Sari la conținut

Postări Recomandate

Sa traiesti Crivascule! Iti dau exemplu zxr-ul meu de 400, a venit din afara cu dimensiunea uzuala 120/70/17 pe fata si asa era trecut si in carte, desi dimensiunea originala esete 120/60/17, foarte posibil sa fie la fel si la tine...

 

PS: bmw ai avut, varadero, tdm, deauville, transalp ai strans ceva in colectie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ! :) ai dreptate, problema e ca la itp sau rar daca nu ai dimensiunea din carte te respinge...aici e marea problemă.

» Post actualizat in 19 Jun 2014 09:17

Numai e nimeni care poate sa mi zică ce cauciucuri are pe motor sau ce are scris in carte ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ! :) ai dreptate, problema e ca la itp sau rar daca nu ai dimensiunea din carte te respinge...aici e marea problemă.

» Post actualizat in 19 Jun 2014 09:17

Numai e nimeni care poate sa mi zică ce cauciucuri are pe motor sau ce are scris in carte ??

» Post actualizat in 19 Jun 2014 09:50

Sa sti ! :) ai dreptate, problema e ca la itp sau rar daca nu ai dimensiunea din carte te respinge...aici e marea problemă.

» Post actualizat in 19 Jun 2014 09:17

Numai e nimeni care poate sa mi zică ce cauciucuri are pe motor sau ce are scris in carte ??

pd 06 -pd10 au 130 pe spate iar rd10 are 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 Jun 2014 09:50

pd 06 -pd10 au 130 pe spate iar rd10 are 120

pag 27, pt xl600v zice 120. http://www.honda.de/fahrerhandbuecher/XL600V_Transalp_37MAW600.pdf

asta zice 130 pana in '96, si 120 dupa - http://www.ta-deti.de/ta/transalp.html

 

eu pe '92 am 130/80 parca (mitas e09)

 

Cu rar si itp-ul nu stiu daca are rost sa-ti faci griji. Eu am in talon masa totala 272kg (!!) si masa maxima 342kg. A ridicat unul o spranceana la ITP si atat, nu m-a intrebat nimeni nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intereseaza pe cineva suporti +cutii laterale.


» Post actualizat in 19 Jun 2014 20:18

...si suportii


» Post actualizat in 19 Jun 2014 20:32

...au cateva defecte cutiile...s a rupt o parte din materialul reflectorizant...


» Post actualizat in 21 Jun 2014 16:36
Am rezolvat si dilema anvelopelor. Întâmplător în timp ce spălăm lantul am dat de recomandările scrise pe bascula spate...presiunea în pneuri, lantul cum se întinde , printre care si dimensiunea anvelopelor. Scrie clar ca si pe talonul meu 120/90/17 . Mentionez ca TA este din '96. Oricum multumesc ptr manual , e de mare ajutor !!! :)

post-71093-0-75833500-1403208999_thumb.jpg

post-71093-0-54077000-1403209069_thumb.jpg

post-71093-0-74023200-1403209937_thumb.jpg

post-71093-0-21440200-1403209945_thumb.jpg

post-71093-0-03562400-1403209952_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am cazut si eu. Prima cazatura mai serioasa. sa ma pis pe ele de linii de tranvai puse ca curu. Mi-a furat spatele si m-am dus sanie. crash barul si-a facut treaba dar mi s-a belit ghidonul (s-a indoit) si este rupt suportul care prinde ambreajul si oglinda. Daca are cineva de vanzare suportul acela si un ghidon astept oferte. Ghidonul cred ca poate fi indreptat ... dar trebe mester priceput si prin timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am cazut si eu. Prima cazatura mai serioasa. sa ma pis pe ele de linii de tranvai puse ca curu. Mi-a furat spatele si m-am dus sanie. crash barul si-a facut treaba dar mi s-a belit ghidonul (s-a indoit) si este rupt suportul care prinde ambreajul si oglinda. Daca are cineva de vanzare suportul acela si un ghidon astept oferte. Ghidonul cred ca poate fi indreptat ... dar trebe mester priceput si prin timisoara.

am eu suport ambr si oglinda,poate si ghidon

PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate Transalpurile 600-650cc au, de la producător, 120/90-17. Că prin taloanele RO s-a mai infiltrat un 130/80, sau că un altul a pus şi mai lat ca să dea bine la ochi, nu sunt valori oficiale, de producător.

XL700 nu ştiu ce dimensiune are la cauciucul spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine pe talon scrie 120/90 17. Insa pe toate site urile cu specificatii imi dadea dimensiunea 130 si nu mai stiam ce sa mai cred si ce sa cumpar. Nu sunt nici stilul care imi place sa fac pe desteptul si sa pun eu altceva decat recomanda producatorul....acolo e o armata de ingineri care calculeaza totul. Apoi intamplator am dat si peste un abtibild lipit pe bascula spate unde imi scrie presiunea in pneuri si dimensiune pneurilor recomandate de producator si era intradevar ce era scris si pe talon . oricum multumesc ptr sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Luminati ma si pe mine!!!! Am un TA din 1996. Pe documentele mele imi da dim anvelopei spate 17 120/90. Pe toate site urile găsite de mine da dimensiune 17 130/80. Unde e greseala? Voi cum aveti pe acte , pe motoreta??

La TA - ul meu din 1994 e trecut 130/80 R17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100kmh mi se pare mie ca e OK pt Transalpul de 600. atat ca rpm, vit deplasare, consum, franare in siguranta. Ba chiar 90kmh sa admiri si peisajele. da nah , e o chestie subiectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, aveti idee daca e cineva care lucreaza in kevlar / carbon sau cum

naiba se numeste tesatura aia negru cu galben. La ultima iesire, cu peripetii, am pierdut unul din capacele buzunarelor de la scut.

Multumesc

 

Asta e luat din Timisoara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vreo explicatie de ce Transalpul consuma mai mult ulei 15w50 Motul 5100 fata de acelasi ulei dar 10w40. Ma gandeam ca trebuie sa fie invers.

Poate ti-a crescut uzura la motor de la un schimb la altul. Aici ma refer in primul rand la jocul supapelor. aia e principala cauza de scoate fum si consuma ulei. altele sunt prelingeri pe la o-ring capac ambreiaj, garnitura senzor ulei sau garnitura chiuloasa. da astea le vezi cu ochiul liber.

 

o alta cauza e stilul de mers. cu cat tragi mai tare de gaz consuma mai mult. s-ar putea sa mergi mai tare pe 15W50 :)

Editat de capusang
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...