Sari la conținut

Manual de condus motocicleta


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ffffoarteee tare manualul....si link-urile la fel de utile :lol: tre sa multumim veteranilor :cheers: ca se gandesc si la noi...incepatorii ....ideea e simpla ..ei dau o mana de ajutor ...acum cine vrea sta citeste si baga la dovleac....cine nuuuu asta e ....se considera viteji sau mai rau rachete..., oricum inca odata :lol: :lol: initiatorilor de astfel de topicuri ...si la mai multe ...ca si asa rubrica de accidente se umple mereu :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta treaba, mai ales manualul din Alberta si Urban Guerilla.

Ptr cei de la UniversMoto care au avut un serial de tehnici de pilotaj : daca ati scoate un supliment cu tehnicile respective, ati avea cel putin un cumparator (stiu, nu suna absolut deloc convingator,dar sunt sigur ca sunt multi in situatia mea).

 

Sunt incepator si consider ca scoala moto pe care esti obligat sa o faci, este aprox 80% inutila in pastrarea sanatatii tale si a motorului in trafic real . De aceea treaba pe care o faceti aici - linkuri catre manuale, traduceri, experiente proprii, merita toata stima.

 

Revenind la manuale. Asa ca un curs rapid de supravietuire, am remarcat vreo 4 chestii importante de respectat :

1. Considera tot timpul ca esti invizibil ( adica nu te baza pe faptul ca ceilalti te-au vazut, ti-au interpretat corect intentiile si o sa iti dea prioritate).

2. Fa-te vazut, prezent, nu sta niciodata in unghiul mort al oglinzilor.

3. Pastreaza-ti banda cu agresivitate ( nu-i incuraja pe automoblilisti sa vina langa tine pe aceeasi banda, sa te "impinga" spre dreapta sau spre stanga benzii)

4. Cunoaste-ti bine motocicleta.

 

Eu am facut scoala pe Minsk, Suzuki gn 125, Suzuki Marauder 250. Acum am un GSR600, care e diferit de toate celelate. Asa ca ma duc din cand in cand in poligon la Ilioara si testez diferite aspecte cum ar fi : franare rapida, "tarat" cu ambreiajul si cu picioarele atarnand, manipulat motocicleta ( sa nu radeti, dar are vreo 200 de kg, si nu e de usor de mers pe langa ea, urcat borduri, parcat ), pus/ridicat cricul corect, frane de motor, trecut prin gropi si peste denivelari - slava domnului, Ilioara e cam selenar in unele locuri.

In trafic, ce sa zic, ma comport ca o masina, merg pe banda mea, nu las pe nimeni sa se bage langa mine, claxonez/turez motorul ca sa ma fac remarcat, si , foarte important, indur cu stoicism toate injuraturile ca nu ma dau la o parte (adica sa ma bag spre extremitatile benzii ,pe margine,sau intre benzi ca nu poate Sulica sa treaca de mine). In plus, sunt total indiferent la "invitatiile" celorlalti motociclisti de a face o liniuta sau la privirile superioare ale scuteristilor care ma "fac" tot timpul la strecurat printre masini. Intai de toate siguranta mea.

Eu m-am apucat de motociclism ptr ca imi place mersul pe 2 roti, imi place motorul vibrand sub mine; nu m-am apucat de chestia asta ca sa imi imbunatatesc viata sexuala, sa impresionez pustanii/pustancele sau ptr ca ma simt in sinea mea un Kevin Schwanz sau Valentino Rossi. Nu, sunt just a regular guy, indragostit de mersul pe 2 roti.

Sper sa ma ajute Dumnezeu sa raman asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

No numa bine ca am gasit manualul asta, ca aveam o groaza de intrebari dar m-am lamurit acum. O sa bag la tartacuta cate ceva , care nici nu ma gandeam ca au vreo importanta :

Smokey iti mulumeste un incepator ca l-ai scos din ceata cu manualu asta :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca nu mi-ar place surprizele gen " :burnout: si acuma ce fac?" pe care le-am avut cu ocazia primelor zboruri sola dar tare ma bucur ca am gasit manualul asta si oameni frumosi care isi gasesc timp sa dea un sfat...am gasit pe aici si cum sa o ridic (problema mare la gabaritul meu)... asa ca trebuie sa zic un MULTUMEX! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

acest topic cred ca ar trebui sa fie "saltat" cel putin odata pe saptamina, daca nu mai des, pentru ca unii il evita, si mai ales "invataturile" ce sunt prezentate in tutorial, si apar situatii ca cea de la Sinaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Am o nedumerire :unsure: am gasit in manual asta un sfat si anume ca atunci cand iti intra in voblaj nu trebuie sa accelerezi ca faci mai rau.Chestia e ca acum ceva timp in UM intr-un articol te sfatuia sa accelerezi la voblaj(ca mai scade din forta de apasare pe roata din fata si iese din voblaj).Tocmai de-aia intreb cum e corect pana la urma :scratch: ????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

beginner.jpg

Ceea ce se invata la scoala de soferi in Romania este depasit si aplicabil pe motocicletele care se fabricau acum 30 de ani. Cititi tot acest manual, de mai multe ori, pentru ca va poate salva viata si motocicleta.

 

Din cuprins:

Capitolul 1- Pregatirea cursei

Capitolul 2 - Mentinerea controlului

Capitolul 3 - Drumul si pozitia in trafic

Capitolul 4 - Transportul pasagerilor

Capitolul 5 - Condusul in grup

Capitolul 6 - Conducerea in condiii dificile

Capitolul 7 - Urgente in timpul mersului

Capitolul 8 - Rezumat

 

Manual de condus motocicleta

Foarte bun manualul! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte folositor acest topic !! :angryfire: .. Multumim !!! :angryfire: :angryfire:

 

 

 

Sunt incepator, dar imi plac motoarele de mai mult timp (doar banii mai lipsesc :baldy: ). As vrea sa va intreb daca am 1.69 cm inaltime, as ajunge cu picioarele jos pe o Suzuky GSX r600/750 sau o Honda cbr600r (sau cel putin sa ma descurc cu uun).

As dori sa imi iau motor pana la sfarsitul verii si nu prea am unde sa incerc modelele precizate aici in Craiova asa ca, va rog o parere daca imi puteti da. Multumesc anticipat !!

 

 

Toate cele bune tuturor si bine v-am gasit !! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Sunt incepator. daca am 1.69 cm inaltime, as ajunge cu picioarele jos pe o Suzuky GSX r600/750 sau o Honda cbr600r (sau cel putin sa ma descurc cu uun).

De ajuns jos cu picioarele, ajungi, dar nu asta e problema. Esti incepator, asa ca evita sa iti iei o motoreta cu"r" in coada...Incearca sa te reorientezi catre un cbr 600 f, daca tot iti place genul asta..F-ul este mai iertator,macar, iti permite sa gresesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Super site, m-am grabit sa copiez si, foarte curand, urmeaza sa traduc ce am gasit scris acolo, si poate tot la fel de curand, sa pun la dispozitie, gratis, bineinteles, toata informatia continuta acolo.....

Multumiri pt link, e pretios de-a binelea!

Mult succes motoristilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cum dracu sa nu-si rupa gatul o gramada de flacai cand nici nu au carnet dar vor sa-si ia supersport de 750 ca prima mobra??? l-am auzit pe altu' care e catastrofa la scoala de soferi dar a dat avans pentru R1!!!

Editat de rode
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Salut,

Multumesc frumos initiatorilor acestui post; cred/sper ca am invatat din acel manual si ,in mod sigur, ca si incepator l-am gasit f. interesant. La fel, multumesc si celor care, desi nu mai sunt icepatori, au vizitat threadul si au adaugat cate un link util. Efortul vostru nu a fost gratuit: ganditiva ca daca ati scos un singur rookie dintr-o situatie periculoasa atunci a meritat cu prisosinta timpul pierdut cu tradusul.

Respect&asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

http://openbsd-box.org/moto/manual_moto.pdf

 

am pus la link-ul de mai sus si varianta pdf pentru cine doreste un format mai compact, e facut pdf-ul online direct de pe ceva site.

Editat de andreig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...