Sari la conținut

Postări Recomandate

salut.

am un prieten cu o Honda Transalp care are nevoie de un releu de semnalizare.

stiti voi de unde sa ia mai ieftin (la reprezentanta am inteles ca e cam 100 euro)?

multumesc.

 

Sal'tare. Ii recomand un releu de semnalizare electronic de Dacie. Paguba totala-i pe la 15-20 RON. Daca nu se descurca cu montatul sa-mi dea un semn si il lamuresc cum si-l monteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

am un prieten cu o Honda Transalp care are nevoie de un releu de semnalizare.

stiti voi de unde sa ia mai ieftin (la reprezentanta am inteles ca e cam 100 euro)?

multumesc.

Si eu am avut anu trecut problema cu releu si l-am schimbat!

Am comandat din Louis cu 10 euro . 12 V, 3 Pol, 4 x 21 Watt

Click aici , site-u Louis.de si aici ai direct Poza cu el

 

Trebuie sa ii pui o masa , tragi un fir la un surub! Si a trebuit sa despart fisa aia in L in doua , ca era lipita ! Nu se potriveste exact.

Si iaca cu 10 Euro s-a scos , bafta!

 

Eu il am de 1 an sus si merge perfect nu am treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare de 1000 de puncte!

 

Vreau si eu inaltator de parbriz pentru TransALP , as vrea sa stiu de unde si cu cat se poate cumpara ! Am vazut la mai multa lume!

 

Uitati aici o poza sa vedeti de care zic:

 

827d6e2ebf99594010a29c01fc9e9abc.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare de 1000 de puncte!

 

Vreau si eu inaltator de parbriz pentru TransALP , as vrea sa stiu de unde si cu cat se poate cumpara ! Am vazut la mai multa lume!

 

Uitati aici o poza sa vedeti de care zic:

 

827d6e2ebf99594010a29c01fc9e9abc.jpg

 

Sal'tare

 

Inaltatorul ala nu este separat de parbriz. MRA face parbrize care au "deflectorul" ala suplimetar care e reglabil. Mai multe detalii gasesti AICI.

 

Un "inaltator" d-ala home made si-a facut mihai m - gasesti poze cu el AICI.

 

Importator MRA am vazut ca este Romi (din Cluj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare

 

Inaltatorul ala nu este separat de parbriz. MRA face parbrize care au "deflectorul" ala suplimetar care e reglabil. Mai multe detalii gasesti AICI.

 

Un "inaltator" d-ala home made si-a facut mihai m - gasesti poze cu el AICI.

 

Importator MRA am vazut ca este Romi (din Cluj).

Aha , Mersi de info ... fain facut si ala " home made "

 

Dar anu trecut la intalnirea de TransALPisti era cineva care spunea ca se poate gasi , ca duce nush cine cu vreo 20-25 euro inaltatoru ala si ca a cumparat destul de multa lume dinala! Si mi-am adus aminte si am zis ca daca dau un zvon pe forumuri poate o sa gasesc si eu inaltatoru la banii aia!

Si ca se dau 4 gauri in parbrizu initial mare , se prinde sus si gata !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha , Mersi de info ... fain facut si ala " home made "

 

Dar anu trecut la intalnirea de TransALPisti era cineva care spunea ca se poate gasi , ca duce nush cine cu vreo 20-25 euro inaltatoru ala si ca a cumparat destul de multa lume dinala! Si mi-am adus aminte si am zis ca daca dau un zvon pe forumuri poate o sa gasesc si eu inaltatoru la banii aia!

 

Eu n-am auzit pe nimeni sa fi luat numai "deflectorul" ala separat de parbriz... n-oi fi fost eu pe faza sau prin preajma discutiei... daca a auzit cineva de asa ceva probabil va scrie aici. Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am auzit pe nimeni sa fi luat numai "deflectorul" ala separat de parbriz... n-oi fi fost eu pe faza sau prin preajma discutiei... daca a auzit cineva de asa ceva probabil va scrie aici. Spor.

Posibil ... dar eu stiu sigur ca s-a vorbit altfel nu m-as stresa aici :blink:

 

Eu am parbrizu nici cel mai mic dar nici cel mai mare , ceva mediu ... si vantul imi bate exact in viziera de la casca ! Si la drumuri mai lungi ii chiar incomod sa iei tot vantul concentrat direct in viziera :angry:

 

Mersi inca odata de info !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ... dar eu stiu sigur ca s-a vorbit altfel nu m-as stresa aici :blink:

 

Eu am parbrizu nici cel mai mic dar nici cel mai mare , ceva mediu ... si vantul imi bate exact in viziera de la casca ! Si la drumuri mai lungi ii chiar incomod sa iei tot vantul concentrat direct in viziera :angry:

 

Mersi inca odata de info !

 

Cautand pe aici pe forum am dat de 3 topicuri care iti pot fi de ajutor daca vrei sa-ti faci acasa inaltator ptr. parbriz:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautand pe aici pe forum am dat de 3 topicuri care iti pot fi de ajutor daca vrei sa-ti faci acasa inaltator ptr. parbriz:

 

Daca alta solutie nu o fi , atunci s-au ma impac cu ideea asta ... sau o sa ma interesez si eu pe unde pot si o sa incerc sa confectionez unu! Cu toate ca nu pare chiar asa simplu de facut ... trebuie gasit materialu ! infine ... daca o fi ceva bine , daca nu ... Asta e !

 

Mersi de ajutor si pentru timpu pierdut cu cautarile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inaltatorul e o porcarie in sine. Mai bine iti iei alt parbriz. Gandeste-te doar ca ceva prins in fata in 2 suruburi va vibra ca naiba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare

 

Inaltatorul ala nu este separat de parbriz. MRA face parbrize care au "deflectorul" ala suplimetar care e reglabil. Mai multe detalii gasesti AICI.

 

Un "inaltator" d-ala home made si-a facut mihai m - gasesti poze cu el AICI.

 

Importator MRA am vazut ca este Romi (din Cluj).

 

Salutare

 

Inaltator se poate gasi si separat nu numai home made , numai ca e cam scump ...parerea mea

 

de exemplu touratech : http://www.touratech.com/shops/008/product...313050d7ce84f2b

 

aici nu am gasit pt. transalp dar sunt sigur ca unt firme care fac si pt. transalp

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Inaltator se poate gasi si separat nu numai home made , numai ca e cam scump ...parerea mea

 

de exemplu touratech : http://www.touratech.com/shops/008/product...313050d7ce84f2b

 

aici nu am gasit pt. transalp dar sunt sigur ca unt firme care fac si pt. transalp

 

:angry:

 

 

pai nu cred ca merita sa dai aproape 70 de iepuroi cand poti lu asa ceva, cu totul parbriz 108 iepuroi sau asa si mai convenabil la 75 inaltat

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu cred ca merita sa dai aproape 70 de iepuroi cand poti lu asa ceva, cu totul parbriz 108 iepuroi sau asa si mai convenabil la 75 inaltat

Mda , si eu is de acord cu unu nou , da nu-s bani !

 

Multumesc la toti care atzi incercat sa ma ajutati. Poate odata cand o sa ma mai multi banuti si o sa imi permit ;)

 

 

Asa ca un PS: Vine cineva la Stana de Vale ? De maine Sambata 9.Mai.09 pana Duminica , cazare la cort prin zona " Lacul Lesu " sau stabilim noi undeva la fata locului ! Daca ar fi cineva interesat puteti posta si AICI unde vb despre iesire .

 

Salutare

 

Inaltator se poate gasi si separat nu numai home made , numai ca e cam scump ...parerea mea

 

de exemplu touratech : http://www.touratech.com/shops/008/product...313050d7ce84f2b

 

aici nu am gasit pt. transalp dar sunt sigur ca unt firme care fac si pt. transalp

 

:blink:

Mersi , dar daca se gaseste doar la asa bani ... renuntz din motiv financiar ! :angry:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Asa ca un PS: Vine cineva la Stana de Vale ? De maine Sambata 9.Mai.09 pana Duminica , cazare la cort prin zona " Lacul Lesu " sau stabilim noi undeva la fata locului ! Daca ar fi cineva interesat puteti posta si AICI unde vb despre iesire .

 

 

...

 

Cam departe de Bucale pentru perioada asa scurta. Va asteptam sa dati un semn cand ajungeti mai prin centrul tarii. Distractie maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu cred ca merita sa dai aproape 70 de iepuroi cand poti lu asa ceva, cu totul

Sau lasi naibii parbrizul original, ca tot aia e...

Doar e motocicleta, e normal sa te bata vantu', eu vad cum vibreaza cateodata si parbrizul meu, care e ala original

Daca deja ai un parbriz inaltat, mai pui si deflectorul ala, sarcinile vor fi foarte mari pe biata carena de plastic, te mai trezesti cu ceva fisuri

 

In functie de inaltimea parbrizului si de viteza, pana la urma tot te va bate vantu' in mecla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de inaltimea parbrizului si de viteza, pana la urma tot te va bate vantu' in mecla

Zici tu ceva ...

 

Va mai multumesc odata la toti ! Ma impac cu gandul! :blink:

Renuntz la idee ...

 

Cam departe de Bucale pentru perioada asa scurta. Va asteptam sa dati un semn cand ajungeti mai prin centrul tarii. Distractie maxima!

De la Bucale da , dar poate is altii din alte zone ale tarii care is mai aproape de Stana de Vale ... din Arad sunt 180 de km , pe varianta ceea mai scurta , mai este una cu 200 km si una cu 220 km ... in functie de calitatea drumului creste nr de km .

 

Sa ne mai strangem putini de bani , si cu siguranta o sa venim in centrul tarii !

Mersi de primire :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut stimati domni.

inca nu am un transalp - sper sa am in curand - dar am un hornet la vanzare sau schimb.

de 2 zile am facut ochii ca la melc citind aproape toate paginile topicului asta.

ma intereseaza sa stiu daca la 1,77m si 82 kile am vreo sansa sa ajung cu toata talpa pe sol....stand pe un transalp - in trafic de multe ori e nevoie sa dai putin cu spatele si daca nu ai toata talpa pe sol risti sa dai cu dintii in ghidon...parerea mea.

as vrea pareri serioase nu de genu` "esti mic, ia-ti altceva" ( de ex. la bmw f650 exista kit de coborare spate.....am vazut pozele postate de cineva aici cu ceva asemanator dar mare lucru n-am inteles probabil pentru ca inca nu m-am uitat f. atent la amortizorul din spate al unui TA ).

merci frumos. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut stimati domni.

inca nu am un transalp - sper sa am in curand - dar am un hornet la vanzare sau schimb.

de 2 zile am facut ochii ca la melc citind aproape toate paginile topicului asta.

ma intereseaza sa stiu daca la 1,77m si 82 kile am vreo sansa sa ajung cu toata talpa pe sol....stand pe un transalp - in trafic de multe ori e nevoie sa dai putin cu spatele si daca nu ai toata talpa pe sol risti sa dai cu dintii in ghidon...parerea mea.

as vrea pareri serioase nu de genu` "esti mic, ia-ti altceva" ( de ex. la bmw f650 exista kit de coborare spate.....am vazut pozele postate de cineva aici cu ceva asemanator dar mare lucru n-am inteles probabil pentru ca inca nu m-am uitat f. atent la amortizorul din spate al unui TA ).

merci frumos. :angry:

 

Eu am 1,78 si 60 de kile. Merg de 2 ani pe TA.

O sa-ti vina numai bine, da Hornetul la copii sa se joace, ia-ti motocicleta.. :blink:

 

uite cum ajung:

 

IMG_0214.JPG

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut stimati domni.

inca nu am un transalp - sper sa am in curand - dar am un hornet la vanzare sau schimb.

de 2 zile am facut ochii ca la melc citind aproape toate paginile topicului asta.

ma intereseaza sa stiu daca la 1,77m si 82 kile am vreo sansa sa ajung cu toata talpa pe sol....stand pe un transalp - in trafic de multe ori e nevoie sa dai putin cu spatele si daca nu ai toata talpa pe sol risti sa dai cu dintii in ghidon...parerea mea.

as vrea pareri serioase nu de genu` "esti mic, ia-ti altceva" ( de ex. la bmw f650 exista kit de coborare spate.....am vazut pozele postate de cineva aici cu ceva asemanator dar mare lucru n-am inteles probabil pentru ca inca nu m-am uitat f. atent la amortizorul din spate al unui TA ).

merci frumos. :angry:

 

Noroc si sa fie intr-un ceas... cu cuc

 

Referitor la inaltimea ta, cred ca nu vei avea probleme cu Transalpul. Depinde si de modelul pe care vrei sa ti-l iei. TA de 600 are saua ceva mai ingusta si senzatia cand stai pe ea este ca ar fi mai joasa. La modelul asta atingi sigur pamantul cu toata talpa. TA de 650 are saua mai lata, ceea ce-i confera un confort mai mare la drum lung, dar datorita acestui fapt stai mai "cracanat" pe ea. La modelul asta probabil vei atinge pamantul cu varfurile picioarelor flexate.

 

Personal nu cred ca asta este un impediment pe asfalt. Probleme cu chestia asta ai cand iesi pe off si uneori ai nevoie sa sustii greutatea motocicletei in diverse pozitii dubioase.

 

Desi, dupa cum spuneam, la inaltimea ta nu cred ca vei avea probleme, daca nu te simti safe cu motoreta la inaltimea ei normala problema se poate rezolva prin 2 metode:

- iti iei sau iti face cineva o sa mai joasa (darian de forum se ocupa cu asa ceva)

- o mai poti lasa din amortizorul central (cativa mm poate cm) si din furca prin introducerea jambelor ma mult in ochelarii jugului (cat crezi ca ai nevoie).

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc si sa fie intr-un ceas... cu cuc

 

Referitor la inaltimea ta, cred ca nu vei avea probleme cu Transalpul. Depinde si de modelul pe care vrei sa ti-l iei. TA de 600 are saua ceva mai ingusta si senzatia cand stai pe ea este ca ar fi mai joasa. La modelul asta atingi sigur pamantul cu toata talpa. TA de 650 are saua mai lata, ceea ce-i confera un confort mai mare la drum lung, dar datorita acestui fapt stai mai "cracanat" pe ea. La modelul asta probabil vei atinge pamantul cu varfurile picioarelor flexate.

 

Personal nu cred ca asta este un impediment pe asfalt. Probleme cu chestia asta ai cand iesi pe off si uneori ai nevoie sa sustii greutatea motocicletei in diverse pozitii dubioase.

 

Desi, dupa cum spuneam, la inaltimea ta nu cred ca vei avea probleme, daca nu te simti safe cu motoreta la inaltimea ei normala problema se poate rezolva prin 2 metode:

- iti iei sau iti face cineva o sa mai joasa (darian de forum se ocupa cu asa ceva)

- o mai poti lasa din amortizorul central (cativa mm poate cm) si din furca prin introducerea jambelor ma mult in ochelarii jugului (cat crezi ca ai nevoie).

 

Spor!

 

duamneajuta !

e vorba de XL600V din `98; o sa o calaresc sambata si daca e ok facem schimbul.

merci pentru raspunsuri !! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duamneajuta !

e vorba de XL600V din `98; o sa o calaresc sambata si daca e ok facem schimbul.

merci pentru raspunsuri !! :angry:

O sa iti placa 100% , de inatltime nu iti fa prob , fratemio are 1,70 , 68 kg ... si calareste fara nici o prob TransALPu din 2001 care ii mai inalt putin si are saua mai lata ( deci nu ajungi asa bine jos ) de cat cele pana in 2000.

 

Eu am 1,79 , 50 kg ;) si nu am nici o porob !

 

Spor la achizitionare! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 1,79 , 50 kg ;) si nu am nici o porob !

Acum inteleg de ce ai probleme cu vantul :blink:

Hai sa-ti dau de la mine vreo 15 kile, asa o sa ne simtim mai bine amandoi :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...merci frumos ! :angry:

 

...tot caut anunturi cu transalp de vanzare si nu sunt foarte multe; in schimb cred ca am vazut vreo 20 de la alfamotors !

a mai luat careva dintre voi motoru de acolo ?

sunt de incredere baietii ?

 

thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...tot caut anunturi cu transalp de vanzare si nu sunt foarte multe; in schimb cred ca am vazut vreo 20 de la alfamotors !

a mai luat careva dintre voi motoru de acolo ?

sunt de incredere baietii ?

 

thx.

 

Lectura placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...