Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut, cine imi da o idee cu ce sa leg un topcase pe locul pasagerului? Nu am alta alternativa ieftina si rapida si am nevoie sa car lucruri pentru un drum mai lung. Topcase-ul care vreau sa-l pun acolo e un Kappa de 37L ar incapea intre mine si cel montat pe placa.

 

Multumesc anticipat!

 

cu sfoara e cam nesigur, dar cu o pereche de chingi (10-15 lei la Praktiker) sigur o scoti la capat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si multumesc pentru raspunsuri, am inceput sa adun piese, pe fata am luat un sahara 3 iar pe spate un tkc 80, am luat un cric central de la baietii din Cluj, HeavyDuties si am dat comanda tot la ei de crashbaruri. O sa merg la Cezar pentru o revizie generala. Vreau sa mai iau niste HandGuards, insa nu prea stiu de unde. As vrea din acelea de aluminiu sa protejeze cat mai bine in urma unei cazaturi. Va rog sa imi dati un sfat. Multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Handguards ieftine, sigure, care pot fi folosite împreună cu deflectorul original de vânt : http://motor-inn.ro/ro/piese-de-schimb/protectii-ghidon/tusk-aluminum-handguards-silver ( le aveam pe Africana la Nădrag ).

Ai fi ieşit mai bine cu un TKC80 pe faţă şi un Sahara 3 pe spate. O să ţi se tocească repede spatele, iar faţa n-o să aibă cine ştie ce control în offroad. ( dar pentru nivelul la care eşti acum, posibil să fie suficient ).

 

Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si multumesc pentru raspunsuri, am inceput sa adun piese, pe fata am luat un sahara 3 iar pe spate un tkc 80, am luat un cric central de la baietii din Cluj, HeavyDuties si am dat comanda tot la ei de crashbaruri. O sa merg la Cezar pentru o revizie generala. Vreau sa mai iau niste HandGuards, insa nu prea stiu de unde. As vrea din acelea de aluminiu sa protejeze cat mai bine in urma unei cazaturi. Va rog sa imi dati un sfat. Multumesc mult

am eu ceva.Hai pe privat. adyfikus@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare băieți,

 

am și eu o dilema. Furtunul de scurgere de la cutia filtrului de aer are în capăt, adică sub motor, un dop ceva. Pentru ce e? ideea e ca surplusul de benzina care îl da în cutia filtrului nu se scurge. Aveam putina benzina acolo. Pe lângă asta, lipit de filtrul de aer mai e un filtru mic, ala pentru ce e?

 

Thanks,

Ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dopul este ca sa nu intre mizerie/apa in cutia filtrului de aer. Asta daca te gandesti sa mergi fara dop. Condensul ar trebui sa fie de ulei, nu de benzina. Acest condens vine prin epuratorul de gaze din carter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Package includes:

 

One pair of WHITE hand guards and mounting hardwares

 

se pare ca sunt albe , asa scrie si la cele negre si la cele albastre :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa comand saptamana asta o pereche albastre. Inainte o sa intreb chinezul daca sunt albe sau albastre.

In acelasi anunt mai scrie:

 

Description:

Brand New
Color: Blue

Editat de tibirec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dopul este ca sa nu intre mizerie/apa in cutia filtrului de aer. Asta daca te gandesti sa mergi fara dop. Condensul ar trebui sa fie de ulei, nu de benzina. Acest condens vine prin epuratorul de gaze din carter.

Salut Andrei,

 

ulei cred totuși ca era, doar ca foarte subțire. Si am crezut ca e o combinație ulei cu benzina, fiind și găurile de la carburatoare acolo. Nu m-am speriat, mi s-a părut ceva normal. Dopul este băgat prin filetare sau presare?

 

Thanks,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate s-a mai discutat pe aici, dar iau in calcul achizitionarea unui Transalp in viitorul apropiat si mi-ar prinde bine niste sfaturi sau raspunsuri de la posesori.

Bine, nu sunt ferm convins daca sa fie Transalp, V-strom sau F800GS, dar cred ca F800-le iese din calcul datorita pretului ceva mai mare.

Despre V-strom am discutat si voi mai discuta cu posesorii de V-strom.

Stiu ca cel mai edificator ar fi un test drive cu fiecare. Asa ca vin la posesorii de transalp si-i intreb care este politica de test drive a dealerilor. Se organizeaza periodic sesiuni de test-drive sau te poti duce oricand, cu programare in prealabil ? Oricum, am sa intreb la dealeri, dar de la un dealer poti afla doar ce vrea el sa-ti spuna. Un alt lucru care ma intereseaza tine de confortul pasagerului. Actualmente am un DR650RS si pasagera nu se simte prea bine in spate. Acuza prea multe socuri. Ar fi transalpul mai prietenos ca suspensie si comfort al seii ?

Si ar mai fi si ceva intrebari despre achizitie. As vrea sa cumpar una la mana a doua. Ar fi de decis intre modelul pre 2007, pe carburatoare, sau modelul post 2007, pe injectie.

Daca ar fi dupa mine, as lua pe injectie, si cat mai nou, cat imi permite bugetul. Oricum, bugetul nu-l am, si oricare ar fi suma, as lua-o sub forma de credit. Pot sa ma duc pana la un maxim de 4000-4500 euro. Exista diferente constructive importante intre modelele pe injectie sau se fabrica acelasi model din 2007 incoace ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eventual da-mi un telefon (730713875) dupa 6-8 seara si povestim un pic despre cum e cu transalpul si cum e cu dl650.

poate te ajuta discutia in a lua decizia.

in bugetul ala poti sa iti iei si transalp si dl dotat boboc (daca ai echipament).

 

numai bine,

paul

 

Stiu ca poate s-a mai discutat pe aici, dar iau in calcul achizitionarea unui Transalp in viitorul apropiat si mi-ar prinde bine niste sfaturi sau raspunsuri de la posesori.

Bine, nu sunt ferm convins daca sa fie Transalp, V-strom sau F800GS, dar cred ca F800-le iese din calcul datorita pretului ceva mai mare.

Despre V-strom am discutat si voi mai discuta cu posesorii de V-strom.

Stiu ca cel mai edificator ar fi un test drive cu fiecare. Asa ca vin la posesorii de transalp si-i intreb care este politica de test drive a dealerilor. Se organizeaza periodic sesiuni de test-drive sau te poti duce oricand, cu programare in prealabil ? Oricum, am sa intreb la dealeri, dar de la un dealer poti afla doar ce vrea el sa-ti spuna. Un alt lucru care ma intereseaza tine de confortul pasagerului. Actualmente am un DR650RS si pasagera nu se simte prea bine in spate. Acuza prea multe socuri. Ar fi transalpul mai prietenos ca suspensie si comfort al seii ?

Si ar mai fi si ceva intrebari despre achizitie. As vrea sa cumpar una la mana a doua. Ar fi de decis intre modelul pre 2007, pe carburatoare, sau modelul post 2007, pe injectie.

Daca ar fi dupa mine, as lua pe injectie, si cat mai nou, cat imi permite bugetul. Oricum, bugetul nu-l am, si oricare ar fi suma, as lua-o sub forma de credit. Pot sa ma duc pana la un maxim de 4000-4500 euro. Exista diferente constructive importante intre modelele pe injectie sau se fabrica acelasi model din 2007 incoace ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eventual da-mi un telefon (730713875) dupa 6-8 seara si povestim un pic despre cum e cu transalpul si cum e cu dl650.

poate te ajuta discutia in a lua decizia.

in bugetul ala poti sa iti iei si transalp si dl dotat boboc (daca ai echipament).

 

numai bine,

paul

ah - am uitat sa zic ca am postat ca fost posesor de TA650 si actual de DL650. .... ca sa nu fie interpretabil in corelatie cu anuntul de vanzare din semnatua.

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

am nevoie de rezervorul de lichid de frana spate pentru transalpul meu din 1993

daca stie cineva ceva , unde gasesc .

Al meu are suruburile de la capac distruse si nu mai pot sa le desfac.

 

Multam anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

am nevoie de rezervorul de lichid de frana spate pentru transalpul meu din 1993

daca stie cineva ceva , unde gasesc .

Al meu are suruburile de la capac distruse si nu mai pot sa le desfac.

 

Multam anticipat!

ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

am nevoie de rezervorul de lichid de frana spate pentru transalpul meu din 1993

daca stie cineva ceva , unde gasesc .

Al meu are suruburile de la capac distruse si nu mai pot sa le desfac.

 

Multam anticipat!

Salut,

 

ia o bormasina si un burghiu micut si da gaura in suruburi. Dar sa distrugi doar capul surubului. Sa nu distrugi capacul. Suruburile le inlocuiesti cu unele noi.

 

Daca esti din Brasov, te astept la mine si iti dau si suruburi. :)

 

Thanks,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

am nevoie de rezervorul de lichid de frana spate pentru transalpul meu din 1993

daca stie cineva ceva , unde gasesc .

Al meu are suruburile de la capac distruse si nu mai pot sa le desfac.

 

Multam anticipat!

Surubelnita de percutie sau bormasina cu burghi mic; vezi cum am rezolvat eu aici: /index.php?/topic/696045-rezervor-frana-extragere-suruburi/

 

Pentru ca rezervorul e din plastic, elastic, ai grija cum tii rezervorul in timp ce proptesti bormasina in capatul surubului sa nu rupi rezervorul si sau sa nu sara bormasina sa dai gaura in tine. Nu insita foarte mult cu bormasina sa nu strici si capacul. Incerci cu o surubelnita sa coti ce a ramas din gamalia surubului dupa ce dai gaura in ea.

 

Poti sa pui orice fel de surub doar sa se potriveasca la filet si lungime nu trebuie original.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva sau are cineva de vanzare un kit coplet de ambreiaj pentru Transalp din 99?

 

L-am prajit pe al meu intr-o tura mai enduro decat trebuie + nepriceperea mea in tainele ecestui sport... nu-i nimic invatam...

 

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...