Sari la conținut

Postări Recomandate

@Stifferu: Aaa deci nu a trebuit sa dai gauri in parbrizul cumparat, in care sa bagi suruburile de care sa prinzi inaltatorul... Eu asa credeam ca e facut...

Pai in cazul asta lasa-mi si mie te rog acea piesa pentru un weekend sa fac o proba , si ti-l inapoiez cum ajung inapoi in Bucuresti.

 

Pana una alta am vazut ca pt un XL 650

- Parbriz touring de la MRA de 45 cm inaltime :

xlv65000t1.jpg

- Parbriz touring de la GIVI de 56 cm inaltime :

1.0.1.varc_d209s.jpg

 

Daca comparati cele doua poze, nu vi se pare mai inalt parbrizul de la MRA ?

De ce cei de la Givi zic ca ar avea 56 daca pare mai mic decat cel de 45 al celor de la MRA ?

Cred ca imi scapa ceva...

 

Sper sa mai storc doi trei centimetri din sa. Am inteles ca se gasesc unele aftermarket mai joase.

In afara de reprezentata Honda , unde altundeva mai pot sa gasesc astfel de sei joase pt un Transalp de dupa 2000 ?

Deocamdata n-as vrea sa o modific pe asta standard...

 

Eu am cam 1.70 , asa ca am sanse mari sa reusesc sa fac ca aerul sa-mi treaca peste casca , cu mici modificari pe ici pe colo. Simt ca imi mai lipsesc cativa centimetri.

Depinde intr-adevar si de casca. Am simtit diferente intre una si alta , atunci cand stau drept si imi bate aerul direct in casca. Dar la toate pe care le-am purtat am observat aceeasi chestie , cea cu lasatul capului sub parbriz. E valabila la toate. Devine foarte liniste cand reusesti sa te bagi sub el. Si mi se pare un avantaj foarte mare pe care vreau sa-l exploatez , mai ales ca mi-s mai scund.

 

A , si doape de urechi port si eu. Dar casca mea e atat de zgomotasa cand vine curent in ea incat aud galagie si cu doapele in urechi.

O idee este si sa schimb casca. Dar aici e mai complicat...

 

Am mai gasit o poza cu parbrizul optional de touring - varianta Honda :

windscreen_big08R80MCB801-01_a329.jpg

Asta chiar pare mare ...

Editat de mitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai inalt parbriz este cel touring de la Honda. Cel putin in toate imaginile in care l-am vazut asa arata. Doar ca nu stiu unde gasesti inafara de Honda si nu stiu cat costa.

 

O alta varianta ar mai fi MRA Variotouring(cu aceea parte glisanta). Doi prieteni transalpisti(ambii pe modele 98) sunt foarte multumiti de acest parbriz si au zis ca pot merge cu casca deschisa pana la 100km/h fara probleme(au in jur de 1.70 inaltime).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut parbriz inalt original Honda am eu si pot sa-ti spun ca este foarte scump :wacko:

In legatura cu protectia la vant difera mult si de inaltimea fiecaruia eu am 1.80 si pot spune ca este acceptabila.

post-4159-1271837136_thumb.jpg

post-4159-1271837158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut parbriz inalt original Honda am eu si pot sa-ti spun ca este foarte scump :wacko:

In legatura cu protectia la vant difera mult si de inaltimea fiecaruia eu am 1.80 si pot spune ca este acceptabila.

 

Cat a costat pana la urma parbrizul de la Honda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva in jur de 180eur parca :lol:

 

Io nu mai inteleg nimic. Acelasi tip de parbriz:

- tu zici ca ai dat 180 de eur ... ceea ce mi se pare f mult (presupun ca l-ai cumparat de la Inter Motorcycle - Honda Bikes)

- i-am sunat pe cei de la Inter Motorcycle sa-i intreb daca mai au , ma suna dupa o juma de ora sa-mi spuna ca mi-au gasit unul de la Givi la 80 de eur :wacko:

- la astia http://www.cmsnl.com/products/windscreen_08r80mcb801/ gasesc cu 118.5 eur

- iar la astia https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99926/ gasesc cu 35 de lire (adica 40 de euro)

 

Adica cum vine asta ? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu mai inteleg nimic. Acelasi tip de parbriz:

- tu zici ca ai dat 180 de eur ... ceea ce mi se pare f mult (presupun ca l-ai cumparat de la Inter Motorcycle - Honda Bikes)

- i-am sunat pe cei de la Inter Motorcycle sa-i intreb daca mai au , ma suna dupa o juma de ora sa-mi spuna ca mi-au gasit unul de la Givi la 80 de eur :wacko:

- la astia http://www.cmsnl.com/products/windscreen_08r80mcb801/ gasesc cu 118.5 eur

- iar la astia https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99926/ gasesc cu 35 de lire (adica 40 de euro)

 

Adica cum vine asta ? :laugh:

Normal ca de la Inter Motorcycle asta a fost pretul cand a fost achizitionat ce sa-i faci "Romania" nu ?? Uite si in Italia sunt preturi mari adica 153 euro si oricum acum sunt mai reduse pt. ca acest model nu se mai fabrica http://www.hondaitalia.com/accessori/detta...amp;codice=3546 eu zic ca ai gasit foarte bine la 40 euro !!!

Editat de Rinno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cumva poza cu el pe motorul tau? Sa vad cum arata! Si pe mine ma bate gandul sa imi fac un inaltator... eu am parbriz mediu pe TransALP... dar vantul imi da direct in frunte, la drum lung ii cam enervant!

Am primit un parbriz standard , cel mai mic ... de TransALP modelul 94-00 putin crapat la prinderi , si as vrea sa-i tai partea superioasa un 10-15 cm si sa-l prind pe asta ameu ce am acuma.

 

Mersi!

 

 

asa ma gandeam si eu, dar inainte sa-l tai p-ala am incercat cu o bucata de plastic, si niste prinderi la maxim de improvizatie ... dar au iesit rezistente cel putin, ca "look" nu exceleaza dar isi fac treaba, hai ca fac niste poze ...

Mesaj completat

@Stifferu: Aaa deci nu a trebuit sa dai gauri in parbrizul cumparat, in care sa bagi suruburile de care sa prinzi inaltatorul... Eu asa credeam ca e facut...

Pai in cazul asta lasa-mi si mie te rog acea piesa pentru un weekend sa fac o proba , si ti-l inapoiez cum ajung inapoi in Bucuresti.

 

 

mda, sunt niste cleme ... fara gauri ... cu care il prind ... hai ca incerc sa fac o poza doua ...

nu cred ca ai nevoie de el mai mult de 10 minute, il montezi, ii dai "goarna" pana la viteza ta de croaziera, si iti faci ideea , simplu nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am facut azi... da nu am apucat sa-l prind sus! Astept pana maine sa vad ce prindere ai facut tu... dupa ma pun sa gauresc daca ii cazu :wacko:

post-26086-1271884908_thumb.jpg

post-26086-1271884918_thumb.jpg

post-26086-1271884928_thumb.jpg

post-26086-1271884935_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca de la Inter Motorcycle asta a fost pretul cand a fost achizitionat ce sa-i faci "Romania" nu ?? Uite si in Italia sunt preturi mari adica 153 euro si oricum acum sunt mai reduse pt. ca acest model nu se mai fabrica http://www.hondaitalia.com/accessori/detta...amp;codice=3546 eu zic ca ai gasit foarte bine la 40 euro !!!

 

 

Stai sa vezi belea acum :

 

Dau mail catre David Silver Spares Ltd sa intreb cat m-ar costa curierul pana in Romania:

 

Hello,

Could you please tell how much would it be the shipping charges to Romania for :

- an Acessory Low Seat (Part No 08F82MCB800A)

https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99916/

- and an Acessory Touring Windscreen (Part No 08R80MCB801)

https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99926/

Also a full price for these two items , including VAT and that shipping charges ?

Thanks a lot in advance.

Have a nice day!

 

Si primesc raspuns de la Denise :

 

Hello thank you for your email.

 

08F82MCB800A : in stock at 45.00 GBP.

08R80MCB801 : in stock at 35.00 GBP.

Shipping on the above will be 95.75 GBP, making the total 206.52 GBP.

If you wish to order please quote estimate number 134690.

 

Kind Regards

Denise

 

Sa-i f*ta dracii !

 

Io nu platesc 100 de lire pe curierul din Anglia pana in Romania.

Nu degeaba ma miram de ce sunt asa de ieftine la ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e din cauza norului - probabil le trimit cu vaporul pe Dunare.. :wacko:

 

Serios acum - multe chestiute sunt ieftine pe net - dar shipping-ul te omoara.

Eu am luat de la Louis odata ceva in valoare de 14e si am platit 17e shipping.. asta e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e din cauza norului - probabil le trimit cu vaporul pe Dunare.. :laugh:

 

Serios acum - multe chestiute sunt ieftine pe net - dar shipping-ul te omoara.

Eu am luat de la Louis odata ceva in valoare de 14e si am platit 17e shipping.. asta e..

De aia ii bine sa iei din CHINA , Free Shipping :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am cautat pe net si am gasit pe un site din Franta piese pentru Transalp - saiba canelata care tine pinionul de atac si cele doua garnituri de cupru de la galeriile de esapament.

Placuta costa 9,4e

Garniturile 2,75e bucata..

 

Shipping-ul e vreo... 28e.

 

Am ales sa merg la reprezentanta Honda locala, intr-adevar sunt cu 1eur mai scumpe.. dar macar nu platesc transportul aiurea.

Daca e sa cumperi piesulici ieftine nu merita sa o faci on-line decat daca e local - international te rup costurile de transport.

Mesaj completat

Legat de parbrize la TA.. raman la concluzia mea mai veche: oricat de inalt ar fi parbrizul montat vantul tot iti bate in freza.

Asa e pozitia pe motocicleta - daca va uitati din lateral la poze ale voastre pe mobra o sa vedeti ca pentru un om normal de minimum 1.70 inaltime si care sta drept - parbrizul vine in dreptul pieptului. Asa e facut Transalpul. Oricat ai lungi parbrizul - aerul tot in freza iti bate.

 

La Varadero daca va uitati, pozitia in sa e mai joasa decat nivelul bordului si al parbrizului, si cu un parbriz touring deja iti acopera fata, adica in pozitie normala chiar vezi prin el - nu pe deasupra lui.

 

Asta nu inseamna ca parbrizul touring la Transalp nu are rost, are, iti da curentul la o parte din piept, ajuta foarte mult.

 

Am mers odata cu transalpul meu fara carene deloc si fara parbriz, la 80 la ora simti ca mori, te da vantul jos de pe ea - ar fi insuportabil la drum lung.

 

Ideea e ca daca va deranjeaza vantul mai bine va luati maxiscuter cu parbriz de autobuz... mi se pare putin utopic la transalp sa faci sa nu-ti mai bata vantul in casca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am facut azi... da nu am apucat sa-l prind sus! Astept pana maine sa vad ce prindere ai facut tu... dupa ma pun sa gauresc daca ii cazu :rolleyes:

 

 

na belea ca am uitat de poze ...

dar ideea este asta din schema, cu negru este "dispozitivul", cu gri deschis este parbrizul in interiorul dispozitivului, si tot cu gri deschis este "prelungitorul" pe exteriorul dispozitivului, cu maroo sunt cauciucurile pe care le-am pus sa nu zgarii geamul, iar cu galben si gri mai inchis sunt suruburile de fixare ...

 

 

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa vezi belea acum :

 

Dau mail catre David Silver Spares Ltd sa intreb cat m-ar costa curierul pana in Romania:

 

Hello,

Could you please tell how much would it be the shipping charges to Romania for :

- an Acessory Low Seat (Part No 08F82MCB800A)

https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99916/

- and an Acessory Touring Windscreen (Part No 08R80MCB801)

https://www.davidsilverspares.co.uk/parts/part_99926/

Also a full price for these two items , including VAT and that shipping charges ?

Thanks a lot in advance.

Have a nice day!

 

Si primesc raspuns de la Denise :

 

Hello thank you for your email.

 

08F82MCB800A : in stock at 45.00 GBP.

08R80MCB801 : in stock at 35.00 GBP.

Shipping on the above will be 95.75 GBP, making the total 206.52 GBP.

If you wish to order please quote estimate number 134690.

 

Kind Regards

Denise

 

Sa-i f*ta dracii !

 

Io nu platesc 100 de lire pe curierul din Anglia pana in Romania.

Nu degeaba ma miram de ce sunt asa de ieftine la ei...

Ohooo super scump acum cred ca am dat bine .............totusi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nevoie de un parbriz touring pt Transalpul meu. Cu parbrizul standard vantul ma bate de la piept in sus.

 

 

nu stiu de ce, dar iar am senzatia unei discutii zadarnice.

schumy, la domi cum aveai parbrizul? unde te batea vantul? o idee ar fi sa purtam casca contra vantului in freza.

nu am nimic contra parbrizului inalt, sau cat mai inalt. al meu e scurt dar singura 'chiestie' care ma deranjeaza si care m-a deranjat sunt nustele si ganganiile pe care le strang pe piept si pe viziera. atat. deci vrei parbriz inalt, iti cumperi. nu ai bani ti-l confectionezi, da sa citesc doua pagini cu 'ce-i de facut ca nu mai pot trai fara' mi se pare un pic absurd.

Mesaj completat

Shipping on the above will be 95.75 GBP, making the total 206.52 GBP.

If you wish to order please quote estimate number 134690.

 

Kind Regards

Denise[/color]

 

Sa-i f*ta dracii !

 

Io nu platesc 100 de lire pe curierul din Anglia pana in Romania.

Nu degeaba ma miram de ce sunt asa de ieftine la ei...

 

probabil vroiau sa ti-l aduca personal. studiez sa-mi iau portbbagaj de biciclete pe masina si posta era 30 de lire sterline pentru 20-30kg unde se incadreaza pachetul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am facut azi... da nu am apucat sa-l prind sus! Astept pana maine sa vad ce prindere ai facut tu... dupa ma pun sa gauresc daca ii cazu :rolleyes:

 

 

salut!

ti-am trimis pozele, sa-mi zici ce parere ai ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

ti-am trimis pozele, sa-mi zici ce parere ai ;-)

Arata bine si pare ok , dar nu am prea inteles cum ii ala prins , strans! Ca din poze se vede guma doar pe o parte si pe cealalata a plexicului capetele de surub... trebuie sa mai studiez poate ma prind !

Eu inca nu mi l-am gaurit pe ameu , poate o sa incerc sa-l fac ceva de genu... ca nu as vrea sa gauresc plexicul original de pe motor.

 

Mersi de poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine si pare ok , dar nu am prea inteles cum ii ala prins , strans! Ca din poze se vede guma doar pe o parte si pe cealalata a plexicului capetele de surub... trebuie sa mai studiez poate ma prind !

Eu inca nu mi l-am gaurit pe ameu , poate o sa incerc sa-l fac ceva de genu... ca nu as vrea sa gauresc plexicul original de pe motor.

 

Mersi de poze !

 

 

parbrizul nu e gaurit, plexicul e prins cu nituri, in schema se vede mai bine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Gata tati,am terminat 255 de pagini de lecturat.Acum trec pe transalp.ro.

Am fost si pe la bikers la intalnirea transalpistilor joi,acum am de gand sa merg la cheile rasnoavei sambata,daca se mai anunta cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Gata tati,am terminat 255 de pagini de lecturat.Acum trec pe transalp.ro.

Am fost si pe la bikers la intalnirea transalpistilor joi,acum am de gand sa merg la cheile rasnoavei sambata,daca se mai anunta cineva...

 

Daca nu ti neaparat la Rasnoave ca destinatie ptr. we urmator, poti incerca AICI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine era cu un Transalp gri de 650 inainte de Huedin azi pe la 12?(s-a intersectat cu o gasca mare de motociclisti)

 

 

era transalpistu' singuratic :rolleyes:

Mesaj completat

Salut

Gata tati,am terminat 255 de pagini de lecturat.Acum trec pe transalp.ro.

Am fost si pe la bikers la intalnirea transalpistilor joi,acum am de gand sa merg la cheile rasnoavei sambata,daca se mai anunta cineva...

 

 

sambata?

adica de unu mai muncitoresc?

ce zici de vineri dupamasa cheile oltetului si sambata cheile sohodolului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...