Sari la conținut

Postări Recomandate

6204 e pentru foaie, nu pentru butucul spate.

 

Rulmentii nu-i distruge uzura, ci ii distruge mizeria care trece de simeringuri si protectii praf. Am citit de mobra cu 200.000 km si rulmenti originali. Daca sunt in stare buna eu nu i-as schimba fiindca sunt mai buni decat ce gasesti acum. As verifica etansarea simeringurilor si a protectiilor de praf si as schimba doar ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru cei din TM - la paulmoto - reprezentanta Honda Timisoara - se organizeaza drive test de vineri pana duminica (inclusiv).

Printre modelele disponibile este si XL700V

Eu sunt curios de crossrunner :D.

 

stima,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bog

 

Eu mi-am cumparat baterie pentru 650 de la Caranda la 144 lei.

Nu am nici o legatura cu ei, nu le fac reclama, doar recomand.

 

http://caranda.shopmania.biz/cumpara/acumulator-moto-12v-11ah-yucell-ytz12s-3919118

 

Si un sezon daca ma tine, tot nu-mi pare rau la pretul asta. Acum 2 ani am luat pentru o Honda CB500 o Varta AGM care a cedat subit dupa un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ti se pare ieftin?

Mie mi-a decedat, dupa 6 ani, o varta. Am apelat la un amic ce are magazin de piese auto, i-am dat codul, si mi-a adus un Bosch la 140 lei (pentru PD6).

Bog, intreaba si la magazinele auto, s-ar putea sa ai o surpriza placuta. Daca nu gasesti, PM si intreb si eu sursa mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o baterie de 11A si dimensiunile alea compacte, da, e foarte ieftina.

 

Preturile in functie de brand se invart intre 180 si 800 lei. Poate conteaza si faptul ca luand de la Caranda nu platesti transport. Eu personal am cumparat de la ei doi acumulatori si de aia ii recomand.

 

https://www.google.ro/search?source=ig&rlz=1G1GGLQ_RORO365&q=YTZ12S&oq=YTZ12S&gs_l=igoogle.3...0.0.0.26.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1ac..12.igoogle.#bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&cad=b&cr=countryRO&ei=iuYBUu6DD8nY4QSV7oCQDQ&fp=1&q=YTZ12S&sa=N&start=0&tbs=ctr:countryRO

Editat de tibirec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tibi,Mircea ,va multumesc mult.Am dat prietenului,pt Caranda mai primisem o recomandare,deci e a doua.Gata,treaba rezolvata,sper sa mai aiba la magazin.

Sa traim sanatosi,pupici calzi si drumuri libere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tibi,Mircea ,va multumesc mult.Am dat prietenului,pt Caranda mai primisem o recomandare,deci e a doua.Gata,treaba rezolvata,sper sa mai aiba la magazin.

Sa traim sanatosi,pupici calzi si drumuri libere

Ia linistit Caranda, am avut si am fost multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalp 600, 1991. Pe butucul spate am rulmenti NTN 6203LU JAPAN si pinionul spate are NSK 6204DU JAPAN.

Cine este producatorul OEM, NTN sau NSK?

 

Simeringurile OEM cine le face?



================

Se pare ca ambii rulmenti sunt cei originali (170.000 km), butucul are NTN si pinionul are NSK.

Butuc: NTN: http://www.cmsnl.com/honda-xl600v-transalp-1991-italy_model6556/bbrg-rad-ncom_961506203010/#.UgvNpm1I81Q

Pinion, NSK: http://www.cmsnl.com/honda-xl600v-transalp-1991-italy_model6556/bbrg-rad-ncom_961506204010/#.UgvN2m1I81Q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalp 600, 1991. Pe butucul spate am rulmenti NTN 6203LU JAPAN si pinionul spate are NSK 6204DU JAPAN.

Cine este producatorul OEM, NTN sau NSK?

 

Simeringurile OEM cine le face?

 

================

Se pare ca ambii rulmenti sunt cei originali (170.000 km), butucul are NTN si pinionul are NSK.

Butuc: NTN: http://www.cmsnl.com/honda-xl600v-transalp-1991-italy_model6556/bbrg-rad-ncom_961506203010/#.UgvNpm1I81Q

Pinion, NSK: http://www.cmsnl.com/honda-xl600v-transalp-1991-italy_model6556/bbrg-rad-ncom_961506204010/#.UgvN2m1I81Q

i-am schimbat si eu saptamana trecuta pentru ca nu stiam cand sau daca au fost schimbati vreodata de fostii propietari

 

am pus kyoto si pe fata si pe spate detalii aici http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=index&cPath=113_221

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

exista cineva din bucuresti care are 5 minute libere intr-o zi sa ma ajute si pe mine sa-mi fac o parere despre un transalp 600? ma tot bate gandul sa-mi iau unul (e una din optiuni) dar nu am apucat sa cunosc motocicleta mai indeaproape.

 

multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te pot ajuta eu, o poti vedea in zona 13 septembrie, dar trebuie sa stabilim intalnirea din timp.

 

 

Are cineva de vanzare o pedala pt schimbatorul de viteze? Transalp 99.

Sau ma poate ajuta cneva cu o sursa de unde pot cumpara o pedala care se pliaza in cazul unei caderi?

 

multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi pimpui Transalpul, motiv pentruc are sunt in cautare de urmatoarele:

-Toba esapament

-scut motor

Toate trebuie sa se imbine frumos cu designul motocicletei. ideal ar fi un scut de AT rd03 si un laser produro

 

 

PS: recomand ca la rulmenti si la simeringuri sa nu aruncati bani pe OEM, se gasesc la un sfert din pret piese de acceasi calitate la magazinele de specialitate(rolling, bady, etc)

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 Nm

Piulita e de 24 mm

Cea de sub jug e de 26, cuplul e de 3 (trei) Nm



Ce te-ar coafa ins chimbul Laser-ului?

Niste bani ar fi cel mai bine

De ce nu am numarul tau de telefon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sub ghidon

acolo sunt de fapt DOUA piulite

una sub jug, direct pe rulment, cea de 26 care se strange (vorba vine) cu 3-4 Nm si cea de 26, deasupra jugului, de 24, care se strange la 100 Nm

 

dar tu vrei sa strangi ce ai desfacut, sau vrei doar sa verifici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

laser pro duro e la mine ;)

:)))

produro asta vreau sa il aud si eu montat.

Am fost curios si mi-am dorit la maxim cat am avut transalpul - dar pt 650 nu am reusit nicicum sa gasesc(si a trebuit sa ma multumesc cu un leovince X3 micutz si dragutz) - superbe rateurile pe decelerare.

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))

produro asta vreau sa il aud si eu montat.

Am fost curios si mi-am dorit la maxim cat am avut transalpul - dar pt 650 nu am reusit nicicum sa gasesc(si a trebuit sa ma multumesc cu un leovince X3 micutz si dragutz) - superbe rateurile pe decelerare.

numai bine,

paul

Din pacate la mine nu il vei auzi, l-am dat jos si am reinstalat toba originala de Africa Twin

Nu am argumente concrete, decat subiectivismul, mie mi s-a parut ca nu trage bine cu Laserul si am impresia ca de fapt este pentru Transalp

De aceea o si vand

post-9870-0-78803600-1376942996_thumb.png

Editat de Korben
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa verific.

daca tot desfaci sa verifici cred ca poti sa schimbi si rulmentii (cilindrici!) + simeringuri - si dupa aia nu mai ai dubii defel.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...