Sari la conținut

Lovit Pe Trecerea De Pietoni ...


texx #insane
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

de cateva luni bune ma gandesc sa-mi iau motor, luna aceasta ar fi trebuit sa incep scoala (am cat B de 6 ani) dar din cauza lipsei de timp am amanat-o pt luna viitoare.

Si acum accidentul:

Locatia: Dristor (trecerea de pietoni dintre intersectia camil ressu/ramnicu valcea si camil ressu/ramnicu sarat)

 

Duminica 20.05.2007, ora 18:50 treceam regulamentar strada pe trecerea de pietoni sensul (dristor-grigorescu). Inainte sa incep traversarea de obicei stau pe trecere fara sa incep sa merg pana nu vad ca masinile dau semne ca s-ar opri si intradevar s-au oprit 2 masini la trecere, pe ambele benzi. Teoretic eram in siguranta, nici o masina nu mai putea pune in pericol din moment ce erau cele 2 oprite. Din spate veneau cu viteza alte masini. In acest timp vorbeam la telefon si ma uitam cum cu greu unul din vitezistii din spate a reusit sa pun frana sa nu loveasca pe altul. Mai aveam 1,5 m pana la bordura ... dar in 2 sec m-am trezit pe jos prin noroi ... fusesem lovit de un scuter ... initial am crezut ca e motor, pentru ca soferul avea casca si geaca de piele dar era doar un scuter. Tipul a zis ca nu a vazut si a crezut ca nu mai e nimeni pe trecere din cauza masinilor care dupa cum spuneam veneau din spate cu viteza insa eram eu ...el a zis ca mergea cu 40.

Pe moment nu am simtit mari dureri, eram doar murdar si simteam niste dureri destul de usoare in urma impactului. Tipul era foarte speriat, tocmai ma lovise pe trecerea de pietoni si nu avea nici numere la scuter. Mi-a zis ca are si motor un Ninja de 900, posibil sa aiba. Nu am avut nici un fel de pretentii, i-am spus ca si eu vreau sa-mi iau motor, el inca tremura si ma intreba daca am ceva sa mergem la spital. Am stat vreo 10-15 min de vorba, intre timp se mai baga si lumea cu cate un "Ba l-ai lovit pe trecere!","N-ai numere la scuter!!" etc. L-am aparat, a fost ok si am plecat. Dupa cateva ore cu greu mi-am mai putut misca piciorul stang, imi intrase cu roata in piciorul stang.

Aseara am fost si am facut o radiografie , nu am nimic rupt, doar entorsa si intindere de ligamente (ghips 3 sptm sau orteza ... 100 E) , un hematom pe gamba stanga, si alte 2 hematoame pe fund (partea dreapta mai grava, acolo a intrat scuterul, partea stanga de la cazatura), mi-au dat 3 sptm medical dar n-am de gand sa-l iau pt ca la 1 schimb locul de munca...

Azi mi-am cumparat si medicamentele, unguente si pastile 90 RON...

Poate ca trebuia sa-i iau numarul , macar sa-mi plateasca pastilele ... spre norocul meu avem abonament de la firma la sanador si n-am platit nimica.

N-am vrut sa fac mare caz din asta pe ca ramanea fara permis si .. pana mea ... asa sunt eu mai bun ...

 

Anyway .. that's all ... sper ca toti sa fiti mai atenti chiar daca drumul pare mai liber printre masini ...

P.S. Sper sa fie prima si ultima data cand apar la aceasta rubrica

Editat de texx #insane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu vb la telefon pe trecerea de pietoni in loc sa fii atent la scutere :drums:

 

ai facut ce trebuia desi eu nu prea as fi facut la fel cred. Ii spuneam sa-si puna casca si ii dadeam una :wave:

Glumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca toti cu care am vb mi-au spus ca am gresit ca nu am luat bani de la ala sau ceve de genul asta, dar in acel moment nu ma simteam foarte afectat si in afara de asta in primul rand m-am gandit la el, dupa cum spuneam era foarte speriat ... eu ma bucur ca nu a fost mai grav ... banii (desi nu sunt plin de bani) nu conteaza chiar asa de mult ..

Editat de texx #insane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatoshire grabnica.Dak vei fii motorist sunt sigur k odata cu incidentu ai capatat anumite calitatzi pe care unii dintre noi nu le avem inca (incetinitu la trecere chiar dak nu se vede nimik) :drums:. Oricum tu ai procedat admirabil. Totushi trebuia sa ii ceri numarul de telefon sau datele de pe buletin k sa fitzi in regula. Dar ce a fost a fost shi asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect!Probabil ca la fel as fi reactionat si eu daca-l vedeam un pusti,si speriat! :wave: Eu iti doresc insanatosire grabnica,si te-asteptam printre noi! :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F rau ai procedat, la politie cu el.Poate data viitoare e un batran pe trecerea de pietoni si nu scapa asa "usor" ca tine.

Inca o data : FFFFF RAU!!!!!! :drums: Pt astia ce merg pe scutere fara sa aiba habar ce e aia cedeaza nu am mila!

Ai fi reactionat la fel daca te'ar fi lovit cu ninja de 900 de vreo 300 kile?!?

 

 

Asa am procedat si eu cand a iesit pixda din benzinarie vb la telefon si era sa ma infig sub ea.Acum stiu ca am gresit lasand'o sa plece fara sa'i fuck mortii sau una in mecla pt ca asa ies cam toti din benzinaria aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Admirabil si prostie in acelasi timp gestul tau.Daca ai sa devii motociclist ai sa le simti pe amandoua, desi nu-ti doresc.Saptamana trecuta era sa dau peste o femeia ce era pe trecerea de pietoni ,chiar in fata mea s-a oprit pe trecere si avea ceva de discutat cu un conservar care i-a zis sa se miste mai repede.Desi nu am avut viteza , nu am putut opri la timp, ci am evitat-o.Dupa eveniment eram un amalgam de sentimente: furie,fericire.Vroiam sa-i dau una femeii pentru faptul ca trebuia sa mearga in continuare pe trecere, nu sa se opreasca si sa parlamenteze,fericire- ca nu dadusem peste ea.

Uneori adevarul e la mijloc, asa ca eu, cel putin am avut de invatat din asta.FRATE OPRESTE-TE LA TRECERE DE PIETONI, CHIAR DACA PIETONUL ARE TIMP SA TREACA STRADA, SE POATE OPI CHIAR IN FATA TA ! :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru reactia ta, sper sa fii meritat tipul un astfel de tratament. Ai avut noroc ca nu trebuie sa platesti nimic si cel care te-a accidentat a avut noroc pt ca altcineva in locul tau il baga prin tribunale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@texx #insane : FULGA CE VACA ESTI !!!! :drums: ce pot sa zic mai mult de atat ,,, aaaa da ,,, INSANATOSIRE GRABNICA !!

 

P.S.: Trebuia sa-l bagi in puscarie pe nemernic !! Nu conteaza ca cel de langa tine franeaza la misto ,, poate sa nu calce o broasca testoasa sau un sobolan ranit la coada .... TU ESTI OBLIGAT SA OPRESTI DACA CHESTIA ASTA SE INTAMPLA LA O TRECERE DE PIETONI ,,, .... daca M_U_I_E [siteul a corectat singur "sex oral" =)) ] ala nu stia nici atat ,,, vai de capu lui cu ninja lui de 900 cu tot ,,, bine ca merge cu scuteru ,,,

Editat de C.A.T.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, tuturor ni s-a intamplat sa nu oprim la o trecere de pietoni, cu pieton pe ea. Poate nu am lovit pe nimeni, dar s-a intamplat sa fie cineva pe ea si sa nu oprim. Nu cred ca este cineva caruia sa nu i se fi intamplat.

Cel de pe scuter sigur a invatat lectia dupa sperietura asta chiar daca nu l-a tarat nimeni prin tribunale.

 

texx#insane: sanatate maxima si consoleaza-te cu gandul ca ai facut o fapta buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!2 pagini si tot nu inteleg postul.Cauti vreo cununa de lauri?Din punctul meu de vedere ai procedat aiurea pt ca ala deja a mai castigat niste "grade" la el in gasca "l-am lovit pe un fraier si nu mi-a facut nimik".Dar poate totusi ma faci sa inteleg cu ce ocazie pe la noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!2 pagini si tot nu inteleg postul.Cauti vreo cununa de lauri?Din punctul meu de vedere ai procedat aiurea pt ca ala deja a mai castigat niste "grade" la el in gasca "l-am lovit pe un fraier si nu mi-a facut nimik".Dar poate totusi ma faci sa inteleg cu ce ocazie pe la noi?

 

Amice nu uita ca e greu sa faci un bine ... Rau iti face orice ratat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!2 pagini si tot nu inteleg postul.Cauti vreo cununa de lauri?Din punctul meu de vedere ai procedat aiurea pt ca ala deja a mai castigat niste "grade" la el in gasca "l-am lovit pe un fraier si nu mi-a facut nimik".Dar poate totusi ma faci sa inteleg cu ce ocazie pe la noi?

 

Exista gasti in care se intampla asa ceva? Puncte pentru fraieri calcati? Se dau doua la femei si mai multe la copii sau cum?

Sper sa fii invatat de bine cel cu scuterul. E bine cand ti se acorda o sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mare parte dintre motociclisti au mers cu B-ul pana sa-si ia A-ul...in principiu sunt experimentati

o mare parte dintre scuteristi au mers cel mult cu bicicleta pana sa se urce pe scuter...nu au experienta...merita ingaduinta...zic eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentatule, esti varza rau.

Toti te lauda ca l-ai acoperit pe scuterist eu nu pot sa-ti zic decit ca esti un mare fraier.

Fiecare e pe spinarea lui pe lumea asta iar daca te loveste unul pe trecerea de pietoni in culpa si in neregula cu scuterul trebuie sa il pui sa plateasca.

Conform legii.

Daca tu crezi ca ai facut o fapta buna mai gindeste-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia puneti-va in locul scuteristului, si ganditi-va ca ati lovit un pieton, nu v-ar placea sa aibe aceeasi atiudine pietonul ca baiatul care a postat aici?

Scuteristul si-a primit lectia. E c-am greu sa inveti din greselile altora, dar e indicat, decat sa inveti din propriile tale greseli. Bine ca a fost doar atat! insanatosire grabnica! ai o bila alba acolo sus!EU am observat cva, conteaza si bilele astea albe de sus;) multa bafta tuturor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 x 7 zile .. = 21 ,soo putea fi si vatamare corporala (forma agravanta, ca era si pe trecere+neluat in evidenta scuteru).

a fost decizia ta modul cum ai procedat...admirabil in ochii unora,deplorabil in fatza altora

Cand traversezi o trecere , mai ales nesemaforizata,grabeste pasul si uite-te daca toti ti-au vazut intentia de a traversa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca+geaca=>om constient, chiar si pentru un scuterist. O greseala poate face oricine, oricand.

Si eu i-as fi acordat o a doua sansa, l-as fi considerat capabil sa invete din greselile lui. Desigur, nu i-as fi acordat-o daca nu avea casca. (Oare de ce conteaza atat de mult portul unei casti pentru mine?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu am postat pentru a primi laude, daca vroiam asta topicul se numea "Am salvat un permis, ce baiat bun sunt", am vrut doar sa atrag atentia tuturor soferilor pe 2 roti (pentru ca numai pentru ei este disponibila "banda" dintre benzi) ca slalomul printre masini este foarte periculos.

Ca sa raspund celor care ma critica pt ca nu l-am denuntat pe cel care m-a lovit o sa va explic logica dupa care am procedat: dupa accident m-am ridicat, m-am scuturat, am vazut ca sunt in regula, pt mine a fost ok, nici macar speriat nu am fost, ca acum am niste probleme asta e. Pentru ce s-ar fi ales cu dosar scuteristul? Care am uitat sa mentionez ca era cu scuterul firmei la care lucra. Nu parea sa aiba bani si in afara de asta era fff speriat. Poate sunt fraier dar... eu sa fiu sanatos si el mai prudent.

Sa-l dau in judecata? sa dau firma la care lucra in judecata? ... hai sa fim seriosi ... si in afara de asta e primul meu accident (sper si ultimul) si chiar nu stiam ce sa fac, dupa cum am mai spus, eram pe picioarele mele deci eram ok.

 

 

Cand traversezi o trecere , mai ales nesemaforizata,grabeste pasul si uite-te daca toti ti-au vazut intentia de a traversa.

 

pai am spus in postul initial ca erau masini oprite pe ambele benzi disponibile si eu aproape terminasem traversarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu cred ca ai procedat bine pana la un punct si anume ca nu ai cerut datele de buletin si numarul de telefon. Eu nu sint adeptul lucrurilor de genul" La inchisoare, la tribunal cu el!!!" de altfel acum vre-o 6 ani am avut un accident in care eu am fost vinovat conducand un Dnepr am lovit un Ford Focus(cred) nou noutz. Aflandu-ma si pe sensul interzis pe o strada cu sens unic. Am imbatrinit 10 ani cand am constatat pagubele si eventualele consecinte. 14 milioane costa masca, farul si alte chestii care se sparsesera la masina(am fost cu ei la magazin cand le-au cumparat) pe cand motocicleta nu avea nici macar o zgarietura( a.. Dnepr-ul fusese cumparat de cateva zile doar cu vreo 7-8 milioane(nu mai stiu exact dar oricum o suma mica. Mi-au luat oamenii datele din buletin, am mers la politie si au declarat ca i-am agatzat incercand sa ies din pacare.Am luat o amenda mica dar cel mai mult am simtit mustrarea constiintei mele si de atunci am incercat sa circul cat mai corect si atent.

Am avut si un accident cu ranire Eu am fost cel mai ranit iar tipul pe care l-am agatzat cu ghidonul (tot motociclist si amic de-al meu) nu a depus plangere.Accidentul repet nu a fost grav pt. el. dar totusi putea sa depuna plangere.

 

In cazul de accident cu ranire evident ca daca se poate NU e cazul sa se ajunga la politie dar macar datele trebuie sa le iei. De altfel nu zic ca cei mai vehemeti de pe aici nu au si ei dreptatea lor mai ales in lumea asta in care constiinta si bunul simt is doar cuvinte dintr-un dictionar.

 

Insanatosire Grabnica!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...