Sari la conținut

Postări Recomandate

Bai da' cum vorbeste aia din reclama, zici ca-i nepoata lu' vara lu' Saveta asta a Inglandului, ase accente pune pe R si T.

F..u-i mama ei de limba romana, au ajuns toate gioarsele slugarnice mentalitatii vestice s-o stalceasca!

 

In rest, foarte tare suna evenimentul, sper sa fie vreme buna, sa pot ajunge si io uscat, caci am cam multe sute de km de dat la spate. Huo, codule galbenule!

 

:cheers::banana:

 

 

Nimeni nimic? nu stiti un CDI de vanzare???

 

doar asa nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Ghidonul este prin de furca cu doua bolturi si acolo exista cate 2 bucsi pe fiecare pentru trepidatii si socuri in ghidon.

S-au rupt bucsile, astfel ca la franari bruste face un "poc" pe fata, iar cele doua saibe care vin intre ghidon si furca joaca si suna tot timpu in mers, cam cum suna cheile in buzunar. am strans la maxim suruburile dar jocul ramane.

 

As gasi prin Cluj asa ceva? exista vreun magazin specializat pe bucsi care sa le aibe pe dimensiune. Pe situri is la 25 de euro bucata, si trebuie 4. apoi nu dau 100 de euro pe zornaitul ala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am mai spus-o.... exista un meserias in Bucuresti care-ti face orice bucsa, la comanda, pe dimensiune. Daca nu are matrita pentru dimensiunea ta, face una pe loc, la strung, si-ti toarna bucsa. Trebuie doar sa-i dai dimensiunile sau sa-i trimiti bucsa veche. Tel 07223.361.558.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am mai spus-o.... exista un meserias in Bucuresti care-ti face orice bucsa, la comanda, pe dimensiune. Daca nu are matrita pentru dimensiunea ta, face una pe loc, la strung, si-ti toarna bucsa. Trebuie doar sa-i dai dimensiunile sau sa-i trimiti bucsa veche. Tel 07223.361.558.

 

problema e ca eu sunt din cluj. poate gasesc vreun meserias de genu pe aici.

sau sa mi-o bucseze boc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat consuma un TA 600 incarcat cu bagaje pentru 2-3 luni? Eu stiu doar de TA-ul lui Andrei (namaste, pe forum) care lua 7% daca am retinut bine.

 

Incarcat cam pe la sarcina maxima admisa, la drum intins imi papa intre 4.5 si 5.5 la mers normal, fara excese (100-120, depasiri cand e cazul).

Editat de deathu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat consuma un TA 600 incarcat cu bagaje pentru 2-3 luni? Eu stiu doar de TA-ul lui Andrei (namaste, pe forum) care lua 7% daca am retinut bine.

 

I-am facut consumul pe drumul de la Cluj la Bucuresti.

Pe portiunea Cluj - Brasov 4.48 l/km ... cu setul de genti si mers 100-110!

 

Atat consuma a mea ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

cineva interesat de un scut touratech pt ta650?

 

:D mai am:

 

stop spate

semiaripa dreapta

doua etriere

un telescop spate wilbers

doua tije telescop - parca si jambele erau dar nu-s sigur pe unde's puse.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se gasesc piese pentru TA-urile vechi, nu-ti face probleme. Tot ce inseamna consumabile gasesti noi, la preturi normale.

 

Legat de piese care nu prea se strica (axe came, supape, pistoane, etc) ori gasesti noi facute de fabrica sau aftermarket, ori, in cel mai rau caz, SH de pe ebay. Oricum ar fi, gasesti orice. Am TA din 88.

 

Un sfat insa, ia-ti TA din 89 incolo, cele din 87 si 88 sunt mai grele cu 8-10 kg, se simte diferenta clara cand le impingi pe loc; nu multi stiu...

 

Se aplica mai mult la 87 si 88, mai putin la cele de dupa: Cand cumperi, asculta sa nu bata distributia si atentie ca poti confunda sunetul cu cel al unei supape nereglate. Sa nu presupui ca este joc mare la supape si sa zici, "lasa ca rezolv acasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e si o sa joasa de ta650 in stare foarte buna ...\

 

salut,

... un scut touratech pt ta650?

 

:D mai am:

 

stop spate

semiaripa dreapta

doua etriere

un telescop spate wilbers

doua tije telescop - parca si jambele erau dar nu-s sigur pe unde's puse.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum imi dau seama daca e supapa sau distributie?

 

Doar regland supapele si vazand daca sunetul dispare sau nu...e putin de munca dar daca asta e singura chestie care te opreste sa cumperi motocicleta, merita sa o faci inainte sa dai banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga un pret si niscai pozne cu scutul cela :cheers:

 

nu ma pune sa fac poze decat daca e musai ... scutul e folosit vre-un an pe asfalt - deci fara indoituri/lovituri.

nou arata asa:

http://shop.touratech.com/sump-guard-honda-transalp-xl650v-2000-2002-aluminium.html

 

pret - 120EU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care are un Transalp din 2001, iar cineva i-a sacapat motocicleta jos si i sa spart aparatoarea de la maneta de la ambreaj. Unde sar putea gasi asa ceva sau ce sar potrivi sa o inlocuiasca VA MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un search pe google dupa "dezmembrez transalp 650" si pune-te pe telefoane. Sau aici pe forum ( /index.php?/forum/183-piese-de-schimb-second-hand-si-dezmembrari-moto/ ) vezi ca sunt destule topicuri cu baieti care dezmembreaza diverse mototciclete. Suna si intreaba, sigur gasesti.

=================================

 

Cum se procedeaza in cazul in care un intinzator al lanturilor de distributie se blocheaza? Ce anume se blocheaza in intinzator?

 

tensioner-comp-c_big14510MR1000-01_26ad.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care are un Transalp din 2001, iar cineva i-a sacapat motocicleta jos si i sa spart aparatoarea de la maneta de la ambreaj. Unde sar putea gasi asa ceva sau ce sar potrivi sa o inlocuiasca VA MULTUMESC

Aceeasi problema am avut-o si eu. Nu am gasit din dezmembrari, iar dupa o luna de cautari m-am inarmat cu rabdare poxipol si superglue si am refacut aparatoarea. Se comporta bine si in zilele de astazi cu toate ca am mai culcat o data motoreta pe ea( de pe loc si tinuta pana cand m-au lasat puterile :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dintr-o greseala mi-am distrus bucsile de la ghidon , iar acelea vin impreuna cu jugul superior si costau 1600 de lei. asa ca mi-am factu la strung altele provizorii din teflon gratis si am inceput sa caut un tip care face bucis de cauciuc prin Cluj.<br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: verdana, tahoma, arial, sans-serif; line-height: 17.27272605895996px; background-color: rgb(238, 242, 247); "><br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: verdana, tahoma, arial, sans-serif; line-height: 17.27272605895996px; background-color: rgb(238, 242, 247); ">l-am gasit, mi-a facut si e foarte bun. bucsile au costat 20 de lei bucata, plus 100 de lei matrita, pentru ca era o dimensiune unica. asa ca cine doreste isi poate face la el cu incredere, sau pentru Transalpuir, eventual (cred) si Africana, am eu matrita de turnare, si salveaza 100 de lei.<br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: verdana, tahoma, arial, sans-serif; line-height: 17.27272605895996px; background-color: rgb(238, 242, 247); "><br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: verdana, tahoma, arial, sans-serif; line-height: 17.27272605895996px; background-color: rgb(238, 242, 247); ">il cheama Gabi si are atelier in Baci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...