Sari la conținut

Buc-cheia-brasov-busteni-buc


Postări Recomandate

De mult vroiam sa plec intr-o drumetie mai lunga si azi am comis-o. Din pacate nu am avut cu cine sa merg asa ca am decis de dim sa plec. Drumul a fost super, cel putin tronsonul dintre Cheia si Brasov este superb.

Acuma si pozele :cheers: :

post-10019-1180278474_thumb.jpg post-10019-1180278517_thumb.jpg post-10019-1180278553_thumb.jpg post-10019-1180278629_thumb.jpg

post-10019-1180278717_thumb.jpg

Si cum ma intorceam eu lejer dinspre Ploiesti, in Saftica, am simtit o umezeala in aer. Ma uit in fata - "balaur" frate (adica nori si fulgere:D) - dau gaz sa ajung mai repede in Buc, dar... in dreptul aeroportului Baneasa m-a lovit perdeaua de ploaie. Eram ca in cascada si curgea fara probleme. A fost si mai misto ca era si grindina si auzeam "poc poc poc" in casca. M-am mai intalnit cu trei baieti cu vitezane, saracii de ei nu aveau decat tricouri si pantaloni scurti:(. Oricum a fost un dush foarte binevenit. Intr-un final am ajuns acasa cu 10 kile mai greu (numai pantalonii de piele aveau vreo 5 kile :cheers: ). Bine ca stau cat de cat aproape de Baneasa (podul Grand). Am ajuns acasa cu bine si de abia astept sa mai plec. Dar... mai greu ca anu asta am bacul. Asfalt uscat ca-i mai aderent :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mult vroiam sa plec intr-o drumetie mai lunga si azi am comis-o. Din pacate nu am avut cu cine sa merg asa ca am decis de dim sa plec. Drumul a fost super, cel putin tronsonul dintre Cheia si Brasov este superb.

Acuma si pozele :cheers: :

post-10019-1180278474_thumb.jpg post-10019-1180278517_thumb.jpg post-10019-1180278553_thumb.jpg post-10019-1180278629_thumb.jpg

post-10019-1180278717_thumb.jpg

Si cum ma intorceam eu lejer dinspre Ploiesti, in Saftica, am simtit o umezeala in aer. Ma uit in fata - "balaur" frate (adica nori si fulgere:D) - dau gaz sa ajung mai repede in Buc, dar... in dreptul aeroportului Baneasa m-a lovit perdeaua de ploaie. Eram ca in cascada si curgea fara probleme. A fost si mai misto ca era si grindina si auzeam "poc poc poc" in casca. M-am mai intalnit cu trei baieti cu vitezane, saracii de ei nu aveau decat tricouri si pantaloni scurti:(. Oricum a fost un dush foarte binevenit. Intr-un final am ajuns acasa cu 10 kile mai greu (numai pantalonii de piele aveau vreo 5 kile :cheers: ). Bine ca stau cat de cat aproape de Baneasa (podul Grand). Am ajuns acasa cu bine si de abia astept sa mai plec. Dar... mai greu ca anu asta am bacul. Asfalt uscat ca-i mai aderent :cheers:

Slut misto drumetia,vad ca iti plac astfel de plimbari.

Pcat ca ai Bacu vara asta ca te invitam la o drumetie prin Europa ,poate era ceia ce iti doresti.

Eu incerc sa fac o intilnire cu ceva romanasi care locuiesc in afara romaniei si vor sa mearga la o drumetie prin Europa.Totusi daca esti interesat de chestia asta,am deschis un topic pe regionala constanta si litoral care se numeste Intilnire in Europa si daca vrei intra acolo pentru mai multe detalii,dar nu baga inseaman cea ce au scris alti nesimtiti care nu aveau nimica de facut de cit sa ma corecteze la limba romana.

 

Felicitari si Numai bine

 

Sorin xx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de propunere, dar mai intai vreau sa imi vad tara si dupa aia o sa trec de granite. Deci la anu sau peste doi ani. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseul...felicitari

Si eu m-am hotarat sambata pe la 11-12 sa merg la cheia...si nu am avut timp sa postez, oricum eu am inoptat in cheia la o pensiune si am plecat duminica spre bucuresti si prin otoptni am vazut si eu balaurul iar pana pe Barbu Vacarescu ma prins ploaia si grindina, m-am grabit dar degeaba.....dupa care am tras pe dreapta ca nu mai puteam merge...dar am facut o baie pe cineste a trecut apa si prin geaca mai ales pe brate, pasagerul meu era mai ploat ca nu avea haine de ploaie..

 

Foarte frumos....

 

Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagini foarte frumoase !

CINE A FOST ''POZARUL" ?

Din moment ce am fost singur... eu am facut pozele :cheers:. Mai am da nu le-am pus pe toate. Am ales ce era mai frumos :cheers:

@ Macho - a fost bestiala ploaia. Asfalt uscat la toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...t&id=188688 Asta nu prea e frumoasa,bate asa spre gay :cheers: glumesc.

Misto plimbarea ta,dar cred ca mai misto au fost curbele :crack:

Curbele au fost de vis, mai ales ca am mers ca nebunu de la Cheia pana la Brasov; desigur si calitatea drumului permite sa mergi tare (tare frumos vreau sa zic :lol: ). O sa incerc sa imi pun o camera pe casca sau pe rezervor data viitoare sa pot filma sau face poze din mers sa nu mai chinui ochii lumii cu fata mea :cheers: . Asta e, injura-i pe ai mei ca am iesit asa :cheers: . Hai ca incep sa aberez. Bafta si asfalt uscat. Astept propuneri de plimbari pe chei, serpentine si drumuri de munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseul...felicitari

Si eu m-am hotarat sambata pe la 11-12 sa merg la cheia...si nu am avut timp sa postez, oricum eu am inoptat in cheia la o pensiune si am plecat duminica spre bucuresti si prin otoptni am vazut si eu balaurul iar pana pe Barbu Vacarescu ma prins ploaia si grindina, m-am grabit dar degeaba.....dupa care am tras pe dreapta ca nu mai puteam merge...dar am facut o baie pe cineste a trecut apa si prin geaca mai ales pe brate, pasagerul meu era mai ploat ca nu avea haine de ploaie..

 

Foarte frumos....

 

Asfalt Uscat

 

Si cand te gandesti ca eu eram la Snagov cu conserva si muream de ciuda pe tine cand vorbeam la telefon :cheers: ...Da lasa ca nu mai e mult si o sa te insotesc :cheers:

 

Frumoasa povestire...mai ales prin prisma faptului ca ai plecat singur cuc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu unul merg 99% din drumuri numai singur..Avantaje?

Mergi in ritmul tau,nu stai dupa nimeni,opresti unde si cind vrei.Pe mine cel putin ma relaxeaza extraordinar plimbarea singur.

Revenind la traseu..superb,eu l-am facut pe Cheia de cel putin 7 ori iar pe DN1 de zeci de ori.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar e foarte frumos sa mergi singur. Dar numai sa mergi. Cand te opresti... e cam plictiseala. Mai ales daca nu e nimeni prin jur sa intri in vorba. Oricum am multe planuri de drumetii. Sunt foarte multe zone montane superbe la noi in tara (care din pacate e si populata :P ) pe care vreau sa le vad si parcurg pe 2 roti. Deci... de abia astept sa mai am prilejul sa deschid cate un nou topic cu povestiri si poze. Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multe zone montane superbe la noi in tara (

 

 

din pacate sunt relativ departe de bucuresti

tre' sa bagi 100 de km ca sa fii la munte pe niste curbe mai destepte

dar..asta e

felicitari pentru plimbarica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai aia-i ideea,sa si mergi pe motor!

Tu ai vrea sa iesi din casa direct pe curbe?

Eu unul nu gasesc mai relaxant decit un drum Bucuresti-Cheia-Brasov-Harman-Intorsura Buzaului-Siriu-Buzau-Bucuresti,unde cele mai nasoale portiuni sunt liniile drepte de pe DN1 si cele dinspre Buzau spre Bucuresti!

Sau Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-urcarea pe Transfagarasan si retur pe Valea Oltului!

Trasee lungi,intr-adevar,pleci de dimineata si seara esti inapoi..

Nu-i placere mai mare,seara esti rupt,dar a doua zi ai lua-o de la capat!

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci sa vezi genunchi pe asfalt >:).

 

Eu zic sa lasi genunchii la locul lor si nu pe asfalt. :scratch: Dintr-un entuziasm din asta exagerat am facut eu cunostinta cu suprafata de rulare si crede-ma .... eu am avut noroc + echipament. Stiu ce inseamna "sa te ia valul" pe curbe. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Eu merg la risc calculat, dar pot fi si erori (veverite, CAI, VACI si alte neprevazute). Asta e. Numai faptul ca mergi pe motor e periculos, dar bineinteles si felul cum mergi iti poate lungi sau scurta "extazul". Asfalt uscat ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...