Sari la conținut

Aprindere


Postări Recomandate

fratilor am o motocicleta blestemata. am o aprindere electronik de trabant pe o jawa tunata :cheers:. problema e chiar la cutia neagra. la inceput mi s-a ars un tranzistor de pe ea(din cei doi su 159). am cautat ca disperatul vreo 2 saptamani si am gasit, l-am inlocuit, a mai mers vreo 5 km... si s-au ars amandoi. pe atunci aveam doua bobine diferite. Am primit sfaturi de pe forum cum ca nu sunt chiar asa de buni SU159 si am fost indrumat spre BU 526. Am luat si de aia si mi s-au ars amandoi in mai putin de 10 minute. Apoi am primit alte recomandari spre BU925(9 si ceva .. nu mai stiu exact) si mi s-a ars corespunzator cilindrului drept.

Am verificat... bobina si fisa sunt bune, am cautat un scurt si nu am, cablurile nu sunt perforate.

pun pariu ca daca schimb din nou tranzistorul o sa-mi mearga din nou.

Ce ar putea sa fie?? va rog ajutati-ma pana nu o arunc in Dambovita.

 

E posibil ca piesele din aprinderea electronik sa fie prea vechi si sa imi creeze probleme? sa schimb cutia neagra cu totul.. sau ar mai putea fi ceva?

Ps: se poate masura un astfel de tranzistor cu un aparat de masura? eventual daca imi puteti spune si cum

Editat de bladexp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tensiune ai la alimentarea aprinderii (15 bobine si minus maro) ? poate ai vreo 17 volti => problemele.

Ce rezistenta au primarele bobinelor inductie? daca ai sub 3 ohmi nu e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bobinele sunt identice si au rezistenta primara 4,4-4,5 masurata chiar azi. tensiunea era de 13,2-13,6V. faza e ca dupa 1 minut tinuta aprinsa moto( intr-un ) am verificat aprinderea si amandoua tranzistoarele erau fierbinti, unul ceva mai fierbinte decat celalalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca dupa 1 minut tinuta aprinsa moto( intr-un ) am verificat aprinderea si amandoua tranzistoarele erau fierbinti, unul ceva mai fierbinte decat celalalt

 

e normal sa se incinga doar in cazul in care motorul are contact pus si nu se invarte.

Insa mai verifica tu inca ceva:

pe fise trebuie in mod OBLIGATORIU sa ai cate o rezistenta invaloare de 5-10kohmi. Daca nu ai, asta e o cauza.

daca si astea sunt ok, atunci verifici in aprinderea electronica protectia de supratensiune pentru tranzistorii finali. Este o dioda si e posibil sa-si fi pierdut din proprietati. (astea asa se strica, nu se ard pur si simplu). Daca nu te pricepi, du aprinderea la un electronist si zi-i sa schimbe dioda de protectie si condensatorii electrolitici de acolo, ca sigur sunt dusi si aia la regimul termic de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-a mai zis cineva mai sus, verifica diodele zener de protectie la supratensiuni,poate fi una pt fiecare tranzistor sau doua (inseriate), le gasesti conectate intre colector si emitor sau intre colector si baza.

Daca bobinele sunt de trabant verifica sa fie pt 12V pt ca multe trabanturi erau pe 6V

Ar mai trebui sa verifici daca tranzistorii intra in saturatie, pt ca daca nu intra disipa multa putere se incing si se distrug termic( dar in acest caz ai avea si o scanteie slaba sau deloc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ai spus pe cilindrul care mai functioneaza chiar am scanteie slaba. sunt 4 componente puse unalanga alta, rosii, care seamana cu niste diode mai groase.

mai este o componenta cu vreo 10 picioruse(alba) care e topita rau, si inca doi cilindri mai grosi galbeni

Editat de bladexp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aprinderea e "manufacturata"? Toate aprinderile (scheme) pe care le'am vazut, aveau radiatoare pe tranzistorii aia care se tot ard. Aprinderea aia este de fapt un amplificator de scinteie. Numai daca functioneaza fara platini se cheama aprindere adevarata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...