Sari la conținut

Manual de condus motocicleta


Smokey
 Share

Postări Recomandate

http://openbsd-box.org/moto/manual_moto.pdf

 

am pus la link-ul de mai sus si varianta pdf pentru cine doreste un format mai compact, e facut pdf-ul online direct de pe ceva site.

Editat de andreig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
cum dracu sa nu-si rupa gatul o gramada de flacai cand nici nu au carnet dar vor sa-si ia supersport de 750 ca prima mobra??? l-am auzit pe altu' care e catastrofa la scoala de soferi dar a dat avans pentru R1!!!

 

Corect!!! Prima oare trebuie verificata conditia sa ai CARNET! Spun asta ca multe accidente au fost facute de "profesionisti" fara carnet.

Editat de sulta_00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

poate ca nu strica sa aducem in prim plan astfel de topicuri uitate prin arhiva forumului.

 

e inceput de sezon; sa tinem cont ca cei cu masinile nu mai sunt obisnuiti cu noi, sa nu neglijam ca daca motorul a stat la iernat treb sa ne reobisnuim cu el...

atentie mare la gropile de dupa iarna - au aparut peste tot, chiar si unde stiam ca e asfalt ca in palma proaspat turnat anul trecut.

 

drive safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e nebunie cu gropile si e nebunie cu soferii...am iesit si eu astazi la o tura scurta si am imbatranit putin :rose: abia am facut slalom printre o groapa de juma de metru si una de 1 metru in timp ce ma feream de autobuz, care tot vroia sa ma impinga pe trotuar ca-l deranjam...

 

 

si ca tot a inceput sezonul, cum eu stau la bulevard, iar trebe sa-mi pun 5 perechi de geamuri, ca mai trece cate-un motociclist care-si chinuie motorul cand incerc si eu sa dorm :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Va multumesc si eu pentru materiale si link-uri :laugh:. Acum am inceput sa le citesc. Mai am 2 ani pana cand voi putea sa dau A-ul dar nu este niciodata prea devreme =)

 

As avea o sugestie la primul material, se poate adauga <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"/> in head-ul pagini ca sa apara corect diacriticele (asta daca mai exista pagina originala cu diacriticele existente in text). Numai bine!

Editat de JDFind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Bune de vazut:

1. Keith Code - Twist of the Wrist vol 2 (video) : http://btjunkie.org/torrent/Keith-Code-Twi...c8e6ea6a308f4bb

2. Street Smarts - Motorcycle Skills (video) : http://btjunkie.org/torrent/Street-Smarts-...948c76e1fd33e07

3. Ride Like A Pro V : http://btjunkie.org/torrent/Ride-Like-a-Pr...ef46edb49c7644b

 

Mie personal Street Smarts mi s-a parut foarte bun si bine realizat...cu interviuri, animatii, filmari, explicatii

 

pentru cine e de prin constanta/mangalia ii pot ajuta cu filmele astea si altele pe care le-am mai strans de-a lungul timpului

si daca tot a venit primavara, sa avem asfalt uscat si bani de benzina smile.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Am si eu cateva intrebari:

-cum mergeti atunci cand dati de o portiune de drum proaspat "raschetata" pentru a fi reasfaltata?( nu ma refer la portiuni mici care pot fi evitate ci la kilometri intregi)

- ce faceti daca in timp ce rulati "va treziti" cu roata pe o portiune unde asfaltul este crapat pe sensul de mers si roata este pe acel sant ( nu transversal. Crapaturi asemanatoare cu portiunile de drum razuite pt reasfaltare si eventual marginile nu sunt la acealsi nivel pe inaltime )? Stiu, veti zice ca trebuia sa ma incadrez din timp pe portiunea unde nu este crapat drumul, dar ganditi-va ca sunteti in coloana si , nevazand cum este drumul va gasiti in situatia expusa.

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari:

-cum mergeti atunci cand dati de o portiune de drum proaspat "raschetata" pentru a fi reasfaltata?( nu ma refer la portiuni mici care pot fi evitate ci la kilometri intregi)

- ce faceti daca in timp ce rulati "va treziti" cu roata pe o portiune unde asfaltul este crapat pe sensul de mers si roata este pe acel sant ( nu transversal. Crapaturi asemanatoare cu portiunile de drum razuite pt reasfaltare si eventual marginile nu sunt la acealsi nivel pe inaltime )? Stiu, veti zice ca trebuia sa ma incadrez din timp pe portiunea unde nu este crapat drumul, dar ganditi-va ca sunteti in coloana si , nevazand cum este drumul va gasiti in situatia expusa.

 

Multumesc !

 

In prima situatie, incearca sa mergi cu o viteza cat mai constanta, fara accelerari/frinari bruste, inclina-te mai putin in curbe si nu schimba directia de mers dintr-o data. Ideea e de a pastra cat mai mult posibil motocicleta in pozitie verticala, in care aderenta e maxima. In zona mea, drumul de la Botosani la Suceava este 'reabilitat' exact asa: raschetat cred ca pe vreo 15 - 20 km. E o "bucurie" sa mergi mai ales cand si ploua...

 

In a doua situatie, daca santul/sleaul duce pe contrasens si e musai sa iesi din el, ca sa scapi accelerezi putin, debreiezi si apoi schimbi directia pentru a iesi din sant. Preferabil unghiul de atac pentru a iesi este cat mai aproape de 90 de grade (perpendicular pe marginea santului) dar cum de obicei santurile de care zici sunt inguste, nu ai de ales. Tactica asta e buna si pentru traversarea liniilor de tranvai

Editat de TomCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima situatie, incearca sa mergi cu o viteza cat mai constanta, fara accelerari/frinari bruste, inclina-te mai putin in curbe si nu schimba directia de mers dintr-o data. Ideea e de a pastra cat mai mult posibil motocicleta in pozitie verticala, in care aderenta e maxima. In zona mea, drumul de la Botosani la Suceava este 'reabilitat' exact asa: raschetat cred ca pe vreo 15 - 20 km. E o "bucurie" sa mergi mai ales cand si ploua...

 

In a doua situatie, daca santul/sleaul duce pe contrasens si e musai sa iesi din el, ca sa scapi accelerezi putin, debreiezi si apoi schimbi directia pentru a iesi din sant. Preferabil unghiul de atac pentru a iesi este cat mai aproape de 90 de grade (perpendicular pe marginea santului) dar cum de obicei santurile de care zici sunt inguste, nu ai de ales. Tactica asta e buna si pentru traversarea liniilor de tranvai

 

 

Ce m-ai nimerit. Exact de portiunea aia de drum (BT-SV )ziceam; mi s-a parut greu sa virez pe acea portiune de drum mai ales ca "dungile" ramase au o directie diagonala (spre contrasens ) cu sensul de mers. Acum in ce stare se prezinta? S-a mai condimentat si cu gropi?

 

Legat de a doua situatie am intalnit cazuri cand santul era lat cam atat cat "calca" roata. Stiu ca trebuie sa virez cat mai perpendicular, dar nu prea ai spatiu in astfel de situatii.Atunci cand am fost in situatia asta am continuat pana s-a terminat santul sau m-am asigurat sa nu fie vreo masina in spatele meu si am virat de pe loc sa ies din sant fara sa cad (am preferat manevra asta decat sa fac cunostinta cu asfaltul ) :bounce:

 

Multumesc pentru sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...