de pe urma acestor jackete...

Parerea mea... nu aruncati cu pietre! :cheers:

Edited by antemiu

am si eu o dilema ... mi-am luat un aprilia rs50 ... toate bune si frumoase ... am luat o casca lz6-katana .. insa .. parca .. ma cam dor salele .. ( prob mai vechi .. desi am 16 ani ) asea .. ce imi recomandati .. avand in vedere ca merg doar in oras . si cu maxim 80 .. greu depasesc acea viteza .. ce sa iau .. o placa cu protectii ? cau o geaca .. si geaca vreu ceva sa nu mor de cald .. ceva cu aerisir .. si mai e o prb .. bani :scratch: cam duc lipsa .. ( stiu ca la echipament nu tre compromisuri da nu am ce face ) .. ce imi recomandati pe la 100 euro .. maxim !! geaca ? sau protectii plasa ? si ce geaca ? de unde so iau .. ? ce ziceti :) .. astept pareri va rog frumos .. multumesc

Cumperi armura din bucati, nu tip plasa. Motiv ? Plasa din cate stiu eu la o cazatura prin fracare se topeste si ghici pe ce se topeste. Alt motiv, gecile in general nu vin cu protectie coloana, ori cumperi separat (dar nu o poti purta fara geaca, pentru ca se baga intr-un "buzunar" special al gecii. Iarasi, nici armura tip plasa nu o poti purta cu geaca, sau poate tu reusesti sa bagi inca un rand de cotiere pe sub o geaca "fixa" (Geaca trebuie sa fie "mulata" pe tine, altfel risti ca la o cazatura sa se deplaseze protectiile si sa nu protejeze zona pentru care sunt facute) => Alt avantaj al armurii separate (Din bucati, gen icon field armor care este compusa din cotiere, vesta cu protectii, genunchere, pantaloni speciali de luat pe sub) : Poate fi purtata si cu geaca si fara.

si dupa o cazatura trebuie sa schimbi numai protectiile, nu si geaca :lol:

am si eu o dilema ... mi-am luat un aprilia rs50 ... toate bune si frumoase ... am luat o casca lz6-katana .. insa .. parca .. ma cam dor salele .. ( prob mai vechi .. desi am 16 ani ) asea .. ce imi recomandati .. avand in vedere ca merg doar in oras . si cu maxim 80 .. greu depasesc acea viteza .. ce sa iau .. o placa cu protectii ? cau o geaca .. si geaca vreu ceva sa nu mor de cald .. ceva cu aerisir .. si mai e o prb .. bani :lol: cam duc lipsa .. ( stiu ca la echipament nu tre compromisuri da nu am ce face ) .. ce imi recomandati pe la 100 euro .. maxim !! geaca ? sau protectii plasa ? si ce geaca ? de unde so iau .. ? ce ziceti :lol: .. astept pareri va rog frumos .. multumesc

magic word: 'Search'

Tineti minte faptul ca atunci la o cazatura tip tarash, geaca de piele rezista, iar armura nu.

Eu nu ies din casa fara geaca, am protectii hard la ea in afara de coloana, unde e soft.

Dar in curand o sa cumpar o protectie coloana pe care sa o inserez in geaca.

nu am mers niciodată cu armură şi nici nu cred că am să merg, deci alegerea mea ar fi geaca(din piele)

referitor la protecţii: rolul unei protecţii ar fi să disipe energia impactului; aşa că apare întrebarea "cum disipă o protecţie dură această energie?"

nu ar fi mai nimerită o protecţie soft, întrucât cele dure nu fac decât să transmită mai departe, corpului, energia impactului?

un exemplu bun în acest sens mi se par combinezoanele care, la spate, în loc de protecţie dură, au acea cocoaşă realizată dintr-un material mai moale, care poate absorbi şocul

Armura are rolul in principal de a disipa energia impactului pe o zona cit mai mare. Energia impactului nu e semnificativ mai mica (o parte se absoarbe de armura prin prin rupere sau deformare) dar felul prin care e transmisa corpului e altul.Geaca/costumul pe de alta parte te protejeaza mai bine la frecare cu asfaltul.Combinatia ideala cred ca e armura+geaca(ideal din piele), eu unul asha port chiar daca trebuie sa recunosc, cam scot limba de caldura.

Edited by nhoria

In principiu, cea mai buna optiune dpdv al protectiei este o geaca de piele groasa cu protectii hard si o protectie separata pt coloana care are si rol de brau (ca si rinichii tot ai tai sunt).

Buretele ala cu care vin majoritatea gecilor pe spate mi se pare o gluma proasta, pt ca desi coloana e remarcabil de rezistenta si protejata prin "design" :lol: nu trebuie sa se rupa decat o singura data. Si vorbim aici de conditii reale de pe strada nu de circuit, deci exista sansa sa ti-o iei urat daca nimeresti un bolovan (nu mare, o treime de caramida e mai mult decat suficient), o bordura sau o sina de tramvai care iese 5-10 cm in afara - si nici nu-ti trebuie viteza, grutatea proprie in cadere e suficienta.

Problema este ca o geaca vara in oras poate pune probleme mai mici sau mai mari, in functie de ce ai de facut. Eu de exemplu transpir foarte repede si abundent, iar asta se traduce printr-un miros specific de Christian Dihor :lol: care se impregneaza in geaca. Intrucat merg in fiecare zi cu motorul peste tot, inclusiv la munca, asta este o problema foarte neplacuta.

Un alt aspect care trebuie luat in calcul este riscul de lesin sau diminuare a reflexelor/capacitatii de concentrare din cauza supraincalzirii corpului. Exact cat de mare este acest risc variaza considerabil la fiecare individ in parte. Oarecum inrudit este si riscul de a te hotara sa lasi geaca acasa/pe locul din spate din cauza disconfortului.

cateva firme care fac armuri cu plasa spune cineva?

cum te simti (ca si caldura) in tricou + armura fata de doar tricou.

eu as vrea sa merg cu motorul vara si in timpul programului, bineinteles daca reusesc sa nu ajung sauna la clienti.

m,

armura e perfecta in oras. am una de la UFO si e chiar ok,nu transpiri asa rau,si te si protejeaza..geak e buna doar dak e mai racoare afara

cateva firme care fac armuri cu plasa spune cineva?

cum te simti (ca si caldura) in tricou + armura fata de doar tricou.

eu as vrea sa merg cu motorul vara si in timpul programului, bineinteles daca reusesc sa nu ajung sauna la clienti.

m,

ufo, alpinestars, evs si poate ca mai sunt si altele...dar imi scapa acum

eu port armura din plasa si peste ea geaca de piele sau textil depinde unde merg sau cat de cald e ..nu pot sa`ti spun o parere ca nu am cazut inca cu astea pe mine..

eu am plasa cu protectii si acum ca vine vara o sa port doar plasa si un tricou si daca e mai racoare arunc geaca moto textila peste mine sau imi pun o geaca de blugi

geaca de piele nu am, si nici nu ii simt lipsa

eu port armura din plasa si peste ea geaca de piele sau textil depinde unde merg sau cat de cald e ..nu pot sa`ti spun o parere ca nu am cazut inca cu astea pe mine..

Fara suparare, daca iti intra armura pe sub geaca inseamana ca nu e buna de nimic geaca.

Eu mi-am luat echipamentul complet din State de cel mai mare magazin din California zona Bay Area. Cand am probat prima geaca mi se parea ca e ok dar m-a vazut o tipa de-acolo si m-a intrebat daca sunt nebun. Nu m-a lasat pana n-am luat una cu 4 numere mai mica pe care de-abia o inchei! Mi- aspus ca daca nu o iau asa mai bine nu mai cheltui banii de pomana pentru ca-n caz de impact nu foloseste la nimic.

Am ascultat-o si mi-am luat un Alpinestars care are niste gaurele mici in piele si culmea chiar si cand merg in oras ma ventileaza decent!

Ce m-a frapat la americanii astia e ca nici macar 20% n-am vazut sa poarte echipament. Chiar si pe vitezane, adidasi, blugi, tricou! Doar in weekend cand ieseau in gasca mai vedeai pe unii echipati.

Si eu ma gandesc la o vesta de-aia cu protectii pentru mersul la birou, dar deocamdata mai testez geaca pe caldurile astea! Oricum la drum lung nu transpir absolut deloc nici in geaca nici in pantaloni!

Asfalt uscat (nu ca azi dimineata!)

Ar merge cum zic eu?

In oras - Casca (o AGV pe la 15o E)

-Manusi (Pe la 1 mil jumate cu protectii de carbon)

-Blugi

- Tricou maneca scurta

- Armura peste (pe la 3 mil -4 mil poate)

I afara Orasului - Casca

-Manusi

-Blugi cu genunchere (si alte tipuri de protectie-mai exista? - :lol: ) Exceptand pantalonii moto

-Tricou maneca scurta

-Armura peste (tot aia pe la 3 -4 mil) sau daca exista unele mai klumea spuneti-mi pls

-Bluza moto d-aia colorata..un tricou cu maneca lunga

-Cizme

:lol: Pls tell! :baldy: :bounce:

Edited by Motanuincaltat

eu ma imbrac cu geaca din piele cu protectii, manusi carbon, blugi cu genunchiere(uneori, mai ales dupa ce intru pe forum la accidente), cizme si evident casca. Manusile si cizmele(membrana gore-tex face toti banii) nu sunt insuportabile, dar geaca e crima, mai ales dupa-amiaza. De casca nu mai zic nimic, ca e obligatorie. Oricum am comandat o geaca de textil, sper sa fie mai racoroasa.

mai chiar, o intrebare pentru utilizatori: cum e Bionic protector jacket de la Alpinestars, ca protectie si nivel de comfort? Geaca ca geaca, ok, se ia in viitorul apropiat, dar plasa asta de la Alpinestars, cum e?

Multumec.

Edited by Ralucone

eu le folosesc pe toate 3 ..armura cand e cald si ies in oras vara, geaca spidi cand ies seara sau tre sa fac un drum mai lung si costum integral ptr pista

fiecare are o utilizare bine determinata ..cu siguranta armura e cea mai limitata as zice. o iau pe mine doar cand stiu ca raman in oras deoarece e mai practica (respiri)

Eu folosesc o geaca textila de vara (perforata toata ) cu protectii la temperaturi de 30 - 35 grade , geaca piele sub 30 grade , combinezon la drum lung si bineinteles traditionalul tricou in oras la peste 35 grade , fara sa depasesc 50km/h si cu 4 perechi de ochi . :wave:

Schuberth ...in tricou niciodata..mi'e prea frica ..

aveam 50 kmph cand o proasta mi'a deschis usa la masina si m'a prins frontal..

noroc cu protectiile ..desi tot am stat cu degetul mare faramitat 4 luni..inca il mai am ..iar altul putin taiat ..

cand e cald armura e superba, chiar si seara. e adevarat ca arat tare ciudat cu ea ..dar e ok

până la urmă e opțiunea fiecăruia(în funcție de preferințe, de temperatură Âşi alți factori care îmi scapă acu')...totul e să porți ceva care să protejeze, fie că geacă de piele cu protecții, fie că e geacă de textil cu protecții, fie că e armură...în ultimă instanță, chestiile pe care le purtăm sunt "tamponul" între corpurile noastre Âşi o altă chestie potențial dură, care nu e dispusă să cedeze...iar tamponul tb să disipe cât mai mult din energia impactului...

aceste afirmații le fac în urma a 2 accidente întâmplate în ultima săpt...primul- Purghy pe DN1, a cărei protecție de la genunchi a fost făcută praf, iar cel de-al doilea- al lui doctoru', care purta o armură Âşi, din acest motiv, nu a pățit nimic(în accident el a căzut în umăr, apoi a fost aruncat pe spate)

cred că ar trebui să învățăm ceva din aceste 2 accidente...Âşi să purtăm protecții...eu, personal, după ce am văzut accidentul lui Purghy, m-am dus glonț să cumpăr protecții de genunchi

dacă noi nu avem grijă de noi...atunci cine?

numai bine!

Pentru cei interesati, vand armura AXO stare impecabila, pret 200 RON (nediscutabil).

Full reglabila, o pot purta si eu (80kg) si nevasta-mea (45kg).

Si pozele:

PM sau 0740237197 (Daniel)

am exact modelul tau ..e super :wave:

doar ca l'am platit mai mult cand a iesit pe piata

bun si pretul pe deasupra :lol: aviz amatorilor