Sari la conținut

Postări Recomandate

Pai aici greseste bre' nenea, nu trebuia sa le scoti la inspectie, ca s-au rusinat si au rosit a calamina. Trebuiau scoase si cu un pic de pricepere sa intelegi(sau sa-ti explice cineva in masura) ce nu-i in regula in amestec de s-au "rusinat" asa. Cu garniturile alea ar mai fi o smecherie, ele nu se strang definitiv la montaj, mai ales cand se refolosesc si oricat ai incerca nu le nimeresti pe acelasi contur unde au fist presate prima data. Cascasele metalice prind intotdeauna minuscul alaturi de locul initial si de aceea cea mai uzitata metoda eficienta este restrangerea dupa o perioada de motor cald sau chiar zmecleu in pelicula subtire de pasta d'etansare potrivita temperaturilor(cu respectarea timpilor pt. montaj de pe tub). Din aceste motive zic eu ca esti subiectiv in a califica sau descalifica mecanicul care te-a servit pana acum. Te-ai intors la el sa-i spui ca scapa ulei p-acolo si asta nu te coafeaza?

 

Daca ai vazut vreodata capac de chiuloasa desfacuta ai vedea ca garniturile alea sunt lipite de capac cu un adeziv doar asa pica cum trebuie pe conturul ala. Pe partea de contact a garniturii cu chiuloasa nu este lipici dinala. De ce scapa ulei? Garnitura era de 18 ani si nu mai etansa era ca un plastic lipsit de propietatile originale. El doar a miscat un pic capacul de la chiulasa cat sa faca jocul. Cu putina pricepere se scoate capacul si se monteaza garnitura noua fara sa iasa de pe santul din capac.

 

De ce scapa licid de racire pe la oringurile tevilor de lichid de racire care intra in chiuloasa si ulei pe la garnituri? Pentru ca trebuiau schimbate orignurile si garniturile. E treaba mea sau a mecanicului sa schimbe chestiile alea?

 

De fapt era vorba despre garniturile (de cauciuc)ale capacelor de culbutori...oricum nu au legatura cu culoarea bujiilor(calaminate), nici cu reglajul de culbutori , si nici macar cu "reglarea carburatoarelor"...garniturile de chiuloasa eu as zice ca trebe "lasate la locul lor"...oricum nu pot fi schimbate pe motoreta...si iarasi nu au legatura cu restul de surubareala de mentenanta. Nenea Voshod , din pacate, oricum nu prea stie ce vrea sa spuna....

Ar trebui probabi sa faca o revizie mecanicului curent ...sau cu curent :crack: care nu i-a facut ce trebuia...sau care a facut doar ce i s-a cerut/platit(asta e alta discutie)

Toate bune

 

Cred ca nu ai citit ce am scris, mobra a fost bagata in servis pentru joc la supape si reglat carburi si s-a descoperit ca este nevoie si de membrane de carburator. Mobra inainte nici nu avea scapari de lichid de racire sau ulei si bujiile nu aratau chiar asa de rau ca acum 2 zile. Dupa 2 luni de la manopera pierdea lichid de racire si ulei si da rateuri si fluctua si relantiul. Eu i-am cerut un singur lucru sa o faca bine si ca banii nu sunt o problema, cat mi-a cerut atat i-am dat.

 

Oricum am schimbat mecanicul. Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca

 

Daca ai vazut vreodata capac de chiuloasa desfacuta ai vedea ca garniturile alea sunt lipite de capac cu un adeziv doar asa pica cum trebuie pe conturul ala. Pe partea de contact a garniturii cu chiuloasa nu este lipici dinala. De ce scapa ulei? Garnitura era de 18 ani si nu mai etansa era ca un plastic lipsit de propietatile originale. El doar a miscat un pic capacul de la chiulasa cat sa faca jocul. Cu putina pricepere se scoate capacul si se monteaza garnitura noua fara sa iasa de pe santul din capac.

 

De ce scapa licid de racire pe la oringurile tevilor de lichid de racire care intra in chiuloasa si ulei pe la garnituri? Pentru ca trebuiau schimbate orignurile si garniturile. E treaba mea sau a mecanicului sa schimbe chestiile alea?

 

 

Cred ca nu ai citit ce am scris, mobra a fost bagata in servis pentru joc la supape si reglat carburi si s-a descoperit ca este nevoie si de membrane de carburator. Mobra inainte nici nu avea scapari de lichid de racire sau ulei si bujiile nu aratau chiar asa de rau ca acum 2 zile. Dupa 2 luni de la manopera pierdea lichid de racire si ulei si da rateuri si fluctua si relantiul. Eu i-am cerut un singur lucru sa o faca bine si ca banii nu sunt o problema, cat mi-a cerut atat i-am dat.

 

Oricum am schimbat mecanicul. Toate bune

Noh bun, daca spui ca ASA-I...asa o fi, nu am citit eu bine, dar daca imi spui tu care e legatura intre reglajul de culbutori, garnitura de capac de culbutori si membranele de carburator, eu fac cinste...dar care e motivul pe care te-ai suparat...ca ti-am spus mai multi ca nu e coerenta treaba de o afirmi ...si ca nu au legatura "lucrarile" intre ele?

Sunt manopere diferite si fara legatura intre ele. pentru ultima parte, sincer, daca este asa cum spui este foarte bine ca ai schimbat.Ca sfat, ar fi bine sa urmaresti manualul pentru mentenanta...nu sa remediezi doar cand pica ceva...

 

LE

Ce nu ai inteles tu din ce ti-am spus noi pe aici, este faptul ca te-ai dus pentru o manopera si te-ai pricopsit cu mai multe, care nu au legatura cu prima cerinta a ta (reglat culbutori si carburatie)....si daca ai cerut expres o manopera EL("mecanicul vietii ") numai daca vrea iti spune ca mai trebuie si altceva...dar si daca isi baga urechile prin zone care nu au legatura cu ceea ce ai cerut tu, nu mai este treaba ta, responsabilitatea ii apartine , ca si remedierea problemelor ulterioare.(cele pe care nu le-a avut cand ai mers la el si sunt produse de prea mult zel din partea lui )

 

Toate bune



.

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu a explicat nimeni pe aici ca pentru reglajul supapelor nu trebuie dat jos tot capacul de la chiuloasa, ci doar capacelele mici pentru reglaj.

Ce-i drept ca te cam chinui mai ales la cilindrul din fata ca nu prea ai loc.

 

attachicon.gif03_07_TransAlp_Manual_General_Specifications_Service.jpg

Pentru cineva care merge la sevis cu motoreta nu cred ca sunt necesare explicatiile de genul asta...fiind amanunte specifice fiecarui tip de motor in parte.

Cine vrea sa isi faca singur mentenanta (de hobby) este direct responsabil de rezultat...dar daca mergi la un mecanic...iertat sa imi fie, dar nu prea tine treaba cu explicatia din cazul de mai sus. Proprietarul am inteles ca nu se pricepe, dar nici sa sustina ceva ce nu stie nu imi pare prea corect, corect nu este nici sa i se spuna altceva dupa o manopera....

 

LE

Daca mecanicul a optat pentru inlaturarea capacelor de culbutori....ar fi trebuit sa isi asume si etansarile ulterioare, sau sa comunice proprietarului "posibilitatea" de a inlocui si garniturile respective inca de la inceput.

Oricum ai fi, a procedat bine ca a schimbat mecanicul care i-a provocat pierderile de ulei si lichid de racire...

Spor

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-a fost verificat si lantul de distributie si intinzatorul si inca mai merge, cred ca pentru asta i-a dat jos capacul.

Da-mi voie sa te citez pentru ultima oara si sa te intreb : I-ai cerut tu asta? (nu trebuie sa imi raspunzi, este retoric oricum, raspunsul este continut de poastarea ta in care ai spus motivele pentru care ai dus motoreta la servisat)

 

Stima

 

PS

citat: "dat mobra pentu facut joc la supape si relgat carburi acum 2 luni pentru ca suna ciudat

motor nedesfacut in 18 ani, joc la supape ioc in 18 ani"

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva ma face sa cred ca mecanicu te-a pierdut de musteriu si nu invers. Asta daca si cu el ai relationat lafel de alambicat si in virtutea principiului io platesc cat pot dar tu sa o faci ca noua, ca doar te platesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa te citez pentru ultima oara si sa te intreb : I-ai cerut tu asta? (nu trebuie sa imi raspunzi, este retoric oricum, raspunsul este continut de poastarea ta in care ai spus motivele pentru care ai dus motoreta la servisat)

 

Stima

 

PS

citat: "dat mobra pentu facut joc la supape si relgat carburi acum 2 luni pentru ca suna ciudat

motor nedesfacut in 18 ani, joc la supape ioc in 18 ani"

 

Da pe langa alea i-am zis sa verifice si de orice alte probleme crede ca poate sa aibe motorul, crezi ca eu stiu dupa culoarea vopselei ce probleme are in motor? Doar asa a descoperit ca-s sfasiate membranele. Omul daca a considerat necesara manopera a fost ok pentru mine.

 

Problema e ca s-a gandit ca hai ca merge si asa si hai sa o faca mai ieftin fara sa ma intrebe de garnituri care apropo sunt noi acum. Poate este inca devreme dar nu curge nimic pe nicaieri.

 

Toate bune

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa te citez pentru ultima oara si sa te intreb : I-ai cerut tu asta? (nu trebuie sa imi raspunzi, este retoric oricum, raspunsul este continut de poastarea ta in care ai spus motivele pentru care ai dus motoreta la servisat)

 

Stima

 

PS

citat: "dat mobra pentu facut joc la supape si relgat carburi acum 2 luni pentru ca suna ciudat

motor nedesfacut in 18 ani, joc la supape ioc in 18 ani"

"I-a fost verificat si lantul de distributie si intinzatorul si inca mai merge, cred ca pentru asta i-a dat jos capacul."

Simti nevoia sa te certi cu cineva atunci cand faci dovada de incoerenta?? Vezi mai sus la ce ma refeream.

(Acum cred ca stiu exact despre ce motoreta era vorba acum cateva zile intr-o discutie avuta cu un tovaras din bransa...) Stai lin, nu iti reproseaza nimeni nimic.

Bafta!

LE

Discutam in privat sau telefonic daca crezi ca este nevoie de ceva .

 

Cred ca m-am indragostit...cred ca da...daaaa, daaaa... :crack:

 

 

Precizeaza te rog pentru despre care dintre "mecanicii vietii" ai facut tu afirmatia urmatoare , despre primul de acu' n'spe luni sau referitor la ultimul?

 

"Da pe langa alea i-am zis sa verifice si de orice alte probleme crede ca poate sa aibe motorul, crezi ca eu stiu dupa culoarea vopselei ce probleme are in motor? Doar asa a descoperit ca-s sfasiate membranele. Omul daca a considerat necesara manopera a fost ok pentru mine."

 

Cred ca e musai sa faci diferentierea in discutii de genul asta, ai sanse mari sa induci in "oroare" pe foarte multi...asa cum mi s-a intamplat mie spre ex .

In schimb imi vine foarte greu sa cred ca cineva isi lasa motoreta intr-un atelier si spune :

"Fa tot ce trebuie IO platesc ". dar in acelasi timp afirma pe un forum ca :"dat mobra pentu facut joc la supape si relgat carburi acum 2 luni pentru ca suna ciudat motor nedesfacut in 18 ani, joc la supape ioc in 18 ani" si nici nu ai specificat daca ai cerut sa se faca orice trebuie si la primul si la cel din urma la carea probabil ca inca o ai.( sau care tocmai ce a terminat de surubit la ea)

Acu vezi unde e nepotriveala?

Iarta-ma ca insist , io's mai batut in cap, pricep greu si uit repede...

Stima

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"I-a fost verificat si lantul de distributie si intinzatorul si inca mai merge, cred ca pentru asta i-a dat jos capacul."

Simti nevoia sa te certi cu cineva atunci cand faci dovada de incoerenta?? Vezi mai sus la ce ma refeream.

(Acum cred ca stiu exact despre ce motoreta era vorba acum cateva zile intr-o discutie avuta cu un tovaras din bransa...) Stai lin, nu iti reproseaza nimeni nimic.

Bafta!

LE

Discutam in privat sau telefonic daca crezi ca este nevoie de ceva .

 

Cred ca m-am indragostit...cred ca da...daaaa, daaaa... :crack:

 

 

Precizeaza te rog pentru despre care dintre "mecanicii vietii" ai facut tu afirmatia urmatoare , despre primul de acu' n'spe luni sau referitor la ultimul?

 

"Da pe langa alea i-am zis sa verifice si de orice alte probleme crede ca poate sa aibe motorul, crezi ca eu stiu dupa culoarea vopselei ce probleme are in motor? Doar asa a descoperit ca-s sfasiate membranele. Omul daca a considerat necesara manopera a fost ok pentru mine."

 

Cred ca e musai sa faci diferentierea in discutii de genul asta, ai sanse mari sa induci in "oroare" pe foarte multi...asa cum mi s-a intamplat mie spre ex .

In schimb imi vine foarte greu sa cred ca cineva isi lasa motoreta intr-un atelier si spune :

"Fa tot ce trebuie IO platesc ". dar in acelasi timp afirma pe un forum ca :"dat mobra pentu facut joc la supape si relgat carburi acum 2 luni pentru ca suna ciudat motor nedesfacut in 18 ani, joc la supape ioc in 18 ani" si nici nu ai specificat daca ai cerut sa se faca orice trebuie si la primul si la cel din urma la carea probabil ca inca o ai.( sau care tocmai ce a terminat de surubit la ea)

Acu vezi unde e nepotriveala?

Iarta-ma ca insist , io's mai batut in cap, pricep greu si uit repede...

Stima

E ok nu ma supar, toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata poliloghie, ma doare capul.

un Alp a avut accident azi. rideru are mana fracturata. mobra e cam sifonata de moaca, dar reparabila

Lasa mobra nene, e fier , se face...ai idee cine e omu' ? Poate stie cineva mai multe si ne zice si noua...ceva vesti bune sper (dupa fractura deschisa, parca asa spuneau initial...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic update la problema cu motorul murdar de combustibil ars. Am incercat sa-l curat cu asta http://www.louis-moto.co.uk/_305b341650fc00f3f2f5eff7ae74aec2f1/index.php?topic=artnr&artnr=10004987 si cu o periuta de dinti si majoritatea arsurii s-a dus. Mai e in zonele in care s-a depus in strat mai gros, dar am impresia ca dupa inca una-doua curatati o sa se duca si ala. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare rapida pentru cunoscatori, cat de grava este problema daca am rezistenta care se vede in poze in cele 4 fise? Mie mi se pare fenomenal de mare rezistenta tinand cont ca daca unesc bornele de la aparatul de masura primesc 0.01



Am scos si cablul din lulea si am masurat impedanta doar la lulea si doar la cablu si toata rezistenta care se vede in poza e din lulea, e normal?

post-67547-0-65728200-1395140353_thumb.jpg

post-67547-0-46549900-1395140361_thumb.jpg

post-67547-0-69936800-1395140377_thumb.jpg

post-67547-0-40803100-1395140440_thumb.jpg

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!
Vand parbriz Powerbronze touring inalt flip pentru Honda Transalp.
Este transparent, usor fumuriu si vine cu garnitura marginala din cauciuc (cheder).
Se potriveste la XL650V, deci dupa 2000. Al meu este din 2004.
Parbrizul este folosit 100km.
Se gaseste la dilly cu 320 lei. L-am luat de pe wemoto.
Pretul meu este de 220 lei.
Merci
0728540453 Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, aveti idee de unde pot sa imi iau un furtun de benzina (sectiunea de la rezervor -> carburatoare) si unul de vaccum (rezervor -> cilindru) ? ambele pentru XL650V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la alea de scutere sunt Ceaina. citeam acu ceva vreme epopeea unui coleg in questul de a gasi niste furtune de doamne ajuta. solutia apraca a fost la dezmebrari auto sau ceva furtune nemteti de la mag. auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...