Sari la conținut

Postări Recomandate

Sincer nu am stiut de uleiul asta de furca. Eu am bagat doar 10w cu specificatia ,,fork oil", asta-i recomadat. Ca tu ai bagat ulei de motor e altceva, ori poate ai gresit. Uleiul de furca are doar aceste initiale . Gresesc?

am bagat uleiul asta 15w, e de furca nu de motor http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=product_info&cPath=10&products_id=415

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai idee si cit intra intr o jamba la modelul 650?

Nu. Sunt manuale tehnice, poti afla pe acolo

 

Asa da, dar nu 15w 50 cum ai scris. Pentru Transalp se recomanda 10w.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu frana pe fata la modelele cu un singur disc? La mine e frana foarte tare, apas cu toata forta si nu pot bloca roata fata daca am 30-40 km/h. Toti prietenii mei cu TA au 2 discuri, acolo e o alta poveste, apesi un pic si actioneaza instant, nu-ti trebuie forta ca sa poti frana brusc.

Asta vara aveam, intr-adevar, probleme cu frana, mergea levierul chiar in trepte. Am desfacut tot, curatat tot sistemul fata si reumplut cu lichid. Acum merge cursiv levierul, dar tot trebuie aplicata o forta considerabila ca sa franezi brusc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

5W scrie in carte!

Nu. Sunt manuale tehnice, poti afla pe acolo

 

Asa da, dar nu 15w 50 cum ai scris. Pentru Transalp se recomanda 10w.

 

 

Pentru Transalp se recomandă X ulei. Adică cel înscris în carte.

Tu ca şi utilizator ai posibilitatea să foloseşti un ulei mai mult sau mai puţin vâscos, în funcţie de necesitate. Umblii pe drumuri prost asfaltate sau neasfaltate? Pui ulei mai subţire, pentru a avea o suspensie mai maleabilă. Umblii numai pe asfalt de bună calitate şi/sau încărcat cu bagaje şi pasager? Pui ulei mai gros, pentru a nu-ţi face motocicleta ca o barcă pe frânări şi în virajele luate la viteză mare.

Se recomandă =! obligatoriu.

 

Aham, e foarte probabil sa fie afectata aia ca a mai macinat doi melci si la proprietarul de inaintea mea. in principiu se mestereste sau se schimba?

 

Se poate meşteri, găseşti aici poze : http://www.transalp.ro/forum/s-a-dus-naibii-kilometrajul-melcul-magic-t54-30.html . Când poţi, citeşte tot topicul.

 

ai idee si cit intra intr o jamba la modelul 650?

 

542cc , nivelul uleiului cu furca întinsă maxim trebuie să fie la 141mm sub buza superioară.

 

Eram baut cand am scris 15w50 si inca mai beau la ora asta. nu cred ca strica 15w

 

Nu strică motocicleta, dar va si schimbat comportamentul furcii. Depinde de tine dacă-ţi va fi pe plac au ba.

Apropo, dacă nu desfaceţi de tot furca, pentru a curăţa serios tot interiorul, deageaba aţi schimbat uleiul. Am curăţat până nu a mai ieşit gram de mizerie fără a desface furca şi n-am rezolvat nici o treabă, tot ca Harribo se mişcă.

 

Cum e cu frana pe fata la modelele cu un singur disc? La mine e frana foarte tare, apas cu toata forta si nu pot bloca roata fata daca am 30-40 km/h. Toti prietenii mei cu TA au 2 discuri, acolo e o alta poveste, apesi un pic si actioneaza instant, nu-ti trebuie forta ca sa poti frana brusc.

Asta vara aveam, intr-adevar, probleme cu frana, mergea levierul chiar in trepte. Am desfacut tot, curatat tot sistemul fata si reumplut cu lichid. Acum merge cursiv levierul, dar tot trebuie aplicata o forta considerabila ca sa franezi brusc.

 

Ţine cont şi de vechimea furtunelor de frână, care au tendinţă de a se dilata la presiune odată ce îmbătrânesc. Acele PD10 sunt cu siguranţă cu ceva ani mai noi. Încă un aspect de care trebuie ţinut cont : starea discului şi modelul plăcuţelor de frână.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Are careva idee unde e amplasata mufa in care se monteaza asa numitul Quartet harness la un XL700? Vreau sa pun o cutie de sigurante secundara pentru prize, manere incalzite si ce o mai da Domnul de-a lungul timpului. De aceea caut un fir care sa aiba curent doar la contact si in prima instanta nu as vrea sa tai firele de pe pozitie. Ma gandeam ca mufa asta e perfecta, dar nu o gasesc sa o vad cum arata. E cumva una din cele 4 mufe cu capace de sub sea de pe partea stanga? Daca da, care?

No, asta m-ar interesa si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vand Transalp din 92 cu unele accesorii la pret 1200 e, iar cu tot cu genti laterale de aluminiu marca heavy duties la 1350 e.

 

http://www.transalp.ro/forum/viewtopic.php?p=31247#p31247

he he un batran din Cluj, frumoasa si buna mobra asta. Recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Transalpisti !

In viitor as vrea sa schimb categoria si m-as indrepta catre un transalp de 700. Ce consum a-ti scos, si daca sunteti multumiti de achizitia facuta ?

 

Astept parerile voastre si sa auzim numai de bine !

http://www.spritmonitor.de/en/overview/18-Honda/1131-XL_700.html?powerunit=2. aici ai consumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...Se poate meşteri, găseşti aici poze : http://www.transalp.ro/forum/s-a-dus-naibii-kilometrajul-melcul-magic-t54-30.html . Când poţi, citeşte tot topicul.

Citit o buna parte din topic. Util. Timp sa am si conditii sa umblu in el. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se invartea lejer cu buricele degetelor si-n plus, ca tot am umblat, i-am dat si ulei. Cred ca au intrat gandacii de mi-au halit melcu. Vedem cand se incalzeste un pic si o sa apuc sa desfac.. Ieri a cedat, cred ca de frica zapezii:

 

/index.php?/topic/705497-cine-nu-e-la-iernat/?p=3648255

 

Cand am montat melcul nou aveam niste saibe subtiri ce pareau sa aibe rostul sa apropie melcul de butuc si sa aibe pe ce sa alunece evident si cu ajutorul vasilinei. Vezi sa nu lipseasca saibele alea. Saibele alea sunt numarul 18 in reprezentarea de aici http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Honda&T=XL600V&Y=1996&L=HO-XL600VT&O=FRONT%20WHEEL&F=HO-XL600VT-SL&L2=HO-XL600VT-SL

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, asta m-ar interesa si pe mine.

Mufa cu 4 fire din buchetul de 4 mufe din partea dreapta este cea pentru conectat accesoriile prin quartet harness. Mufa e marcata ca Option in manual si firele sunt dupa cum urmeaza:

Pink/Green - ECM and Meter Unit.
Black/Yellow - From dedicated fuse - curent numai la contact.
Green - Earth.
Red/Green - Fuse that feeds the Turn Signal Relay and Meter Unit.
Conectorul e de tipul 4 Position .090 Waterproof HM Connector, Sumitomo.
Mufa cu 5 fire e pentru conectat alarma. Celelalte doua una e pentru diagnaza ABS (cea cu 3 cai) si una pentru diagnoza PGM-FI (cea rosie).
Asadar, releul de comanda pentru panoul de sigurante auxiliar il voi lega la mufa Option, pe firele negru/galben si verde.
Bafta,
MM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In week-end am inceput sa aud la transalp un sunet care nu era pana atunci, se aude un huruit in timp ce mobra ruleaza. ma gandesc ca ar fi de la lant sau de la vreo roata. ieri, citind despre rulmenti si cote, cineva a zis ca acel sunet l-a auzit si el si de vina erau rulmentii d la una dintre roti.

ati intalnit problema asta careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsss...gresit! Nu de aia o vand. Se aude in timpul mersului, in sarcina cu sau fara pasager. Am pus-o si pe cricul central iar roata din fata este infranata, parca nici jumate de tura nu se invarte cand trag de ea; n-am avut inca timp sa desfac roata si sa scot rulmentii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În 5 minute investighează tot la roată şi-o pune înapoi pe motocicletă. În loc să mai dau o tură, aş desface-o din prima.

Auzi, să nu se învârtă roata. Păi atunci la ce-o mai ţi? Dă-o jos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...