Sari la conținut

Acum 1ora In Fatza La Stadion National...


kernel
 Share

Postări Recomandate

am trecut acum o ora in drum spre serv si am vazut 1scuter gri lovit de 1cielo rosu, era pe aleie la iesire de la stadionul national ...nu am oprit pt k era multa lume si politia facea deja masuratori..sper k moped'istu s afie bine..nu stiu cine este de vina:-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut acum o ora in drum spre serv si am vazut 1scuter gri lovit de 1cielo rosu, era pe aleie la iesire de la stadionul national ...nu am oprit pt k era multa lume si politia facea deja masuratori..sper k moped'istu s afie bine..nu stiu cine este de vina:-?

 

Treaba sta in felul urmator. Nu am fost acolo in momentul accidentului, dar din cate mi-am putut da seama cei doi cu scuterul (doi colorati) se dadeau pe trotuar si un imbecil a iesit cu viteza din parc, lovindu-i in partea stanga. Pasagerul era julit superficial pe spate, coate si genunchi, dar conducatorul scuterului GoPop avea piciorul stang distrus. Fractura multipla deschisa, vreau sa va zic ca n-am mai vazut asa ceva ... ii iesise osul prin piele. Piciorul i-a fost prins intre Cielo-ul rosu si pragul scuterului, practic oasele fiindu-i sectionate complet. Acum din cate am inteles de la martorii prezenti la fata locului ambulanta a venit dupa mai bine de jumatate de ora, timp in care din ramasitele piciorului sectionat, baltea sangele. iciorul respectiv se mai tinea doar in piele si ceva muschi, oasele erau varza! Nu am vrut/putut face poze victimei, deoarece politia facea poze/masuratori, dar dupa ce s-au calmat spiritele am reusit sa surprind cateva cadre. Las pozele sa vorbeasca ...

 

post-9269-1180388801_thumb.jpg - asa cum se poate vedea extrem de clar, vizibilitatea nu era obstructionata in niciun fel ...

 

post-9269-1180388808_thumb.jpg

 

post-9269-1180388816_thumb.jpg - Locul impactului este la 2,5 metrii dupa locul de vizibilitate maxima, iar dupa impact scuterul a mai fost tarat inca 1,5 metri ... MORALA!!! - in stanga domnului in camasa albastra este soferul conservei, iar in stanga acestuia (cel cu chelie) ... prietenul sau de la Politie care a venit sa se asigure ca se va face dreptate, doar traim in Romania, nu!?

 

post-9269-1180388823_thumb.jpg

 

post-9269-1180388832_thumb.jpg - in centrul imaginii se poate vedea un fragment de os ...

 

post-9269-1180388840_thumb.jpgpost-9269-1180388861_thumb.jpg

 

post-9269-1180388873_thumb.jpg - fara urme de franare a masinii ...

 

post-9269-1180388889_thumb.jpgpost-9269-1180388896_thumb.jpg

 

post-9269-1180388908_thumb.jpg - de la locul impactului scuterul a mai fost tarsait cam 1,5 metri

 

post-9269-1180388921_thumb.jpgpost-9269-1180388940_thumb.jpg - cat a fost Politia la locul accidentului paznicii de la intrarea respectiva au avut grija sa puna lantul ...

 

post-9269-1180388948_thumb.jpgpost-9269-1180388956_thumb.jpgpost-9269-1180388963_thumb.jpg

post-9269-1180388989_thumb.jpgpost-9269-1180388996_thumb.jpgpost-9269-1180389003_thumb.jpg

 

post-9269-1180389009_thumb.jpgpost-9269-1180389022_thumb.jpg - la 7-8 minute dupa ce a plecat Politia, se poate vedea ca "se poate si fara lant pus"

 

post-9269-1180389063_thumb.jpgpost-9269-1180389068_thumb.jpgpost-9269-1180389075_thumb.jpg

post-9269-1180389082_thumb.jpgpost-9269-1180389107_thumb.jpgpost-9269-1180389113_thumb.jpgpost-9269-1180389120_thumb.jpg

post-9269-1180389140_thumb.jpgpost-9269-1180389145_thumb.jpgpost-9269-1180389152_thumb.jpgpost-9269-1180389157_thumb.jpg

post-9269-1180389163_thumb.jpgpost-9269-1180389171_thumb.jpgpost-9269-1180389177_thumb.jpgpost-9269-1180389184_thumb.jpg

post-9269-1180389191_thumb.jpgpost-9269-1180389198_thumb.jpg

 

... no comment! ...

 

Din spusele medicilor de pe ambulanta intarziata sunt destul de slabe sansele ca victima sa scape fara amputare din cauza perioadei extrem de lungi de la producerea accidentului si pana in momentul in care se va putea interveni.

 

Din spusele rudelor/prietenilor victimelor vinovatul va plati sigur si se va face dreptate! Sper ca soferul vinovat care nici nu a apucat sa calce frana, nici dupa impact, sa fie putin trezit la realitate de apropiatii victimei ...

 

Propun sa nu fim rasisti si sa ne gandim ca pe acel scuter puteam fi oricare dintre noi, poate chiar si copilul conservarului cu pricina. Este adevarat ca scuteristii nu purtau nici un fel de protectie, nici macar casca, este adevarat ca mergeau pe trotuar, dar daca judecam dupa puterea impactului, dupa urma de franare de circa 0,7 metri si avand in vedere ca erau doi, deci datorita greutatii si temperaturii asfaltului rotile aveau aderenta, se poate trage usor concluzia ca nu aveau mai mult de 20-25Km/h in momentul impactului ...

 

De aici se poate specula ori ca nu aveau viteza mare, ori ca a franat prea tarziu, ori ca cel cu auto a iesit in ultimul moment ... totusi scuterul este lovit in lateral, ori daca scuterul se depalasa sa zicem cu 20-25Km/h masina nu ar fi avut cum sa treaca cu 2,5 metri mai departe de locul din care avea vizibilitate, sa acroseze scuterul si sa-l mai tarasca inca 1,5 metri, decat daca avea ceva viteza. Problema esteca daca avea cel putin 25-30Km/h ar fi trebuit sa accelereze brusc deoarece paznicii declara ca era lantul pus ... lant pe care se poate vedea atarnand o limitare de viteza ... 5Km/h!!! Asa cum se poate vedea din poze, la mai putin de 10 minute dupa ce a plecat politia de la locul accidentului, lantul era dat la o parte :cheers:

 

Oricum soferul masinii repet nici nu a actionat macar frana. Cielo nu are ABS, deci daca ar fi fost atent, daca ar fi reactionat si ar fi calcat frana puternic, rotile s-ar fi blocat si ar fi lasat acolo o urma cat de mica ...

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :cheers:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Ca sa nu-mi aud vorbe, scuterul respectiv nu avea nici un fel de numar, normal nu avea ce cauta pe trotuar (dar cum nu exista amenajata o banda pentru deplasarea mopedelor ...), conducatorul si pasagerul nu purtau nici macar casca... S-au luat toate actele la Politie pentru identificare. Culpa ar fi comuna, dar ... nu pot sa nu fiu subiectiv dupa doua accidente cu scuterul in care am simtit pe propria-mi piele cat de inconstienti sunt unii soferi din Romania, fie ei si soferi de taxi sau angajati la Politie :lol: :lol: :crack: :cheers: :cheers:

 

Multa sanatate accidentatilor si sper sa scape totusi cu piciorul intreg. Daca nu, poate "se ofera" conservarul sa-l sprijine cu vreun picior :) :cheers:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :lol:

 

PS - Poate exagerez, dar poate scuterele GoPop nu franeaza eficient pentru cele doua persoane pe care conform omologarii (obtinute prin diverse mijloace) le poate transporta ... Domnule GoPop ia lamuriti-ne cum sta treaba !?!?!?

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei dupa cum se vede din primele poze, pozitia masinii, mult iesita PE TROTUAR, din incinta complexului sportiv, putea foarte bine sa loveasca un pieton care AVEA ce sa caute pe trotuar si care nu necesita purtarea unui echipament de protectie, putea fi un copil sau un batran care ar fi fost omorat pe loc (probabil)

 

soferul merita sa fie pedepsit CLAR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasolala rau faza... se vede clar ca nu a pus frana distrusul ala cu cielo

insanatosire grabnica scuteristilor si cel putin doi ani de racoare celui cu cielo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor nemernicul ala cu cielo este un inconstient nenorocit

sa presupunem ca pe trotuarul acela la momentul respectiv nu erau baietii aceia (chiar daca erau colorati si circulau pe trotuar), ci era un copil care alerga

daca a tarat scuterul atatia metrii va dati seama ce i s-ar fi intamplat copilului respectiv?

ar trebui sa i se anuleze pe viata permisul inconstientului nenorocit (scuze pentru repetare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de mult conteaza culoarea pielii? Ori atitudinea, ori mai stiu eu ce , atata timp cat baiatul ala e posibil sa ramana fara un picior? Se deplasa pe trotuar! Un c_retin loveste o persoana pe trotuar (care e evident ca nu prea avea ce cauta cu "mobra" acolo, desi macar a avut bunul simti sa nu iasa in trafic) si e posibil sa iasa basma curata?

PUSCARIE!

Nu stiu unde o vor incadra militienii nostri insa fapta e cu urmari grave, cu vatamari corporale grave.

II doresc baiatului sa-i poata fi salvat piciorul, sanatate maxima!!!

... iar celui cu Cielo sa-si ia bicicleta !

...cat despre salvare... no comment! Un om s-a chinuit o jumatate de ora cu piciorul strivit, in dureri groaznice si intr-o balta de sange...

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor nu mai puneti astfel de titluri la topicuri (mai ales aici la accidente) "acum o ora" va fi si maine si peste 2 saptamani si peste un an pe forum, mai bine era un 27.05.07 - ora 16.00 sau ceva asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Fereste!!! m-au trecut toti fiori cand am citit ce sa intamplat si am vazut pozele.

Cum o sa traiasca soferul cu cielo stiind ca are un om pe constiinta? cum frate sa ii dea asa hal de viteza abia iesise pe poarta. Orice om cand ii iese cva in fata are instinctul sa franeze chiar pana in podea..ce draq nici 1 cm de frana? asa cva e incredibil n-am vazut in viata mea. Sanatate baiatului q scooterul! si sa speram ca se mai poate face cva in privinta piciorului! Doamne ajuta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze D'le S George...aveti si dvs dreptate..:-? dar am pus topicul doar pt cei care stiu de accident..cei care au vazut ceva si pot spune detalii corecte.

oricum este primul topic la accidente pe care l-am pus, sper din tot sufletul sa fie si ultimul si sa nu aveti niciodata accident...

bafta si asfalt uscat !!!

ps: urasc mopedistii care nu disting culorile verde de rosu si se cred buricii soselelor....totusi sper ca piciorul omului sa fie ok intrun final

Editat de kernel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: :crack: ...ce accident nasol,frate!!!!!!!!!!!!!! ...la puscarie cu jegosu' ala...cum a putut sa iasa in halul asta din stadion?

ps:chiar daca erau colorati ,baietii aia erau scuteristi....Alias ,daca vor sa intre in CSR 2 tigani nu ii primesti ? :cheers:

 

Salut. Daca tu imi aduci 2 rromi scuteristi, care sa poarte casca, sa aiba bun simt si sa conduca prudent, sunt ca si admisi in CSR din partea mea, ideea este ca trebuie sa indeplineasca toate aceste conditii simultan :crack:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de saracul baiat,distrus pe viata deca i se amputeaza picioru si daca nu o sa aiba mult de suferit si toate din cauza unui imbecil de conservar :cheers: care a uitat sa incetineasca si sa se asigure.Cat despre salvare bravo lor :cheers: au tinut acolo o jumate de ora pe saracul baiat cu picioru zdrobit si din cauza lor se pare ca nu se mai faca nimica numai amputarea piciorului.

 

Chiar zilele acesteam am vazut pe un baiat care era cu un wv pasat,care taicaso facea scoala de soferi cu masina aia si ia luat fata unuia cu scuteru :cheers: noroc ca a apucat sa franeze de a mers cu roata blocata mopedistul si numai cat ca nu a cazut sau nu a intrat sub masina.Baiatul cu masina dupa ce a parcat unde vroia sa ajunga de ia luat fata la mopedist sa dat jos din masina si se uita daca nu are vro zgarietura sau ceva masina dar nici bai navea de saracu baiat care tot tremura de la sperietura,atunci trebuia sa primeasca vro 2 dupa cap sa se trezeasca pt ca cu asa ceva poti nenoroci pe cineva pe viata.

 

Sanatate multa mopedistilor si sper totusi sa i se poata recupera piciorul

Editat de cristinel009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vorba de haste (al doilea post > /index.php?showtopic=104195) ?

 

 

 

loool ... nu frate yo traiesc:)) ce sa zic ... mi`se rupe inima cand vad cate un motociclist/scuterist care are de suferit in urma inconstientii ale unor oameni la care au luat carnetu prin relatii + ca era si scuter gopopo :( joke.... chia m`a speriat accidentu asta si cred ca o las mai moale....

 

 

Am citit intr`un post.. nu`ma stiu de la cine .. ca e scuter gopop si ca nu putea sa franeze cu 2 pers ..... poate. yo am scuter gopop fighter si pot sa zic ca sunt multumit cum se opreste (1 pers /2 pers) acuma depinde si cum vranezi ( nici prea incet/ nici prea tare sa derapezi ...un fel de abs manual=))) ) poate gresesc ...dar din cate am vazut soferu a iesit din nicaieri si la intrat direct in scuter... putea sa aiba si 3 abs`uri ca tot nu scapa(scuteru) ... dar e prea inconstient soferu ala .. om tampit si nenorocit ...

 

Asfalt uscat si flash`uri cu faru` ( n`am clanxon =)) :P)) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este in totalitate a ciorilor.Omul s-o fi asigurat din stanga,dreapta,si a dat sa plece.De unde draq sa te astepti sa iti iasa in fata doua ciori pe un scuter de pe trotuar?Multa bafta omului cu cielo,sper sa se faca dreptate si sa isi repare si masina pe banii lor.Voua daca vi s-ar fi intamplat tot atat de intelegatori ati fi fost cu ciorile care circulau pe trotuar,fara casca,si pun pariu ca si fara permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..Sunt constient ca multi vetzi sa sari cu gura pe mine dar nu ma intereseaza...Este in totalitate vina celor cu scooterul ... pentru ca NU MERGI PE TROTUAR cu 20-30 KM/h cat mergeau ei .. Trebuie sa fi idiot. Dar sa mai mergi si fara protectie .. e culmea prostiei ... Prea mult ghost rider strica.... Majoritatea celor e pe forulul asta dau vine pe conservatori ... Ca soferii ca ala a schimbat banda si nu la vazut pe Gigi care venea cu 250km/h ..i .. Mai ganditiva .. Te asiguri o data .. vezi departe o lumitza mica ... estimezi ca ai timp ca doar .. circula regulamentar sau cel putin asa ar trebui .. si cand faci viraju ... Pac .. un bmotor infipt in poponeata .. ce e ? cine e ? Gigi .. lumintza .. Cam asa se intampla .. Realizati si voi ca romania este o tara asa cum este .. Trebuie sa fim precauti ... NU AVEM DRUMURI DE VITEZA SI SOFERII NU SUNT OBISNUITI! Am auzit .. pe cineva ca .. in locul scooterului putea fi un copil .. Mda ... copilu alearga cu 30KM/h ... da mai asa e. ... ce sa mai zic .. Este adevarat ca mai sunt si sofer tampitzi de acea trebuie sa fim precauti ...Dar asta este .. Romania este incepatoare in domeniul moto. Asfalt Uscat

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este in totalitate a ciorilor.Omul s-o fi asigurat din stanga,dreapta,si a dat sa plece.De unde draq sa te astepti sa iti iasa in fata doua ciori pe un scuter de pe trotuar?Multa bafta omului cu cielo,sper sa se faca dreptate si sa isi repare si masina pe banii lor.Voua daca vi s-ar fi intamplat tot atat de intelegatori ati fi fost cu ciorile care circulau pe trotuar,fara casca,si pun pariu ca si fara permis?

 

 

Mda..Sunt constient ca multi vetzi sa sari cu gura pe mine dar nu ma intereseaza...Este in totalitate vina celor cu scooterul ... pentru ca NU MERGI PE TROTUAR cu 20-30 KM/h cat mergeau ei .. Trebuie sa fi idiot. Dar sa mai mergi si fara protectie .. e culmea prostiei ... Prea mult ghost rider strica.... Majoritatea celor e pe forulul asta dau vine pe conservatori ... Ca soferii ca ala a schimbat banda si nu la vazut pe Gigi care venea cu 250km/h ..i .. Mai ganditiva .. Te asiguri o data .. vezi departe o lumitza mica ... estimezi ca ai timp ca doar .. circula regulamentar sau cel putin asa ar trebui .. si cand faci viraju ... Pac .. un bmotor infipt in poponeata .. ce e ? cine e ? Gigi .. lumintza .. Cam asa se intampla .. Realizati si voi ca romania este o tara asa cum este .. Trebuie sa fim precauti ... NU AVEM DRUMURI DE VITEZA SI SOFERII NU SUNT OBISNUITI! Am auzit .. pe cineva ca .. in locul scooterului putea fi un copil .. Mda ... copilu alearga cu 30KM/h ... da mai asa e. ... ce sa mai zic .. Este adevarat ca mai sunt si sofer tampitzi de acea trebuie sa fim precauti ...Dar asta este .. Romania este incepatoare in domeniul moto. Asfalt Uscat

 

Da mah fratilor aveau vina lor ca nu aveau echipament si erau pe trotuar cu viteza dar......cand iesi de undeva daca te asiguri sigur nai viteza ca doar mergi incet ca si ieu stiu cum ie,ai un 5-10km/h si franezi si te opresti daca era tocmai asa atunci intrau aia in masina nu masina in ei si nu i inpingea si se vede si urma in poza,deci nu cred ca nu a avut ceva viteza si ca sa asigurat,parerea mea.

Asfalt uscat

Editat de cristinel009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina fiecaruia o va stabili "organul" competent ... sau mai putin competent !

Eu sunt satul de specimenele care gonesc pe stradute, pe trotuare, pe aleile parcurilor ... etc ! Sunt curios care ar fi fost parerea voastra daca acel "cioro-scuterist" lovea un copil pe trotuar !! Pentru cei care gonesc prin parcuri cu scootere le urez guta intre 2 copaci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...